Co musíte ráno vědět (30. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (30. prosince)

Jak v úterý skončilo obchodování na obou stranách Atlantiku, co podle analytiků v příštím roce předvedou české akcie a s jakými nečekanými problémy se potýkají firmy hledající diamanty? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zpevnily díky obnovenému růstu cen ropy a příznivým datům

Akcie ve Spojených státech v úterý výrazně zpevnily, zájem byl především o cenné papíry energetických firem, kterým pomohl obnovený růst cen ropy. Vzhůru zamířily i akcie společnosti Apple, které podpořily zejména index S&P 500, a na historická maxima se dostaly cenné papíry Amazonu a Alphabetu. Dow posílil o 1,1 % na 17 720,98 bodu, širší S&P 500 přidal 1,06 % na 2 078,36 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 1,33 % na 5 107,94 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,91 % na 16,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než sedm bazických bodů na 2,3068 %. Všech deset hlavních sektorů seanci zakončilo v plusu, dařilo se zejména technologickému odvětví a sektorům cyklického spotřebního zboží, zdravotní péče a průmyslu. Nejméně vzrostly síťové odvětví, energetický sektor a sektor základních materiálů.

Goldman Sachs: Ekonomický a tržní výhled na rok 2016 na jedné stránce

Jim Cramer: Nejlepší akcie pro rok 2016

2. Evropské akcie v úterý posílily, podpořil je růst cen ropy

Obchodování na západoevropských trzích v úterý skončilo v plusu. Náladu podpořil růst cen ropy, které se vyhouply zpět nad 37 dolarů za barel. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,96 % na 6 314,57 bodu, francouzský CAC 40 přidal 1,81 % na 4 701,36 bodu a německý DAX zpevnil o 1,94 % na 10 860,14 bodu. Regionální STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,42 % na 369,68 bodu. Přibližně dvě a půl procenta připsaly akcie Deutsche Bank, která v pondělí oznámila, že prodá svůj téměř 20% podíl v čínské Hua Xia Bank, díky čemuž se jí ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 zvýší o 30 až 40 bazických bodů. Deutsche Bank by za svůj podíl v Hua Xia Bank mohla v závislosti na směnných kurzech dostat až 3,7 miliardy eur. Návrat cen ropy nad 37 dolarů za barel podpořil akcie některých těžařů, mimo jiné firem Subsea 7 nebo Sbm offshore. Akcie dalších firem z odvětví těžby a základních materiálů ale dále klesaly. Nevydařenou seanci za sebou mají cenné papíry Tullow Oil, BP, Anglo American nebo Rio Tinto. Akcie německého výrobce sportovního oblečení a obuvi adidas připsaly bezmála tři procenta poté, co finanční ředitel firmy Robin Stalker řekl, že společnost nečelí tlaku ze strany aktivistických investorů, aby vyčlenila některé své aktivity, například značku Reebok, do samostatných firem.

U jako uprchlická krize: Injekce smrti, či naděje? (Investiční abeceda na rok 2016)

Levná ropa jako vzpruha pro světovou ekonomiku? Ano, trh se plete

3. Pražská burza v úterý posílila, podpořily ji zejména akcie ČEZ

Index PX vzrostl o 0,58 % na 955,74 bodu. Největší zobchodovaný objem v úterý zaznamenaly akcie energetické firmy ČEZ, které přidaly 1,42 % na 436,60 Kč. Zobchodovaný objem ale i tak jen lehce přesáhl 100 milionů korun, a tvořil tedy asi třetinu celkového objemu na burze. Dařilo se i akciím mediální firmy CME, které připsaly 2,37 %, a korigovaly tak pondělní pokles. Přes procento přidaly ještě cenné papíry tabákové firmy Philip Morris ČR. Akcie uhelné společnosti NWR vyskočily o 11 %, vzhledem k jejich ceně šlo ale pouze o technický pohyb. V mínusu skončily v úterý pouze dvě emise, mírně zlevnily akcie petrochemického holdingu Unipetrol a Komerční banky. Akcie správce české telekomunikační infrastruktury a datových center CETIN předposlední den na burze zdražily o 0,34 % na 176,90 Kč. Minoritní akcionáři firmy budou 11. ledna vytěsněni a majoritní akcionář CETIN, společnost PPF, jim zaplatí 172,40 Kč za každou akcii.

7 důvodů, proč investovat do nemovitostí v Praze

Jak investuje mluvčí pražské burzy? Stock picking ano, ale jen jako zábavu a adrenalin

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne vyjde ve Spojeném království index cen domů, ve Španělsku budou zveřejněna předběžná data o prosincové inflaci a výsledek běžného účtu za říjen. Posléze vyjdou ještě v Itálii a Řecku indexy výrobních cen. Odpoledne budou investoři zvažovat statistiku rozjednaných prodejů domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na území USA. Výhled na celý týden včetně očekávání analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pokles ruské ekonomiky v listopadu zrychlil na čtyři procenta

Meziroční tempo poklesu ruské ekonomiky v listopadu zrychlilo na čtyři procenta z říjnových 3,7 %. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva hospodářského rozvoje. Ruská ekonomika se nyní potýká s negativními dopady nízkých cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

6. Hodnota letošních fúzí a akvizic stanovila nový rekord, dosáhla 5 bilionů dolarů

Celosvětová hodnota fúzí a akvizic oznámených v letošním roce překonala pět bilionů dolarů. Byl tak pokořen dosavadní rekord 4,6 bilionu dolarů z předkrizového roku 2007. Vyplývá to z dat společnosti Dealogic. Pokud by nicméně byla zohledněna inflace, hodnota fúzí a akvizic z roku 2007 by v dnešních penězích dosáhla 5,27 bilionu dolarů.

7. České akcie mohou příští rok mírně posílit, hlavně ČEZ a KB, černými koni se mohou stát Unipetrol a Kofola, míní analytici

České akcie by mohly v příštím roce mírně posílit. Největší růst očekávají analytici, které oslovila ČTK, od akcií společností vyplácejících dividendy, tedy ČEZ, Komerční banky, O2 Czech Republic nebo Philip Morris ČR. Černými koni by se podle nich mohly stát akcie Unipetrolu či Kofoly. Rozloučit by se investoři naopak mohli s akciemi uhelné firmy NWR.

8. FT: Ropné firmy čeká kvůli nízkým cenám obtížný rok

Letošní rok byl pro ropné firmy neslavný, úlevu však zřejmě nepocítí těžaři ani v roce příštím, který by podle některých analytiků mohl být dokonce ještě horší. Propad cen ropy a plynu, který začal loni v létě, již stál toto odvětví stovky tisíc pracovních míst a způsobil zrušení nebo odložení projektů za stovky miliard dolarů, uvedl na svých internetových stránkách list Financial Times.

9. Malé německé firmy vidí rok 2016 nadějně, migrace ale nepomůže

Německý Mittelstand, což jsou malé a střední podniky považované za páteř největší evropské ekonomiky, hledí do příštího roku s optimismem. Problém nedostatku kvalifikované pracovní síly, jemuž tyto firmy čelí, ale prý nevyřeší ani letošní masivní příliv uprchlíků do země. Ukázaly to výsledky průzkumu, které v úterý zveřejnila německá asociace malých a středních podniků BVMW.

10. ERÚ vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie

Energetický regulační úřad (ERÚ) v úterý vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie na příští rok. Má jít až o 42 miliard Kč. Cenové rozhodnutí na výplatu podpory bylo podepsáno, uvedl v tiskové zprávě bez bližších podrobností úřad. ERÚ tak rozhodl poté, co nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů v pondělí vyšlo ve Sbírce zákonů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ocenit diamant je mnohdy stejně těžké jako ho najít

Když horníci objeví velký a kvalitní diamant, je zjištění, jakou může mít cenu, mnohdy skoro stejně nesnadné jako samotné hledání.

Firma Lucara Diamond, která minulý měsíc našla druhý největší diamant, jaký byl kdy objeven, proto například zatím na svůj 1 111 karátů vážící klenot nepřipíchla cenovku.

"U těchto kamenů neexistuje nic jako jejich přesné ocenění," říká Brandon de Bruin, šéf prodeje ve společnosti Gem Diamonds, která se specializuje na hledání kamenů, jež si může dovolit jen hrstka miliardářů.

Ze stovek milionů diamantů vytěžených během posledního desetiletí byla jen zhruba desítka větší než 250 karátů. Jsou tak vzácné, že i ti, kdo je našli, si nejsou jistí, zda za ně dostali správnou cenu. Analytici nicméně odhadují, že kámen společnosti Lucara Diamond by se mohl prodat za zhruba 60 milionů dolarů.

Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus