HSBC: 10 největších rizik roku 2016
|

HSBC: 10 největších rizik roku 2016

V tématech typických pro přelom roku budeme pokračovat i v tomto článku, ale nepůjde tentokrát o doporučované investice, nýbrž o největší potenciální rizika.

Čína Rizika Fed Geopolitická rizika Světová ekonomika Výhled na rok 2016

Na rozdíl od mnoha jiných je HSBC pravděpodobně na straně prodávajících a proto se snaží vyvolat spíše strach než nadšení investorů. Banka přichází s celkově deseti riziky, z nichž dvě jsou "dobrá", šest je "špatných", a dvě jsou dokonce "ošklivá". Že analytici z HSBC nevěří růstu americké ekonomiky, o kterém hovoří představitelé Fedu, dokazuje i fakt, že již před dvěma měsíci upravili svou predikci u výnosů desetiletých státních dluhopisů pro rok 2016 z 2,8 % na 1,5 %.

Mezi pozitivní rizika patří podle HSBC nárůst kapitálových výdajů v USA a příliv kapitálu do rozvíjejících se zemí. Dobrá situace na trhu práce, lepší zisky firem a zlepšující se výhled v poptávce se projeví v růstu výdajů firem, což přispěje k vyšší produktivitě i růstu mezd. Povede to rovněž k růstu cen komodit, což Fedu pomůže v pokračování zpřísňování měnové politiky.

Strukturální reformy a stimulační měnová politika v Číně ponesou ovoce a uvolněnější podmínky budou znamenat podporu poptávky po aktivech v rozvíjejících se zemích. Přestože to bude mít pozitivní vliv na mladé trhy obecně, HSBC vidí potenciál zejména v zemích se silnými měnami a v těch, které jsou orientovány na komodity.

Jako špatná rizika vidí HSBC především paralyzovanou měnovou politiku, růst cen ropy ovlivněný nabídkou, rozhodnutí britských voličů opustit EU, opětovné problémy ekonomik z periferie eurozóny, častější náhlé zvyšování volatility na trzích ("flash crash") a růst počtu bankrotů čínských firem. Jako ošklivá rizika HSBC označuje recesi v USA a chyby v nastavení monetární politiky Fedu.

Co se týče paralyzované měnové politiky, HSBC tvrdí, že většinu nástrojů již centrální banky vyzkoušely a ty se ukázaly být neefektivní. Jelikož ale samotní centrální bankéři nejsou schopni na danou situaci náležitě reagovat a přijít s něčím novým, co by pomohlo k nastartování růstu, dojde k paralýze. Výsledkem bude únik investorů z rizikových investičních nástrojů, tedy výprodej na akciových trzích, zploštění výnosové křivky a nárůst kreditních spreadů.

Růst cen ropy bude mít na svědomí výrazný pokles nabídky v zemích mimo sdružení OPEC, který je patrný již nyní. Samotné země OPEC těží prakticky naplno a k navyšování kapacit nemají mnoho prostoru, takže další očekávaný pokles nabídky povede k růstu ceny. Podle HSBC to povede k strmému růstu cen akcií v energetickém sektoru a k posílení malajsijského ringgitu a ruského rublu vůči indické rupii a japonskému jenu.

Stále existuje riziko, že v referendu, které se bude konat možná už v roce 2016, zvolí Britové odchod z EU. Největší šok zaznamená libra, akcie velkých společností ale díky tomu budou překonávat trh. Spready v rámci eurozóny narostou, protože členství v EU už nebude znamenat definitivu. Volatilita poroste zejména v době, kdy bude oznámeno přesné datum referenda.

Země periferie EMU se opět dostanou do problémů. Politická nejistota po volbách v Portugalsku a Španělsku dá trhům jasně najevo, že krize není vyřešena. Politicky citlivé otázky se budou řešit i v rámci záchranného programu pro Řecko. Výsledkem bude opětovné rozšiřování výnosových spreadů zemí periferie, šíření nákazy po celém spektru aktiv a výprodeje ve většině zemí eurozóny. Euro samotné nebude výjimkou.

Kombinace regulace, omezení v rozvahách obchodníků s cennými papíry, elektronické obchodování a rozšiřování vlivu HFT povedou k častějším případům náhlého nárůstu volatility známým jako flash crash. Při poklesu volatility se podle HSBC vyplatí investovat do indexu VIX. V podobných situacích zvýšené volatility budou dluhopisy překonávat akciové trhy a výnosy u krátkodobých státních dluhopisů budou klesat.

Počet bankrotů čínských firem poroste kvůli pokračující nadprodukci, klesající poptávce a poklesu cen. Pod tlakem budou tradiční průmysloví hráči v čele se státními podniky. Na čínský akciový trh to bude mít různorodý vliv a jüan se dostane pod tlak. Centrální banka by měla dělat vše pro to, aby případné výraznější poklesy korigovala.

Mezi nejnebezpečnější rizika příštího roku podle HSBC patří recese v USA a chyby v nastavení monetární politiky Fedu. V prvním případě povedou k recesi klesající zisky způsobující pokles na straně investic i zásob. I v tomto případě dojde k úprku investorů z rizikových investičních nástrojů, výnosy státních dluhopisů se propadnou a akciové trhy zažijí pořádný výprodej. Zejména sektory jako IT, materiály, energetika a průmysl na tom budou špatně. Dluhopisy s vysokým výnosem by měly překonávat akciové trhy.

Centrální banka USA díky dlouhému váhání se zvedáním sazeb a nesprávnému odhadu jejich vyvážené hodnoty utáhne měnovou politiku příliš agresivně, čímž způsobí krizi v rozvíjejících se zemích. Výsledkem bude výprodej na trzích s dluhopisy i akciemi. Dolar výrazně posílí vůči měnám rozvíjejících zemí a akcie na těchto trzích rovněž utrpí výrazné ztráty.

"Špatná rizika dominují (je jich 6 z 10) ani ne tak proto, že bychom byli v tak špatné situaci. Stále si myslíme, že se v roce 2016 dočkáme pokračování růstu. Spíše je to proto, že tato rizika mají většinou mnohem rychlejší dopad než ta pozitivní a zaměřujeme se na rok 2016. Globální obchodní dohody, jako jsou Transpacifické partnerství (TPP) nebo Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP, nebo také Transatlantická zóna volného obchodu, TAFTA) by v příštím roce měly přispět ke globálnímu ekonomickému růstu. Je to poměrně nezvyklé, že pozitivní růstové šoky jsou pro trhy překvapením. Nechceme vyvolávat kvůli některému z těchto rizik paniku, ale ve světě, v němž stále vládnou velké dluhy a v němž centrální banky již nemají mnoho prostředků na vykrývání dalších propadů, budou trhy citlivé na jakékoli posuny v konsenzu. Globální ekonomika a trhy jsou dnes vystaveny nebezpečí zpomalení více, než kdybychom viděli větší expanzi, případně kdybychom byli v jiné části hospodářského cyklu," dodávají analytici z HSBC.

Zdroj: HSBC, Bloomberg

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
před hodinou

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se dostal na třítýdenní minimum. Dění...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace
Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání
včera v 14:35

Kanada: Maloobchodní tržby v srpnu opět nenaplnily očekávání

Kanadské maloobchodní tržby v srpnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % po růstu o 0,6 % v červenci, trh očekával růst o 1,1...
Kanada Maloobchod Tržby