Burzovní kalendář (14. 12. - 18. 12. 2015)
|

Burzovní kalendář (14. 12. - 18. 12. 2015)

Třetí prosincový týden nabídne jednu z nejočekávanějších událostí závěru roku v podobě zasedání americké centrální banky, od níž trh očekává první zvýšení sazeb od roku 2006. Nouze ale nebude ani o další důležitá ekonomická data.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou silný výprodej. Mezi investory doznívala pachuť ze zasedání ECB, která navzdory očekáváním nezvýšila měsíční objem aktiv odkupovaných v rámci programu kvantitativního uvolňování. Akciím (a také například firemním dluhopisům, u nichž nervozitu prohloubila zpráva o omezení výběrů investorů do Third Avenue Management, jednoho z fondů zaměřených na vysokovýnosové dluhopisy, z důvodu špatné likvidity na trhu) nepomohl ani další strmý propad cen ropy, který prohlubuje problémy některých velkých těžařů a přepravců a také podporuje některé měny (euro, jen, částečně dolar) na úkor měn zemí, které jsou závislé na vývozu ropy a dalších komodit (kanadský a australský dolar, řada měn rozvíjejících se zemí). K nervozitě přispívá i blížící se zasedání FOMC, který by měl poprvé po necelých 10 letech zvýšit sazby.

Americké akcie během krvavého pátku spadly o dvě procenta a mají za sebou nejhorší týden od poloviny srpna
Hlavní americké akciové indexy zahájily páteční obchodní seanci přibližně procentním poklesem a během dne ztráty zdvojnásobily. Mají tak za sebou nejhorší den za poslední měsíc. Trh srážely akcie energetických podniků, na které doléhal další propad světových cen ropy. Za celý týden indexy klesly dokonce nejvíce od poloviny srpna.
Evropské akcie v pátek uzavřely hluboko v červených číslech, za týden ztratily 4 %
Evropské akcie v pátek ztrácely, za celý týden se propadly o 4 %. Investory znepokojuje pokračující pokles cen ropy a vyčkávají před prosincovým rozhodnutím amerického Fedu.
Asijské akcie v pátek zakončily převážně pod nulou
Asijské akcie se v pátek obchodovaly smíšeně a zakončily převážně v červených číslech kvůli sektoru základních materiálů a obavám z vývoje čínské ekonomiky.

Index pražské burzy PX odepsal za týden 2,92 %. Odstávky bloků jaderných elektráren nadále trápí akcionáře ČEZ. Společnost oznámila, že odkládá spuštění jaderných bloků v elektrárně Dukovany. První a druhý blok by měly být spuštěny až 1. února (dosavadní očekávání 21. prosince a 16. ledna). Třetí blok by se měl rozjet 30. prosince místo plánovaného 22. prosince. Kvůli odstávkám již v tomto roce ČEZ dvakrát snížil celoroční výhled EBITDA. Akcie ztratily dalších 6,3 % a zakončily na úrovni 425,9 Kč, což je nejníže za posledních více než 10 let. ČEZ byl zároveň nejvíce padající akcií uplynulého týdne (s výjimkou NWR, u níž kvůli ceně akcie 0,1 Kč představuje každý pohyb 10% růst či pokles).

Naopak nejvíce v rámci pražské burzy posílily akcie Stock Spirits (+15,5 % na 46,9 Kč), které částečně korigovaly výplach z předchozího týdne. I přes tento výrazný růst jsou akcie více než 25 % pod cenou aktuální do zhoršení výhledu hospodaření před zhruba dvěma týdny.

Valná hromada O2 Czech Republic schválila zpětný odkup akcií v objemu až 10 % kapitálu či 8 miliard Kč. V souvislosti s tím lze očekávat zvýšení zadlužení firmy. Odkupní cena se bude pohybovat v rozmezí 10 až 297 Kč za akcii. Očekávaný krok přešel trh bez výraznější reakce (za týden +0,1 % na 250,2 Kč).

Akcie Kofoly pokračují v cestě dolů (-4,7 %). Po mírném růstu první obchodní den po IPO následovalo zatím sedm poklesů v řadě. V uplynulém týdnu společnost oznámila, že rozšíří spolupráci s PepsiCo o Chorvatsko. Ředitel společnosti Jannis Samaras v rozhovoru pro tisk dále řekl, že ani v budoucnu neplánuje prodávat prostřednictvím burzy část svého podílu (50,8 %).

Zklamání z prosincového rozhodnutí ECB se projevilo v obchodování s finančními tituly. Erste Group Bank bez významnějších zpráv v mezitýdenním srovnání odepsala 5,6 % na 725 Kč a nedařilo se ani Komerční bance, která prolomila hranici 5 000 Kč a zakončila týden na 4 845 Kč (-3,1 %).

Vedení NWR žádá po státu více než 3 miliardy Kč, aby firma udržela zaměstnanost do roku 2020. Dále NWR navrhuje snížení platů o 5 %. Podle ministra Mládka je situace vážná a požadavky se musejí nejprve analyzovat. Z reakcí vládních politiků ovšem lze vyvodit, že stát nechce dotovat provoz soukromé firmy více než 100 miliony eur. Další jednání jsou na programu na začátku příštího roku.

Pražská burza v pátek odepsala bezmála procento, a prohloubila tak týdenní propad na 3 %
Index PX v pátek odepsal 0,94 % na 922,71 bodu. Za celý týden klesl o 2,9 %
Účel eura v jediné větě
Patříte mezi ty, kdo se stále ptají, proč vlastně vznikl projekt jednotné evropské měny, když ekonomická integrace Evropy vypadá jen jako zbožné přání? Maxime Sbaihi, ekonom agentury Bloomberg, má jasno.

Výhled

Americká centrální banka bude v polovině prosince v centru zájmu investorů. Fed by měl ve středu zvýšit svoji hlavní úrokovou sazbu poprvé od roku 2006 a z "nuly" by se úroky měly dostat poprvé od roku 2008. Pro zvýšení sazeb z 0,0–0,25 % na 0,25–0,50 % hovoří zřetelná rétorika členů Fedu, kteří v poslední době nepřipouštějí, že by smíšená data z americké ekonomiky mohla tento krok odvrátit.

Zásadní bude spíše doprovodný komentář a vyjádření guvernérky Yellenové na tiskové konferenci. Očekává se, že Fed zdůrazní záměr zvyšovat sazby jen velice pomalu a v závislosti na vývoji ekonomiky a kondice finančního sektoru. "Trh je nervózní a čeká na konkrétnější záměry centrální banky," říká Peter Cardillo, hlavní tržní ekonom First Standard Financial. "Ceny ropy k nervozitě přispívají, jejich další pokles může vyvolat další prodeje na trhu s akciemi."

"Propad na trhu s ropou je něco, co by mohlo Fed motivovat k ponechání politiky beze změny, ale podle mě guvernéři téma přejdou jako dočasný faktor," míní Bill Stone, investiční stratég z PNC Asset Management. Art Cashin, veterán newyorského burzovního parketu z UBS, přidává další protivítr očekávaného zvyšování úroků v USA, a tím je odliv peněz z mladých trhů a s tím související oslabování jejich měn. Fed podle Cashina již dávno uvažuje globálně, a tak tento faktor nemůže ignorovat.

Pokles cen provází i další komodity, nejen často přetřásanou ropu. Nejčastěji se jako důvod skloňuje zpomalení ekonomické aktivity v Číně, nepochybně právem, zapomíná se ale na to, že komodity byly během kvantitativního uvolňování v USA vnímány také jaké zajímavý bezpečný přístav pro případ růstu inflace. Ten se nedostavil, a tak řada komodit (typicky zlato a stříbro, týká se to ale i dalších kovů a surovin) již řadu měsíců ztrácí.

V Číně vyšla v sobotu listopadová data o průmyslové výrobě (meziročně +6,2, čekalo se +5,6 % stejně jako v říjnu) a maloobchodních tržbách (meziročně +11,2 %, čekalo se +11,1 % po +11 % v říjnu). To by mohlo pozitivně ovlivnit náladu na trzích zkraje týdne, v jeho zbytku ale bude pravděpodobně dominovat Fed.

"Trh má za sebou velice výživný týden. Index S&P 500 odepsal 3,9 %, když v pátek proběhl takřka panický výprodej za silného objemu obchodů. Od začátku prosince si rozhodně nelze stěžovat na malou volatilitu, denní pohyby mezi minimální a maximální cenou o méně než procento jsou spíše výjimkou. V uplynulém týdnu byly zvraty obzvláště výrazné. Páteční rally 4. prosince byla posledním jasně pozitivním dnem se ziskem přes 2 %. Pátek o týden později skončil téměř 2% ztrátou. Rezistence 2 100 bodů indexu S&P 500 opět potvrdila svou sílu a atakování historických maxim je momentálně daleko. Horší situace je na supportu – listopadové minimum 2 020 index prolomil, další pokles a nižší zavírací cena případně jen potvrdí hrozbu dalšího sestupu," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index volatility VIX za týden přidal výrazných 64 %. Zformoval růstový trend a věrně odráží stav akciového indexu. To, že index S&P 500 uzavřel pod 2 020, rozhodně není pozitivní signál. Jedinou jistotou je to, že vysoká volatilita bude ještě nějakou dobu trvat. Pokud se ale v nadcházejícím týdnu spojí příznivý komentář Fedu s blížícím se koncem roku, index by se mohl velice rychle vrátit k hladině odporu na 2 100."

V USA se bude mimo Fedu také řešit financování výdajů federální vlády poté, co se Kongres neshodl na rozpočtu pro příští rok. Jinak bude týden o něco skromnější na data z ekonomiky. V USA budou zveřejněny spotřebitelská inflace (úterý), některé regionální indexy průmyslu (New York v úterý) a započatá výstavba (středa). Nejpodstatnější by měla být průmyslová výroba (středa), ve zbytku týdne a "po Fedu" pak pravidelné zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve (čtvrtek). V Evropě si asi nejvíce pozornosti zaslouží indexy očekávání ZEW (za ekonomy a investory; za Německo i celou eurozónu) a Ifo (za podnikatele v Německu).

Po delší době dejme v rámci týdenního výhledu prostor i muži, který mnoha svými (úspěšnými i méně přesnými) predikcemi den co den zásobuje televizní diváky. "Trhy jsou stále blízko maxim, a tak není od věci ještě realizovat zisky a v nejisté době navýšit podíl hotovosti v portfoliu," říká Jim Cramer. Pro někoho signál udělat pravý opak, pro někoho snad dobrá rada. Sám Jim bude v týdnu sledovat především:

  • Pondělí: Reakce fondů na omezení výběrů peněz z Third Avenue. Poradci by mohli na klienty tlačit, ať prodávají firemní dluhopisy.
  • Úterý: Setkání společnosti 3M s analytiky. Firma sleduje globální ekonomiku a určitě by raději viděla rychlejší růst. Podle Cramera jde ale o skvěle řízenou firmu, která je základem jeho portfolia.
  • Středa: Fed by měl zvýšit sazby. Pokud na akciovém trhu dojde k negativní reakci, Jim doporučuje těsně před koncem obchodování nakoupit akcie Accenture a General Mills. Obě firmy ve čtvrtek zveřejňují hospodářské výsledky a ty budou podle Cramera velice dobré. Jako proxy stavu ekonomiky budou zajímavé také ve středu oznámené výsledky přepravní společností FedEx.
  • Čtvrtek: Setkání společnosti Delta Air Lines s analytiky. Cramer očekává pozitivní komentáře, obavy z terorismu ale musely nevyhnutelně mít vliv na letecké společnosti.
  • Pátek: Hospodářské výsledky BlackBerry, Darden Restaurants a Lennar. Poslední jmenované by se Jim doporučoval vyhnout - jde o stavební firmu, které jako celek budou citlivé na růst sazeb, a Lennar je první, která zveřejňuje výsledky po prosincovém zasedání FOMC.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. prosince? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

O výhled na nový obchodní týden jsme tentokrát požádali analytičku Janu Urbánkovou z České spořitelny.

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo
před 18 minutami

Posilování akcií nemusí vydržet dlouho, mrtvých koček už bylo

Odraz akcií z březnových minim sice investorům vrací do žil optimismus, ten ale může být předčasný. Rychlý růst cen...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
včera v 22:15

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
včera v 20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
včera v 18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
včera v 17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
včera v 16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %
včera v 16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 %

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
včera v 16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
včera v 15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
včera v 15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
včera v 15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
včera v 14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
včera v 14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
včera v 14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
včera v 14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
včera v 13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
včera v 13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus