Co musíte ráno vědět (24. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (24. prosince)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě a zámoří, co si ropný kartel OPEC myslí o cenách černého zlata a jak se Rusko snaží stvrdit svůj nárok na anektovaný Krym? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americkým akciím ve středu k růstu dopomohly ropa a příznivá makrodata

Americké akciové trhy ve středu třetí den za sebou výrazně posilovaly. Wall Street podpořily příznivé údaje z domácí ekonomiky a odraz cen ropy, který zvedl akcie ropných společností. Obchodování bylo před svátky slabé, středa byla navíc posledním plným obchodním dnem tohoto týdne. Ve čtvrtek bude obchodování v USA zkrácené, trhy se zavřou v 19.00 SEČ. Index Dow posílil o 1,06 % na 17 602,61 bodu, S&P 500 připsal 1,24 % na 2 064,29 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,9 % na 5 045,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,2 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se pohyboval kolem 2,26 %. Index S&P 500 se díky středečnímu růstu opět přehoupl za celý rok do zisku. Nejlépe si letos zatím vede Nasdaq, který od počátku roku zpevňuje o více než 6 %. Index Dow naopak stále zůstává za celý rok procento v mínusu. Mnozí analytici ale upozorňují, že je takzvaná šíře trhu letos velice malá. Bez akcií FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) by i S&P 500 byl v mínusu. Nad svým 200denním průměrem je aktuálně jen zhruba 28 % akcií z indexu, což je asi polovina oproti stavu na začátku roku.

Trocha historie kolem vrcholů

Zásadní rozdíl mezi Wall Street a kasinem

2. Evropské akcie ve středu přidaly přes dvě procenta, pro většinu trhů tím skončil zkrácený vánoční týden

Evropské akcie ve středu před Štědrým dnem výrazně zpevnily. Burzy na západě starého kontinentu přidaly více než dvě procenta. Pro většinu evropských trhů byla středa posledním obchodním dnem tohoto týdne. Britský FTSE 100 vzrostl o 2,6 % na 6 240,98 bodu, francouzský CAC 40 připsal 2,34 % na 4 674,53 bodu a německý DAX posílil o 2,28 % na 10 727,64 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 2,67 % na 366,39 bodu. Akcie britsko-nizozemské ropné společnosti Shell zpevnily o 4,37 % poté, co její významný akcionář Aberdeen Asset Management podpořil plán na převzetí konkurenční společnosti BG Group za 53 miliard dolarů. Akcie BG Group na zprávu zareagovaly růstem o 6,28 %. Dařilo se také akciím ocelářské firmy ArcelorMittal, které podpořil návrat ceny železné rudy nad 40 dolarů za tunu. Cenné papíry firmy ve středu přidaly více než 11 %. V sektoru základních materiálů výrazně zpevnily i akcie firem Anglo American a Glencore. Ve čtvrtek zůstane většina evropských trhů zavřená. Obchodovat se bude z hlavních burz jen v Londýně, kde ale obchodování skončí netradičně již ve 13.30 SEČ. Od pondělí do středy německý DAX přidal 1,13 % a CAC 40 zpevnil o 1,04 %. FTSE 100 zatím od začátku týdne roste o 3,06 % a STOXX Europe 600 od pondělí přidává 1,43 %.

Globální změna klimatu a její dopad na portfolia investorů

S jako strategie: Jak vydělávat? (Investiční abeceda na rok 2016)

3. Pražská burza ve středu zkrácený obchodní týden zakončila solidním růstem, od pondělí zpevnil index PX o 1,7 %

Index PX ve středu vzrostl o 1,68 % na 945,49 bodu. Do konce týdne se již na pražské burze kvůli vánočním svátkům obchodovat nebude. Od pondělí do středy index PX připsal 1,7 %. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie energetické společnosti ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,91 % na 424 korun. Druhé v pořadí skončily podle procentuálního zisku cenné papíry Komerční banky, které připsaly 2,69 % na 4 969 korun. Akcie ČEZ a Komerční banky byly zároveň nejobchodovanějšími emisemi, kvůli celkově nižší aktivitě před Vánoci ale ani u jednoho titulu nedosáhl zobchodovaný objem 100 milionů korun. Přes dvě procenta přidaly ještě akcie pojišťovny VIG a o více než procento vzrostla cena akcií rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank a petrochemického holdingu Unipetrol. V mínusu naopak skončily akcie správce české telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN, sázkové kanceláře Fortuna, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, tabákové firmy Philip Morris ČR, Pivovarů Lobkowicz a uhelné firmy NWR.

ČR a EU: Co chybí České republice, aby byla konkurenceschopnější?

Koupit raději nový, nebo starší byt? Rozhodující je kvalita

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní japonská centrální banka zápis ze svého posledního zasedání a promluví šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Spojené království dopoledne vydá zprávu o počtu schválených žádostí o hypotéku a v USA odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Pražská burza zůstane ve čtvrtek zavřená, stejně jako většina ostatních trhů v Evropě. V Británii, Francii a Spojených státech bude obchodování zkrácené.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC: Ceny ropy se ke 100 USD za barel vrátí nejdříve v roce 2040

Ceny ropy nezůstanou nízké navždy. K hodnotám kolem 100 dolarů za barel se ale jen tak nevrátí. Vyplývá to z nejnovější předpovědi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel předpovídá, že v roce 2020 se bude v reálném vyjádření černé zlato prodávat asi za 70 USD za barel a teprve v roce 2040 za 95 USD za barel. Poptávka po ropě od členů OPEC bude podle kartelu za pět let mírně nižší než nyní, i když ne tak nízká, jak se dosud předpokládalo.

Jim Chanos: Varování OPEC i investorům

6. Americký ropný gigant ConocoPhillips po 25 letech odešel z Ruska

Americký ropný gigant ConocoPhillips se po 25 letech stáhl z Ruska. Společnost tento týden oznámila, že prodala svůj podíl ve společném podniku vytvořeném s ruskou státní ropnou firmou Rosněfť. "Byl to náš poslední majetek v Rusku," řekl agentuře AFP mluvčí ConocoPhillips.

7. ERÚ pracovně počítá s podporou pro existující obnovitelné zdroje

Energetický regulační úřad (ERÚ) připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou pro existující zdroje obnovitelné energie. ČTK to řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Finální znění rozhodnutí přijme úřad až ve chvíli, kdy schválené nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů. Nařízení, které by mělo ERÚ umožnit podporu za 42 miliard korun pro příští rok vypsat, vyjde v brzké době.

8. O2 v programu zpětného odkupu nabude během příštích dvou let až 4 % vlastních akcií

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že během příštích maximálně dvou let firma skoupí až 4 % vlastních akcií za maximální cenu 297 korun za kus. O2 o tom informovala ve středu na svých internetových stránkách.

9. Vlivná německá poslankyně se staví proti dávkám občanům EU v Německu

Vlivná německá poslankyně a předsedkyně klubu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v německém parlamentu Gerda Hasselfeldtová chce zabránit tomu, aby občané Evropské unie mohli v Německu pobírat sociální dávky. Uvedla to ve středu v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA. Současný systém podle ní podporuje imigraci chudých z východoevropských zemí.

10. Počet úmrtí kvůli vadným airbagům Takaty v USA stoupl na osm

Počet úmrtí kvůli vadným airbagům od japonské společnosti Takata se ve Spojených státech zvýšil na osm. Nový případ ve středu oznámil americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Automobilky kvůli potenciálně vadným airbagům od Takaty svolaly v Americe k opravám už 19 milionů aut, což znamená jednu z největších svolávacích akcí v historii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rusko vydalo bankovku s tematikou poloostrova Krym

Ruská centrální banka ve středu vydala bankovku s tematikou poloostrova Krym. Ten loni v březnu Moskva odtrhla od Ukrajiny a anektovala, což vedlo k ostré kritice a sankcím ze strany západních zemí. Vydání bankovky podle agentury Reuters pravděpodobně rozhořčí Kyjev, který požaduje navrácení Krymu.

Na nové bankovce v hodnotě sto rublů (asi 35 korun) je zobrazen památník potopeným lodím v přístavu Sevastopol a zámek Vlaštovčí hnízdo poblíž Jalty. Na bankovce je rovněž vodotisk s podobiznou ruské carevny Kateřiny II. Veliké, za jejíž vlády se Krym dostal do područí Ruska. Většina Rusů loňskou anexi Krymu schvaluje s tím, že poloostrov byl ruským územím až do roku 1954, kdy ho sovětský vůdce Nikita Chruščov předal Ukrajině.

Ruská centrální banka oznámila, že uvede do oběhu 20 milionů storublových bankovek s tématikou Krymu. Banka již dříve vydala desetirublovou minci na oslavu ruské kontroly nad tímto poloostrovem, napsala agentura Reuters.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 42 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR