Co musíte ráno vědět (9. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Jak se v prostředí klesajících cen komodit dařilo akciím v Evropě i USA, jak Eurostat zpřesnil odhad vývoje HDP v eurozóně a ke komu je přirovnáván Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý podruhé v řadě oslabily navzdory zpomalení propadu na trhu s ropou

Americké akcie na začátku úterního obchodování opět ztrácely, když je nadále srážel propad světových cen ropy, který oslabuje akcie ropných firem. Později se ztráty ropy i akcií zmírnily, trh ale podkopávaly i nové slabší údaje z čínské ekonomiky. Nakonec hlavní indexy odevzdaly do jednoho procenta. Indexy zahájily obchodování ztrátami o zhruba procento. V té době ceny ropy sestoupily na nová minima od počátku roku 2009, později se ale začaly zotavovat, což pokles cen akcií zmírnilo. Dow nakonec odepsal 0,92 % na 17 568 bodů, S&P 500 klesl o 0,65 % na 2 063,59 bodu a Nasdaq Composite ztratil mírných 0,07 % na 5 098,24 bodu. Nejvíce utrpěly sektory základních materiálů, energetiky a financí, na zelené nule naopak zakončily tituly z odvětví zdravotní péče a jen lehce pod nulou zůstal sektor veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 11,11 % na 17,6 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,22 %.

Extrémní hodnoty tohoto indikátoru signalizují pokračování býčího trhu

2. Evropské akcie v úterý stáhl dolů sektor základních materiálů

Evropské akcie v úterý zakončily hluboko v červených číslech, když se investoři snažili vyrovnat s volatilitou obklopující ceny ropy a dalších komodit. Britský FTSE 100 odepsal 1,42 %, francouzský CAC 40 1,57 % a německý DAX 1,95 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,7 %, nejhůře si vedl sektor základních materiálů, který se propadl o více než 6 %. Těžební společnosti listované na burze v Londýně byly výprodejovou vlnou zasaženy nejvíce. Anglo American ztratila přes 10 %, když oznámila, že nevyplatí dividendu a propustí desítky tisíc zaměstnanců. BHP Billiton odepsala pět procent kvůli žalobě, kterou na ni a na společnost Vale podala brazilská vláda kvůli listopadové nehodě, při níž zemřelo třináct lidí a byla zničena celá vesnice. Brazílie 1. prosince oznámila, že protržení nádrže v dole BHP Billiton a Vale vedlo k největší environmentální katastrofě v historii země. Rio Tinto odepsala přes 4 % poté, co oznámila, že očekává pokles rozpočtu na kapitálové výdaje pro příští rok o 500 milionů až 5 miliard dolarů.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ i bank

Index PX v úterý odepsal 1,62 % na 930,67 bodu. Více než polovinu zobchodovaného objemu zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které se propadly o 4,67 %. Titul negativně reagoval na zprávu o tom, že odstávky v JE Dukovany budou pokračovat i v lednu. V úterý se nedařilo ani bankovním titulům - Komerční banka oslabila o 2,12 % a Erste Group Bank o 0,88 %. Cenné papíry O2 C.R. po valné hromadě, na níž akcionáři schválili podmínky odkupu vlastních akcií, ztrácely přes procento. Znojemská Pegas Nonwovens odepsala 1,24 % a tabáková společnost Philip Morris ČR ztratila dokonce 2,5 %, naproti tomu Unipetrol připsal procento, podobně jako Pivovary Lobkowicz, a dobře si vedla i likérka Stock, pojišťovna VIG a CETIN.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

Středu zahájí japonské objednávky strojních zařízení a Čína doplní index výrobních cen a inflační statistiku. Dopoledne se v Evropě ponese v duchu německé obchodní bilance a české inflace. V USA pak budou investoři odpoledne zvažovat zprávu o vývoji velkoobchodních zásob a ujít si nenechají ani pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na území USA nebo výsledky Costco Wholesale. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v Česku zůstala v listopadu na 5,9 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v listopadu na 5,9 %, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale proti konci října mírně přibylo, a to 932 na 431 364 lidí. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezónních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 %.

6. Francouzská centrální banka mírně zhoršila odhad růstu ekonomiky

Francouzská centrální banka v úterý snížila odhad růstu domácí ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Údaje o listopadovém vývoji podnikatelské aktivity podle banky signalizují, že se hrubý domácí produkt zvýší pouze o 0,3 % namísto dříve předpokládaného nárůstu o 0,4 %. Centrální banka upozornila, že listopadové teroristické útoky v Paříži měly negativní dopad na aktivitu v oblasti hotelových, stravovacích a zábavních služeb.

7. Ukrajina částečně obnovila dodávky elektřiny na Krym

Ukrajina v úterý částečně obnovila dodávku proudu na anektovaný Krym přerušenou před více než dvěma týdny. Oznámila to ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zprávu místních úřadů. Po dohodě s aktivisty z hnutí Blokáda Krymu, kteří dosud opravu poškozených sloupů znemožňovali, byla zprovozněna jedna linie dálkového vedení.

8. Hrubý domácí produkt eurozóny podle zpřesněných dat ve třetím kvartálu meziročně zrychlil růst na 1,6 %

Zpřesněná data statistického úřadu Eurostat potvrdila dříve zveřejněný předběžný odhad růstu ekonomiky regionu. Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných dat zpomalila růst na 0,3 % mezikvartálně z předchozích 0,4 %, jak předvídala předběžná data. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,6 % po 1,5% růstu ve druhém čtvrtletí, což předběžná data predikovala.

9. Řecko chce příští rok získat z privatizace tři miliardy eur

Řecká vláda by měla v příštím roce získat z privatizace státního majetku tři miliardy eur. Řekl to v úterý šéf řecké privatizační agentury HRADF Stergios Pitsiorlas. Bylo by to o něco méně, než má určeno v dohodě s mezinárodními věřiteli, avšak dvojnásobek částky, s níž vláda počítá v rozpočtu. Řecko také podle Pitsiorlase ještě letos uskuteční první významnou privatizační transakci tohoto roku, v níž pronajme letiště v řadě turistických lokalit německé společnosti Fraport.

10. Syn tureckého prezidenta Bilal Erdogan prý s ropou IS neobchoduje

Syn tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana popřel tvrzení Ruska, podle kterého je zapojen do obchodování s ropou těženou na území ovládaném Islámským státem (IS). Rusko tvrdí, že může poskytnout důkazy o tom, že s ropou obchodují Erdoganovi rodinní příslušníci, nejčastěji se hovoří o synovi Bilalovi.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podle J. K. Rowlingové je Donald Trump horší než Lord Voldemort

Donald Trump opět hýbe veřejným míněním. Americká média ho bombardují kvůli jeho výroku o tom, že by zakázal vstup do USA všem muslimům bez výjimky, britská BBC pak na Twitteru publikovala článek, v němž se věnovala tomu, proč lidé Donalda Trumpa přirovnávají k Lordu Voldemortovi. To se však nezdá literární matce Lorda Voldemorta J. K. Rowlingové, která srovnání Trumpa s největším zloduchem série o Harrym Potterovi neuznává. Trump je podle ní horší. V rozhovoru pro Entertainment Weekly v roce 2000 Rowlingová řekla, že Voldemort byl "běsnící psychopat, zcela postrádající schopnost reagovat jako normální lidé na utrpení druhých, a na tomto světě JSOU lidé jako on".

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
před 43 minutami

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl