Co musíte ráno vědět (23. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (23. listopadu)

Jak uplynulý týden zakončily evropské a americké akcie, co během víkendu postihlo Ruskem anektovaný Krym a kolik váží druhý největší diamant na světě nalezený před pár dny v Botswaně? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily úspěšný týden mírným pátečním posílením

Americké akcie zakončily páteční obchodování vzestupem a index S&P 500 i díky tomu zaznamenal nejlepší týdenní výkon za posledních 13 měsíců. Trh podpořily hlavně akcie společnosti Nike a dalších výrobců spotřebního zboží. Investoři začali považovat blížící se zvýšení úrokových sazeb za příznak důvěry v růst ekonomiky. Dow v pátek vzrostl o 0,51 % na 17 823,81 bodu, širší index S&P 500 si připsal 0,38 % na 2 089,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel vzestupem o 0,62 % na 5 104,92 bodu. Posílila odvětví cyklického spotřebního zboží, zdravotnictví, průmyslu nebo technologií, v mínusu zůstaly jen energetika, sektor základních materiálů a necyklické spotřební zboží. Index volatility VIX klesl o 8,95 % na 15,47 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,262 %. Wall Street po posledních vyjádřeních americké centrální banky očekává, že se v USA v prosinci začnou zvyšovat úrokové sazby. Fed nechal v říjnu základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu, na němž je od finanční krize, naznačil ale, že by ji mohl zvýšit už na zasedání v polovině prosince. Za celý týden Dow získal 3,4 % a S&P vystoupil o 3,27 % (nejlepší týden od týdne končícího 24. říjnem 2014). Nasdaq Composite posílil za pět obchodních dní o 3,6 %, což by nejsilnější růst za čtyři měsíce.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Růst cen ponechal ve hře tři varianty vývoje, útok na maxima je díky sezónnosti nejpravděpodobnější

Gundlach (DoubleLine): Než Fed zvýší sazby, měl by se dobře podívat na tento graf

2. Evropské akcie v pátek mírně zpevnily, mají za sebou nejlepší týden za poslední měsíc

Evropské akcie za sebou mají úspěšný týden. Západoevropský benchmark STOXX Europe 600 od pondělí posílil o více než tři procenta, čímž si připsal nejlepší týdenní výsledek za poslední měsíc. Britský FTSE 100 v pátek přidal 0,07 % na 6 334,63 bodu, francouzský CAC 40 odepsal 0,08 % na 4 910,97 bodu, německý DAX posílil o 0,31 % na 11 119,83 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,22 % na 381,78 bodu. Německý index DAX se během dne držel nad 200denním klouzavým průměrem a nakonec nad touto důležitou úrovní poprvé od 13. srpna i uzavřel. Náladu na trzích v závěru týdne podpořila slova šéfa Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, který prohlásil, že ECB udělá vše, co bude muset, aby podpořila rychlý růst inflace. Za celý týden FTSE 100 připsal 3,53 %, CAC 40 vzrostl o 2,14 %, DAX posílil o 3,84 % a STOXX Europe 600 přidal 3,32 %.

Kybernetická válka s terorismem aneb Jak mohou Anonymous bojovat s Islámským státem

Jak se nezbláznit z apokalyptických tržních výhledů

3. Pražská burza v pátek mírně zpevnila, akcie ČEZ vyskočily o tři procenta. Za celý týden index PX stoupl přes procento

Index PX v pátek vzrostl o 0,17 % na 993,86 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly v pátek akcie Komerční banky, jejichž cena stoupla o 0,02 % na 5 091 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu cenné papíry energetické firmy ČEZ, které poskočily o 3 % na 477,70 Kč. Společnost oznámila, že akceptovala všechny nabídky na zpětný odkup dluhopisů splatných v roce 2022 s úrokem 4,25 % v celkovém objemu 411,4 milionu USD. Třetím nejoblíbenějším titulem byla v pátek telekomunikační O2 Czech Republic, jejíž akcie uzavřely beze změny na 250 Kč. Výrazněji vzrostly ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna, které přidaly 1,37 % na 85,15 Kč. Klesly naopak cenné papíry Erste Group Bank, a to o 1,21 % 761 korun, nebo cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR (-1,68 %). Za celý uplynulý týden hlavní index pražské burzy přidal 1,3 %. Nejvíce klesajícím titulem byla v reakci na slabé hospodářské výsledky těžební firma NWR (-16,7 % na 0,15 Kč), naopak nejvíce vzrostla cena akcií mediální firmy CME (+10 % na 55 Kč) v reakci na zprávu, že jeden z jejích velkých akcionářů zvýšil podíl a vyzval představenstvo k povolání finančních specialistů, kteří by prověřili možnosti prodeje společnosti.

Česko táhne

4. Očekávané události

Pondělí bude patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné údaje za zpracovatelský sektor vyjdou v Evropě a USA, starý kontinent navíc čekají i PMI ze sektoru služeb a kompozitní ukazatele. V zámoří budou dále zveřejněny údaje z realitního trhu (prodeje existujících domů) a index aktivity chicagského Fedu. Výsledky na trh pošlou GameStop či Tyson Foods. Kvůli státnímu svátku se nebude obchodovat v Japonsku. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie Kofoly ČeskoSlovensko budou na pražské burze nabízeny za 500 až 650 Kč za kus. Objem emise byl zdvojnásoben, obchodování začne 2. prosince

Akcie Kofoly ČeskoSlovensko budou na pražské burze investorům nabízeny při ceně 500 až 650 Kč za kus. V pátek to na tiskové konferenci k zahájení veřejné nabídky akcií uvedli generální ředitel Kofoly Jannis Samaras a finanční ředitel podniku Daniel Buryš. Současně bylo oznámeno, že bylo rozhodnuto o zdvojnásobení objemu emise. Celkem tak bude nabídnuto až 2,175 milionu kusů akcií, free float tedy bude až zhruba 10 %. Obchodování s akciemi na pražské burze začne 2. prosince.

Jannis Samaras (Kofola ČeskoSlovensko): Investoři si v našem IPO nekupují abstraktní titul, ale produkt, který znají

IPO Kofoly na pražské burze: Vše na jednom místě

6. Draghi (ECB): Uděláme vše, co budeme muset, aby se inflace co nejrychleji zvýšila

Evropská centrální banka udělá vše, co bude muset, aby podpořila rychlý růst inflace. V pátek to řekl šéf ECB Mario Draghi. Banka je podle Draghiho připravena jednat, pokud se ukáže, že současné nastavení měnové politiky není schopné zajistit naplnění cílů ECB. Naznačil přitom, že centrální banka zřejmě učiní změny v nákupech dluhopisů a sníží depozitní sazbu. ECB podle Draghiho nehodlá ignorovat nízké tempo inflace a je ochotna a připravena pro dosažení svých cílů použít všechny nástroje, které má v rámci svého mandátu k dispozici. Zpravodajská agentura Reuters Draghiho páteční slova hodnotí jako dosud nejdůraznější náznak toho, že ECB na prosincovém zasedání přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky.

Zápis z říjnového zasedání ECB: Riziko deflace se snížilo, zcela vyloučit ale návrat poklesu cen do eurozóny nelze

7. Krym byl v neděli bez elektřiny, byl vyhlášen nouzový stav

Ruskem anektovaný Krym se v noci na neděli ocitl bez dodávek elektrické energie z Ukrajiny. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace vyhlásilo na poloostrově nouzový stav. Informovala o tom agentura Reuters. Ruská média uvádí, že sloupy elektrického vedení na ukrajinské straně byly odpáleny. Během odpoledne byly obnoveny dodávky do všech velkých měst.

8. Tatry Mountain Resorts jednají o možném řízení libereckého lyžařského areálu, expandovat by mohly i v Alpách

Slovenský provozovatel sportovních areálů Tatry Mountain Resorts rozvíjí plány další expanze. Podle sobotního vydání Mladé fronty Dnes (MfD) je ve hře například liberecký areál na Ještědu či některá alpská střediska. Zájem o ještědský areál potvrdil MfD generální ředitel TMR Bohuš Hlavatý. "V Česku aktivně nehledáme nová střediska. Ale když přijde možnost, která zapadá do naší strategie, tak se o ní bavíme. A Ještěd je jednou z nich," citovala MfD šéfa slovenské firmy.

9. Řecko může dostat další splátku úvěru i peníze pro banky

Řecko uskutečnilo všechny reformy dohodnuté s věřiteli z eurozóny, a může tak dostat další splátku ze slíbeného úvěru i peníze na rekapitalizaci bank. Uvedl to v sobotu šéf ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. Atény by tak nyní měly obdržet dvě miliardy eur z dohodnuté úvěrové pomoci a deset miliard eur na rekapitalizaci bank.

10. ČEZ dostal za smlouvu se Sokolovskou uhelnou pokutu 150 milionů Kč

Energetická společnost ČEZ dostala pokutu 150 milionů korun za smlouvu se Sokolovskou uhelnou na dodávku uhlí pro elektrárnu Tisová. Specializovaný finanční úřad rozhodl, že ČEZ platí Sokolovské uhelné příliš málo a zneužívá svou sílu k cenovému diktátu. Verdikt je pravomocný, firma již pokutu zaplatila. Informovala o tom Mladá fronta Dnes.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Botswaně byl nalezen druhý největší diamant světa

Malá kanadská těžařská společnost Lucara Diamond našla ve svém dole v Botswaně diamant, který je podle firmy druhým největším diamantem v kvalitě drahokamu na světě, jaký byl kdy vytěžen, a největším nalezeným diamantem za více než století.

Diamant má 1 111 karátů a jeho rozměry jsou 65 milimetrů x 56 milimetrů x 40 milimetrů. Je to diamant typu IIa, který neobsahuje dusík a vůbec žádné příměsi a je v přírodě vzácný.

Diamant pochází z dolu Karowe v Botswaně, jedné z nejbohatších oblastí na diamanty. Je také zatím největším diamantem, který byl v Botswaně objeven.

Největším doposud registrovaným diamantem je kámen Cullinan. Našel se v roce 1905 v Jihoafrické republice a měl 3 106 karátů. Byl rozřezán na několik leštěných drahokamů, dva největší jsou součástí britských korunovačních klenotů.

Druhý největší diamant na světě nalezený v listopadu 2015 v Botswaně
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
včera v 13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus