Největší nepřítel výnosů? Mozek investora
|

Největší nepřítel výnosů? Mozek investora

Společnost Dalbar každý rok publikuje Kvantitativní analýzu investorského chování, v níž nejenže ukazuje, jak špatně si investoři vedou v porovnání s trhem, ale také uvádí nejčastější důvody, proč tomu tak je. Podívejme se na několik z nich.

Psychologie Investování Ponaučení pro investory Chyby v investování

Argument, že největším nepřítelem výnosů je mozek investora, je typický pro zastánce pasivního investování. A i když aktivní investoři oponují, že právě toto nerozumné chování vytváří možnost dosahování zajímavých nadvýnosů oproti indexovým nástrojům, těch úspěšných, kteří dokáží v dlouhém horizontu porážet trh, je stále menšina.

"Lidský mozek je schopen vykonat deset na šestnáctou procesů za sekundu, což z něj dělá mnohem výkonnější stroj, než je jakýkoli v současnosti existující počítač. To však neznamená, že náš mozek zároveň nemá i určité nezanedbatelné limity. I málo výkonná kalkulačka dokáže počítat tisíckrát lépe než člověk a naše paměť je často nepoužitelná. Navíc máme tendenci k takzvaným kognitivním předsudkům (zkreslením), těm otravným chybám v myšlení, které nás nutí k přijímání rozporuplných rozhodnutí a dosahování nesprávných výsledků," píše George Dvorsky ve svém článku 12 kognitivních předsudků, které nás chrání před rozumným chováním na webu Io9.com.

Tyto kognitivní předsudky snižují naši schopnost odosobnit se od peněz. Historie jasně ukazuje, že investoři kvůli tomu při správě svých peněz dělají opak toho, co by měli. Nakupují na maximech, kdy nad logikou vyhrává nenasytnost, a prodávají na minimech, kdy má zase navrch strach. Na webu Real Investment Advice je popsáno pět nejhorších předsudků, které investory dělí od dosahování jejich dlouhodobých investičních cílů.

Výnosy investorů v porovnání s indexy

Sklon k potvrzování

Lidé jako jednotlivci mají tendenci k vyhledávání informací, které odpovídají jejich přesvědčení. Pokud někdo věří, že akciový trh bude stoupat, má tendenci hledat pouze novinky a informace, které podporují dlouhou pozici. Tento sklon k potvrzování si vlastních myšlenek je primární hnací silou psychologického investičního cyklu jednotlivců a je jasně znázorněn na obrázku níže.

Čisté přírůstky prostředků v porovnání s indexem S&P 500

Tento neduh vytváří problém také u médií, která závisejí na placené inzerci, jež je zase závislá na počtu návštěvníků. V časech rostoucích trhů může mít opačný než všeobecný pohled negativní vliv na čtenost, protože investoři nechtějí číst o možném poklesu na trzích. Lidé zkrátka nechtějí číst o tom, že pravděpodobně nemají pravdu, a informace, které neodpovídají jejich přesvědčení, zkrátka ignorují.

Klam hazardního hráče

Jde o jednu z největších chyb investorů, kteří dávají velkou váhu předešlým výsledkům v očekávání, že v budoucnu to bude stejné. A to přesto, že se na každém kroku setkáváme se starým známým varováním, že "minulá výkonnost není zárukou budoucích výsledků". Honba za výkonem u investorů často vede k tomu, že mění své strategie, navíc v nesprávných dobách cyklu, což vede k nekončícímu koloběhu špatných rozhodnutí. I z následujícího grafu je patrné, že žhavé investice vydrží poměrně krátký čas, než se stanou v porovnání s ostatními nezajímavými a naopak.

Roční výnosy největších US indexů seřazených podle výkonnosti

Přehlížení pravděpodobnosti

Při vyhodnocování rizika můžeme brát v potaz buď možnosti, nebo pravděpodobnost. Investoři mají tendenci se přiklánět spíše k možnostem, podobně jako v loterii. Statistická pravděpodobnost je zde extrémně nízká, lidé ale berou v potaz možnost vyhrát pohádkové bohatství, a proto se loterie stává tak úspěšnou "daní pro chudé lidi".

Investoři zkrátka mají tendenci přehlížet pravděpodobnost určitého výsledku, což je vlastně u investice statistickou mírou rizika. Při honbě za ziskem vybírají akcie, které již něco vydělaly, protože se soustředí na možnost, že růst bude pokračovat. Ve skutečnosti je zde ale velká pravděpodobnost, že akcie již má většinu růstu za sebou a v nejbližší době dojde ke korekci.

Robert Rubin, bývalý ministr financí USA, jednou řekl, že se v průběhu let rozhodoval na základě čtyř zásad. Zaprvé, jisté je jen to, že nic není jisté. Zadruhé, každé rozhodnutí je výsledkem vyvažování pravděpodobností. Zatřetí, i přes danou nejistotu se musíme rozhodovat a musíme jednat. A začtvrté, je nutné se rozhodovat nejen na základě výsledků, ale také na základě toho, jak bylo těchto výsledků dosaženo. Většina lidí popírá nejistotu. Lidé si myslí a doufají, že budou mít štěstí a že nepředvídatelné mohou spolehlivě předpovědět. Vyhovuje to obchodníkům s cennými papíry, ale pro investory je to špatný způsob, jak se vyrovnávat s nejistotou. Pokud neexistuje žádná absolutní jistota, pak všechna rozhodnutí odvisejí od posuzování pravděpodobnosti různých výsledků společně s náklady a přínosy, které z nich plynou. Až pak lze učinit to správné rozhodnutí.

Následování davu

Lidé mají, často podvědomě, tendenci "jít s davem". Souvisí to s potřebou utvrzovat se ve svých rozhodnutích a být akceptován. Tento myšlenkový proces má své kořeny v přesvědčení, že "když to dělají všichni ostatní", musí investor dělat totéž, pokud nechce být přehlížen.

Podobně konformní chování je v mnoha situacích běžného života přijímáno, a dokonce i očekáváno. Na finančních trzích ale toto stádovité chování vede k extrémním výkyvům, a to jak směrem nahoru, tak dolů. Právě ochota jít proti davu přináší v dlouhém horizontu investorům největší zisky. Umění odhadnout, kdy jít proti davu, ale není nic jednoduchého.

Známý investor Howard Marks jednou prohlásil, že umět odolat, jít proti proudu, a tím dosáhnout úspěchu, není jednoduché. Proti tomuto rozhodnutí hraje několik faktorů, které jej dělají ještě složitějším. Jde zejména o přirozenou tendenci k davovému chování a nepříjemnosti spojené s tím, když je člověk mimo hlavní proud, stejně jako to, že síla trendu dává procyklickému chování, alespoň v krátkém horizontu, za pravdu.

Efekt ukotvení

Tato tendence porovnávat současnou situaci s vlastními omezenými zkušenostmi je známá také jako "past relativity". Lidé mají tendenci si přesně pamatovat detaily určitých velkých životních zkušeností (například koupi domu nebo bytu), a pokud jde o pozitivní zkušenost, mají tendenci při dalším podobném kroku předpokládat podobný výsledek. Jsou tedy psychicky "ukotveni" k této události a budoucí rozhodnutí založí na velmi omezeném množství údajů a zkušeností.

Při investování je to obdobné. Při úspěšné investici do některé akcie si ji investor zapamatuje a je na ni upnutý. Investicím, které skončily ztrátou, se pak investor vyhýbá, i když mohlo jít jen o investici v nesprávném čase na základě některé z chyb uvedených výše. Přiznání si chyby ale nepřipadá v úvahu, "to ta daná akcie je zkrátka špatná".

Tento způsob myšlení rovněž přispívá k honbě za výnosem, protože investor bude do ziskové akcie opět investovat v době růstu. A i když se nálada na trzích obrátí a akcie se dostane do ztráty, původní pozitivní zkušenost mu nedovolí se jí zbavit. Až když nastane panika a investor realizuje velkou ztrátu, dostane se akcie do druhé skupiny a investor o ni už nikdy ani nezavadí.

I investoři jsou jen lidé a i přes nejlepší úmysly je pro ně prakticky nemožné vyhnout se předsudkům, které nevyhnutelně vedou ke špatným rozhodnutím. A to je také důvod, proč mají zkušení investoři striktně nastavená pravidla (která dodržují) ke snížení dopadu lidských emocí. I dnes by si tak investoři měli položit otázku, jestli je situace na trzích výsledkem racionálního chování a zda je při rozhodování vede pravděpodobnost, nebo možnosti.

Zdroj: Real Investment Advice
Ropa klesla na 17letá minima
před 31 minutami

Ropa klesla na 17letá minima

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
před hodinou

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagují mimo jiné na výzvu Evropské centrální...
Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
před hodinou

MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy

MONETA Money Bank se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Finanční sektor
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
08:51

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií
08:36

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus