Co musíte ráno vědět (9. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Jak se v prostředí klesajících cen komodit dařilo akciím v Evropě i USA, jak Eurostat zpřesnil odhad vývoje HDP v eurozóně a ke komu je přirovnáván Donald Trump? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý podruhé v řadě oslabily navzdory zpomalení propadu na trhu s ropou

Americké akcie na začátku úterního obchodování opět ztrácely, když je nadále srážel propad světových cen ropy, který oslabuje akcie ropných firem. Později se ztráty ropy i akcií zmírnily, trh ale podkopávaly i nové slabší údaje z čínské ekonomiky. Nakonec hlavní indexy odevzdaly do jednoho procenta. Indexy zahájily obchodování ztrátami o zhruba procento. V té době ceny ropy sestoupily na nová minima od počátku roku 2009, později se ale začaly zotavovat, což pokles cen akcií zmírnilo. Dow nakonec odepsal 0,92 % na 17 568 bodů, S&P 500 klesl o 0,65 % na 2 063,59 bodu a Nasdaq Composite ztratil mírných 0,07 % na 5 098,24 bodu. Nejvíce utrpěly sektory základních materiálů, energetiky a financí, na zelené nule naopak zakončily tituly z odvětví zdravotní péče a jen lehce pod nulou zůstal sektor veřejných služeb. Index volatility VIX stoupl o 11,11 % na 17,6 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelý bazický bod na 2,22 %.

Extrémní hodnoty tohoto indikátoru signalizují pokračování býčího trhu

2. Evropské akcie v úterý stáhl dolů sektor základních materiálů

Evropské akcie v úterý zakončily hluboko v červených číslech, když se investoři snažili vyrovnat s volatilitou obklopující ceny ropy a dalších komodit. Britský FTSE 100 odepsal 1,42 %, francouzský CAC 40 1,57 % a německý DAX 1,95 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil 1,7 %, nejhůře si vedl sektor základních materiálů, který se propadl o více než 6 %. Těžební společnosti listované na burze v Londýně byly výprodejovou vlnou zasaženy nejvíce. Anglo American ztratila přes 10 %, když oznámila, že nevyplatí dividendu a propustí desítky tisíc zaměstnanců. BHP Billiton odepsala pět procent kvůli žalobě, kterou na ni a na společnost Vale podala brazilská vláda kvůli listopadové nehodě, při níž zemřelo třináct lidí a byla zničena celá vesnice. Brazílie 1. prosince oznámila, že protržení nádrže v dole BHP Billiton a Vale vedlo k největší environmentální katastrofě v historii země. Rio Tinto odepsala přes 4 % poté, co oznámila, že očekává pokles rozpočtu na kapitálové výdaje pro příští rok o 500 milionů až 5 miliard dolarů.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza v úterý ztratila přes procento, dolů ji stáhly akcie skupiny ČEZ i bank

Index PX v úterý odepsal 1,62 % na 930,67 bodu. Více než polovinu zobchodovaného objemu zastupovaly akcie skupiny ČEZ, které se propadly o 4,67 %. Titul negativně reagoval na zprávu o tom, že odstávky v JE Dukovany budou pokračovat i v lednu. V úterý se nedařilo ani bankovním titulům - Komerční banka oslabila o 2,12 % a Erste Group Bank o 0,88 %. Cenné papíry O2 C.R. po valné hromadě, na níž akcionáři schválili podmínky odkupu vlastních akcií, ztrácely přes procento. Znojemská Pegas Nonwovens odepsala 1,24 % a tabáková společnost Philip Morris ČR ztratila dokonce 2,5 %, naproti tomu Unipetrol připsal procento, podobně jako Pivovary Lobkowicz, a dobře si vedla i likérka Stock, pojišťovna VIG a CETIN.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

Středu zahájí japonské objednávky strojních zařízení a Čína doplní index výrobních cen a inflační statistiku. Dopoledne se v Evropě ponese v duchu německé obchodní bilance a české inflace. V USA pak budou investoři odpoledne zvažovat zprávu o vývoji velkoobchodních zásob a ujít si nenechají ani pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na území USA nebo výsledky Costco Wholesale. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v Česku zůstala v listopadu na 5,9 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v listopadu na 5,9 %, kam se dostala v říjnu po třech měsících vytrvalého poklesu. Nezaměstnaných ale proti konci října mírně přibylo, a to 932 na 431 364 lidí. Oznámil to v úterý Úřad práce ČR. Situaci ovlivnilo podle úřadu postupné ukončování sezónních prací. Meziročně nezaměstnanost klesla, loni v listopadu činila 7,1 %.

6. Francouzská centrální banka mírně zhoršila odhad růstu ekonomiky

Francouzská centrální banka v úterý snížila odhad růstu domácí ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Údaje o listopadovém vývoji podnikatelské aktivity podle banky signalizují, že se hrubý domácí produkt zvýší pouze o 0,3 % namísto dříve předpokládaného nárůstu o 0,4 %. Centrální banka upozornila, že listopadové teroristické útoky v Paříži měly negativní dopad na aktivitu v oblasti hotelových, stravovacích a zábavních služeb.

7. Ukrajina částečně obnovila dodávky elektřiny na Krym

Ukrajina v úterý částečně obnovila dodávku proudu na anektovaný Krym přerušenou před více než dvěma týdny. Oznámila to ukrajinská agentura Unian s odvoláním na zprávu místních úřadů. Po dohodě s aktivisty z hnutí Blokáda Krymu, kteří dosud opravu poškozených sloupů znemožňovali, byla zprovozněna jedna linie dálkového vedení.

8. Hrubý domácí produkt eurozóny podle zpřesněných dat ve třetím kvartálu meziročně zrychlil růst na 1,6 %

Zpřesněná data statistického úřadu Eurostat potvrdila dříve zveřejněný předběžný odhad růstu ekonomiky regionu. Ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí podle zpřesněných dat zpomalila růst na 0,3 % mezikvartálně z předchozích 0,4 %, jak předvídala předběžná data. Meziročně se hrubý domácí produkt zvýšil o 1,6 % po 1,5% růstu ve druhém čtvrtletí, což předběžná data predikovala.

9. Řecko chce příští rok získat z privatizace tři miliardy eur

Řecká vláda by měla v příštím roce získat z privatizace státního majetku tři miliardy eur. Řekl to v úterý šéf řecké privatizační agentury HRADF Stergios Pitsiorlas. Bylo by to o něco méně, než má určeno v dohodě s mezinárodními věřiteli, avšak dvojnásobek částky, s níž vláda počítá v rozpočtu. Řecko také podle Pitsiorlase ještě letos uskuteční první významnou privatizační transakci tohoto roku, v níž pronajme letiště v řadě turistických lokalit německé společnosti Fraport.

10. Syn tureckého prezidenta Bilal Erdogan prý s ropou IS neobchoduje

Syn tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana popřel tvrzení Ruska, podle kterého je zapojen do obchodování s ropou těženou na území ovládaném Islámským státem (IS). Rusko tvrdí, že může poskytnout důkazy o tom, že s ropou obchodují Erdoganovi rodinní příslušníci, nejčastěji se hovoří o synovi Bilalovi.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Podle J. K. Rowlingové je Donald Trump horší než Lord Voldemort

Donald Trump opět hýbe veřejným míněním. Americká média ho bombardují kvůli jeho výroku o tom, že by zakázal vstup do USA všem muslimům bez výjimky, britská BBC pak na Twitteru publikovala článek, v němž se věnovala tomu, proč lidé Donalda Trumpa přirovnávají k Lordu Voldemortovi. To se však nezdá literární matce Lorda Voldemorta J. K. Rowlingové, která srovnání Trumpa s největším zloduchem série o Harrym Potterovi neuznává. Trump je podle ní horší. V rozhovoru pro Entertainment Weekly v roce 2000 Rowlingová řekla, že Voldemort byl "běsnící psychopat, zcela postrádající schopnost reagovat jako normální lidé na utrpení druhých, a na tomto světě JSOU lidé jako on".

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
před 11 minutami

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová
před 26 minutami

Ropné firmě Total klesl zisk o 93 procent, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
před hodinou

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé
Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: …
12:32

Výsledky ExxonMobil ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 0,18 USD (odhad: -0,26 USD), tržby 46,2 miliardy USD (odhad: 45,37 miliardy USD)

Přední americká ropná firma ExxonMobil za letošní třetí čtvrtletí vykázala ztrátu. Přispěla k ní zejména pandemie...
Americké akcie ExxonMobil Výsledková sezóna
Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD),…
12:19

Výsledky Chevron ve 3Q: Ztráta na akcii 0,12 USD (loni: +1,36 USD), tržby 24,45 miliardy USD (odhad: 25,84 miliardy USD)

Přední americká ropná firma Chevron se v letošním třetím čtvrtletí propadla do ztráty. Přispěla k tomu zejména...
Americké akcie Chevron Výsledková sezóna
Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun
11:28

Dluhy českých domácností u bank v září vzrostly na 1,831 bilionu korun

Dluhy českých domácností u bank letos v září stouply meziměsíčně o 11,3 miliardy korun na 1,831 bilionu korun. Dluhy...
Zadlužení Úvěry Česká republika
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly…
11:19

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu podle prvních dat opět klesly o 0,3 %

Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu v meziročním srovnání znovu klesly o 0,3 %. Zůstávají tak stejně jako v září...
Eurozóna Evropská ekonomika Inflace
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na…
11:07

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně…
11:01

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla ve třetím čtvrtletí mezikvartálně nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika