Co musíte ráno vědět (2. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak zakončily říjen světové burzy, jaká další nepříznivá zpráva dorazila z Číny a která světová celebrita vyhrála soutěž o nejlepší halloweenskou masku? I to by vás mělo na prahu nového týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, ale závěrečný výprodej je poslal do ztráty. Za celý týden ale uhájily mírný zisk a mají za sebou nejlepší měsíc za poslední čtyři roky

Akcie ve Spojených státech v pátek ztratily okolo půl procenta, uhájily ale mírný týdenní zisk. Trh v závěru týdne reagoval především na slabší údaje o růstu spotřebitelských výdajů. Celý říjen však byl pro akciové trhy nejlepším měsícem od října 2011. Index Dow v pátek klesl o 0,52 % na 17 663,54 bodu, S&P 500 ztratil 0,48 % na 2 079,36 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,40 % na 5 053,75 bodu. Posílily tituly v pěti základních sektorech, například energetika, veřejné služby a telekomunikace, ztrácela naopak odvětví jako finance a zdravotní péče. Index volatility VIX narostl o 3,35 % na 15,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé tři bazické body na 2,144 %. Dow za týden přidal 0,1 %, S&P 500 0,2 % a Nasdaq Composite 0,4 %. Za celý říjen Dow vystřelil o 8,5 %, S&P 500 o 8,3 % a Nasdaq Composite o 9,4 %. Akciím pomáhala především uvolněná měnová politika centrálních bank a výsledková sezóna. Ze 68 % firem z indexu S&P 500, jež zatím oznámily hospodářské výsledky, jich 72 % překonalo odhady na úrovni zisku, ale jen 43 % na úrovni tržeb. Důvěra na trzích v USA se odrazila ve vývoji indexu volatility VIX, který sestavuje burza CBOE v Chicagu a jemuž se často říká indikátor strachu. Za celý říjen klesl tento ukazatel o 38,5 %, což je podle agentury Reuters vůbec největší měsíční propad v historii.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Úžasný říjen skončil váhavým týdenním růstem. Vybírá si rally oddechový čas?

Akcie za sebou mají skvělý měsíc, medvědi mají zatím smůlu

2. Evropské akcie v pátek mírně klesly a odkrojily část zisku z nejlepšího měsíce od roku 2009

Evropské akcie v pátek oslabily, a přišly tak o část měsíčního zisku. Také za celý týden indexy uzavřely převážně v mínusu. Říjen pro ně ale i tak byl nejúspěšnějším měsícem od roku 2009. Britský index FTSE 100 v pátek odepsal 0,54 %, francouzský CAC 40 ale naopak 0,24 % připsal a německý DAX posílil o 0,46 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,06 %, čímž ukrojil část z měsíčního zisku, přesto je ale za měsíc stále téměř 8 % v plusu. "Jsme v polovině výsledkové sezóny, která byla podle mě doposud smíšená," říká Ben Kumar, investiční manažer ze Seven Investment Management. "Není to zrovna zábavná jízda, ale pokud jste od začátku roku nadvažovali evropské akcie, jste na tom poměrně dobře," dodává. Za celý týden britský FTSE 100 klesl o 1,29 % a CAC 40 odepsal 0,53 % a STOXX Europe přišel o 0,5 %, zatímco DAX připsal 0,52 %. Za celý říjen pak FTSE 100 vzrostl o 4,94 %, CAC 40 připsal 9,93 %, DAX zpevnil o 12,32 % a STOXX Europe 600 přidal 7,97 %.

Přesuny akciových miliard: Evropa a Japonsko těží z amerického odlivu

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, podržely ji bankovní tituly. Za celý zkrácený týden ale naopak mírně klesla

Index PX v pátek připsal 0,37 % na 983,14 bodu. Za celý říjen je burza více než procento v plusu, přestože celý uplynulý týden pro ni byl mírně ztrátový. Největší zobchodovaný objem v pátek připadl akciím skupiny ČEZ, titul však oslabil o 0,22 %. Skupina opět odložila očekávané obnovení výroby na blocích JE Dukovany. Start druhého bloku odložila na 6. ledna, spuštění třetího bloku na 9. prosince a start čtvrtého bloku na 5. prosince. Druhým nejobjemnějším titulem byla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,2 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, přidala 0,69 %. Dařilo se také cenným papírům výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které zpevnily o 0,8 %. Společnost oznámila, že v období od 22. do 28. října na získala v rámci programu zpětného odkupu 9 140 vlastních akcií za průměrnou cenu 765,51 Kč. Celkem tedy za cenné papíry zaplatila 6,997 milionu Kč. Akcie Unipetrolu, CME a Stock Spirits zlevnily, zbytek burzy se pohyboval nad nulou. Za celý uplynulý týden hlavní index pražské burzy klesl o 0,3 %. Nejvíce posílily akcie výrobce cigaret Philip Morris ČR (+2,8 % na 11 741 Kč), zlevnily naopak cenné papíry Komerční banky (-1,7 % na 5 100 Kč).

Investorská abeceda s finančními experty aneb Co potřebujete vědět, (nejen) když začínáte

4. Očekávané události

Pondělním makrodatům budou dominovat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru napříč kontinenty od Číny přes eurozónu po USA. Ve Spojených státech budou uveřejněny ještě stavební výdaje, v Turecku inflace a ve Švýcarsku maloobchodní tržby. Veřejně vystoupí šéf Fedu v San Franciscu John Williams a také guvernéři centrálních bank Španělska a Švédska. Výsledková sezóna pokračuje například údaji od firem Visa, HSBC, Ryanair, Commerzbank, AIG, Nissan nebo Loews. Barack Obama by měl svým podpisem potvrdit možnost USA půjčovat si na financování rozpočtu až do roku 2017. Francouzský prezident Hollande zahájí dvoudenní návštěvu Číny. O hrozící stávce by měla jednat Lufthansa s odbory stevardů a letušek. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v týdnu od 2. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aktivita v čínském průmyslu dále klesla, služby ochably

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v říjnu nečekaně klesla třetí měsíc po sobě a sektor služeb rostl nejpomaleji za sedm let. Výsledky anket u nákupních manažerů naznačují oslabování druhé největší ekonomiky světa i v posledním čtvrtletí tohoto roku, přestože Peking přišel s řadou opatření na její podporu.

6. Dva roky po první intervenci ČNB: Koruna bude nadále pod tlakem a banka bude pokračovat v intervencích, míní analytici

Česká koruna bude mít příští rok s blížícím se koncem režimu devizových intervencí tendenci posilovat, a Česká národní banka tak bude muset opět intervenovat na devizovém trhu. Uvedli to analytici oslovení ČTK. V následujících měsících se bude podle nich obchodovat blízko hranice 27 korun za euro, větší oslabení koruny již neočekávají. ČNB zatím prohlašuje, že režim intervencí ukončí nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

7. ECB: Řecké banky potřebují méně nového kapitálu, než se čekalo

Čtyři hlavní řecké soukromé banky budou pro své přežití potřebovat méně nového kapitálu, než se původně předpokládalo. Evropská centrální banka v sobotu uvedla, že banky budou muset v rámci rekapitalizace získat až 14,4 miliardy eur. Záchranný program pro Řecko přitom na rekapitalizaci počítá s částkou až 25 miliard eur. Nižší kapitálové potřeby bank podle Evropského stabilizačního mechanismu zřejmě povedou k tomu, že celkový objem záchranného balíku bude menší než předpokládaných 86 miliard eur.

8. Jednání Lufthansy s palubním personálem zkrachovala, hrozí stávka

Jednání mezi největší německou leteckou společností Lufthansa a odbory palubního personálu o mzdách a pracovních podmínkách do sobotního stanoveného termínu zkrachovala. Oznámil to v sobotu večer odborový svaz UFO, který zastupuje 19 000 stevardů a letušek Lufthansy. Přepravci tak hrozí další stávky.

9. Merkelová: Skandál Volkswagenu nepoškodil značku Made in Germany

Skandál kolem falšování emisních testů automobilkou Volkswagen nepoškodil značku Made in Germany. Uvedla to v sobotu německá kancléřka Angela Merkelová. Dodala, že Volkswagen musí tento skandál vyřešit transparentním způsobem a uskutečnit strukturální změny, které by zabránily opakování podobné situace.

Tisk: Volkswagen slíbí pracovníkům amnestii, pokud promluví o skandálu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Heidi Klum nezklamala, její halloweenská kreace všechny ohromila

Halloweenský večírek Heidi Klum se již stal tradicí. Každý rok se hosté, mezi nimiž je řada známých osobností, snaží vyrovnat masce slavné hostitelky. Heidi ale všem vyrazila dech i tentokrát. Přišla jako Jessica Rabbit z filmu Falešná hra s králíkem Rogerem.

S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu
před 43 minutami

S letadlem Boeing 737 MAX se proletěl šéf amerického leteckého úřadu

Další milník v cestě za získáním povolení pro obnovu provozu letadel 737 MAX překonal americký výrobce letecké...
Boeing Doprava Americké akcie
Co musíte ráno vědět (1. října)
Co musíte ráno vědět (1. října)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (1. října)

Jak se v poslední zářijový den dařilo akciím v Evropě a USA, o kolik klesla americká ekonomika ve druhém čtvrtletí, v...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu zpevnily, i tak ale mají za sebou první ztrátový měsíc od března

Americké akcie výrazně posílily díky nadějím na nový soubor opatření na podporu ekonomiky Spojených států. K růstu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill
včera v 19:50

Provozovatel kasin Caesars kupuje sázkovou firmu William Hill

Americký provozovatel kasin Caesars Entertainment se dohodl na převzetí britské sázkové společnosti William Hill za...
Americké akcie Evropské akcie Sázky a hazard
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem…
včera v 19:31

Ministerstvo financí připravilo na příští rok rozpočet se schodkem 320 miliard Kč

Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh nepočítá se zrušením...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram
včera v 18:52

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram

Americká internetová společnost Facebook propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení...
Facebook Sociální sítě
Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč
včera v 18:10

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je...
Hypotéky Česká ekonomika
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu

Akcie na západoevropských trzích ve středu klesly a mírné ztráty si připsaly také za celé září. Náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů
včera v 17:51

Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů

Druhá největší americká automobilka Ford Motor svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy...
Auta Ford Americké akcie
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
včera v 17:30

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům...
Evropská unie Turecko Bělorusko
Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu
včera v 17:09

Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že...
Čína Alphabet (Google) Regulace
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly
včera v 16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
včera v 14:39

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní...
ECB Úrokové sazby Centrální banky
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
včera v 14:30

Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným s šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí,…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí, růst předčil očekávání

V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů
včera v 14:04

Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů

Německý finanční ústav Deutsche Bank schválil italskému výrobci sýrů Ambrosi úvěr 27,5 milionu eur. Největší německá...
Banky Úvěry Potraviny
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale…
včera v 14:02

Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Ministerstvo financí ve středeční aukci státních dluhopisů získalo 5,1 miliardy Kč, nicméně investoři poptávali cenné...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení