Co musíte ráno vědět (18. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (18. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak dopadl index podnikatelského klimatu Ifo a jak vypadají boží mlýny v praxi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přerušily třídenní růstovou sérii a odepsaly více než procento

Americké akcie zahájily čtvrteční seanci mírně v plusu, prakticky ihned se ale svezly pod nulu a z červených čísel se již nedostaly. Skončila tak jejich třídenní růstová série. Propad umocňovaly zejména akcie těžařských a energetických firem, které srážel obnovený pokles cen ropy dalších komodit. Dow oslabil o 1,43 % na 17 495,84 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,5 % na 2 041,89 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,35 % na 5 002,55 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,05 % na 18,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 2,227 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly energetické odvětví a sektor základních materiálů, naopak relativně nejlépe se dařilo sektoru veřejných služeb a sektoru necyklického spotřebního zboží. Ve středu americké akcie výrazně posílily díky tomu, že tamní centrální banka (Fed) poprvé za téměř deset let zvýšila úrokové sazby. Podle investorů tak vyjádřila důvěru v ekonomiku Spojených států.

FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %

Malý krok pro ekonomiku, ale velký skok pro Fed aneb Co si světoví a čeští analytici myslí o zvýšení sazeb v USA?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, dařilo se zejména titulům z finančního odvětví

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu poté, co americká centrální banka ve středu rozhodla o prvním zvýšení úrokových sazeb za více než devět let. Britský FTSE 100 připsal 0,68 %, francouzský CAC 40 1,14 % a německý DAX 2,57 %. Regionální STOXX Europe 600 část zisků odevzdal, když americké akcie po zahájení obchodování zamířily do červených čísel, i přesto ale zpevnil o 1,24 %. Z rozhodnutí Fedu zvýšit úrokové sazby ve čtvrtek profitovaly především akcie z finančního sektoru. Dařilo se například akciím Old Mutual či AXA nebo Investec. Akcie nizozemské pojišťovny Delta Lloyd vyskočily o 8 %, když nizozemská centrální banka oznámila, že je firma připravená na nový evropský regulační režim pro pojišťovny Solvency II.

N jako Německo: Kýchne evropský motor a nakazí Evropu? (Investiční abeceda na rok 2016)

Evropa po krizi aneb Jak (ne)fungují úsporná opatření

3. Pražská burza ve čtvrtek neudržela úvodní zisky a skončila jen mírně nad nulou, akcie ČEZ spadly na 10leté minimum

Index PX ve čtvrtek připsal 0,18 % na 931,85 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 1,22 % a spadly na 419,80 Kč, nejníže za posledních více než deset let. Níže byla cena naposledy v květnu 2005. Akcie ČEZ vytrvale oslabují už od letošního července, kdy se ještě cena držela kolem 600 korun. Podle analytiků ztrácejí kvůli zlevňování elektřiny a odstávkám jaderných elektráren. Nedařilo se ani cenným papírům O2 C.R., které odevzdaly 2,22 %. Telekomunikační firma O2 Czech Republic oznámila, že refinancovala svůj stávající dluh a díky příznivým podmínkám na trhu navýšila své zadlužení na 12 miliard korun ze 7 miliard korun. Nová pětiletá kreditní linka bude podle firmy využita mimo jiné i na zpětný odkup akcií. Největší procentuální zisk si připsala mediální CME, která zpevnila o 6,56 %, burzu však nad nulou držely především bankovní tituly - Komerční banka zpevnila o 1,38 % a Erste Group Bank připsala 0,84 %. Komerční banka by prý mohla rozpustit rezervu ve výši 410 milionů korun (11 korun na akcii), kterou vytvořila ve druhém čtvrtletí v souvislosti s platbou do nového fondu na záchranu bank. Vyplynulo to z vyjádření finančního ředitele Komerční banky Jiřího Šperla.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vítězné portfolio na rok 2016 aneb Co vám v příštím roce (ne)vydělá (Investiční večer)

I jako intervence ČNB: Bankovní rada se změní. Máme na kurzový závazek zapomenout? (Investiční abeceda na rok 2016)

4. Očekávané události

V noci na pátek bude zasedat japonská centrální banka a Čína zveřejní růst cen domů. Eurostat dopoledne zveřejní údaje o běžném účtu a Spojené státy odpoledne přidají předběžný index nákupních manažerů ve službách a velkoobchodní zásoby a prodeje. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. prosince? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Putin přesvědčoval o obratu v ruské ekonomice k lepšímu

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek připustil potíže ruské ekonomiky kvůli závislosti na cenách hlavního exportního zboží, ropy a plynu. Vrchol krize však ruské hospodářství už překonalo, ujišťoval prezident na své tiskové konferenci.

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v prosinci klesl na 108,7 bodu ze 109 bodů v listopadu (odhad: 109 bodů)

Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci mírně zhoršila, když index podnikatelského klimatu Ifo klesl na 108,7 bodu z listopadových 109 bodů. Čekala se stagnace. Hodnocení současné situace kleslo na 112,8 bodu ze 113,4 bodu, čekala se rovněž stagnace. Index očekávání zůstal na listopadových 104,7 bodu, očekával se růst na 105 bodů.

7. Rakousko hrozí omezením peněz z EU zemím, jež nechtějí běžence

Rakousko pohrozilo omezením přístupu k penězům z evropských fondů zemím, které se nebudou podílet na rozdělování běženců v EU. Pro čtvrteční vydání německého deníku Die Welt to řekl rakouský kancléř Werner Faymann. Trvalý mechanismus pro rozdělování běženců mezi evropské země odmítá mimo jiné i Česko.

8. MMF: Dluh Ukrajiny, který vlastní Rusko, je státní dluh

Ukrajinské dluhopisy ve vlastnictví Ruska v objemu tří miliard dolarů vydané v prosinci 2013 jsou oficiální státní dluh. Rozhodla o tom výkonná rada Mezinárodního měnového fondu. Potvrdila tak tvrzení Ruska, které se odmítá se svými dluhopisy zúčastnit dohody o restrukturalizaci dluhu, protože tvrdí, že tento dluh není komerční, nýbrž oficiální státní pomoc.

9. AstraZeneca koupí za 4 miliardy USD 55% podíl ve firmě Acerta

Britská farmaceutická firma AstraZeneca koupí podíl 55 % v soukromé biotechnologické firmě Acerta Pharma za čtyři miliardy dolarů. Získá tak napojení na nové léky, hlavně nový druh léku na rakovinu krve.

10. Čínský jüan rekordně dlouho klesá k dolaru

Čínský jüan ve čtvrtek vůči dolaru oslabil již desátou seanci za sebou. Je to nejdelší nepřetržitý pokles od roku 1994, kdy Čína zřídila devizový trh, napsala agentura Reuters. Čínskou měnu poslala dolů čínská centrální banka kvůli rozhodnutí americké centrální banky (Fed) zvýšit poprvé za téměř desetiletí úrokové sazby.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na nenáviděného podnikatele si počíhala karma

Martin Shkreli se v září nechvalně proslavil tím, že jakožto prezident společnosti Turing Pharmaceuticals rozhodl o zvýšení ceny léku Daraprim proti parazitickým infekcím, který používají především pacienti s HIV, o 5 000 %. Shkreli tehdy prohlásil, že 13,50 dolaru je za záchranu života přece málo a přes noc nechal cenu léku zvednout na 750 dolarů. Později podlehl tlaku médií a oznámil, že cenu mírně sníží.

Zdá se, že boží mlýny opravdu melou, protože Shkreliho ve čtvrtek ráno zatkla FBI pro podezření z podvodu. Nejedná se o jeho činnost v Turing Pharmaceuticals, ale ve společnosti Retrophin, kde působil jako generální ředitel dříve. Podle obvinění z této firmy odváděl akcie, aby zaplatil dluhy vzniklé z jiných obchodních dohod.

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
před 19 minutami

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
před 34 minutami

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
před 41 minutami

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
před hodinou

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září,...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
13:31

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
12:54

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna