HSBC: 10 největších rizik roku 2016
|

HSBC: 10 největších rizik roku 2016

V tématech typických pro přelom roku budeme pokračovat i v tomto článku, ale nepůjde tentokrát o doporučované investice, nýbrž o největší potenciální rizika.

Čína Rizika Fed Geopolitická rizika Světová ekonomika Výhled na rok 2016

Na rozdíl od mnoha jiných je HSBC pravděpodobně na straně prodávajících a proto se snaží vyvolat spíše strach než nadšení investorů. Banka přichází s celkově deseti riziky, z nichž dvě jsou "dobrá", šest je "špatných", a dvě jsou dokonce "ošklivá". Že analytici z HSBC nevěří růstu americké ekonomiky, o kterém hovoří představitelé Fedu, dokazuje i fakt, že již před dvěma měsíci upravili svou predikci u výnosů desetiletých státních dluhopisů pro rok 2016 z 2,8 % na 1,5 %.

Mezi pozitivní rizika patří podle HSBC nárůst kapitálových výdajů v USA a příliv kapitálu do rozvíjejících se zemí. Dobrá situace na trhu práce, lepší zisky firem a zlepšující se výhled v poptávce se projeví v růstu výdajů firem, což přispěje k vyšší produktivitě i růstu mezd. Povede to rovněž k růstu cen komodit, což Fedu pomůže v pokračování zpřísňování měnové politiky.

Strukturální reformy a stimulační měnová politika v Číně ponesou ovoce a uvolněnější podmínky budou znamenat podporu poptávky po aktivech v rozvíjejících se zemích. Přestože to bude mít pozitivní vliv na mladé trhy obecně, HSBC vidí potenciál zejména v zemích se silnými měnami a v těch, které jsou orientovány na komodity.

Jako špatná rizika vidí HSBC především paralyzovanou měnovou politiku, růst cen ropy ovlivněný nabídkou, rozhodnutí britských voličů opustit EU, opětovné problémy ekonomik z periferie eurozóny, častější náhlé zvyšování volatility na trzích ("flash crash") a růst počtu bankrotů čínských firem. Jako ošklivá rizika HSBC označuje recesi v USA a chyby v nastavení monetární politiky Fedu.

Co se týče paralyzované měnové politiky, HSBC tvrdí, že většinu nástrojů již centrální banky vyzkoušely a ty se ukázaly být neefektivní. Jelikož ale samotní centrální bankéři nejsou schopni na danou situaci náležitě reagovat a přijít s něčím novým, co by pomohlo k nastartování růstu, dojde k paralýze. Výsledkem bude únik investorů z rizikových investičních nástrojů, tedy výprodej na akciových trzích, zploštění výnosové křivky a nárůst kreditních spreadů.

Růst cen ropy bude mít na svědomí výrazný pokles nabídky v zemích mimo sdružení OPEC, který je patrný již nyní. Samotné země OPEC těží prakticky naplno a k navyšování kapacit nemají mnoho prostoru, takže další očekávaný pokles nabídky povede k růstu ceny. Podle HSBC to povede k strmému růstu cen akcií v energetickém sektoru a k posílení malajsijského ringgitu a ruského rublu vůči indické rupii a japonskému jenu.

Stále existuje riziko, že v referendu, které se bude konat možná už v roce 2016, zvolí Britové odchod z EU. Největší šok zaznamená libra, akcie velkých společností ale díky tomu budou překonávat trh. Spready v rámci eurozóny narostou, protože členství v EU už nebude znamenat definitivu. Volatilita poroste zejména v době, kdy bude oznámeno přesné datum referenda.

Země periferie EMU se opět dostanou do problémů. Politická nejistota po volbách v Portugalsku a Španělsku dá trhům jasně najevo, že krize není vyřešena. Politicky citlivé otázky se budou řešit i v rámci záchranného programu pro Řecko. Výsledkem bude opětovné rozšiřování výnosových spreadů zemí periferie, šíření nákazy po celém spektru aktiv a výprodeje ve většině zemí eurozóny. Euro samotné nebude výjimkou.

Kombinace regulace, omezení v rozvahách obchodníků s cennými papíry, elektronické obchodování a rozšiřování vlivu HFT povedou k častějším případům náhlého nárůstu volatility známým jako flash crash. Při poklesu volatility se podle HSBC vyplatí investovat do indexu VIX. V podobných situacích zvýšené volatility budou dluhopisy překonávat akciové trhy a výnosy u krátkodobých státních dluhopisů budou klesat.

Počet bankrotů čínských firem poroste kvůli pokračující nadprodukci, klesající poptávce a poklesu cen. Pod tlakem budou tradiční průmysloví hráči v čele se státními podniky. Na čínský akciový trh to bude mít různorodý vliv a jüan se dostane pod tlak. Centrální banka by měla dělat vše pro to, aby případné výraznější poklesy korigovala.

Mezi nejnebezpečnější rizika příštího roku podle HSBC patří recese v USA a chyby v nastavení monetární politiky Fedu. V prvním případě povedou k recesi klesající zisky způsobující pokles na straně investic i zásob. I v tomto případě dojde k úprku investorů z rizikových investičních nástrojů, výnosy státních dluhopisů se propadnou a akciové trhy zažijí pořádný výprodej. Zejména sektory jako IT, materiály, energetika a průmysl na tom budou špatně. Dluhopisy s vysokým výnosem by měly překonávat akciové trhy.

Centrální banka USA díky dlouhému váhání se zvedáním sazeb a nesprávnému odhadu jejich vyvážené hodnoty utáhne měnovou politiku příliš agresivně, čímž způsobí krizi v rozvíjejících se zemích. Výsledkem bude výprodej na trzích s dluhopisy i akciemi. Dolar výrazně posílí vůči měnám rozvíjejících zemí a akcie na těchto trzích rovněž utrpí výrazné ztráty.

"Špatná rizika dominují (je jich 6 z 10) ani ne tak proto, že bychom byli v tak špatné situaci. Stále si myslíme, že se v roce 2016 dočkáme pokračování růstu. Spíše je to proto, že tato rizika mají většinou mnohem rychlejší dopad než ta pozitivní a zaměřujeme se na rok 2016. Globální obchodní dohody, jako jsou Transpacifické partnerství (TPP) nebo Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP, nebo také Transatlantická zóna volného obchodu, TAFTA) by v příštím roce měly přispět ke globálnímu ekonomickému růstu. Je to poměrně nezvyklé, že pozitivní růstové šoky jsou pro trhy překvapením. Nechceme vyvolávat kvůli některému z těchto rizik paniku, ale ve světě, v němž stále vládnou velké dluhy a v němž centrální banky již nemají mnoho prostředků na vykrývání dalších propadů, budou trhy citlivé na jakékoli posuny v konsenzu. Globální ekonomika a trhy jsou dnes vystaveny nebezpečí zpomalení více, než kdybychom viděli větší expanzi, případně kdybychom byli v jiné části hospodářského cyklu," dodávají analytici z HSBC.

Zdroj: HSBC, Bloomberg

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 16 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus