Co musíte ráno vědět (3. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak se ve středu dařilo akciím na evropských a amerických trzích, jak se vyvíjí inflace v eurozóně a co chce Mark Zuckerberg věnovat na charitu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po klidném úvodu zamířily do červených čísel a nakonec výrazně zlevnily

Americké akcie středeční obchodování zahájily kolem nuly a v prvních dvou třetinách seance se jejich hodnota výrazně neměnila. Ještě před zveřejněním Béžové knihy Fedu ale začaly klesat a tento jejich propad nedokázalo zvrátit ani příznivé vyznění zprávy centrální banky o vývoji ekonomiky USA. Dow klesl o 0,89 % na 17 729,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,1 % na 2 079,51 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,64 % na 5 123,22 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,45 % na 15,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než tři bazické body na 2,178 %. V mínusu skončilo všech deset hlavních sektorů, nejvíce se propadly energetický sektor, odvětví veřejných služeb a sektor základních materiálů. Relativně nejlépe se dařilo sektorům cyklického a necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví a sektorům zdravotní péče a průmyslu.

Ekonomika a akcie: Když se tohle dělo naposledy, propad byl na spadnutí

Jak americké firmy financují masivní odkupy akcií?

2. Evropské akcie se ve středu po slabých údajích o inflaci obchodovaly smíšeně, trhy čekají na čtvrteční rozhodnutí ECB

Evropské akcie ve středu po zveřejnění předběžné zprávy o listopadové inflaci podávaly smíšené výkony. Trhy čekají na čtvrteční zasedání ECB, které by mohlo přinést rozšíření stimulativní politiky. Britský FTSE 100 připsal 0,4 %, francouzský CAC 40 naopak 0,18 % ztratil a německý DAX odepsal 0,63 %. Regionální STOXX Europe 600 zakončil jen lehce pod nulou se ztrátou 0,02 % poté, co Eurostat zveřejnil předběžné údaje o listopadové inflaci v eurozóně. Ve středu evropské akcie nejvíce stahoval dolů sektor základních materiálů. Akcie oceláře ArcelorMittal ztrácely až 10 %, než část poklesu umazaly a zakončily jen 8,8 % v mínusu poté, co Citigroup snížila jejich cílovou cenu. Do červených čísel zamířily také cenné papíry Anglo American a Glencore. Naproti tomu se dařilo farmaceutickému sektoru poté, co banka Morgan Stanley zlepšila výhled na některé tituly v odvětví.

ECB, Fed a velká měnově-politická divergence aneb Jak centrální banky neumějí komunikovat

Válka o hotovost aneb Ustojí Švédové experiment centrální banky?

3. Pražská burza ve středu ztratila procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ a bankovní tituly

Index PX ve středu klesl o procento na 959,39 bodu. Burzu dolů stáhly akcie skupiny ČEZ, které zastupovaly více než polovinu zobchodovaného objemu a ztratily 2,5 %. Nedařilo se však ani bankovním titulům - Komerční banka, druhý nejobjemnější titul, odepsala 2,2 % a Erste Group Bank 1,2 %. Naproti tomu akcie Pegasu Nonwovens posílily o 2,3 % navzdory snížení doporučení ze strany České spořitelny na "držet" z "akumulovat". Akcie O2 C.R. posílily o 0,6 % poté, co firma oznámila, že získala alternativního dodavatele, který bude zajišťovat část internetové konektivity, kterou jí doteď dodávala výhradně společnost CETIN. Ve středu se na pražské burze začalo obchodovat s akciemi společnosti Kofola ČeskoSlovensko. Upisovací cena činila 510 Kč, akcie uzavřela na ceně 515 Kč, posílila tedy zhruba o procento.

Líbí se mi ČEZ. Dividenda 40 korun je hodně zajímavá, říká expert

4. Očekávané události

Čtvrtek bude opět dnem indexů nákupních manažerů, tentokrát trhům agentura Markit poskytne údaje ze sektoru služeb a kompozitní ukazatele. Francie navíc zveřejní míru nezaměstnanosti, Eurostat maloobchodní tržby a Spojené státy podnikové objednávky a jako každý čtvrtek i údaje o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Trhy však budou nejvíce sledovat zasedání ECB a následnou tiskovou konferenci Maria Draghiho, kterou pro vás na Investičním webu budeme opět sledovat živě. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Ruské ministerstvo obrany: Turecko je hlavním kupcem ropy IS

Ruské ministerstvo obrany ve středu označilo Turecko za hlavního odběratele ropy od teroristické organizace Islámský stát, která ji loupí právoplatným majitelům v Sýrii a Iráku. Do ropného byznysu je prý zapleten turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má důkazy, zatím však ukázalo jen satelitní snímky kolon cisteren na tureckých hranicích.

6. ADP: Soukromý sektor ve Spojených státech v listopadu vytvořil 217 tisíc pracovních míst

Podle zprávy agentury ADP vytvořil soukromý sektor v USA v listopadu 217 tisíc nových pracovních míst, očekával se přitom slabší výsledek 190 tisíc. Jde tak o nejlepší údaj od letošního června. Říjnová data byla zároveň revidována výše na 196 tisíc ze 182 tisíc. Malé podniky do 50 zaměstnanců v listopadu vytvořily podle zprávy 81 tisíc pracovních míst, střední podniky (51-500 zaměstnanců) 62 tisíc pracovních míst a velké podniky s více než 500 zaměstnanci v listopadu přidaly 74 tisíc pracovních míst.

7. Credit Suisse má k americkým akciím nejvíce medvědí postoj od roku 2008

Před pár týdny vydal analytický tým banky Credit Suisse svou predikci pro růst indexu S&P 500 v příštím roce a již nyní ji upravuje směrem dolů. "Snižujeme své doporučení na zastoupení akcií v portfoliu na 'lehce nadvážit', což je nejvíce medvědí postoj vůči této třídě aktiv za posledních sedm let," napsali ve své globální analýze pro rok 2016 analytici vedení Andrewem Garthwaitem.

8. Tempo inflace v eurozóně v listopadu podle předběžných dat stagnovalo na 0,1 % meziročně

Inflace v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu v listopadu stagnovala na říjnovém tempu 0,1 % meziročně, očekávalo se zrychlení na 0,2 %. Jádrové ceny meziročně naopak výrazně zpomalily růst na 0,9 % z 1,1 % v říjnu, očekávalo se zachování tempa 1,1 %.

9. S&P snižuje rating Volkswagenu na BBB+ s negativním výhledem

Ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) oznámila, že německé automobilce Volkswagen snižuje rating na BBB+ z A-. Downgrade odráží názor analytiků S&P, že skandál s emisemi bude mít na skupinu negativní materiální dopad a ovlivní i podmínky jejího financování. Rizika a náklady se mohou zvýšit, zejména vzhledem k nedávnému zveřejnění materiálu, který prokazuje také manipulace s emisemi CO2 a spotřebou paliva.

10. WSJ: Vedení Yahoo! zváží možnost rozprodeje jádrového byznysu

Vedení americké internetové firmy Yahoo! bude uvažovat o možnosti rozprodeje jádrových aktivit společnosti. S odvoláním na informované zdroje to v noci na středu napsal ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Stát by se tak mělo tento týden na několika setkáních správní rady.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mark Zuckerberg po narození dcery oznámil, že věnuje 99 % svých akcií Facebooku charitě

Mark Zuckerberg se stal otcem. Jeho manželka Priscilla Chanová v úterý přivedla na svět holčičku Max. Zuckerberg při té příležitosti dceři napsal dopis, který zveřejnil na Facebooku. Mimo jiné v něm uvedl, že během svého života plánuje věnovat na charitativní účely 99 % svých akcií Facebooku, které dnes mají hodnotu zhruba 45 miliard dolarů. Zuckerberg se už v roce 2010 přidal k iniciativě Giving Pledge, v níž se lidé zavazují darovat alespoň polovinu majetku na dobročinné účely.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada