Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na obou stranách Atlantského oceánu, co vyplynulo ze zápisu ze zasedání ECB a jak šetří miliardáři? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, v premiéře na burze zazářily Match Group a Square

Akcie ve Spojených státech zahájily čtvrteční seanci kolem nuly a za celý den nenašly jednoznačný směr. Nakonec všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely pod nulou, poklesy byly ale spíše jen kosmetické. Poprvé se na burzách Nasdaq a NYSE předvedly cenné papíry provozovatele seznamek Match Group a platební služby Square. Dow oslabil o 0,02 % na 17 732,75 bodu, S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 081,24 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 5 073,64 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelé procento na 16,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,243 %. V mínusu skončily i přes pokles všech tří indexů pouze dva z deseti hlavních sektorů – energetika a zdravotnictví. Dařilo se sektoru veřejných služeb, technologickému odvětví a sektoru telekomunikačních služeb. Akcie Square v premiéře na NYSE přidaly 45,22 % na 13,07 USD a cenné papíry Match Group na burze Nasdaq posílily o 22,83 % na 14,74 USD.

Graf, který praští do očí: Pod pokličkou býčího trendu to začíná vřít

Gundlach: Jak by asi mohly růst ceny ropy?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, trhy podpořila ochota ECB dále podporovat ekonomiku

Evropské akcie ve čtvrteční seanci zamířily výše. Investoři zvažovali zápis z posledního zasedání ECB, který naznačil ochotu banky dále podporovat růst cen a HDP v eurozóně. Britský FTSE 100 přidal 0,81 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,17 %, německý DAX připsal 1,14 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,43 % na 380,96 bodu. Zklidnila se také situace kolem pařížských teroristických útoků z konce minulého týdne. Francouzský prokurátor ve čtvrtek potvrdil, že během středečního protiteroristického tažení byl zabit údajný strůjce pařížského masakru Abdelhamid Abaaoud. Hospodářské výsledky ve čtvrtek zveřejnily mimo jiné britská poštovní společnost Royal Mail či německá ocelářská firma ThyssenKrupp. Akcie Royal Mail v reakci na výsledky přidaly téměř pět procent a akcie ThyssenKrupp přidaly přes dvě a půl procenta.

Islámský stát jako opravdová výzva pro euro

Turecko 2016: Sázka na stavební boom a posílení bezpečnosti se vyplatí, od věci není ani turecká lira

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně zpevnila, hospodářské výsledky srazily cenu akcií NWR na nové rekordní minimum

Index PX vzrostl pouze o 0,01 % na 992,18 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, které ale klesly o 0,39 % na 5 090 korun. Druhé v pořadí byly podle objemu akcie energetické firmy ČEZ, jejichž cena klesla o 0,47 % na 463,80 Kč, a třetím nejobjemnějším titulem byla s výrazným odstupem telekomunikační firma O2 Czech Republic, jejíž akcie odepsaly 0,79 % na 250 korun. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie mediální firmy CME v reakci na zprávu, že menšinový aktivistický akcionář TCS zaslal představenstvu CME dopis, v němž doporučuje povolat finanční specialisty, kteří by prověřili možnosti prodeje společnosti. Titul připsal 7,84 % na 55 korun. Dařilo se také akciím VIG, které zpevnily o 1,17 % a uzavřely poprvé od konce srpna nad 800 korunami. Nedařilo se naopak cenným papírům uhelné firmy NWR, která ráno před začátkem obchodování oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ztrátou 29 milionů eur při tržbách 159 milionů eur. Akcie NWR ve středu zlevnily o 16,67 % na rekordní minimum 0,15 Kč. Výsledky dopoledne zveřejnila také tabáková společnost Philip Morris ČR. Firma uvedla, že se jí meziročně zvýšil hrubý zisk o 1,4 % na 1,5 miliardy Kč. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH se meziročně snížily o 23,3 % na 2,9 miliardy Kč. Titul ve středu zdražil o 0,19 % na 11 880 Kč. Třetí firmou, která ráno reportovala výsledky, byla energetická společnost E4U. Provozovatel solárních elektráren oznámil, že ve třetím čtvrtletí vyrobil 1 728 MWh elektřiny. Dceřiná Sanergie, prostřednictvím které E4U solární elektrárny ovládá, vykázala za období od 1. 10. 2014 do 30. 9. 2015 provozní zisk 29,56 milionu Kč a zisk před zdaněním 30,16 milionu Kč. Zobchodováno bylo ve středu jen 250 akcií E4U, a to při ceně 99,70 Kč za kus.

Češi si zamilovali nákupy na internetu

Alternativy: Investice na desítky let, které za sebou nechávají dluhopisy a akciím šlapou na paty

4. Očekávané události

Pátek by měl být na trzích poměrně klidný. V Německu vyjde index výrobních cen a promluví šéf německé centrální banky Jens Weidmann. V Británii vyjde zpráva o úvěrech veřejnému sektoru, Řecko zveřejní výsledek běžného účtu a ještě vystoupí šéf ECB Mario Draghi a vyjde předběžný index spotřebitelské důvěry za eurozónu. V zámoří promluví šéf saintlouiského Fedu James Bullard, vyjde index aktivity kansaského Fedu a hospodářské výsledky zveřejní Dollar Tree. Kanada pak vydá zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a v zemi javorového listu vyjde ještě zpráva o inflaci. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu

5. Zápis z říjnového zasedání ECB: Riziko deflace se snížilo, zcela vyloučit ale návrat poklesu cen do eurozóny nelze

Zápis z posledního zasedání ECB potvrzuje odhodlání banky dále bojovat proti velmi nízké inflaci a slabé ekonomice eurozóny. Ze zápisu vyplývá, že riziko deflačního vývoje v Evropě přetrvává a banka nemůže vyloučit ani zhoršení svého inflačního výhledu. Členové bankovní rady dospěli k závěru, že ECB bude muset buď přiznat, že inflační cíl nebude schopna splnit, nebo bude muset přistoupit k dalším krokům. Ty by podle zápisu mohly zahrnovat "širší sadu nástrojů".

6. Buryš (Kofola): Dividendy chceme po IPO zachovat, klasickým dividendovým titulem ale asi nebudeme

Nápojářská skupina Kofola plánuje i po veřejné nabídce akcií na pražské burze pravidelně vyplácet dividendu. V rozhovoru pro server Patria.cz to uvedl finanční ředitel skupiny Daniel Buryš. Zároveň ale Buryš uvedl, že akcie Kofoly zřejmě nikdy nebudou klasickým dividendovým titulem s vysokým dividendovým výnosem, protože chce firma z vlastních zdrojů financovat růstové projekty.

7. Čínská centrální banka sníží úrokové sazby úvěrové linky SLF

Čínská centrální banka oznámila, že sníží úrokové sazby úvěrové linky SLF určené komerčním bankám. Sedmidenní sazba se s účinností od pátku sníží na 3,25 % z 5 % a jednodenní sazba klesne na 2,75 % z 4,5 %. Peking snižuje úrokové sazby celý poslední rok, aby podpořil slábnoucí domácí ekonomiku.

8. Výrobce léků Pfizer je údajně blíže koupi irského Allerganu za cenu až 380 USD za akcii

Jednání farmaceutických společností Pfizer a Allergan o akvizici údajně pokročila. Podle nejmenovaného informovaného zdroje je Pfizer ochoten za jednu akcii Allerganu zaplatit až 380 USD. Společnosti by dohodu měly zveřejnit v pondělí. Cena 380 USD za akcii by Allergan ohodnotila na téměř 150 miliard USD. Společnost by tak byla největší v sektoru zdravotní péče s tržní hodnotou kolem 330 miliard dolarů a akvizice by se stala největší transakcí tohoto roku.

EY: Akviziční horečka bude pokračovat

9. Novému letišti v Berlíně hrozí, že se neotevře do konce roku 2017

Novému berlínskému Letišti Willyho Brandta hrozí, že se ho nepodaří otevřít ani před koncem roku 2017. ČTK to řekl berlínský zastupitel Martin Delius, který řídí městský výbor pro dohled nad vznikem aerodromu. Kvůli právním sporům podle něj v současné době stavba téměř nepokračuje, na konci příštího roku navíc vyprší platnost stavebního povolení.

10. Dárkový balíček Volkswagenu přijala v USA čtvrtina oprávněných majitelů

O balíček platebních karet v hodnotě 1 000 dolarů pro majitele naftových automobilů německého Volkswagenu se softwarem umožňujícím manipulovat s emisemi se ve Spojených státech přihlásilo 120 tisíc lidí, tedy asi čtvrtina celkového počtu. Tito vlastníci dostanou kartu Visa s částkou 500 dolarů a dalších 500 dolarů mohou použít na nákup služeb u dealerů Volkswagenu, uvedla firma ve středu.

BONUS

Čínský miliardář zaplatil 170 milionů dolarů kreditkou, aby měl letenky zdarma

Obraz italského malíře a sochaře Amedea Modiglianiho Ležící akt z let 1917 a 1918 se minulý týden v aukční síni Christie’s vydražil za 170,4 milionu USD. Dílo se tak stalo v pořadí druhým nejdráže prodaným obrazem v aukci po malbě Alžírské ženy od Pabla Picassa.

Novým majitelem obrazu se stal čínský miliardář Liou I-čchien. O to úsměvnější je, že kupní cenu I-čchien uhradil kreditní kartou American Express, aby měl díky získaným bodům i nadále nárok na letenky zdarma.

Co musíte ráno vědět (20. října)
Co musíte ráno vědět (20. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. října)

Jak světové trhy začaly nový týden, jak se čínská ekonomika vzpamatovává z řádění koronaviru a proč je nabídka akcií...
Musíte vědět
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou…
včera v 22:00

Americké akciové indexy na úvod týdne výrazně klesly, investoři jsou nervózní kvůli chybějící podpoře ekonomiky

Americké akcie zahájily týden poklesem. Investoři se obávají, že dohoda o novém balíku pomoci hospodářství nebude...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na…
včera v 21:20

Plánovaný schodek 320 miliard Kč? Vláda podle ekonomů rezignovala na konsolidaci veřejných financí

Vláda při schválení návrhu rozpočtu na příští rok podle ekonomů oslovených ČTK rezignovala na konsolidaci veřejných...
Česká republika Ekonomické a politické hrozby Česká ekonomika
Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 18:31

Vláda schválila návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Na tiskové konferenci po...
Rozpočet Česká ekonomika Česká republika
Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU
včera v 18:14

Londýn přivítal Barnierova slova, dál však volá po ústupcích EU

Britský ministr Michael Gove v pondělí přivítal slova hlavního vyjednavače Evropské unie Michela Barniera o ochotě...
Spojené království Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na…
včera v 18:00

Evropské akcie na úvod týdne ztrácely, dopoledne se kvůli výpadku na některých trzích neobchodovalo

Akcie na západoevropských trzích nadále ovlivňuje zhoršující se pandemická situace, stejně jako neschopnost uzavřít...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy
včera v 17:33

Tesla bude sedan Model 3 vyráběný v Číně vyvážet do Evropy

Americký výrobce elektromobilů Tesla bude od sklonku tohoto měsíce svůj sedan Model 3 vyráběný v Šanghaji vyvážet na...
Tesla Auta
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank
včera v 16:50

Pražské burze v pondělí pomohly k růstu hlavně akcie Erste Bank

Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX vzrostl o 0,59 procenta na 872,2 bodu. Vzhůru mu pomohly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho
včera v 16:39

ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD těžaře z břidlic Concho

Společnost ConocoPhillips koupí za 9,7 miliardy USD amerického těžaře ropy z břidlic Concho Resources. Akvizice...
Ropa Fúze a akvizice
Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík
včera v 16:19

Toyota začne příští rok prodávat v ČR auto na vodík

Automobilka Toyota začne příští rok v Česku nabízet svůj první sériový vůz na vodík Mirai. Prodej chce spustit po...
Česká republika Auta
Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář
včera v 16:16

Zkrachovalá Flybe bude znovu létat, koupil ji bývalý akcionář

Britská regionální letecká společnost Flybe, která v březnu zkrachovala, bude příští rok patrně znovu létat....
Spojené království Doprava Koronavirus
Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah
včera v 16:03

Pákistán zrušil zákaz TikToku, síť bude moderovat obsah

Pákistánský telekomunikační úřad zruší blokování čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok. Rozhodnutí...
Sociální sítě Pákistán Americké akcie
Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu
včera v 16:00

Vláda schválila půl miliardy korun na pomoc cestovnímu ruchu

Cestovním kancelářím, agenturám a průvodcům bude v programu COVID cestovní ruch k dispozici 500 milionů korun,...
Česká ekonomika Podpora ekonomiky Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (19. října)
včera v 15:56

Ze světa investičních doporučení (19. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla
včera v 14:57

Nezaměstnanost na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září druhý měsíc po sobě klesla, zůstává ale vyšší než před vypuknutím...
Slovensko Nezaměstnanost
Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu
včera v 13:36

Philips díky poptávce po lékařské technice zvýšil zisk o třetinu

Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips ve třetím čtvrtletí překvapivě zvýšil zisk před zdaněním,...
Evropské akcie Výsledková sezóna
CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu…
včera v 13:25

CETIN si vybral za výhradního dodavatele technologií pro 5G firmu Ericsson

Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl...
CETIN Telekomunikace 5G sítě
EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné
včera v 13:20

EU i Británie tvrdí, že uzavření obchodní dohody je stále možné

Evropská unie chce s Británií uzavřít dohodu o budoucích vztazích a bude do poslední minuty pracovat na tom, aby se...
Spojené království Evropská unie Politika