Co musíte ráno vědět (2. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak zakončily říjen světové burzy, jaká další nepříznivá zpráva dorazila z Číny a která světová celebrita vyhrála soutěž o nejlepší halloweenskou masku? I to by vás mělo na prahu nového týdne zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek kolísaly okolo nuly, ale závěrečný výprodej je poslal do ztráty. Za celý týden ale uhájily mírný zisk a mají za sebou nejlepší měsíc za poslední čtyři roky

Akcie ve Spojených státech v pátek ztratily okolo půl procenta, uhájily ale mírný týdenní zisk. Trh v závěru týdne reagoval především na slabší údaje o růstu spotřebitelských výdajů. Celý říjen však byl pro akciové trhy nejlepším měsícem od října 2011. Index Dow v pátek klesl o 0,52 % na 17 663,54 bodu, S&P 500 ztratil 0,48 % na 2 079,36 bodu a Nasdaq Composite odepsal 0,40 % na 5 053,75 bodu. Posílily tituly v pěti základních sektorech, například energetika, veřejné služby a telekomunikace, ztrácela naopak odvětví jako finance a zdravotní péče. Index volatility VIX narostl o 3,35 % na 15,10 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé tři bazické body na 2,144 %. Dow za týden přidal 0,1 %, S&P 500 0,2 % a Nasdaq Composite 0,4 %. Za celý říjen Dow vystřelil o 8,5 %, S&P 500 o 8,3 % a Nasdaq Composite o 9,4 %. Akciím pomáhala především uvolněná měnová politika centrálních bank a výsledková sezóna. Ze 68 % firem z indexu S&P 500, jež zatím oznámily hospodářské výsledky, jich 72 % překonalo odhady na úrovni zisku, ale jen 43 % na úrovni tržeb. Důvěra na trzích v USA se odrazila ve vývoji indexu volatility VIX, který sestavuje burza CBOE v Chicagu a jemuž se často říká indikátor strachu. Za celý říjen klesl tento ukazatel o 38,5 %, což je podle agentury Reuters vůbec největší měsíční propad v historii.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Úžasný říjen skončil váhavým týdenním růstem. Vybírá si rally oddechový čas?

Akcie za sebou mají skvělý měsíc, medvědi mají zatím smůlu

2. Evropské akcie v pátek mírně klesly a odkrojily část zisku z nejlepšího měsíce od roku 2009

Evropské akcie v pátek oslabily, a přišly tak o část měsíčního zisku. Také za celý týden indexy uzavřely převážně v mínusu. Říjen pro ně ale i tak byl nejúspěšnějším měsícem od roku 2009. Britský index FTSE 100 v pátek odepsal 0,54 %, francouzský CAC 40 ale naopak 0,24 % připsal a německý DAX posílil o 0,46 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,06 %, čímž ukrojil část z měsíčního zisku, přesto je ale za měsíc stále téměř 8 % v plusu. "Jsme v polovině výsledkové sezóny, která byla podle mě doposud smíšená," říká Ben Kumar, investiční manažer ze Seven Investment Management. "Není to zrovna zábavná jízda, ale pokud jste od začátku roku nadvažovali evropské akcie, jste na tom poměrně dobře," dodává. Za celý týden britský FTSE 100 klesl o 1,29 % a CAC 40 odepsal 0,53 % a STOXX Europe přišel o 0,5 %, zatímco DAX připsal 0,52 %. Za celý říjen pak FTSE 100 vzrostl o 4,94 %, CAC 40 připsal 9,93 %, DAX zpevnil o 12,32 % a STOXX Europe 600 přidal 7,97 %.

Přesuny akciových miliard: Evropa a Japonsko těží z amerického odlivu

3. Pražská burza v pátek mírně posílila, podržely ji bankovní tituly. Za celý zkrácený týden ale naopak mírně klesla

Index PX v pátek připsal 0,37 % na 983,14 bodu. Za celý říjen je burza více než procento v plusu, přestože celý uplynulý týden pro ni byl mírně ztrátový. Největší zobchodovaný objem v pátek připadl akciím skupiny ČEZ, titul však oslabil o 0,22 %. Skupina opět odložila očekávané obnovení výroby na blocích JE Dukovany. Start druhého bloku odložila na 6. ledna, spuštění třetího bloku na 9. prosince a start čtvrtého bloku na 5. prosince. Druhým nejobjemnějším titulem byla Komerční banka, jejíž akcie posílily o 0,2 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, přidala 0,69 %. Dařilo se také cenným papírům výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, které zpevnily o 0,8 %. Společnost oznámila, že v období od 22. do 28. října na získala v rámci programu zpětného odkupu 9 140 vlastních akcií za průměrnou cenu 765,51 Kč. Celkem tedy za cenné papíry zaplatila 6,997 milionu Kč. Akcie Unipetrolu, CME a Stock Spirits zlevnily, zbytek burzy se pohyboval nad nulou. Za celý uplynulý týden hlavní index pražské burzy klesl o 0,3 %. Nejvíce posílily akcie výrobce cigaret Philip Morris ČR (+2,8 % na 11 741 Kč), zlevnily naopak cenné papíry Komerční banky (-1,7 % na 5 100 Kč).

Investorská abeceda s finančními experty aneb Co potřebujete vědět, (nejen) když začínáte

4. Očekávané události

Pondělním makrodatům budou dominovat indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru napříč kontinenty od Číny přes eurozónu po USA. Ve Spojených státech budou uveřejněny ještě stavební výdaje, v Turecku inflace a ve Švýcarsku maloobchodní tržby. Veřejně vystoupí šéf Fedu v San Franciscu John Williams a také guvernéři centrálních bank Španělska a Švédska. Výsledková sezóna pokračuje například údaji od firem Visa, HSBC, Ryanair, Commerzbank, AIG, Nissan nebo Loews. Barack Obama by měl svým podpisem potvrdit možnost USA půjčovat si na financování rozpočtu až do roku 2017. Francouzský prezident Hollande zahájí dvoudenní návštěvu Číny. O hrozící stávce by měla jednat Lufthansa s odbory stevardů a letušek. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí v týdnu od 2. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Aktivita v čínském průmyslu dále klesla, služby ochably

Aktivita v čínském zpracovatelském průmyslu v říjnu nečekaně klesla třetí měsíc po sobě a sektor služeb rostl nejpomaleji za sedm let. Výsledky anket u nákupních manažerů naznačují oslabování druhé největší ekonomiky světa i v posledním čtvrtletí tohoto roku, přestože Peking přišel s řadou opatření na její podporu.

6. Dva roky po první intervenci ČNB: Koruna bude nadále pod tlakem a banka bude pokračovat v intervencích, míní analytici

Česká koruna bude mít příští rok s blížícím se koncem režimu devizových intervencí tendenci posilovat, a Česká národní banka tak bude muset opět intervenovat na devizovém trhu. Uvedli to analytici oslovení ČTK. V následujících měsících se bude podle nich obchodovat blízko hranice 27 korun za euro, větší oslabení koruny již neočekávají. ČNB zatím prohlašuje, že režim intervencí ukončí nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

7. ECB: Řecké banky potřebují méně nového kapitálu, než se čekalo

Čtyři hlavní řecké soukromé banky budou pro své přežití potřebovat méně nového kapitálu, než se původně předpokládalo. Evropská centrální banka v sobotu uvedla, že banky budou muset v rámci rekapitalizace získat až 14,4 miliardy eur. Záchranný program pro Řecko přitom na rekapitalizaci počítá s částkou až 25 miliard eur. Nižší kapitálové potřeby bank podle Evropského stabilizačního mechanismu zřejmě povedou k tomu, že celkový objem záchranného balíku bude menší než předpokládaných 86 miliard eur.

8. Jednání Lufthansy s palubním personálem zkrachovala, hrozí stávka

Jednání mezi největší německou leteckou společností Lufthansa a odbory palubního personálu o mzdách a pracovních podmínkách do sobotního stanoveného termínu zkrachovala. Oznámil to v sobotu večer odborový svaz UFO, který zastupuje 19 000 stevardů a letušek Lufthansy. Přepravci tak hrozí další stávky.

9. Merkelová: Skandál Volkswagenu nepoškodil značku Made in Germany

Skandál kolem falšování emisních testů automobilkou Volkswagen nepoškodil značku Made in Germany. Uvedla to v sobotu německá kancléřka Angela Merkelová. Dodala, že Volkswagen musí tento skandál vyřešit transparentním způsobem a uskutečnit strukturální změny, které by zabránily opakování podobné situace.

Tisk: Volkswagen slíbí pracovníkům amnestii, pokud promluví o skandálu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Heidi Klum nezklamala, její halloweenská kreace všechny ohromila

Halloweenský večírek Heidi Klum se již stal tradicí. Každý rok se hosté, mezi nimiž je řada známých osobností, snaží vyrovnat masce slavné hostitelky. Heidi ale všem vyrazila dech i tentokrát. Přišla jako Jessica Rabbit z filmu Falešná hra s králíkem Rogerem.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
před hodinou

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
před hodinou

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy