Burzovní kalendář (16. 11. - 20. 11. 2015)
|

Burzovní kalendář (16. 11. - 20. 11. 2015)

Uplynulý týden byl pro americké i evropské trhy nejhorší za několik týdnů, pokles cen akcií ale nebyl způsoben slabými makrodaty, nýbrž vyhlídkami na růst úrokových sazeb v USA a slabšími hospodářskými čísly některých firem. Následující týden by se měl nést opět zejména v duchu centrálních bank. Ve středu a ve čtvrtek Fed a ECB vydají zápisy ze svých posledních zasedání, na nichž padly náznaky, že se měnová politika v zámoří bude utahovat, zatímco v eurozóně naopak uvolňovat. Vyjde ale i několik důležitých makrodat, mimo jiné inflační data eurozóny, USA a Británie.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

V ČR v pondělí vyšly údaje o inflaci a míra nezaměstnanosti za říjen. V úterý vyšla inflační data také v Číně. Dále v týdnu investoři sledovali výsledky čínských maloobchodních tržeb a průmyslové výroby, britské údaje o nezaměstnanosti, německá inflační data a údaje o vývoji HDP České republiky, Německa, Francie i celé eurozóny.

Spotřebitelské ceny v Číně se v říjnu v meziročním srovnání zvýšily méně, než se čekalo (+1,3 % proti odhadu +1,6 %), a podobně dopadla i průmyslová výroba (+5,6 % proti odhadu +5,7 %). Maloobchodní tržby naopak v druhé největší ekonomice světa stouply meziročně mírně více, než se čekalo (+11 % proti odhadu +10,9 %). Vysoké tempo růstu maloobchodních tržeb potvrzuje přechod čínské ekonomiky od hospodářství taženého investicemi a exportem k hospodářství založenému na domácí spotřebě.

Inflační data z Německa investory nepřekvapila. Meziročně se ceny v říjnu zvýšily o 0,3 % a meziměsíčně stagnovaly. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtů EU v Německu v říjnu stouply ceny meziročně o 0,2 %.

Ani předběžná německá data o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí nepřinesla překvapení. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky se meziročně bez sezónního očištění zvýšil o 1,8 %, když v předchozím čtvrtletí vzrostl o 1,6 %. Mezičtvrtletně se HDP po očištění o sezónní vlivy zvýšil o 0,3 % po růstu o 0,4 % ve druhém kvartálu.

V případě celé eurozóny data za odhadem trhu mírně zaostala, rozdíl byl ale jen minimální. Meziročně se HDP eurozóny při očekávání růstu o 1,7 % zvýšil o 1,6 % po růstu o 1,5 % v druhém čtvrtletí a mezičtvrtletně stoupl při očekávání růstu o 0,4 % po +0,4 % ve druhém kvartálu o 0,3 %. Celá Evropská unie ve třetím čtvrtletí podle rychlého odhadu Eurostatu rostla tempem 0,4 % mezičtvrtletně, stejně jako ve druhém kvartálu. Meziročně pak také udržela tempo růstu z druhého čtvrtletí, a to 1,9 %. Slabý výkon podaly ekonomiky Itálie, Nizozemska, Portugalska, Finska a Řecka.

Výhled na nejbližší období není nejpříznivější, řekl agentuře AP hlavní ekonom společnosti Capital Economics Jonathan Loynes. Růst podle něj zřejmě opět zvolní, protože dočasné růstové impulzy v podobě levné energie a slabého eura vyprchají.

Nezaměstnanost v ČR klesla, růst cen a HDP mírně zpomalil

Česká data dopadla smíšeně. Růst spotřebitelských cen v říjnu v Česku zpomalil, meziroční inflace činila 0,2 %, a byla tak o 0,2 procentního bodu nižší než v září. Podepsaly se na tom zejména slabší růst cen alkoholu a další zlevnění pohonných hmot a potravin. Analytici očekávali stagnaci. V meziměsíčním srovnání zůstaly spotřebitelské ceny na úrovni září.

"Od prosince začne z meziroční inflace postupně odeznívat loňské výrazné snížení cen pohonných hmot, které na přelomu let 2015 a 2016 bude stát za skokovým zvýšením meziročního tempa inflace. Nadále klesající ceny pohonných hmot budou ale tento faktor tlumit," říká Jiří Polanský, ekonom z České spořitelny.

Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla podle dat Úřadu práce ČR na 5,9 %. Celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,6 % na 430 432, počet hlášených volných pracovních míst poklesl o 1,2 % na 107 324. Meziročně je pokles nezaměstnanosti výraznější, loni v říjnu činila míra nezaměstnanosti 7,1 % a bez práce bylo o 89 206 lidí více.

"V nadcházejících měsících by mohla nezaměstnanost stagnovat nebo s postupným utlumováním sezónních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou mírně vzrůst. V meziročním srovnání by měla zůstat na nízkých hodnotách," uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 4,3 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %. Analytici čekali meziroční zlepšení o zhruba čtyři procenta, ve srovnání s druhým čtvrtletím ale odhadovali mírný pokles kvůli nižší tvorbě zásob.

"Oproti naší krátkodobé prognóze (+4,1 %) je růst mírně vyšší (+4,3 %). Aktuální data nicméně indikují, že by mohlo dojít k mírné revizi historických hodnot, neboť při použití aktuální časové řady by 0,5% mezikvartální růst implikoval 4,6% meziroční růst," poznamenal Polanský. "Z hlediska celkového příběhu se z našeho pohledu nic nemění. Růst je i nadále tažen jak domácí, tak zahraniční poptávkou. Spotřebu domácností podporuje v letošním roce nízká nezaměstnanost a růst reálných mezd. Nutnost dočerpat v letošním roce prostředky z EU fondů z minulého programového období naopak stojí za silným růstem veřejných investic," dodal Polanský.

ECB se chystá dále uvolnit politiku, Fed jde opačným směrem

Kromě dat investoři pozorně sledovali též prohlášení zástupců centrálních bank z obou stran Atlantského oceánu. Trhy čekají, že Evropská centrální banka (ECB) brzy přistoupí k dalšímu uvolnění měnových podmínek, zatímco americký Fed naopak začne s dalším kolem utahování měnové politiky v podobě zvyšování úrokových sazeb.

Šéf ECB Mario Draghi ve čtvrtek uvedl, že jeho instituce je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž od března podporuje ekonomiku eurozóny. Na říjnovém zasedání ECB Draghi řekl, že bankovní rada v prosinci svou měnovou politiku přehodnotí. Naznačil možnost dalšího snížení depozitní sazby, kterou banka loni v červnu srazila do záporného pásma.

Člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré ale upozornil, že rozhodnutí o dalším uvolnění měnové politiky ještě nepadlo a ECB není zavázána tak učinit příští měsíc.

V zámoří investory zaujala zejména slova šéfa saintlouiského Fedu Jamese Bullarda, který uvedl, že rizika ponechání sazeb na rekordním minimu a jejich zvýšení jsou zhruba vyrovnaná. Spojené státy jsou podle Bullarda blízko plné zaměstnanosti a inflace již není daleko od cíle centrální banky. "Zatímco podmínky Fedu (pro zvýšení sazeb) již byly naplněny, jeho měnová politika zůstává stejně extrémní jako v roce 2009, kdy právě skončila recese. Není důvod, proč dále experimentovat s nastavením měnové politiky," řekl Bullard, který bude v roce 2016 hlasujícím členem FOMC. Letos Bullard hlasovací právo nemá.

Investorům neuniklo ani oznámení pobočky Fedu v Minneapolisu, že ji od příštího roku povede Neel Kashkari. V pozici prezidenta pobočky Kashkari vystřídá Narayanu Kocherlakotu, který funkci zastával od roku 2009 a loni oznámil, že příště již o obhajobu křesla bojovat nebude. Kashkari, který v roce 2014 kandidoval na post kalifornského guvernéra, naposledy působil v managementu investiční společnosti PIMCO. V letech 2006 až 2009 působil jako poradce amerického ministra financí Hanka Paulsona. Během finanční krize také dohlížel na klíčový záchranný program TARP (Troubled Asset Relief Program). Šéf minneapoliského Fedu se v příštím roce nebude účastnit hlasování na zasedáních měnového výboru Fedu, a nebude tedy mít možnost aktivně zasahovat do rozhodování o nastavení měnové politiky v USA. Tuto možnost získá až v roce 2017.

Teror v Paříži

Z pohledu makrodat a dalších událostí jinak relativně klidný týden v pátek obrátily vzhůru nohama útoky v Paříži. Koordinované teroristické akce si vyžádaly téměř 130 obětí. K útokům došlo v pátek večer na několika místech Paříže. K odpovědnosti se již přihlásil Islámský stát.

"Jasně jsem slyšel, jak (útočník) říká rukojmím: 'Je to chyba Hollandea, je to chyba vašeho prezidenta, nemá co zasahovat v Sýrii'. Také mluvili o Iráku," řekl agentuře AFP rozhlasový a televizní moderátor Peter Janaszak, kterému se podařilo uniknout z koncertní síně Bataclan, která se stala jedním z terčů útoků.

Teroristické útoky v Paříži si vyžádaly přes sto mrtvých, k odpovědnosti se přihlásil Islámský stát
Pařížské ulice v pátek večer zachvátila hrůza. Při několika koordinovaných teroristických útocích bylo zabito 129 lidí. V zemi byl vyhlášen výjimečný stav. K útokům se přihlásil Islámský stát.

Shrnutí dění uplynulého týdne na hlavních trzích

Americké akcie za sebou mají první ztrátový týden od konce září. Úvod týdne byl pro cenné papíry v zámoří relativně klidný, do mínusu je srazily hlavně poslední dva dny týdne. Ve čtvrtek se indexy do mínusu propadly v reakci na Bullardova slova, v pátek je pak srážely především akcie maloobchodníků a technologických firem v reakci na slabé hospodářské výsledky a výhledy. Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 3,71 %, S&P 500 ztratil 3,63 % a Nasdaq Composite odepsal 4,26 %. V procentuálním vyjádření jde o nejvýraznější pokles od srpna.

Americké akcie pátečním poklesem stvrdily první týdenní propad od konce září
Americké akcie v pátek pokračovaly v poklesu. Indexy srážely především akcie maloobchodníků a technologických firem. V mínusu hlavní indexy po šesti týdnech růstu uzavřely i za pět obchodních dní.

Evropské akcie za sebou mají dokonce nejhorší týden od začátku září. Britský FTSE 100 za celý týden klesl o 3,76 %, CAC 40 odepsal 3,66 % a DAX oslabil o 2,54 %. Regionální index STOXX Europe 600 za celý týden oslabil o 2,74 % a uzavřel na 369,53 bodu.

"Na trhu stále panují obavy ze zpomalování ekonomické expanze, a navíc investoři také neví, jak dopadne případné rozšíření QE v Evropě v porovnání s možným zvýšením sazeb v USA," říká Patrick Spencer z Robert W. Baird. "Silný dolar, vyšší sazby a pomalejší růst způsobují investorům vrásky, nemluvě o číslech z Číny, která poslední dobou také nejsou nijak zvlášť dobrá," dodává.

Evropské akcie v pátek zamířily do červených čísel, mají za sebou nejhorší týden od začátku září
Evropské akcie v pátek spadly na třítýdenní minima kvůli obavám z ekonomického růstu regionu a blížícímu se zasedání Fedu.

Také české akcie za sebou mají ztrátový týden, ve srovnání s USA a Evropou byl ale pokles mírnější. Hlavní index pražské burzy klesl o 0,7 % na 981,06 bodu. Nejvíce za celý týden zlevnily opět akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, naopak nejvíce zdražily stejně jako před týdnem akcie sázkové kanceláře Fortuna.

Akcie Fortuny přidaly 12,3 % na 86,50 Kč. Firma zveřejnila již předminulý týden lepší než očekávaná čísla za třetí čtvrtletí. "Výrazně konzervativní výhled byl sice potvrzen, ale očekáváme, že investoři věří v jeho překonání," poznamenal Vaníček.

Klíčové bylo pravidelné rebalancování indexů MSCI. V noci ze čtvrtka na pátek bylo oznámeno, že akcie Pegasu Nonwovens budou po třech měsících vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic v třídě indexů Global Standard Indexes. V benchmarku je nahradí akcie telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Dalšími dvěma tituly v indexu zůstávají ČEZ a Komerční banka. Změna ve složení indexu bude realizována po konci obchodování 30. listopadu. Akcie Pegasu Nonwovens na zprávu v pátek zareagovaly propadem o 7,49 % na 710 korun, akcie O2 C.R. naopak vystřelily o 8,3 % na 248 Kč. Za celý týden akcie Pegasu Nonwovens ztratily 5,5 % na 710 Kč.

Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden ale o necelé procento klesla
Index PX v pátek připsal 0,27 % na 981,06 bodu, za celý týden ale o 0,7 % klesl. Výsledek pátečního obchodování byl výrazně ovlivněn zprávou o rebalancování indexu MSCI Czech Republic.

Výsledková sezóna v Praze pokračovala čísly energetické firmy ČEZ a skupiny Pivovary Lobkowicz.

Energetická společnost ČEZ dosáhla v letošním třetím čtvrtletí upraveného čistého zisku 3,2 miliardy Kč a provozního zisku EBITDA 12,9 miliardy Kč. Za první tři čtvrtletí roku firma dosáhla zisku EBITDA 48,4 miliardy Kč a upraveného čistého zisku 18,6 miliardy Kč. Firma současně oznámila, že snižuje výhled celoročního zisku EBITDA na 64 miliard Kč z dosavadních 68 miliard Kč. Analytici čekali, že ČEZ výhled sníží na 65 miliard Kč.

"Výsledek ČEZ na úrovni čistého zisku ovlivnily mimo jiné větší nákupy elektřiny související s odstávkami v jaderných zdrojích (+4 miliardy Kč za první tři čtvrtletí). Celoroční výhled výroby elektřiny ČEZ snížil o 5,7 TWh, my čekáme pokles výroby o 5,3 TWh. Výhled zisku EBITDA byl snížen na 64 miliard Kč, my jsme čekali snížení jen na 65 až 66 miliard Kč. Výsledky jsou tak celkově slabší, díky jednorázové vratce části daně z emisních povolenek byl ale ČEZ schopen ponechat výhled na úrovni čistého zisku nezměněný na úrovni 27 miliard Kč," napsali analytici České spořitelny.

Pivovarnické skupině Lobkowicz se v období od ledna do září meziročně zvýšily tržby o 1,9 % na 941 milionů Kč. Tržby z prodeje piva skupině za první tři čtvrtletí meziročně stouply o 2,4 % na 879,9 milionu Kč a tržby v České republice dosáhly 725 milionů Kč (meziročně +8,2 %). Produkce piva se meziročně zvýšila o 3 % na 708 hektolitrů. Za samotné třetí čtvrtletí vzrostly celkové tržby meziročně o 4,4 % na 360,8 milionu Kč (odhad České spořitelny: 380 milionů Kč), když tržby z prodeje piva stouply meziročně o 6,2 %.

"Růst ve třetím čtvrtletí byl značně slabší, než jsme očekávali. Celkově tak výkon skupiny za třetí kvartál hodnotíme negativně. Navzdory teplému létu zaznamenaly segmenty piva i nealkoholických nápojů růst pouze jednociferným tempem. Tržby byly negativně ovlivněny především pokračujícím poklesem výnosů z exportu, kde došlo v samotném třetím kvartálu ke zrychlení propadu, a to především v důsledku nižších exportů do Ruska. Nejdůležitější zprávy ohledně povinné nabídky odkupu akcií menšinových akcionářů Pivovarů Lobkowicz nejsou dosud k dispozici," napsali Renáta Ďurčová a Petr Bártek, analytici České spořitelny.

Výhled

I nadcházející obchodní týden by se měl nést v duchu centrálních bank. ECB a Fed zveřejní ve středu a ve čtvrtek zápisy ze svých posledních zasedání, které by mohly napovědět, jak se bude dále vyvíjet jejich měnová politika. Trh již více méně počítá s tím, že ECB přistoupí k dalšímu uvolnění měnových podmínek v eurozóně. V případě Fedu investoři čekají začátek zvyšování úrokových sazeb, nejsou však zcela zajedno v tom, zda Fed se sazbami začne hýbat již v prosinci, nebo až na jaře příštího roku.

V Praze bude pokračovat výsledková sezóna čísly tabákové firmy Philip Morris ČR a uhelné společnosti NWR. Analytik z J&T Banky Bohumil Trampota odhaduje, že v případě NWR by výsledky měly být meziročně lepší. Očekává, že společnost oznámí pokles nákladů o více než 18 %. NWR i Philip Morris ČR čísla zveřejní ve čtvrtek. Doplní je ještě energetická firma E4U.

Z ekonomických dat budou investoři sledovat údaje o vývoji HDP Japonska, inflační data z eurozóny, USA a Británie a dále britské maloobchodní tržby nebo německý index ZEW.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

"Nastavení grafu indexu S&P 500 se od předchozího týdne razantně změnilo. Potvrzení zavírací ceny pod 200denním klouzavým průměrem volá po dalším poklesu. Přesto by při momentální volatilitě týdenní propad nemusel nic znamenat a mohlo by se jednat jen o odpočinkovou fázi před atakováním historických maxim a dalším růstem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

"Letošní vývoj v druhé polovině roku zatím s krátkým časovým posunem kopíruje rok 2014 – rychlý propad, návrat na maxima, začátkem prosince mírnější korekce a opět návrat na předchozí hodnoty. Letos se ale zatím nedaří při posunech výše posouvat i maxima," dodává Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjdou v Japonsku údaje o HDP. V Evropě dopoledne vyjdou britský index cen domů od Rightmove a český index výrobních cen. Eurozóna dále zveřejní zprávu o inflaci, promluví šéf ECB Mario Draghi a výsledky zveřejní belgická KBC Groep. USA odpoledne zveřejní index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) a hospodářské výsledky odtajní Urban Outfitters.

V úterý budou investoři sledovat italskou obchodní bilanci či britské indexy cen domů (DCLG), maloobchodních cen, výrobních cen a spotřebitelských cen. Institut ZEW vydá zprávu o vývoji důvěry analytiků a investorů v německou ekonomiku i ekonomiku celé eurozóny. V zámoří odpoledne vyjdou index spotřebitelských cen, průmyslová výroba, index trhu s nemovitostmi NAHB, promluví jeden z guvernérů Fedu Daniel Tarullo a hospodářské výsledky zveřejní Home Depot a Wal-Mart. V Evropě čísla zveřejní easyJet.

Středa bude v Evropě patřit údajům o stavební výrobě a v USA datům z nemovitostního trhu (týdenní počet žádostí o hypotéku, zahájená výstavba a stavební povolení). Kromě toho v zámoří vyjde ještě pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy a promluví šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart, šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová a prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley. Většinu pozornosti na sebe ale strhne zveřejnění zápisu z říjnového zasedání Fedu, ne němž centrální banka naznačila, že by mohla v prosinci poprvé po více než devíti letech zvýšit úrokové sazby ze současného rekordního minima 0-0,25 %. K doznívající výsledkové sezóně přispějí čísly v USA Target, salesforce.com, Staples či Keurig Green Mountain.

V noci na čtvrtek vyjde v Japonsku zpráva o mezinárodním obchodu a tamní centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Data o mezinárodním obchodu vydá dopoledne také Švýcarsko. Dále budou investoři v Evropě sledovat výsledek běžného účtu eurozóny a Portugalska a britské maloobchodní tržby. Stejně jako ve středu Fed zveřejní ve čtvrtek ECB zápis ze svého posledního zasedání. V USA odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Kromě toho bude v zámoří zveřejněn index aktivity filadelfského Fedu, promluví šéf atlantského Fedu Dennis Lockhart a výsledky zveřejní v USA Best Buy či Gap a v Evropě ThyssenKrupp či Royal Mail.

Pátek by měl být na trzích poměrně klidný. V Německu vyjde index výrobních cen a promluví šéf německé centrální banky Jens Weidmann. V Británii vyjde zpráva o úvěrech veřejnému sektoru, Řecko zveřejní výsledek běžného účtu a ještě vystoupí šéf ECB Mario Draghi a vyjde předběžný index spotřebitelské důvěry za eurozónu. V zámoří promluví šéf saintlouiského Fedu James Bullard, vyjde index aktivity kansaského Fedu a hospodářské výsledky zveřejní Dollar Tree. Kanada pak vydá zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a v zemi javorového listu vyjde ještě zpráva o inflaci.

O výhled na další obchodní týden jsme tentokrát požádali Janu Urbánkovou, ekonomku z České spořitelny.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada