Co musíte ráno vědět (9. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (9. listopadu)

Jak zakončily uplynulý týden světové trhy, jaká data o víkendu zveřejnila Čína a jak se mění ideál úpravy pánského porostu hlavy? Třeba i to byste měli na prahu nového týdne vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek po oznámení silných dat z trhu práce uzavřely smíšeně, za celý týden ale hlásí šestý zisk v řadě

Americké akcie v první polovině pátečního obchodování mírně oslabovaly kvůli vyhlídkám brzkého zvyšování úroků centrální bankou. Ty byly vyvolány silnými údaji z amerického trhu práce. Nakonec ale dva ze tří hlavních indexů uzavřely den v plusu. Index Dow v pátek posílil o 0,26 % na 17 910,33 bodu, S&P 500 uzavřel o 0,03 % slabší na 2 099,20 bodu a Nasdaq Composite přidal 0,38 % na 5 147,12 bodu. Ztrácely tituly v odvětvích energetiky, základních materiálů nebo necyklického spotřebního zboží, nejhůře ale dopadly síťové společnosti se ztrátou hlubší než 3 %. V plusu se držely technologie, finance a těsně i průmysl. Index volatility VIX klesl o 4,78 % na 14,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl téměř o deset bazických bodů na 2,327 %. Americký trh práce vytvořil v říjnu 271 000 míst, což bylo nejvíce za téměř rok a mnohem více, než se čekalo. Zpráva podle analytiků naznačila, že centrální banka USA v prosinci s velkou pravděpodobností přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. Hlavní indexy za celý týden zpevnily pošesté v řadě, což znamená nejdelší sérii v letošním roce. Dow přidal 1,40 %, S&P 500 0,95 % a Nasdaq Composite 1,85 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce se zatím nekoná a maxima jsou na dohled. Poslední krok ale může trvat dlouho

Buffettova investiční firma Berkshire Hathaway dosáhla rekordního čtvrtletního zisku

2. Evropské akcie v pátek díky slabšímu euru zpevnily. Také celý týden byl pro západoevropské trhy převážně ziskový

Evropské akcie v pátek posílily díky oslabujícímu euru, které zamířilo dolů po zveřejnění nečekaně dobrých dat z amerického trhu práce. Také za celý týden západoevropské akcie převážně zdražily. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,17 %, francouzský CAC 40 ale naopak stoupl o 0,08 % a německý DAX zpevnil o 0,92 %. Index DAX byl jedním z nejúspěšnějších evropských benchmarků, výše ho táhly akcie BMW a HeidelbergCement, které přidaly přes 2 %. STOXX Europe 600 připsal v pátek 0,3 %, během dne však posiloval až o 0,9 %. Za celý týden FTSE 100 klesl o 0,13 %, CAC 40 naopak připsal 1,72 %, DAX vzrostl o 1,27 % a regionální STOXX Europe 600 posílil o 1,19 %.

Sanofi zvažuje prodej veterinárních léků a výroby generik v Evropě

Průzkum: Podpora jednotné evropské měny v eurozóně stoupla

3. Pražská burza zakončila týden více než procentním růstem, za pět obchodních dní přidala půl procenta

Index PX v pátek připsal 1,3 % na 988,32 bodu. Za celý týden přidal 0,53 %. Největší zobchodovaný objem v pátek připadl akciím Erste Group Bank, které v reakci na zveřejněné hospodářské výsledky skupiny posílily o více než 7 %. Druhá bankovní emise na burze, Komerční banka, rovněž posílila, a to o 1,5 % na 5 079 korun. Naproti tomu akcie skupiny ČEZ, které zaznamenaly třetí nejvyšší zobchodovaný objem, oslabily o více než 2 %. Ceny elektřiny se v příštím roce nezmění, nebo mírně klesnou, odhaduje výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Titulu neprospěla ani zpráva, že první blok Jaderné elektrárny Dukovany v letošním roce pravděpodobně nezíská licenci k prodloužení činnosti na dalších 10 let. Nápojářská skupina Kofola oznámila, že plánuje veřejnou nabídku až 275 tisíc nových akcií a prodej 825 tisíc akcií stávajícími akcionáři. Finanční ředitel skupiny Kofola Daniel Buryš uvedl, že přípravy na uvedení akcií Kofoly na pražskou burzu vrcholí, a pokud to situace na kapitálových trzích dovolí, měla by se nabídka uskutečnit ještě letos, nebo nejpozději začátkem příštího roku.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší nemovitostní investice (Investiční fórum)

4. Očekávané události

Pondělí bude na ekonomické údaje relativně chudé, trh ale bude moci reagovat na nepříznivou statistiku zahraničního obchodu Číny, která byla zveřejněna v neděli. Zajímavé tak budou pouze německá obchodní bilance a index podmínek na pracovním trhu v USA. Lufthansa se nadále bude zabývat hrozbou stávky stevardů a letušek. Výsledková sezóna v USA pomalu končí, v pondělí svá čísla přidá například společnost Priceline, v Evropě své hospodaření odkryje Continental. Izraelský premiér Netanjahu bude v Bílém domě hostem prezidenta Obamy na úvod své čtyřdenní návštěvy USA. Jednat by mohli mimo jiné o finanční pomoci Spojených států izraelské armádě. V Bruselu se sejde euroskupina, aby jednala o Řecku a bankovní unii. Rada pro finanční stabilitu by měla představit TLAC, tedy kapitálové požadavky na systémově důležité banky. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Čínský vývoz i dovoz v říjnu prudce klesly, přebytek obchodní bilance země byl rekordní

Přebytek zahraničního obchodu Číny v říjnu dosáhl rekordních 61,64 miliardy USD. Vývoz i dovoz však prudce klesly, což posiluje očekávání, že Čína bude muset podniknout další kroky v zájmu stimulace domácí poptávky, když zájem o její zboží v zahraničí zůstává slabý. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil čínský celní úřad.

Čína opět povolí primární nabídky akcií zakázané v červenci

6. Obamova vláda zamítla projekt ropovodu Keystone XL z Kanady do USA. Hra o pracovní místa, energetickou nezávislost USA a politické body ale ještě nekončí

Americká vláda v pátek zamítla projekt páteřního ropovodu Keystone XL z Kanady do Spojených států. Oznámil to prezident Barack Obama poté, co plán odmítlo ministerstvo zahraničí s tím, že "neslouží národním zájmům". Obamova vláda odkládala rozhodnutí o projektu více než sedm let, od roku 2008, kdy jej kanadská společnost TransCanada předložila.

7. Objem bankovních úvěrů v Česku v září zrychlil růst na 7,6 %

Celkový objem bankovních úvěrů stoupl ke konci letošního září meziročně o 7,6 % na 2,774 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká bankovní asociace. Růst zrychluje, loni činil necelých pět procent. Objem úvěrů poskytnutých obyvatelstvu vzrostl rovněž o 7,6 %.

8. Odbory Lufthansy budou ve stávce pokračovat i v pondělí

Stávka palubního personálu Lufthansy bude pokračovat i v pondělí, kdy kromě Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu nově zasáhne také letiště v Mnichově. Oznámil to v neděli odborový svaz zaměstnanců palubního personálu, který chce podobnými akcemi posílit svou pozici při jednání s vedením aerolinek o pracovních a mzdových podmínkách. Podle tiskové agentury DPA se cestující musejí připravit na četné výpadky spojů a na zdržení.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Takhle se měnil ideál úpravy mužských vousů a vlasů v posledních sto letech

Je listopad, kdy tradičně probíhá akce Movember, při níž muži po celém světě nechávají narůst (nejen) své kníry na podporu osvěty a boje s některými mužskými chorobami včetně rakoviny prostaty nebo varlat. A kampaň je podpořena řadou akcí a videí, například tímto: