Co musíte ráno vědět (24. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (24. prosince)

Jak ve středu skončilo obchodování na burzách v Evropě a zámoří, co si ropný kartel OPEC myslí o cenách černého zlata a jak se Rusko snaží stvrdit svůj nárok na anektovaný Krym? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americkým akciím ve středu k růstu dopomohly ropa a příznivá makrodata

Americké akciové trhy ve středu třetí den za sebou výrazně posilovaly. Wall Street podpořily příznivé údaje z domácí ekonomiky a odraz cen ropy, který zvedl akcie ropných společností. Obchodování bylo před svátky slabé, středa byla navíc posledním plným obchodním dnem tohoto týdne. Ve čtvrtek bude obchodování v USA zkrácené, trhy se zavřou v 19.00 SEČ. Index Dow posílil o 1,06 % na 17 602,61 bodu, S&P 500 připsal 1,24 % na 2 064,29 bodu a Nasdaq zpevnil o 0,9 % na 5 045,93 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,2 % na 15,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se pohyboval kolem 2,26 %. Index S&P 500 se díky středečnímu růstu opět přehoupl za celý rok do zisku. Nejlépe si letos zatím vede Nasdaq, který od počátku roku zpevňuje o více než 6 %. Index Dow naopak stále zůstává za celý rok procento v mínusu. Mnozí analytici ale upozorňují, že je takzvaná šíře trhu letos velice malá. Bez akcií FANG (Facebook, Amazon, Netflix, Google) by i S&P 500 byl v mínusu. Nad svým 200denním průměrem je aktuálně jen zhruba 28 % akcií z indexu, což je asi polovina oproti stavu na začátku roku.

Trocha historie kolem vrcholů

Zásadní rozdíl mezi Wall Street a kasinem

2. Evropské akcie ve středu přidaly přes dvě procenta, pro většinu trhů tím skončil zkrácený vánoční týden

Evropské akcie ve středu před Štědrým dnem výrazně zpevnily. Burzy na západě starého kontinentu přidaly více než dvě procenta. Pro většinu evropských trhů byla středa posledním obchodním dnem tohoto týdne. Britský FTSE 100 vzrostl o 2,6 % na 6 240,98 bodu, francouzský CAC 40 připsal 2,34 % na 4 674,53 bodu a německý DAX posílil o 2,28 % na 10 727,64 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 2,67 % na 366,39 bodu. Akcie britsko-nizozemské ropné společnosti Shell zpevnily o 4,37 % poté, co její významný akcionář Aberdeen Asset Management podpořil plán na převzetí konkurenční společnosti BG Group za 53 miliard dolarů. Akcie BG Group na zprávu zareagovaly růstem o 6,28 %. Dařilo se také akciím ocelářské firmy ArcelorMittal, které podpořil návrat ceny železné rudy nad 40 dolarů za tunu. Cenné papíry firmy ve středu přidaly více než 11 %. V sektoru základních materiálů výrazně zpevnily i akcie firem Anglo American a Glencore. Ve čtvrtek zůstane většina evropských trhů zavřená. Obchodovat se bude z hlavních burz jen v Londýně, kde ale obchodování skončí netradičně již ve 13.30 SEČ. Od pondělí do středy německý DAX přidal 1,13 % a CAC 40 zpevnil o 1,04 %. FTSE 100 zatím od začátku týdne roste o 3,06 % a STOXX Europe 600 od pondělí přidává 1,43 %.

Globální změna klimatu a její dopad na portfolia investorů

S jako strategie: Jak vydělávat? (Investiční abeceda na rok 2016)

3. Pražská burza ve středu zkrácený obchodní týden zakončila solidním růstem, od pondělí zpevnil index PX o 1,7 %

Index PX ve středu vzrostl o 1,68 % na 945,49 bodu. Do konce týdne se již na pražské burze kvůli vánočním svátkům obchodovat nebude. Od pondělí do středy index PX připsal 1,7 %. V procentuálním vyjádření nejvíce zdražily akcie energetické společnosti ČEZ, jejichž cena vzrostla o 2,91 % na 424 korun. Druhé v pořadí skončily podle procentuálního zisku cenné papíry Komerční banky, které připsaly 2,69 % na 4 969 korun. Akcie ČEZ a Komerční banky byly zároveň nejobchodovanějšími emisemi, kvůli celkově nižší aktivitě před Vánoci ale ani u jednoho titulu nedosáhl zobchodovaný objem 100 milionů korun. Přes dvě procenta přidaly ještě akcie pojišťovny VIG a o více než procento vzrostla cena akcií rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank a petrochemického holdingu Unipetrol. V mínusu naopak skončily akcie správce české telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN, sázkové kanceláře Fortuna, nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko, tabákové firmy Philip Morris ČR, Pivovarů Lobkowicz a uhelné firmy NWR.

ČR a EU: Co chybí České republice, aby byla konkurenceschopnější?

Koupit raději nový, nebo starší byt? Rozhodující je kvalita

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní japonská centrální banka zápis ze svého posledního zasedání a promluví šéf Bank of Japan Haruhiko Kuroda. Spojené království dopoledne vydá zprávu o počtu schválených žádostí o hypotéku a v USA odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. Pražská burza zůstane ve čtvrtek zavřená, stejně jako většina ostatních trhů v Evropě. V Británii, Francii a Spojených státech bude obchodování zkrácené.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. OPEC: Ceny ropy se ke 100 USD za barel vrátí nejdříve v roce 2040

Ceny ropy nezůstanou nízké navždy. K hodnotám kolem 100 dolarů za barel se ale jen tak nevrátí. Vyplývá to z nejnovější předpovědi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel předpovídá, že v roce 2020 se bude v reálném vyjádření černé zlato prodávat asi za 70 USD za barel a teprve v roce 2040 za 95 USD za barel. Poptávka po ropě od členů OPEC bude podle kartelu za pět let mírně nižší než nyní, i když ne tak nízká, jak se dosud předpokládalo.

Jim Chanos: Varování OPEC i investorům

6. Americký ropný gigant ConocoPhillips po 25 letech odešel z Ruska

Americký ropný gigant ConocoPhillips se po 25 letech stáhl z Ruska. Společnost tento týden oznámila, že prodala svůj podíl ve společném podniku vytvořeném s ruskou státní ropnou firmou Rosněfť. "Byl to náš poslední majetek v Rusku," řekl agentuře AFP mluvčí ConocoPhillips.

7. ERÚ pracovně počítá s podporou pro existující obnovitelné zdroje

Energetický regulační úřad (ERÚ) připravil pracovní verzi cenového rozhodnutí, ve které počítá s podporou pro existující zdroje obnovitelné energie. ČTK to řekl mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Finální znění rozhodnutí přijme úřad až ve chvíli, kdy schválené nařízení vlády vyjde ve Sbírce zákonů. Nařízení, které by mělo ERÚ umožnit podporu za 42 miliard korun pro příští rok vypsat, vyjde v brzké době.

8. O2 v programu zpětného odkupu nabude během příštích dvou let až 4 % vlastních akcií

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že během příštích maximálně dvou let firma skoupí až 4 % vlastních akcií za maximální cenu 297 korun za kus. O2 o tom informovala ve středu na svých internetových stránkách.

9. Vlivná německá poslankyně se staví proti dávkám občanům EU v Německu

Vlivná německá poslankyně a předsedkyně klubu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v německém parlamentu Gerda Hasselfeldtová chce zabránit tomu, aby občané Evropské unie mohli v Německu pobírat sociální dávky. Uvedla to ve středu v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA. Současný systém podle ní podporuje imigraci chudých z východoevropských zemí.

10. Počet úmrtí kvůli vadným airbagům Takaty v USA stoupl na osm

Počet úmrtí kvůli vadným airbagům od japonské společnosti Takata se ve Spojených státech zvýšil na osm. Nový případ ve středu oznámil americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Automobilky kvůli potenciálně vadným airbagům od Takaty svolaly v Americe k opravám už 19 milionů aut, což znamená jednu z největších svolávacích akcí v historii.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rusko vydalo bankovku s tematikou poloostrova Krym

Ruská centrální banka ve středu vydala bankovku s tematikou poloostrova Krym. Ten loni v březnu Moskva odtrhla od Ukrajiny a anektovala, což vedlo k ostré kritice a sankcím ze strany západních zemí. Vydání bankovky podle agentury Reuters pravděpodobně rozhořčí Kyjev, který požaduje navrácení Krymu.

Na nové bankovce v hodnotě sto rublů (asi 35 korun) je zobrazen památník potopeným lodím v přístavu Sevastopol a zámek Vlaštovčí hnízdo poblíž Jalty. Na bankovce je rovněž vodotisk s podobiznou ruské carevny Kateřiny II. Veliké, za jejíž vlády se Krym dostal do područí Ruska. Většina Rusů loňskou anexi Krymu schvaluje s tím, že poloostrov byl ruským územím až do roku 1954, kdy ho sovětský vůdce Nikita Chruščov předal Ukrajině.

Ruská centrální banka oznámila, že uvede do oběhu 20 milionů storublových bankovek s tématikou Krymu. Banka již dříve vydala desetirublovou minci na oslavu ruské kontroly nad tímto poloostrovem, napsala agentura Reuters.

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
před 17 minutami

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
před 26 minutami

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
před hodinou

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
před hodinou

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou…
09:35

Akcie Pilulky na trhu RM-SYSTÉM v úvodu pondělního obchodování rostou o 30 %

Akcie lékárenské a technologické společnosti Pilulka v pondělí zahájily své působení na veřejném akciovém trhu...
Pilulka Akcie ČR Pražská burza
Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19
09:25

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla, důvodem je covid-19

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně...
Spotřebitelská důvěra Česká ekonomika Koronavirus
Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty
08:30

Automobilka Hyundai se ve třetím čtvrtletí propadla do ztráty

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor se ve třetím čtvrtletí propadla do čisté ztráty 336 miliard wonů (6,9 miliardy...
Asijské akcie Auta Výsledková sezóna
Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly…
08:05

Coca-Cola European Partners nabízí za australskou stáčírnu Coca-Coly 9,28 miliardy AUD

Coca-Cola European Partners (CCEP), evropská stáčírna a plnírna nápojů Coca-Cola, nabízí za převzetí australského...
Coca-Cola Austrálie Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové…
24. 10. 2020 20:30

Expertní tržní výhled: Nízké sazby mohou zvýšit zájem o dividendové tituly, ČEZ po prodeji aktiv může nabídnout extra výplatu

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby