Co musíte ráno vědět (20. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (20. listopadu)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím na obou stranách Atlantského oceánu, co vyplynulo ze zápisu ze zasedání ECB a jak šetří miliardáři? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek nepatrně zlevnily, v premiéře na burze zazářily Match Group a Square

Akcie ve Spojených státech zahájily čtvrteční seanci kolem nuly a za celý den nenašly jednoznačný směr. Nakonec všechny tři nejsledovanější indexy uzavřely pod nulou, poklesy byly ale spíše jen kosmetické. Poprvé se na burzách Nasdaq a NYSE předvedly cenné papíry provozovatele seznamek Match Group a platební služby Square. Dow oslabil o 0,02 % na 17 732,75 bodu, S&P 500 odepsal 0,11 % na 2 081,24 bodu a Nasdaq Composite klesl o 0,03 % na 5 073,64 bodu. Index volatility VIX vzrostl o necelé procento na 16,99 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,243 %. V mínusu skončily i přes pokles všech tří indexů pouze dva z deseti hlavních sektorů – energetika a zdravotnictví. Dařilo se sektoru veřejných služeb, technologickému odvětví a sektoru telekomunikačních služeb. Akcie Square v premiéře na NYSE přidaly 45,22 % na 13,07 USD a cenné papíry Match Group na burze Nasdaq posílily o 22,83 % na 14,74 USD.

Graf, který praští do očí: Pod pokličkou býčího trendu to začíná vřít

Gundlach: Jak by asi mohly růst ceny ropy?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, trhy podpořila ochota ECB dále podporovat ekonomiku

Evropské akcie ve čtvrteční seanci zamířily výše. Investoři zvažovali zápis z posledního zasedání ECB, který naznačil ochotu banky dále podporovat růst cen a HDP v eurozóně. Britský FTSE 100 přidal 0,81 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,17 %, německý DAX připsal 1,14 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 0,43 % na 380,96 bodu. Zklidnila se také situace kolem pařížských teroristických útoků z konce minulého týdne. Francouzský prokurátor ve čtvrtek potvrdil, že během středečního protiteroristického tažení byl zabit údajný strůjce pařížského masakru Abdelhamid Abaaoud. Hospodářské výsledky ve čtvrtek zveřejnily mimo jiné britská poštovní společnost Royal Mail či německá ocelářská firma ThyssenKrupp. Akcie Royal Mail v reakci na výsledky přidaly téměř pět procent a akcie ThyssenKrupp přidaly přes dvě a půl procenta.

Islámský stát jako opravdová výzva pro euro

Turecko 2016: Sázka na stavební boom a posílení bezpečnosti se vyplatí, od věci není ani turecká lira

3. Pražská burza ve čtvrtek nepatrně zpevnila, hospodářské výsledky srazily cenu akcií NWR na nové rekordní minimum

Index PX vzrostl pouze o 0,01 % na 992,18 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie Komerční banky, které ale klesly o 0,39 % na 5 090 korun. Druhé v pořadí byly podle objemu akcie energetické firmy ČEZ, jejichž cena klesla o 0,47 % na 463,80 Kč, a třetím nejobjemnějším titulem byla s výrazným odstupem telekomunikační firma O2 Czech Republic, jejíž akcie odepsaly 0,79 % na 250 korun. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie mediální firmy CME v reakci na zprávu, že menšinový aktivistický akcionář TCS zaslal představenstvu CME dopis, v němž doporučuje povolat finanční specialisty, kteří by prověřili možnosti prodeje společnosti. Titul připsal 7,84 % na 55 korun. Dařilo se také akciím VIG, které zpevnily o 1,17 % a uzavřely poprvé od konce srpna nad 800 korunami. Nedařilo se naopak cenným papírům uhelné firmy NWR, která ráno před začátkem obchodování oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila se ztrátou 29 milionů eur při tržbách 159 milionů eur. Akcie NWR ve středu zlevnily o 16,67 % na rekordní minimum 0,15 Kč. Výsledky dopoledne zveřejnila také tabáková společnost Philip Morris ČR. Firma uvedla, že se jí meziročně zvýšil hrubý zisk o 1,4 % na 1,5 miliardy Kč. Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH se meziročně snížily o 23,3 % na 2,9 miliardy Kč. Titul ve středu zdražil o 0,19 % na 11 880 Kč. Třetí firmou, která ráno reportovala výsledky, byla energetická společnost E4U. Provozovatel solárních elektráren oznámil, že ve třetím čtvrtletí vyrobil 1 728 MWh elektřiny. Dceřiná Sanergie, prostřednictvím které E4U solární elektrárny ovládá, vykázala za období od 1. 10. 2014 do 30. 9. 2015 provozní zisk 29,56 milionu Kč a zisk před zdaněním 30,16 milionu Kč. Zobchodováno bylo ve středu jen 250 akcií E4U, a to při ceně 99,70 Kč za kus.

Češi si zamilovali nákupy na internetu

Alternativy: Investice na desítky let, které za sebou nechávají dluhopisy a akciím šlapou na paty

4. Očekávané události

Pátek by měl být na trzích poměrně klidný. V Německu vyjde index výrobních cen a promluví šéf německé centrální banky Jens Weidmann. V Británii vyjde zpráva o úvěrech veřejnému sektoru, Řecko zveřejní výsledek běžného účtu a ještě vystoupí šéf ECB Mario Draghi a vyjde předběžný index spotřebitelské důvěry za eurozónu. V zámoří promluví šéf saintlouiského Fedu James Bullard, vyjde index aktivity kansaského Fedu a hospodářské výsledky zveřejní Dollar Tree. Kanada pak vydá zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a v zemi javorového listu vyjde ještě zpráva o inflaci. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. listopadu

5. Zápis z říjnového zasedání ECB: Riziko deflace se snížilo, zcela vyloučit ale návrat poklesu cen do eurozóny nelze

Zápis z posledního zasedání ECB potvrzuje odhodlání banky dále bojovat proti velmi nízké inflaci a slabé ekonomice eurozóny. Ze zápisu vyplývá, že riziko deflačního vývoje v Evropě přetrvává a banka nemůže vyloučit ani zhoršení svého inflačního výhledu. Členové bankovní rady dospěli k závěru, že ECB bude muset buď přiznat, že inflační cíl nebude schopna splnit, nebo bude muset přistoupit k dalším krokům. Ty by podle zápisu mohly zahrnovat "širší sadu nástrojů".

6. Buryš (Kofola): Dividendy chceme po IPO zachovat, klasickým dividendovým titulem ale asi nebudeme

Nápojářská skupina Kofola plánuje i po veřejné nabídce akcií na pražské burze pravidelně vyplácet dividendu. V rozhovoru pro server Patria.cz to uvedl finanční ředitel skupiny Daniel Buryš. Zároveň ale Buryš uvedl, že akcie Kofoly zřejmě nikdy nebudou klasickým dividendovým titulem s vysokým dividendovým výnosem, protože chce firma z vlastních zdrojů financovat růstové projekty.

7. Čínská centrální banka sníží úrokové sazby úvěrové linky SLF

Čínská centrální banka oznámila, že sníží úrokové sazby úvěrové linky SLF určené komerčním bankám. Sedmidenní sazba se s účinností od pátku sníží na 3,25 % z 5 % a jednodenní sazba klesne na 2,75 % z 4,5 %. Peking snižuje úrokové sazby celý poslední rok, aby podpořil slábnoucí domácí ekonomiku.

8. Výrobce léků Pfizer je údajně blíže koupi irského Allerganu za cenu až 380 USD za akcii

Jednání farmaceutických společností Pfizer a Allergan o akvizici údajně pokročila. Podle nejmenovaného informovaného zdroje je Pfizer ochoten za jednu akcii Allerganu zaplatit až 380 USD. Společnosti by dohodu měly zveřejnit v pondělí. Cena 380 USD za akcii by Allergan ohodnotila na téměř 150 miliard USD. Společnost by tak byla největší v sektoru zdravotní péče s tržní hodnotou kolem 330 miliard dolarů a akvizice by se stala největší transakcí tohoto roku.

EY: Akviziční horečka bude pokračovat

9. Novému letišti v Berlíně hrozí, že se neotevře do konce roku 2017

Novému berlínskému Letišti Willyho Brandta hrozí, že se ho nepodaří otevřít ani před koncem roku 2017. ČTK to řekl berlínský zastupitel Martin Delius, který řídí městský výbor pro dohled nad vznikem aerodromu. Kvůli právním sporům podle něj v současné době stavba téměř nepokračuje, na konci příštího roku navíc vyprší platnost stavebního povolení.

10. Dárkový balíček Volkswagenu přijala v USA čtvrtina oprávněných majitelů

O balíček platebních karet v hodnotě 1 000 dolarů pro majitele naftových automobilů německého Volkswagenu se softwarem umožňujícím manipulovat s emisemi se ve Spojených státech přihlásilo 120 tisíc lidí, tedy asi čtvrtina celkového počtu. Tito vlastníci dostanou kartu Visa s částkou 500 dolarů a dalších 500 dolarů mohou použít na nákup služeb u dealerů Volkswagenu, uvedla firma ve středu.

BONUS

Čínský miliardář zaplatil 170 milionů dolarů kreditkou, aby měl letenky zdarma

Obraz italského malíře a sochaře Amedea Modiglianiho Ležící akt z let 1917 a 1918 se minulý týden v aukční síni Christie’s vydražil za 170,4 milionu USD. Dílo se tak stalo v pořadí druhým nejdráže prodaným obrazem v aukci po malbě Alžírské ženy od Pabla Picassa.

Novým majitelem obrazu se stal čínský miliardář Liou I-čchien. O to úsměvnější je, že kupní cenu I-čchien uhradil kreditní kartou American Express, aby měl díky získaným bodům i nadále nárok na letenky zdarma.

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus