Co musíte ráno vědět (18. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (18. prosince)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak dopadl index podnikatelského klimatu Ifo a jak vypadají boží mlýny v praxi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek přerušily třídenní růstovou sérii a odepsaly více než procento

Americké akcie zahájily čtvrteční seanci mírně v plusu, prakticky ihned se ale svezly pod nulu a z červených čísel se již nedostaly. Skončila tak jejich třídenní růstová série. Propad umocňovaly zejména akcie těžařských a energetických firem, které srážel obnovený pokles cen ropy dalších komodit. Dow oslabil o 1,43 % na 17 495,84 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,5 % na 2 041,89 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,35 % na 5 002,55 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,05 % na 18,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o sedm bazických bodů na 2,227 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce klesly energetické odvětví a sektor základních materiálů, naopak relativně nejlépe se dařilo sektoru veřejných služeb a sektoru necyklického spotřebního zboží. Ve středu americké akcie výrazně posílily díky tomu, že tamní centrální banka (Fed) poprvé za téměř deset let zvýšila úrokové sazby. Podle investorů tak vyjádřila důvěru v ekonomiku Spojených států.

FED PO DEVÍTI LETECH ZMĚNIL KURZ! Základní úroková sazba stoupne na 0,25-0,5 %

Malý krok pro ekonomiku, ale velký skok pro Fed aneb Co si světoví a čeští analytici myslí o zvýšení sazeb v USA?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, dařilo se zejména titulům z finančního odvětví

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstu poté, co americká centrální banka ve středu rozhodla o prvním zvýšení úrokových sazeb za více než devět let. Britský FTSE 100 připsal 0,68 %, francouzský CAC 40 1,14 % a německý DAX 2,57 %. Regionální STOXX Europe 600 část zisků odevzdal, když americké akcie po zahájení obchodování zamířily do červených čísel, i přesto ale zpevnil o 1,24 %. Z rozhodnutí Fedu zvýšit úrokové sazby ve čtvrtek profitovaly především akcie z finančního sektoru. Dařilo se například akciím Old Mutual či AXA nebo Investec. Akcie nizozemské pojišťovny Delta Lloyd vyskočily o 8 %, když nizozemská centrální banka oznámila, že je firma připravená na nový evropský regulační režim pro pojišťovny Solvency II.

N jako Německo: Kýchne evropský motor a nakazí Evropu? (Investiční abeceda na rok 2016)

Evropa po krizi aneb Jak (ne)fungují úsporná opatření

3. Pražská burza ve čtvrtek neudržela úvodní zisky a skončila jen mírně nad nulou, akcie ČEZ spadly na 10leté minimum

Index PX ve čtvrtek připsal 0,18 % na 931,85 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které odepsaly 1,22 % a spadly na 419,80 Kč, nejníže za posledních více než deset let. Níže byla cena naposledy v květnu 2005. Akcie ČEZ vytrvale oslabují už od letošního července, kdy se ještě cena držela kolem 600 korun. Podle analytiků ztrácejí kvůli zlevňování elektřiny a odstávkám jaderných elektráren. Nedařilo se ani cenným papírům O2 C.R., které odevzdaly 2,22 %. Telekomunikační firma O2 Czech Republic oznámila, že refinancovala svůj stávající dluh a díky příznivým podmínkám na trhu navýšila své zadlužení na 12 miliard korun ze 7 miliard korun. Nová pětiletá kreditní linka bude podle firmy využita mimo jiné i na zpětný odkup akcií. Největší procentuální zisk si připsala mediální CME, která zpevnila o 6,56 %, burzu však nad nulou držely především bankovní tituly - Komerční banka zpevnila o 1,38 % a Erste Group Bank připsala 0,84 %. Komerční banka by prý mohla rozpustit rezervu ve výši 410 milionů korun (11 korun na akcii), kterou vytvořila ve druhém čtvrtletí v souvislosti s platbou do nového fondu na záchranu bank. Vyplynulo to z vyjádření finančního ředitele Komerční banky Jiřího Šperla.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Vítězné portfolio na rok 2016 aneb Co vám v příštím roce (ne)vydělá (Investiční večer)

I jako intervence ČNB: Bankovní rada se změní. Máme na kurzový závazek zapomenout? (Investiční abeceda na rok 2016)

4. Očekávané události

V noci na pátek bude zasedat japonská centrální banka a Čína zveřejní růst cen domů. Eurostat dopoledne zveřejní údaje o běžném účtu a Spojené státy odpoledne přidají předběžný index nákupních manažerů ve službách a velkoobchodní zásoby a prodeje. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. prosince? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Putin přesvědčoval o obratu v ruské ekonomice k lepšímu

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek připustil potíže ruské ekonomiky kvůli závislosti na cenách hlavního exportního zboží, ropy a plynu. Vrchol krize však ruské hospodářství už překonalo, ujišťoval prezident na své tiskové konferenci.

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v prosinci klesl na 108,7 bodu ze 109 bodů v listopadu (odhad: 109 bodů)

Podnikatelská nálada v Německu se v prosinci mírně zhoršila, když index podnikatelského klimatu Ifo klesl na 108,7 bodu z listopadových 109 bodů. Čekala se stagnace. Hodnocení současné situace kleslo na 112,8 bodu ze 113,4 bodu, čekala se rovněž stagnace. Index očekávání zůstal na listopadových 104,7 bodu, očekával se růst na 105 bodů.

7. Rakousko hrozí omezením peněz z EU zemím, jež nechtějí běžence

Rakousko pohrozilo omezením přístupu k penězům z evropských fondů zemím, které se nebudou podílet na rozdělování běženců v EU. Pro čtvrteční vydání německého deníku Die Welt to řekl rakouský kancléř Werner Faymann. Trvalý mechanismus pro rozdělování běženců mezi evropské země odmítá mimo jiné i Česko.

8. MMF: Dluh Ukrajiny, který vlastní Rusko, je státní dluh

Ukrajinské dluhopisy ve vlastnictví Ruska v objemu tří miliard dolarů vydané v prosinci 2013 jsou oficiální státní dluh. Rozhodla o tom výkonná rada Mezinárodního měnového fondu. Potvrdila tak tvrzení Ruska, které se odmítá se svými dluhopisy zúčastnit dohody o restrukturalizaci dluhu, protože tvrdí, že tento dluh není komerční, nýbrž oficiální státní pomoc.

9. AstraZeneca koupí za 4 miliardy USD 55% podíl ve firmě Acerta

Britská farmaceutická firma AstraZeneca koupí podíl 55 % v soukromé biotechnologické firmě Acerta Pharma za čtyři miliardy dolarů. Získá tak napojení na nové léky, hlavně nový druh léku na rakovinu krve.

10. Čínský jüan rekordně dlouho klesá k dolaru

Čínský jüan ve čtvrtek vůči dolaru oslabil již desátou seanci za sebou. Je to nejdelší nepřetržitý pokles od roku 1994, kdy Čína zřídila devizový trh, napsala agentura Reuters. Čínskou měnu poslala dolů čínská centrální banka kvůli rozhodnutí americké centrální banky (Fed) zvýšit poprvé za téměř desetiletí úrokové sazby.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Na nenáviděného podnikatele si počíhala karma

Martin Shkreli se v září nechvalně proslavil tím, že jakožto prezident společnosti Turing Pharmaceuticals rozhodl o zvýšení ceny léku Daraprim proti parazitickým infekcím, který používají především pacienti s HIV, o 5 000 %. Shkreli tehdy prohlásil, že 13,50 dolaru je za záchranu života přece málo a přes noc nechal cenu léku zvednout na 750 dolarů. Později podlehl tlaku médií a oznámil, že cenu mírně sníží.

Zdá se, že boží mlýny opravdu melou, protože Shkreliho ve čtvrtek ráno zatkla FBI pro podezření z podvodu. Nejedná se o jeho činnost v Turing Pharmaceuticals, ale ve společnosti Retrophin, kde působil jako generální ředitel dříve. Podle obvinění z této firmy odváděl akcie, aby zaplatil dluhy vzniklé z jiných obchodních dohod.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby