Co musíte ráno vědět (11. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (11. listopadu)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jakou očekává IEA poptávku po ropě a kdo je nejúspěšnější zpěvačka roku 2015? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, cenné papíry Applu se propadly o více než 3 %

Americké akcie zahájily úterní obchodní seanci poklesem, nakonec ale dva ze tří nejsledovanějších indexů uzavřely mírně v plusu. Náladu investorů srážely spekulace o dalším slábnutí poptávky v Číně, kromě toho se navíc trhy chystají i na možné brzké zvýšení úrokových sazeb v USA. Dow posílil o 0,16 % na 17 758,21 bodu a S&P 500 přidal 0,15 % na 2 081,72 bodu, zatímco Nasdaq Composite oslabil o 0,24 % na 5 083,24 bodu. Index volatility VIX klesl o 7,45 % na 15,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,33 %. Z deseti hlavních sektorů jich sedm uzavřelo v plusu. Dařilo se zejména sektoru veřejných služeb a odvětví cyklického spotřebního zboží. V mínusu skončily technologické odvětví, sektor základních materiálů a energetické odvětví.

Trh 85 % nad trendem? Regresní analýza hovoří jasně

2. Evropské akcie v úterý mírně posílily, investoři sledují makrodata a snaží se odhadnout jejich dopad na prosincová zasedání Fedu a ECB

Evropské akcie v úterý kolísaly, když investoři zvažovali známky oslabení čínské ekonomiky i otázku, zda je americká ekonomika dost silná na to, aby ustála zvyšování sazeb. Britský FTSE 100 ztratil 0,32 %, francouzský CAC 40 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,02 % a německý DAX zpevnil o 0,16 %. STOXX Europe 600 přidal 0,1 % poté, co během dne ztrácel až 0,7 % a ožíval na +0,4 %. Na konci minulého týdne index oproti dnu, na které spadl v září, posílil už o 12 %, nyní se však jeho rally zastavila. Americká data z trhu v práce v pátek opět rozvířila spekulace o tom, že Fed přistoupí ke zvyšování sazeb ještě letos, zatímco makrodata z Číny jsou stále slabá.

ECB chystá další akce, ale co si od nich vlastně ještě slibuje?

Akcie pohledem technické analýzy: Amerika pokračuje v konsolidaci, investoři v Evropě jsou optimističtější

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, ČEZ po oznámení hospodářských výsledků připsal přes procento

Index PX v úterý připsal 0,60 % na 996,84 bodu. Akcie skupiny ČEZ zpevnily po zveřejnění hospodářských výsledků o 1,13 %. Energetická společnost ČEZ dosáhla v letošním třetím čtvrtletí upraveného čistého zisku 3,2 miliardy Kč a provozního zisku EBITDA 12,9 miliardy Kč. Za první tři čtvrtletí roku firma dosáhla zisku EBITDA 48,4 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 18,6 miliardy Kč. Firma současně oznámila, že snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč z dosavadních 68 miliard Kč. Analytici čekali, že ČEZ výhled sníží na 65 miliard Kč. Ředitel společnosti Daniel Beneš v úterý uvedl, že se neobává toho, že by se společnosti nepodařilo obnovit licenci na provoz prvního bloku Dukovan. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 0,3 %, a dařilo se i Erste Group Bank, jejíž cenné papíry posílily o 0,39 %. Největší procentuální zisk si připsala Fortuna (3,88 %), pouze znojemská společnost Pegas Nonwovens zakončila pod nulou se ztrátou 0,01 %.

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší nemovitostní investice (Investiční fórum)

4. Očekávané události

Středa bude ve znamení dat z průmyslu a maloobchodu v Číně, nezaměstnanosti v Británii a veřejného vystoupení prezidenta ECB Maria Draghiho. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. WSJ: EU požádala Volkswagen o podrobnosti k emisím oxidu uhličitého

Evropská unie požádala v pondělí automobilku Volkswagen o podrobnosti k nesrovnalostem v údajích o měření emisí oxidu uhličitého. Koncern by je měl poskytnout do deseti dnů. Stojí to v dopise odeslaném šéfovi koncernu Matthiasi Müllerovi. V noci na úterý z dopisu citoval list The Wall Street Journal.

6. Bezpečnost musí zpřísnit všechna letiště, říká šéfka easyJet

Bezpečnostní opatření na letištích bude nutné zpřísnit po celém světě. V rozhovoru s BBC to řekla šéfka britských nízkonákladových aerolinek easyJet Carolyn McCallová. Právě easyJet se podílí na evakuaci britských turistů, kteří uvázli na letišti v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. McCallová řekla, že po tragédii ruského airbusu nad Sinají je potřeba úplně přehodnotit dosavadní postupy.

7. Řecko: Spotřebitelské ceny v říjnu klesly meziročně o 0,9 % (odhad: -0,8 %, září -1,7 %), harmonizovaná inflace: -0,1 % meziročně (odhad: +0,1 %, září -0,8 %)

Pokles spotřebitelských cen v Řecku se v říjnu téměř zastavil. Tamní statistický úřad v úterý oznámil, že ceny se podle údajů harmonizovaných s metodikou EU meziročně snížily pouze o 0,1 % po zářijovém propadu o 0,8 %. Ceny tlačí dolů nepříznivý vývoj ekonomiky a snižování důchodů a mezd. Podle národní metodiky se spotřebitelské ceny v říjnu snížily o 0,9 % po zářijovém propadu o 1,7 %.

8. IEA: Růst poptávky po ropě bude do roku 2020 velice slabý

Poptávka po ropě do roku 2020 poroste meziročním tempem nižším než 1 %. Předpověděla to v pondělí Mezinárodní energetická agentura (IEA). Slabý růst poptávky bude podle ní mimo jiné důsledkem příklonu Číny k čistším palivům a méně energeticky náročné výrobě.

9. Nizozemská vláda zahájí privatizaci zestátněné banky ABN Amro

Nizozemská vláda tento měsíc zahájí privatizaci banky ABN Amro, kterou před sedmi lety musela zestátnit, aby ji zachránila před krachem. V rámci primární emise akcií (IPO) nabídne vláda investorům pětinový podíl v podniku. Emisní cena by měla být 16 až 20 eur za akcii, prodej podílu by tak měl vynést zhruba 3-3,8 miliardy eur.

10. Singer: Banky v ČR již nyní splňují požadavky EU platné od roku 2018

Tuzemský bankovní sektor již v současnosti splňuje požadavky EU na stabilitu finančních institucí, které budou platné od roku 2018. Na úterním Čínském investičním fóru to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer. Směrnice a nařízení EU nově upravují například oblast regulatorního kapitálu, kapitálových rezerv a krizového řízení. Nařízení rovněž nově upravuje strukturu, objem a kvalitu kapitálu, který budou finanční instituce EU povinny držet.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejúspěšnější zpěvačkou roku je Katy Perry

Katy Perry je podle magazínu Forbes finančně nejúspěšnější zpěvačkou letošního roku. Vydělala podle odhadů 135 milionů dolarů, čímž předčila Taylor Swift, Beyoncé nebo Lady Gaga. Drtivou většinu peněz Perry vydělala na svém turné Prismatic World Tour, v rámci kterého vystoupila více než sto dvacetkrát. Příjmy měla ale také z partnerství s Covergirl, Coty a maloobchodním řetězcem Claire's. "Jsem hrdá na svoji pozici ředitelky, člověka, který vede svou vlastní společnost," tvrdí Perry. "Jsem podnikatelka, nestydím se to říct. Právě naopak."

Na druhém místě pořadí podle finanční úspěšnosti se umístila Taylor Swift, která vydáním alba 1989 v roce 2015 vydělala odhadem 80 milionů dolarů.

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před 27 minutami

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
před hodinou

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
před hodinou

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
před hodinou

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace