Co musíte ráno vědět (29. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (29. prosince)

Jak dopadl první povánoční obchodní den na světových trzích, jak věří spotřebitelé a podnikatelé české ekonomice a co je třeba udělat pro to, abyste si v Rusku mohli zadarmo zatopit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pondělí zlevnily, nad nulu je nepustil další pokles cen ropy

Americké akciové trhy na začátku posledního týdne tohoto roku oslabily. Za poklesem indexů stály zejména cenné papíry energetických a těžařských firem, na které dopadaly klesající ceny ropy a dalších komodit. Dow oslabil o 0,14 % na 17 528,27 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,22 % na 2 056,50 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,15 % na 5 040,98 bodu. Index volaility VIX vzrostl o 7,43 % na 16,91 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,23 %. V mínusu uzavřelo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména energetickému sektoru a odvětví základních materiálů, nad nulou se naopak udržely technologické odvětví a sektor veřejných služeb.

Dva grafy, které krotí býčí náladu více než cokoli jiného

Larry Summers: 4 chyby, které teď dělá Fed

2. Evropské akcie v pondělí klesly, cenné papíry těžařů stahoval obnovený pokles cen na komoditních trzích

Evropské akcie zakončily první povánoční obchodní den v mínusu, akcie ropných firem dolů stahoval stejně jako v USA další pokles cen černého zlata. Londýnská burza zůstala kvůli státnímu svátku i v pondělí zavřená. Francouzský index CAC 40 klesl o 0,97 % na 4 617,95 bodu, německý DAX ztratil 0,69 % na 10 653,91 bodu a regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,49 % na 364,49 bodu. Akcie německého bankovního domu Deutsche Bank klesly o 0,6 % poté, co společnost uvedla, že schválila prodej svého 19,99% podílu v čínské Hua Xia Bank. Prodejní cena podílu by se podle vyjádření Deutsche Bank měla pohybovat mezi 23 a 25,7 miliardy jüanů v závislosti na směnných kurzech. V přepočtu by tak Deutsche Bank mohla z prodeje získat až 3,7 miliardy eur. Podíl od Deutsche Bank odkoupí Property and Casualty Company. Deutsche Bank dále uvedla, že pokud transakci schválí regulátoři, bude to mít pozitivní dopad na její kapitálovou vybavenost. Ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 by se německému finančnímu ústavu měl zvýšit o 30 až 40 bazických bodů. Cenné papíry ocelářské firmy ArcelorMittal zlevnily o 5,21 %, a korigovaly tak zhruba 17% růst z minulého týdne. Z ropných titulů se kvůli poklesu cen černého zlata nedařilo akciím firem Repsol, Royal Dutch Shell, Subsea 7 či Seadrill.

U jako uprchlická krize: Injekce smrti, či naděje? (Investiční abeceda na rok 2016)

Vila u moře na léto nebo na léta v důchodu? Zkuste Španělsko

3. Pražská burza v pondělí zpevnila o půl procenta, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a Komerční banky

Index PX stoupl o 0,5 % na 950,21 bodu. Zobchodovaný objem byl slabý, nedosáhl ani 230 milionů korun. Zhruba polovinu z něj obstaraly akcie energetické skupiny ČEZ, které zpevnily o 1,53 % na 430,50 Kč. Akcie firmy podpořila zpráva o opětovném připojení třetího dukovanského bloku do sítě po více než tříměsíční odstávce. "Na přelomu roku budou v elektrárně v provozu (dva) bloky o celkovém výkonu 1 000 megawattů," uvedl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Zbývající dva dukovanské bloky budou nicméně mimo provoz i po Novém roce. Dařilo se i akciím Komerční banky, které byly druhé podle zobchodovaného objemu a zpevnily o 1,09 % na 5 023 korun. Přes procento přidaly ještě akcie sázkové kanceláře Fortuna a telekomunikační firmy O2 Czech Republic. Nedařilo se naopak cenným papírům slovenského provozovatele sportovních areálů Tatry Mountain Resorts, které klesly o 3,17 % na 610 korun, ani akciím mediální firmy CME, které poklesem o 2,53 % korigovaly předešlé zisky podpořené zprávami o navyšování podílu akcionáře TCS Capital Management.

7 důvodů, proč investovat do nemovitostí v Praze

Jak investuje mluvčí pražské burzy? Stock picking ano, ale jen jako zábavu a adrenalin

4. Očekávané události

V noci na úterý vyjde v Austrálii index výrobních cen, dopoledne pak Španělsko vydá zprávu o vývoji maloobchodních tržeb a Itálie indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Spojené státy následně odpoledne odtajní výsledek obchodní bilance, index cen domů S&P/Case-Shiller a index spotřebitelské důvěry od Conference Board. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Důvěra v českou ekonomiku v prosinci stoupla

Index důvěry v českou ekonomiku se v prosinci zvýšil o 0,6 bodu na 11,7 bodu. Optimismus vzrostl více mezi spotřebiteli, u podnikatelů se důvěra zvýšila jen mírně. Velmi mírně stoupla důvěra také v meziročním srovnání. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad.

6. Většina členů bankovní rady ČNB na prosincovém zasedání vyjádřila názor, že se termín ukončení devizových intervencí pravděpodobně nachází okolo konce roku 2016

Většina členů bankovní rady České národní banky (ČNB) se na zasedání konaném 16. prosince shodla, že se termín ukončení režimu devizových intervencí pravděpodobně nachází okolo konce roku 2016, přičemž zůstávají v platnosti všechna předchozí konstatování bankovní rady, tedy že používání kurzu jako nástroje měnové politiky nebude ukončeno dříve než ve druhé polovině roku 2016. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady, který ČNB v pondělí zveřejnila na svých internetových stránkách.

7. Saúdská Arábie bude mít letos rekordní rozpočtový deficit

Vládní rozpočet Saúdské Arábie letos vykáže rekordní deficit 367 miliard rijálů (asi 2,4 bilionu Kč), což je asi 15 % hrubého domácího produktu. Oznámil to v pondělí výbor pro hospodářské a rozvojové záležitosti země. Příčinou tohoto vývoje jsou nízké ceny ropy. Podle původního plánu měl deficit činit 145 miliard rijálů.

8. Apple bude příští rok stagnovat, předpovídají analytici

Americká technologická firma Apple bude příští rok stagnovat a namísto nových produktů se spokojí jen s vylepšováním své dosavadní nabídky. Předpovídají to vesměs analytici, jichž se dotázal server australské mediální společnosti News Corp. Akcie firmy mají letos namířeno k prvnímu poklesu od globální finanční krize z konce minulého desetiletí.

9. Evropská komise: Rozšíření eurozóny se v příštích letech neočekává

Rozšíření eurozóny se v příštích letech neočekává. V rozhovoru s deníkem Die Welt to řekl místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis. Připustil také, že společná evropská měna částečně ztratila na atraktivitě.

10. ERÚ přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun

Energetický regulační úřad (ERÚ) přizná obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun. Informovala o tom v pondělí Česká televize. Cenové rozhodnutí na výplatu podpory podepíše místopředseda ERÚ. Regulační úřad tak rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů vyšlo ve Sbírce zákonů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sibiřská zdravotní sestra zhubla a dostala náklaďák uhlí

Zdravotní sestra ze sibiřské Kemerovské oblasti dostala minulý týden nečekaný, ale užitečný dárek - náklaďák plný uhlí. Ten získala jako první cenu za to, že v rámci úřady vyhlášené soutěže dokázala zhubnout více než 30 kilogramů.

Aman Tulejev, gubernátor Kemerovské oblasti známé podle jedné z největších uhelných pánví na světě také jako Kuzbas, vyhlásil, že bude platit tunami uhlí obyvatelům s nadváhou, pokud zhubnou. Tímto způsobem prý chce zlepšit zdraví místních občanů.

Po měsících lyžování, jízdy na kole a kolečkových bruslích se dočkala své uhelné ceny třiačtyřicetiletá Jelena Salnikovová, která se do hubnutí pustila letos v létě. Ve čtvrtek mohla sledovat, jak k jejímu domu přijíždí špinavý nákladní automobil značky Kamaz a vyklápí jí na dvorek pět tun uhlí.

"Je to kvalitní uhlí, hodně výhřevné," libovala si Salnikovová, když s ní přijela místní televize natočit rozhovor a zastihla ji s lopatou v ruce. "Tři kbelíky nám budou stačit na celý den," dodala žena.

Ze světa investičních doporučení (30. října)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
před hodinou

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
před hodinou

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna
Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
11:28

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
11:19

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
11:07

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech
Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech
10:30

Asijské akcie v pátek uzavřely v červených číslech

Obchodování na asijských akciových trzích v pátek skončilo v minusu. Ztráty zaznamenaly mimo jiné dodavatelé americké...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Moody's potvrdila rating Erste, výhled ale zhoršila na stabilní
10:17

Moody's potvrdila rating Erste, výhled ale zhoršila na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's potvrdila hodnocení Erste Group Bank na stupni A2. Výhled ale zlepšila z...
Erste Group Bank Rating