Co musíte ráno vědět (29. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (29. prosince)

Jak dopadl první povánoční obchodní den na světových trzích, jak věří spotřebitelé a podnikatelé české ekonomice a co je třeba udělat pro to, abyste si v Rusku mohli zadarmo zatopit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zlevnily, nad nulu je nepustil další pokles cen ropy

Americké akciové trhy na začátku posledního týdne tohoto roku oslabily. Za poklesem indexů stály zejména cenné papíry energetických a těžařských firem, na které dopadaly klesající ceny ropy a dalších komodit. Dow oslabil o 0,14 % na 17 528,27 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 056,50 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,15 % na 5 040,98 bodu. Index volaility VIX vzrostl o 7,43 % na 16,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,23 %. V mínusu uzavřelo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, nad nulou se naopak udržely technologické odvětví a sektor veřejných služeb.

Dva grafy, které krotí býčí náladu více než cokoli jiného

Larry Summers: 4 chyby, které teď dělá Fed

2. Evropské akcie v pondělí klesly, cenné papíry těžařů stahoval obnovený pokles cen na komoditních trzích

Evropské akcie zakončily první povánoční obchodní den v mínusu, akcie ropných firem dolů stahoval stejně jako v USA další pokles cen černého zlata. Londýnská burza zůstala kvůli státnímu svátku i v pondělí zavřená. Francouzský index CAC 40 klesl o 0,97 % na 4 617,95 bodu, německý DAX ztratil 0,69 % na 10 653,91 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,49 % na 364,49 bodu. Akcie německého bankovního domu Deutsche Bank klesly o 0,6 % poté, co společnost uvedla, že schválila prodej svého 19,99% podílu v čínské Hua Xia Bank. Prodejní cena podílu by se podle vyjádření Deutsche Bank měla pohybovat mezi 23 a 25,7 miliardy jüanů v závislosti na směnných kurzech. V přepočtu by tak Deutsche Bank mohla z prodeje získat až 3,7 miliardy eur. Podíl od Deutsche Bank odkoupí Property and Casualty Company. Deutsche Bank dále uvedla, že pokud transakci schválí regulátoři, bude to mít pozitivní dopad na její kapitálovou vybavenost. Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 by se německému finančnímu ústavu měl zvýšit o 30 až 40 bazických bodů. Cenné papíry ocelářské firmy ArcelorMittal zlevnily o 5,21 %, a korigovaly tak zhruba 17% růst z minulého týdne. Z ropných titulů se kvůli poklesu cen černého zlata nedařilo akciím firem Repsol, Royal Dutch Shell, Subsea 7 či Seadrill.

U jako uprchlická krize: Injekce smrti, či naděje? (Investiční abeceda na rok 2016)

Vila u moře na léto nebo na léta v důchodu? Zkuste Španělsko

3. Pražská burza v pondělí zpevnila o půl procenta, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX stoupl o 0,5 % na 950,21 bodu. Zobchodovaný objem byl slabý, nedosáhl ani 230 milionů korun. Zhruba polovinu z něj obstaraly akcie energetické skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,53 % na 430,50 Kč. Akcie firmy podpořila zpráva o opětovném připojení třetího dukovanského bloku do sítě po více než tříměsíční odstávce. "Na přelomu roku budou v elektrárně v provozu (dva) bloky o celkovém výkonu 1 000 megawattů," uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Zbývající dva dukovanské bloky budou nicméně mimo provoz i po Novém roce. Dařilo se i akciím Komerční banky, které byly druhé podle zobchodovaného objemu a zpevnily o 1,09 % na 5 023 korun. Přes procento přidaly ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna a telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Nedařilo se naopak cenným papírům slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts, které klesly o 3,17 % na 610 korun, ani akciím mediální firmy CME, které poklesem o 2,53 % korigovaly předešlé zisky podpořené zprávami o navyšování podílu akcionáře TCS Capital Management.

7 důvodů, proč investovat do nemovitostí v Praze

Jak investuje mluvčí pražské burzy? Stock picking ano, ale jen jako zábavu a adrenalin

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde v Austrálii index výrobních cen, dopoledne pak Španělsko vydá zprávu o vývoji maloobchodních tržeb a Itálie indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Spojené státy následně odpoledne odtajní výsledek obchodní bilance, index cen domů S&P/Case-Shiller a index spotřebitelské důvěry od Conference Board. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku v prosinci stoupla

Index důvěry v českou ekonomiku se v prosinci zvýšil o 0,6 bodu na 11,7 bodu. Optimismus vzrostl více mezi spotřebiteli, u podnikatelů se důvěra zvýšila jen mírně. Velmi mírně stoupla důvěra také v meziročním srovnání. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

6. Většina členů bankovní rady ČNB na prosincovém zasedání vyjádřila názor, že se termín ukončení devizových intervencí pravděpodobně nachází okolo konce roku 2016

Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) se na zasedání konaném 16. prosince shodla, že se termín ukončení režimu devizových intervencí pravděpodobně nachází okolo konce roku 2016, přičemž zůstávají v platnosti všechna předchozí konstatování bankovní rady, tedy že používání kurzu jako nástroje měnové politiky nebude ukončeno dříve než ve druhé polovině roku 2016. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který ČNB v pondělí zveřejnila na svých internetových stránkách.

7. Saúdská Arábie bude mít letos rekordní rozpočtový deficit

Vládní rozpočet Saúdské Arábie letos vykáže rekordní deficit 367 miliard rijálů (asi 2,4 bilionu Kč), což je asi 15 % hrubého domácího produktu. Oznámil to v pondělí výbor pro hospodářské a rozvojové záležitosti země. Příčinou tohoto vývoje jsou nízké ceny ropy. Podle původního plánu měl deficit činit 145 miliard rijálů.

8. Apple bude příští rok stagnovat, předpovídají analytici

Americká technologická firma Apple bude příští rok stagnovat a namísto nových produktů se spokojí jen s vylepšováním své dosavadní nabídky. Předpovídají to vesměs analytici, jichž se dotázal server australské mediální společnosti News Corp. Akcie firmy mají letos namířeno k prvnímu poklesu od globální finanční krize z konce minulého desetiletí.

9. Evropská komise: Rozšíření eurozóny se v příštích letech neočekává

Rozšíření eurozóny se v příštích letech neočekává. V rozhovoru s deníkem Die Welt to řekl místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis. Připustil také, že společná evropská měna částečně ztratila na atraktivitě.

10. ERÚ přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun

Energetický regulační úřad (ERÚ) přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun. Informovala o tom v pondělí Česká televize. Cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepíše místopředseda ERÚ. Regulační úřad tak rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů vyšlo ve Sbírce zákonů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sibiřská zdravotní sestra zhubla a dostala náklaďák uhlí

Zdravotní sestra ze sibiřské Kemerovské oblasti dostala minulý týden nečekaný, ale užitečný dárek - náklaďák plný uhlí. Ten získala jako první cenu za to, že v rámci úřady vyhlášené soutěže dokázala zhubnout více než 30 kilogramů.

Aman Tulejev, gubernátor Kemerovské oblasti známé podle jedné z největších uhelných pánví na světě také jako Kuzbas, vyhlásil, že bude platit tunami uhlí obyvatelům s nadváhou, pokud zhubnou. Tímto způsobem prý chce zlepšit zdraví místních občanů.

Po měsících lyžování, jízdy na kole a kolečkových bruslích se dočkala své uhelné ceny třiačtyřicetiletá Jelena Salnikovová, která se do hubnutí pustila letos v létě. Ve čtvrtek mohla sledovat, jak k jejímu domu přijíždí špinavý nákladní automobil značky Kamaz a vyklápí jí na dvorek pět tun uhlí.

"Je to kvalitní uhlí, hodně výhřevné," libovala si Salnikovová, když s ní přijela místní televize natočit rozhovor a zastihla ji s lopatou v ruce. "Tři kbelíky nám budou stačit na celý den," dodala žena.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 24 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii