Co musíte ráno vědět (23. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (23. prosince)

Jak si v úterý vedly akcie na evropských a amerických trzích, jak rostla americká ekonomika ve třetím čtvrtletí a jak má vypadat skvělá reklama? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý posílily, přidaly necelé procento

Americké akciové trhy v první polovině úterního obchodování opět mírně zpevňovaly. Náladu na Wall Street podpořila dočasná stabilizace cen ropy a údaje o růstu domácí ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Hlavní indexy své zisky navyšovaly až do závěru seance. Index Dow posílil o 0,96 % na 17 417,27 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,88 % na 2 038,97 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,65 % na 5 001,11 bodu. Dařilo se všem deseti základním sektorům v čele s energetikou a základními materiály, nejméně posílily tituly z odvětví zdravotní péče a telekomunikací. Index volatility VIX klesl o 11,12 % na 16,62 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři bazické body na 2,234 %.

Akcie: Téměř sedmiletý býk ještě není zralý na jatka

O jakém býčím trhu že je řeč?!

2. Evropské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, investoři sledují ceny ropy

Evropské akcie se v úterý obchodovaly smíšeně kvůli cenám ropy, které udržují investory v nejistotě. Britský FTSE 100 připsal 0,8 %, francouzský CAC 40 se pohyboval kolem nuly a zakončil se ziskem 0,05 % a německý DAX odepsal 0,09 %. Regionální STOXX Europe 600 kolísal kolem nuly a zakončil den se ztrátou 0,08 %. Evropské trhy mírně podpořilo zastavení propadu cen ropy, ty však stále zůstávají pod výrazným tlakem. Brent po pondělním propadu na jedenáctiletá minima lehce ožil, stejně jako americká lehká ropa WTI. To dopomohlo k růstu ropným titulům, především pak BP a Royal Dutch Shell, které obě posílily o tři procenta.

Jak jsou na tom velké ekonomiky s kvantitativním uvolňováním?

P jako periferie EU: Prasátka na scénu! (Investiční abeceda na rok 2016)

3. Pražská burza v úterý kolísala, nad nulou ji udržely akcie Komerční banky a skupiny ČEZ

Index PX v úterý připsal 0,15 % na 929,83 bodu. Největší zobchodovaný objem zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie zpevnily o 1,34 %, na druhém místě se co do objemu umístily cenné papíry skupiny ČEZ, které připsaly 0,32 %. V Jaderné elektrárně Dukovany by měla příští týden skončit více než tříměsíční odstávka bloku číslo tři. Kvůli neplánované kontrole svarů nedodává blok do sítě elektřinu od 19. září. Od tohoto data funguje v Dukovanech jen jeden ze čtyř jaderných bloků. Práce na třetím bloku budou hotové do středy, pak začne firma ČEZ tento blok vracet do provozu. ČTK to v úterý řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zbývající dva dukovanské bloky budou mimo provoz i po Novém roce. Trojici nejobjemnějších titulů uzavírala O2 C.R., která připsala 1,21 % poté, co na titul Cyrrus zvýšil doporučení na "kupovat" z "držet" a cílovou cenu navýšil na 310 korun. Nedařilo se naopak akciím Erste Group Bank, které oslabily o 0,12 %, a přes procento ztratily cenné papíry likérky Stock, Unipetrolu a pojišťovny VIG.

ČR a EU: Co chybí České republice, aby byla konkurenceschopnější?

Zemědělská půda: Konec spekulací a začátek konzervativního investování s potenciálem v desítkách procent

4. Očekávané události

Středa bude z celého týdne z pohledu makrodat nejnabitější. Ve Spojeném království vyjde index cen domů, v Itálii data o průmyslových objednávkách a maloobchodních tržbách, ve Francii zpráva o HDP a spotřebitelských výdajích. Zprávu o vývoji ekonomiky vydá i Spojené království, kde vyjdou ještě podnikové investice a výsledek běžného účtu. Ostře sledovaná bude americká zpráva o osobních příjmech a výdajích za listopad. Zveřejněn bude i index jádrových výdajů na osobní spotřebu, preferovaný inflační ukazatel Fedu. Kromě toho budou investoři zvažovat ještě prodeje nových domů, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, finální index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a také pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na území USA. Kanada odpoledne přidá ještě zprávy o HDP a maloobchodních tržbách a hospodářské výsledky zveřejní v USA Lindsay Corporation. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vyhlídky španělské ekonomiky se podle centrální banky zlepšily

Španělská centrální banka v úterý mírně zlepšila odhad růstu domácí ekonomiky na letošní a příští rok. Upozornila však, že na hospodářský růst by mohla mít negativní dopady nejistota kolem reforem a rozpočtové politiky po nejednoznačném výsledku parlamentních voleb.

6. Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle finálních dat expandovala pomaleji, než se dříve čekalo

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala podle finálních dat tempem 2 % anualizovaně. Předchozí zpřesněný odhad počítal s 2,1% růstem po růstu o 3,9 % ve druhém čtvrtletí. Revize níže se očekávala, analytici počítali i s tím, že by druhá revize mohla přinést údaj 1,9 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% růstu ve druhém kvartálu snížily tempo růstu na 1,3 %, jak čekala již první revize. Růst osobní spotřeby zpomalil ze 3,6% tempa ve druhém kvartálu na 3 %, jak uváděla již první revize.

7. Ázerbájdžán po devalvaci měny ovládla nákupní horečka

Ázerbájdžán ovládla nákupní horečka vyvolaná pondělním oznámením o zrušení kontroly nad kurzem národní měny. Platidlo manat vůči dolaru ztratilo polovinu své hodnoty a zemi odkázané z velké části na dovoz hrozí skokové zdražování. V obchodech zavládl zmatek, lidé už v pondělí večer skupovali potraviny i spotřební zboží. Navíc v úterý Arménie (podporovaná Ruskem) oznámila, že je s Ázerbájdžánem ve válce.

8. GfK: Němečtí spotřebitelé se do nového roku dívají optimisticky

Němečtí spotřebitelé se do nového roku dívají optimisticky, a to navzdory uprchlické krizi a zvýšené hrozbě teroristických útoků. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila společnost GfK. Index spotřebitelské důvěry pro leden se zvýšil na 9,4 bodu z prosincových 9,3 bodu.

9. Evropské banky budou podle analytiků pokračovat v propouštění

Nová regulační opatření, slabý hospodářský růst a technologické změny donutí v příštím roce evropské banky k dalším úsporám, jejichž největší obětí se pravděpodobně stanou pracovní místa. Očekávají to investoři a analytici, které oslovila agentura Reuters. Deset největších evropských bank přitom od června oznámilo zrušení už zhruba 130 000 pracovních míst.

10. Evropský záchranný fond uvolnil Řecku další miliardu eur úvěru

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) v úterý schválil uvolnění další jedné miliardy eur ze záchranného programu pro Řecko. Uvolnění už předběžně posvětili náměstci ministrů financí eurozóny poté, co Atény splnily požadované podmínky.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Studentský projekt přišel s lepší reklamou než profesionálové

Následující reklama na whisky Johnnie Walker vznikla v rámci studentského projektu, jiné profesionální spoty však dalece převyšuje. Autoři reklamy, Daniel Titz a Dorian Lebherz, ji vytvořili jako ukázku svých schopností, aniž by značku kontaktovali nebo s ní spolupracovali. Producentem reklamy byla jejich alma mater, Filmová akademie Bádenska-Württemberska.

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
před 14 minutami

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou, dopoledne ale zisky odevzdaly

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
před 25 minutami

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 42 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry