Co musíte ráno vědět (11. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (11. prosince)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové burzy v Evropě a zámoří, co plánuje Japonsko a kdo se pustil do Donalda Trumpa? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přerušily třídenní sérii zlevňování a mírně zpevnily

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek zamířily vzhůru poté, co tři dny za sebou oslabovaly. Investoři se podle agentury Reuters snaží využít nižších cen akcií k výhodným nákupům. Za oživením na akciovém trhu stojí zejména energetické společnosti, které byly v předchozích dnech pod tlakem kvůli poklesu cen ropy. Dow posílil o 0,47 % na 17 574,75 bodu, širší S&P 500 přidal 0,23 na 2 052,23 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,44 % na 5 045,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,38 % na 19,34 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé dva bazické body na 2,232 %. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotní péče, nedařilo se naopak cenným papírům ze sektoru veřejných služeb.

Extrémní hodnoty tohoto indikátoru signalizují pokračování býčího trhu

Potvrdí to další roky? Dlouhodobý investor s akciemi na vyspělých trzích v posledních dekádách neudělal chybu

2. Evropské akcie se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně. Investoři sledovali centrální banky a ceny komodit

Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři sledovali vývoj cen komodit, především pak ropy. Britský FTSE 100 odepsal 0,63 % a francouzský CAC 40 na konci obchodování spadl pod nulu a ztratil 0,05 %, zatímco německý DAX naopak zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,06 %. Regionální STOXX Europe 600 se pohyboval kolem nuly a seanci zakončil 0,3 % v mínusu. Ceny ropy zůstávají pod tlakem a nedaří se ani cenám kovů, což ve čtvrtek přitížilo obzvláště akciím těžařů. Investoři se nadále soustředí na akcie Anglo American poté co firma ohlásila masivní propouštění. Ve čtvrtek se pozornost upínala také na Glencore, která zvýšila cíl snížení svého zadlužení a také oznámila snížení kapitálových výdajů pro příští rok. Investoři ve čtvrtek také sledovali zasedání centrálních bank. Švýcarská národní banka ponechala hlavní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny a dodala, že švýcarský frank je "výrazně nadhodnocený". Britská centrální banka rovněž nijak nezasáhla a ponechala sazbu na 0,5 % a program odkupu dluhopisů beze změny, poznamenala však, že klesající ceny ropy budou držet inflaci nízko.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza čtvrtek zakončila na zelené nule

Index PX čtvrtek zakončil na zelené nule, vzrostl na 931,45 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 0,67 %, a nedařilo se ani Erste Group Bank, která ztratila 1,73 %. Naproti tomu akcie skupiny ČEZ připsaly 1,27 %. Cenné papíry O2 C.R. přidaly 0,75 % a významnější objem vykázaly i akcie Pivovarů Lobkowicz, které zakončily lehce nad nulou se ziskem 0,05 %. Naproti tomu cenné papíry Unipetrolu odepsaly 0,31 % a ztrácely také výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens, pojišťovna VIG a Kofola ČS. Naopak cenné papíry mediální CME a likérky Stock Spirits si připsaly téměř 5% zisky.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

V pátek vyjdou v Evropě německá a portugalská inflace a italská průmyslová výroba a ECB zveřejní výsledek dalšího kola cíleného dodání likvidity komerčním bankám (TLTRO). V zámoří investory čekají maloobchodní tržby, index výrobních cen, podnikové zásoby a předběžný prosincový ukazatel spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Maloobchodní tržby odtajní v sobotu brzy ráno i Čína, která přidá ještě zprávu o průmyslové výrobě. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Irská ekonomika zrychlila růstové tempo na sedm procent

Irská ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání o sedm procent po růstu o 6,8 % ve druhém čtvrtletí. Oznámil to ve čtvrtek irský statistický úřad. Irsko je tak na cestě k tomu, aby se druhým rokem po sobě stalo nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropě.

6. Bank of England ponechala na prosincovém zasedání politiku beze změny

Britská centrální banka (BoE) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na svém prosincovém zasedání beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazeb hlasoval měnový výbor opět v poměru 8:1. Ian McCafferty opět hlasoval za zvýšení sazby. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo.

7. Japonsko sníží sazbu daně z firemních příjmů pod 30 %

Japonská vládnoucí Liberálně-demokratická strana (LDP) ve čtvrtek schválila plán snižování daně z firemních příjmů. Od příštího dubna, kdy začíná nový fiskální rok, má efektivní sazba této daně klesnout pod 30 % a o dva roky později se sníží znovu. Nyní je tato sazba nad 32 %, což je výrazně nad průměrem 25 % ve vyspělých zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), uvedla agentura Reuters.

8. Banky budou muset platit miliardy korun do Fondu pro řešení krize

Banky, družstevní záložny a obchodníci s cennými papíry asi budou muset dávat až tři miliardy korun ročně do nového fondu pro řešení finanční krize. Zároveň ale budou dávat méně do stávajícího Fondu pojištění vkladů. V návaznosti na evropskou směrnici jim to ukládá zákon o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, který ve čtvrtek schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

9. Mládek: Situace v OKD je vážná, a to nejen v Paskově. Manažeři NWR by se měli se zástupci vlády sejít znovu v lednu 2016

Situace v těžební společnosti OKD je podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) vážná a zdaleka nejde jen o osud ztrátového Dolu Paskov. Hrozí propouštění a v krajním případě i vyhlášení konkurzu, prohlásil ministr po čtvrtečním jednání s odborovými předáky. Situací se bude v pondělí zabývat vláda i tripartita. Prioritou kabinetu je podle Mládka chránit horníky a zachovat sociální smír, nikoliv pomáhat soukromé společnosti.

10. GM zaplatila 595 milionů USD za urovnání skandálu se zapalováním

Největší americká automobilka General Motors zaplatila 594,5 milionu dolarů za urovnání části žalob spojených s následky vadných přepínačů zapalování u řady svých vozů. Vyplývá to ze zprávy fondu, který měl řešení žalob na starosti.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Harrison Ford se přidal k celebritám, které si utahují z Donalda Trumpa

Harrison Ford se přidal k celebritám, které se v posledních dnech pustily do kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ford v rozhovoru pro Studio 10 naznačil, že Trump nedokáže rozlišit mezi realitou a fikcí. Když mu moderátorka sdělila, že je Trump jeho fanouškem a že se mu líbilo, jak se Ford ve filmu Air Force One postavil za Ameriku, vzkázal Trumpovi: "Donalde, to byl film. Takhle to ve skutečném životě nechodí. Ale jak byste to vlastně mohl vědět?"

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START…
09:35

Akciím Pilulky se pondělní vstup na burzu vydařil, na trhu START přidaly téměř 18 % na 500 Kč

(AKTUALIZOVÁNO) Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika