Co musíte ráno vědět (10. listopadu)
|

Co musíte ráno vědět (10. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a Spojených státech, jak vidí světovou ekonomiku OECD a v jaké zemi kvůli platové nerovnosti budou ženy pracovat až do konce roku zadarmo? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí ztrácely. Investoři řeší Fed i slabá data o světové ekonomice

Akciové trhy ve Spojených státech zahájily týden výrazným poklesem, nejhlubším za uplynulý měsíc. Nejnovější prognózy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a slabé údaje o zahraničním obchodu Číny totiž posílily obavy investorů ohledně vývoje světové ekonomiky. Investory také drží v napětí možnost brzkého zvyšování sazeb v USA. Index Dow odepsal procento, tedy téměř 180 bodů, index S&P 500 ztratil 0,98 % a Nasdaq 1,01 %. Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce energetika, cyklické spotřební zboží a telekomunikace, relativně nejlépe na tom byly veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o více než 15 % na 16,52 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o necelé tři bazické body na 2,353 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce se zatím nekoná a maxima jsou na dohled. Poslední krok ale může trvat dlouho

Bílý dům po osmi letech změní nájemníka. Bude to hřebíček do rakve akciového býka?

2. Evropské akcie zahájily týden v červených číslech, dolů je vedly automobilky a sektor spotřebního zboží

Evropské akcie v pondělí oslabovaly poté, co z posledních pěti obchodních dní čtyři posilovaly. Britský FTSE 100 odepsal 0,92 %, francouzský CAC 40 1,46 % a německý DAX 1,57 %. Portugalský PSI 20 odepisoval téměř 4 % a byl jedním z nejhorších evropských indexů. Regionální STOXX Europe 600 ztratil procento. Continental vedla dolů automobilky, ztrácela přes 5 % poté, co její tržby nenaplnily očekávání trhu. Renault ztrácel přes 3 %, když Francie, největší akcionář firmy, oznámila, že neschvaluje případnou fúzi s japonskou společností Nissan Motor. Kromě automobilek zamířil do červených čísel i sektor spotřebního zboží, který vedly dolů akcie Hermes International a Christian Dior.

ECB chystá další akce, ale co si od nich vlastně ještě slibuje?

3. Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila, pomohly jí bankovní tituly

Index PX připsal 0,26 % na 990,93 bodu. Objem obchodování na burze byl v pondělí utlumený. Největší si připsala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 0,51 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, se pohybovala kolem nuly se ziskem 0,03 %. Naproti tomu akcie skupiny ČEZ odepsaly 0,06 %. Energetická společnost oznámila, že odkládá spuštění prvního bloku JE Dukovany na 11. prosince. Původně měl být reaktor spuštěn po odstávce trvající od 28. srpna již 27. listopadu. Odstávka čtvrtého bloku je naplánována na období mezi 19. prosincem a 22. únorem, místo původně plánovaného 5. prosince až 30. ledna. Titul v pondělí ovlivňovala také zpráva o tom, že se bulharský národní energetický úřad pře s distribuční divizí ČEZ o nezaplacených dodávkách elektřiny v hodnotě 64 milionů lev. Regulátor žádá zhruba 6,4 milionu lev a 1 milion lev z celkových nezaplacených úroků v hodnotě 10 milionů lev. ČEZ považuje žalobu za neopodstatněnou. Čtvrtý největší objem zaznamenala v pondělí společnost O2 C.R., jejíž akcie zpevnily o 0,7 %. Generální ředitel O2 Czech Republic Tomáš Budník v pondělí prohlásil, že v současnosti nevidí na trhu žádné akviziční příležitosti, což by mohlo firmě do budoucna umožnit vyplácet stále dividendu v plné výši. Zároveň uvedl, že O2 jedná s několika bankami o možnosti plného refinancování úvěru a že banky v současnosti nabízejí lepší úvěrové podmínky než dluhopisy. O2 Czech Republic také naplánovala na 8. prosince valnou hromadu. Mezi hlavními body agendy je hlasování o vkladu části firmy do dceřiné O2 IT Services. Rozhodovat by se mělo taktéž o nabytí vlastních akcií společnosti v objemu až 8 miliard korun nebo do výše 10 % celkového počtu kmenových akcií prostřednictvím programu zpětného odkupu.

ČS: Listopadová strategie pro české akcie

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Nejlepší nemovitostní investice (Investiční fórum)

4. Očekávané události

V úterý investory čeká výrobní i spotřebitelská inflace v Číně, řecká inflace, francouzská a italská průmyslová výroba a setkání ministrů financí eurozóny, v Americe pak velkoobchodní zásoby a ceny vývozu a dovozu. Události celého týdne včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 9. listopadu? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OECD snížila odhad růstu světové ekonomiky, varovala kvůli obchodu

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí opět snížila odhad růstu světové ekonomiky pro letošní rok. Upozornila také na útlum ve světovém obchodu. Světová obchodní výměna podle ní sestoupila na hodnoty, které se obvykle spojují se světovou hospodářskou recesí. Opatření, která podnikla Čína a další státy, by jí ale příští rok měla pomoci.

6. Růst spotřebitelských cen v Česku v říjnu meziměsíčně stagnoval, meziročně inflace zpomalila na 0,2 % z 0,4 %

Spotřebitelské ceny zůstaly v říjnu na úrovni měsíce září (meziměsíční změna 0,0 %). Tento vývoj ovlivnil zejména pokles cen v oddíle doprava, který byl kompenzován zvýšením cen v oddíle odívání a obuv. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v září.

7. Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla na 5,9 %

Míra nezaměstnanosti v Česku v říjnu klesla podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí na 5,9 %. V říjnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl o 2,6 % na 430 432, počet hlášených volných pracovních míst se snížil o 1,2 % na 107 324.

8. Sentix: Index nálady investorů v eurozóně v listopadu vzrostl na 15,1 bodu ze říjnových 11,7 bodu (odhad: 13,1 bodu)

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v listopadu oživila a dostala se na nejvyšší úroveň za tři měsíce. Vyplývá to z průzkumu společnosti Sentix. Za zlepšením stojí obnovená důvěra v ekonomické vyhlídky Asie.

9. Zahraniční obchod Německa se v září zotavil ze srpnového propadu

Německý vývoz a dovoz se v září vrátily k růstu po propadu v předešlém měsíci. Export z Německa se ve srovnání s předešlým měsícem zvýšil o 2,6 % a dovoz o 3,6 %. Údaje, které v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad, ale nerozptýlily obavy, že se ve výkonu největší evropské ekonomiky nepříznivě projeví útlum na mladých trzích.

10. Dijsselbloem: Migrace může ovlivnit dodržení fiskálních pravidel

Některé země Evropské unie by měly mít možnost poukázat na migrační krizi jako na důvod pro nedodržení evropských rozpočtových pravidel, myslí si šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Novinářům to řekl po pondělním jednání ministrů financí eurozóny, zdůraznil ale, že jde pouze o jeho osobní názor a že euroskupina jako taková o věci nejednala.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ženy v Británii až do konce roku pracují zadarmo

Pondělí 9. listopadu bylo ve Spojeném království stanoveno dnem rovnosti platů, protože na základě oficiálních výpočtů statistického úřadu právě od tohoto data až do ledna ženy pracují kvůli nerovnosti v platovém ohodnocení mezi muži a ženami zadarmo. Podle výpočtů britského statistického úřadu vydělávají muži o 14,2 % více než ženy - průměrná hodinová mzda muže při práci na plný úvazek je 16,77 libry, zatímco žena si za hodinu vydělá 14,39 libry.

Datum dne platové rovnoprávnosti se mění podle aktuálních výpočtů každý rok, oproti roku 2014 se o 5 dní posunulo, což naznačuje, že se mezera mezi platy mužů a žen mírně zmenšila, tímto tempem však podle ředitelky charitativní organizace Fawcett Society Sam Smethersové bude trvat 50 let, než se uzavře. "Ženy by neměly čekat tak dlouho," poznamenala k tomu Smethersová. Mezera v platovém ohodnocení mužů a žen je podle dat statistického úřadu nejviditelnější ve věkové skupině 50-59 let, kde muži vydělávají o 20,5 % více než ženy.

V Česku je mezera mezi výdělkem mužů a žen 22%, ženy by tedy musely pracovat o 2,5 měsíce déle, aby dosáhly stejného ročního výdělku jako muži.

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy
před 13 minutami

MF dnes opět zaznamenalo výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí dnes ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 87,4 miliardy korun, což je stejně jako při...
České státní dluhopisy Česká ekonomika Koronavirus
Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč
před 24 minutami

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke...
Rozpočet Česká ekonomika Koronavirus
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis
před 34 minutami

Dukovany prodlouží odstávku 3. bloku do května, rozšíří servis

V Jaderné elektrárně Dukovany prodlouží společnost ČEZ odstávku třetího bloku o měsíc do začátku května. Blok...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie
před hodinou

Průzkum: Firmy letos plánují snížit výdaje na technologie

Globální firmy, jejichž příjmy negativně zasáhne pandemie způsobená koronavirem, letos plánují snížit výdaje na...
Investice Technologie Koronavirus
ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu
před hodinou

ING: Z velkých ekonomik ohrožuje krize nejvíce Německo a Kanadu

Z velkých světových ekonomik ohrožují otřesy vyvolané šířením koronaviru nejvíce Německo a Kanadu, a to kvůli jejich...
Kanada Německo Koronavirus
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie
12:22

CNBC: Bitcoin si ve čtvrtletí vedl lépe než americké akcie

Kybernetická měna bitcoin si v prvním čtvrtletí vedla lépe než hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500....
Bitcoin Americké akcie Koronavirus
Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší
12:18

Forbes: Miliardářští majitelé bunkrů se připravují na nejhorší

Jsou mezi nimi nejslavnější jména na světě - od technologických miliardářů a celebrit, až po lékaře a právníky a...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství Koronavirus
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
11:50

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
11:35

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
11:12

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
11:04

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
10:45

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika