Co musíte ráno vědět (7. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (7. prosince)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a USA, jak Mario Draghi vidí další směřování měnové politiky ECB a jak Čína během pár let ovládla svět? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie se v pátek díky 2% rally podpořené silnými daty z trhu práce dostaly do mírného týdenního zisku

Americké akcie zahájily páteční obchodní seanci mírným růstem a během celého dne zisky navyšovaly. Podpořila je zejména velmi slušná data z trhu práce, podle kterých v listopadu ekonomika USA vytvořila více než 200 tisíc pracovních míst. Současně byla výše revidována data za říjen. Dolů ale zamířily akcie těžařů a energetických firem poté, co ropný kartel OPEC rozhodl, že bude pokračovat v silné těžbě černého zlata navzdory propadu jeho cen způsobenému převisem nabídky nad poptávkou. Index Dow vyskočil o 2,12 % na 17 847,63 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 2,05 % na 2 091,69 bodu a Nasdaq Composite připsal 2,08 % na 5 142,27 bodu. Index volatlity VIX spadl o 18,22 % na 14,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,271 %. V plusu uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče, technologickému a finančnímu odvětví a sektoru necyklického spotřebního zboží, pod nulou skončil energetický sektor. Za celý uplynulý týden Dow zpevnil o 0,28 %, S&P 500 vzrostl o 0,08 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,29 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Díky silnému pátku další zelená nula, investoři věří v letošní zvýšení sazeb v USA

Trh s IPO jako signál konce býka?

2. Evropské akcie v pátek klesly, a potvrdily tak ztrátový týden

Evropské akcie v pátek zlevnily. Odpoledne dolehla zejména na podniky ze sektoru těžby a energetiky zpráva, že ropný kartel OPEC nehodlá snížit těžbu černého zlata. Investoři také sledovali zprávu z amerického trhu práce. V červených číslech akcie skončily i v týdenním horizontu. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,59 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,33 % a německý DAX odevzdal 0,34 %. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,41 % na 370,59 bodu. Rozhodnutí OPEC pokračovat v silné těžbě ropy srazilo například akcie Glencore nebo Anglo American. Výrazně v mínusu uzavřely i cenné papíry Seadrill, Subsea 7 nebo Tullow Oil. Za celý uplynulý týden FTSE 100 odepsal 2,29 %, CAC 40 klesl o 4,08 % a DAX odepsal 4,8 %. Západoevropský STOXX Europe 600 od pondělí do pátku ztratil 3,41 %.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden odepsala takřka tři procenta

Index PX v pátek klesl o 0,08 % na 950,48 bodu. Největšího zobchodovaného objemu v závěru týdne dosáhla Komerční banka, jejíž akcie přidaly 0,02 % na 5 000 Kč. Druhé v pořadí byly podle zobchodovaného objemu akcie energetické skupiny ČEZ, které ale odepsaly 2,45 % na 454,50 Kč. Ministr financí Andrej Babiš v pátek řekl, že musí dojít k vyšetření příčin odstávek jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Třetím "nejobjemnějším" titulem byla rakouská bankovní skupina Erste, jejíž akcie připsaly 1,37 % na 768 korun. Akcie Kofoly ČeskoSlovensko třetí den na burze zlevnily o 1,86 %, a dostaly se tak pod upisovací cenu 510 Kč na 502,50 Kč. Přes dvě procenta odevzdaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic a mírně v mínusu skončily i akcie správce telekomunikační infrastruktury CETIN, likérky Stock Spirits a pojišťovny VIG. Přes dvě procenta naopak připsaly akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens a mediální firmy CME. O více než tři procenta vzrostla cena akcií sázkové kanceláře Fortuna a přes procento zdražily akcie petrochemické firmy Unipetrol, která zveřejnila meziměsíčně vyšší modelové marže za listopad. Rovněž o více než procento zdražily i akcie Pivovary Lobkowicz Group. Většinový vlastník skupiny, společnost Lapasan, nabízí minoritním akcionářům odkup akcií za 208 korun za kus. Závaznost povinné nabídky odkupu akcií pivovaru končí 15. ledna 2016. Nabídka byla zveřejněna v pátečních Hospodářských novinách.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

V noci na pondělí vystoupí s projevem šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda, dopoledne vyjdou v Německu statistika průmyslové výroby, ve Spojeném království index cen domů banky Halifax, v eurozóně index důvěry investorů od společnosti Sentix a v ČR zprávy o stavební a průmyslové výrobě a výsledek mezinárodního obchodu. V USA bude odpoledne zveřejněn index podmínek na trhu práce, promluví šéf saintlouiského Fedu James Bullard a hospodářské výsledky zveřejní H&R Block. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká ekonomika v listopadu vytvořila 211 tisíc pracovních míst, pravděpodobnost růstu sazeb Fedu se zvyšuje

Americká ekonomika v listopadu vytvořila více pracovních míst, než se čekalo. Odhady hovořily o 200 tisících míst, vzniklo jich však 211 tisíc. Míra nezaměstnanosti v listopadu zůstala na 7,5letém minimu 5 %, jak se čekalo. Data zvyšují pravděpodobnost, že Fed za dva týdny poprvé za více než devět let posune úrokové sazby výše. V říjnu ekonomika USA vytvořila 298 tisíc pracovních míst, původní údaj 271 tisíc tak byl revidován výrazně výše nad odhad 184 tisíc. Více než 200 tisíc pracovních míst v USA v říjnu a listopadu vzniklo poté, co naopak v srpnu a září tvorba míst zklamala, když vzniklo jen 153 tisíc, respektive 145 tisíc pozic. Říjnový údaj je po revizi nejlepší od ledna. Soukromý sektor v listopadu podle vládních údajů vytvořil 197 tisíc míst (odhad: 190 tisíc), ve vládním sektoru jich vzniklo 14 tisíc.

6. OPEC neustoupí. Ropný kartel rozhodl, že bude pokračovat v silné těžbě černého zlata

Organizace zemí vyvážejících ropu na svém prosincovém zasedání ve Vídni rozhodla, že těžbu černého zlata nesníží. Podle prezidenta kartelu hodlá OPEC pokračovat v těžbě kolem 31,5 milionu barelů denně. Objem těžby navíc nezahrnuje surovinu z Indonésie, která se do kartelu OPEC vrátila po téměř 7leté pauze. V listopadu těžba ropy v rámci kartelu podle průzkumu agentury Reuters činila 31,77 milionu barelů denně, a zvýšila se tak z říjnových 31,64 milionu.

7. Energetický úřad podporu nevypíše, dokud dotace neschválí EU

Energetický regulační úřad podporu pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů na příští rok nevypíše, dokud ji neschválí Evropská komise. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Podle ní takzvanou notifikaci, tedy souhlas komise, že je podpora vydávána oprávněně, má jen asi sedm procent příjemců v ČR. Stát přitom na podpoře ročně vyplatí zhruba 45 miliard korun.

8. USA podle Ruska odmítly poskytnout záruky za ukrajinské dluhopisy

Spojené státy oficiálně odmítly poskytnout Rusku záruky za ukrajinské závazky. Informovaly o tom v sobotu ruské agentury s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů ve formě eurobondů, které má splatit 20. prosince. Moskva v polovině listopadu uvedla, že je ochotna přistoupit na rozložení splátek do tří let, pokud se za ně západ zaručí.

9. Draghi: ECB může v případě nutnosti učinit další podpůrné kroky

Evropská centrální banka je přesvědčena, že její nejnovější opatření na podporu hospodářského růstu a inflace v eurozóně jí umožní dosáhnout vytčeného inflačního cíle bez zbytečně velkého prodlení. Pokud to ale bude potřeba, je připravena podniknout další podpůrné kroky, prohlásil v pátek šéf ECB Mario Draghi. "Mohu tudíž s důvěrou prohlásit, [...] že návrat míry inflace na 2 % zajistíme bez zbytečně velkého prodlení, protože v současné době rozvíjíme nástroje, o kterých se domníváme, že toho dosáhnou, a protože naše nástroje v každém případě můžeme dále rozvíjet, pokud se to ukáže být nezbytné," řekl Draghi během projevu v New Yorku.

10. Německo vyzývá Saúdskou Arábii, aby přestala podporovat islamisty

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel vyzval Saúdskou Arábii, aby přestala podporovat náboženské radikály. Největší světový vývozce ropy podle něj po celém světě financuje mešity, které jsou zdrojem nebezpečných islamistů. Německá vláda přitom ještě ve čtvrtek kritizovala Spolkovou zpravodajskou službu (BND) za její varování ohledně destabilizační role Saúdské Arábie v arabském světě.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Čína si podmaňuje svět

Růst čínské ekonomiky v posledních 30 letech byl bezprecedentní. Ani současné meziroční tempo růstu kolem 7 % není vůbec špatné, přesto mnoho analytiků před expozicí vůči Číně varuje. Masivní nástup čínského hospodářství ilustrují i následující dvě mapy z dílny Deutsche Bank, které zobrazují, které země jsou exportně více orientované na Čínu a které na USA.

Na první mapě z roku 2005 je ještě patrná dominance USA.

Rozdělení světa podle převažujícího exportu do USA nebo Číny (2005)

Na mapě z roku 2014 již ale červenou barvu nelze přehlédnout. Výpočty přitom berou v potaz pouze zboží, pro které jsou USA i Čína cílovou destinací, vyloučeny z kalkulací byly reexporty.

Rozdělení světa podle převažujícího exportu do USA nebo Číny (2014)
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus