Goldman Sachs: 10 dominantních témat roku 2016
|

Goldman Sachs: 10 dominantních témat roku 2016

Goldman Sachs odhaluje 10 témat, která podle jejích analytiků budou v dalším roce hýbat světovými trhy.

Komodity Světová ekonomika Americké akcie Výhled na rok 2016

"Ekonomický růst poslední roky přináší samá zklamání, ale ani to nezastavilo růst cen rizikových aktiv," píší v reportu stratégové v čele s Charlesem Himmelbergem, šéfem globálních úvěrových strategií Goldman Sachs. "V roce 2016 očekáváme pokračování růstu aktivity ve vyspělých ekonomikách, tažené zejména spotřebou."

1. Stabilní růst světové ekonomiky

Stratégové předpovídají, že světový HDP vzroste v příštím roce o 3,6 % po očekávaném pokrizovém dně 3,2 % pro rok 2015. To by mohlo uklidnit obavy, že se rozvinuté trhy chytly do pasti dlouhodobé stagnace a pomalého růstu, kterou charakterizují nízké investice a nadbytek úspor.

Investorům podle Goldman Sachs postačí relativně stabilní výhled růstu pro vyspělé i rozvíjející se trhy, aby vykompenzoval obavy z rizik plynoucích z globálního zpomalení výrobní aktivity a zpřísnění finančních podmínek v USA.

Výhled růstu HDP pro 2015 a 2016

2. Mírně nižší inflace oproti očekáváním

S mírou nezaměstnanosti na sedmiletém minimu 5 % by už inflace v USA neměla klesnout více, než je v tržních kurzech zahrnuto. Pracovní trh již není tak slabý a míra nezaměstnanosti se již nachází na úrovni, na níž by mohla tlačit vzhůru inflaci. "Jakmile míra nezaměstnanosti v USA dosáhne našeho cíle 4,6 %, mělo by dojít k uvolnění deflační prémie, která je stále zaceněna ve výnosech a inflačních očekáváních," píší analytici.

3. Rozcházející se měnové politiky USA a ostatních vyspělých zemí

"V letošním roce jsme se přesvědčili zejména o tom, že Fed jen tak nedá zelenou podstatnému a rychlému posilování dolaru. Odolnost americké ekonomiky v prostředí významného zhodnocení dolaru od poloviny roku 2014 nám ale dodává odvahy v tom, že bude americká centrální banka nakonec tolerovat další posilování dolaru během utahování měnové politiky v roce 2016," očekává Goldman Sachs.

Na druhou stranu Evropská centrální banka a Bank of Japan zůstanou nadále holubičí vzhledem k tomu, že ekonomické oživení v těchto regionech zůstává křehké.

4. Nízké ceny ropy

Americké zásoby ropy jsou aktuálně na nejvyšších úrovních za poslední století a riziko, že mohou dosáhnout plné kapacity, roste. "Při současných trendech náš tým očekává, že bude dosaženo limitů skladovací kapacity," tvrdí analytici. "Vždy existuje riziko, že poptávka neočekávaně poklesne (nebo překvapí nabídka). Jediným způsobem, jak odmazat přebytečnou nabídku na fyzickém trhu ropy, je v takovém případě prudký pokles cen."

Zásoby ropy

5. Všeobecný a podstatný pokles cen komodit

Nabídku CapEx komodit (jejich produkci charakterizuje velký podíl fixních nákladů), jako jsou například ocel nebo železná ruda, čeká oživení jen stěží. Vysoké investiční náklady výrobních zařízení, jako jsou doly, zdražují řízení produkce v továrnách (odstávky a opětovnou obnovu výroby), a tak jsou producenti ochotni pokračovat v produkci i při nižších cenách. U OpEx komodit (produkci charakterizuje velký podíl provozních nákladů), jako je břidličná ropa, lze reagovat na situaci na trhu flexibilněji. Tito producenti tak při nízkých cenách nemusejí vyrábět a mohou si na lepší ceny počkat.

"Pro rok 2016 očekáváme dlouhodoběji nižší ceny komodit, ale s dalším oslabením poptávky. Negativně by měly zapůsobit čínské snahy posunout se od investicemi tažené ekonomiky ke spotřebě. To by mělo omezit poptávku po CapEx komoditách (ocel, železná ruda nebo cement) o mnoho více než po OpEX komoditách (energie, hliník)," říkají stratégové.

Cena ropy

6. Obrat trendu nadbytku úspor

Termín global savings glut využíval bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke v době růstu cen ropy koncem prvního desetiletí 21. století. Goldman Sachs to vidí jasně: "Vzestupy petrodolarových rezerv v dobách před a po krizi jsou jasně viditelné. Podobný, i když méně výrazný je nedávný kolaps petrodolarových úspor po propadu světových cen energií. Grafika zobrazuje rovněž devizové rezervy rozvíjejících se zemí, které dosáhly nedávno maxim (podle Bernankeho další zdroj úspor). Z našeho pohledu jsou tyto poklesy úspor pesimistickou zprávou pro výnosy, podobně jako byly vzestupy optimistickou zprávou během předkrizového období."

Petrodolarové a FX rezervy

7. Akcie budou (opět) šlapat vodu

Akciový index S&P 500 by mohl zakončit příští rok v okolí 2 100 bodů, což by znamenalo prakticky stagnaci cen. "Vlivem oddálení prvního zvýšení sazeb Fedu je riziko poklesu P/E pravděpodobně vyšší, protože pozitivní překvapení ohledně HDP, která za normálních okolností doprovázejí zvyšování sazeb, jsou již za námi. Vzhledem k tomu, že v předpovědi růstu HDP počítáme s mírným zpomalením v roce 2016, akcie a další riziková aktiva budou muset nejspíše unést břemeno zvyšování sazeb bez obvyklého polštáře lepších dat o HDP," říkají analytici.

8. Zpomalení na rozvíjejících se trzích

Země exportující ropu budou nadále pociťovat tlak nízkých cen na své ekonomiky. "Pro mladé trhy, u nichž znehodnocení měn pomohlo absorbovat šok způsobený poklesem cen ropy, jako jsou Rusko nebo Mexiko, by měly být zbývající změny ve veřejném i soukromém sektoru méně bolestné," píší analytici. "Máme větší strach o země s fixními měnovými kurzy (jako jsou Nigérie nebo Saúdská Arábie), kde břemeno propadu cen ropy dopadá na státní rozpočet, domácnosti a korporace (omezeně může být zavěšení měnového kurzu rizikem),“ vysvětluje Goldman Sachs.

9. Nízká likvidita novým normálem

Likvidita na dluhopisovém trhu je letos žhavým tématem. "Je těžko představitelné, že by se tržní podmínky mohly v roce 2016 významněji zlepšit. Trendy v transparentnosti trhů a objemech CDS se jen stěží zlepší, nepomůže ani regulatorní ozdravení finančních portfolií bank. Zdá se, že restrikcí v souvislosti s novou regulací přibývá. Nemáme tak velký důvod očekávat, že se likviditní podmínky v roce 2016 zlepší," píší analytici.

10. Korporátní zisky zažijí oživení

Během finanční krize se zisky propadly, opětovný růst zažívaly od roku 2010 během rané fáze oživení. Nyní jsou ale opět slabší. Naposledy docházelo k něčemu podobnému v druhé polovině 90. let a následoval výrazný pokles. Podobnost je alarmující a nevěstí nic dobrého.

Analytici to komentují takto: "Stabilní až rostoucí trend mediánu marží je jedním z výrazných rysů korporátního sektoru během pokrizové éry. Zklamáním je vývoj tržeb, de po krizi již dvakrát došlo k mírné "recesi tržeb". K té nedošlo předchozích 30 let. Za předpokladu, že se marže udrží, vidíme dostatečný prostor pro opětovný růst zisků a výnosů díky expozici korporátního sektoru na americkém a světovém růstu HDP," uzavírají analytici.

Zdroj: Goldman Sachs
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada