Co musíte ráno vědět (10. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (10. prosince)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak se v listopadu vyvíjely ceny v Česku a kdo bude vyrábět boty značky Adidas? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu neudržely počáteční zisky a zamířily do červených čísel

Americké akcie zahájily středeční obchodování mírným růstem, později ale o zisky přišly a část trhu spadla do záporných čísel. Wall Street podpořila zpráva o možné fúzi chemických společností Dow Chemical a DuPont, trh ale podkopával obnovený pokles cen ropy. Index Dow klesl o 0,43 % na 17 492,30 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,77 % na 2 047,62 bodu a Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 1,48 % na 5 022,87 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 11,42 % na 19,61 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stagnoval na 2,216 %. Na každou posilující akcii na NYSE připadly dvě oslabující. Sedm z deseti hlavních sektorů skončilo v mínusu. Nedařilo se zejména technologickému odvětví a sektorům zdravotní péče a cyklického spotřebního zboží. Zpevnily sektory energetiky a základních materiálů a odvětví veřejných služeb.

Extrémní hodnoty tohoto indikátoru signalizují pokračování býčího trhu

Potvrdí to další roky? Dlouhodobý investor s akciemi na vyspělých trzích v posledních dekádách neudělal chybu

2. Evropské akcie ve středu zamířily do mínusu, investoři sledují ceny komodit

Evropské akcie se ve středu ocitly pod tlakem kvůli cenám komodit a vývoji na měnových trzích. Britský FTSE 100 odepsal 0,14 %, francouzský CAC 40 0,95 % a německý DAX 0,76 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,43 % na 364,19 bodu, dolů ho stahovaly akcie těžařů a tituly z energetického sektoru. Cenné papíry společnosti Volkswagen vystřelily prudce vzhůru, když firma oznámila, že se nesrovnalosti v údajích o emisích CO2 týkají mnohem méně vozů, než se čekalo. Titul posílil o více než 6 %. Hlavní index aténské akciové burzy se ve středu propadl na minimum za tři a půl roku. Způsobil to výprodej akcií bank v reakci na to, že řecká komise pro kapitálový trh prodloužila zákaz spekulací na pokles akcií bankovních společností.

Jak se suverénní fondy a světové banky připravují na krvavou lázeň na trhu dluhopisů

14 predikcí finančních profesionálů pro rok 2016

3. Pražská burza ve středu uzavřela lehce nad nulou, pomohly jí akcie skupiny ČEZ a Komerční banky

Index PX připsal 0,08 % na 931,41 bodu. Burzu nad nulou udržely akcie skupiny ČEZ a Komerční banky, které dohromady zastupovaly více než polovinu celkového zobchodovaného objemu. Cenné papíry ČEZ připsaly procento a Komerční banka zpevnila o 0,65 %. Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, naopak ztratila 1,5 %. Největší procentuální pokles kromě NWR zaznamenala ve středu Kofola ČeskoSlovensko, která odepsala 1,6 %. Mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová ve středu oznámila, že slovinská společnost Radenska, patřící do české nápojářské skupiny, bude od ledna vyrábět a dodávat na chorvatský trh produkty z portfolia společnosti PepsiCo. Půjde o nápoje Pepsi, Mirinda a 7UP. Těžební společnost New World Resources, která je majitelem černouhelné firmy OKD, navrhla uzavření Dolu Paskov už na konci příštího roku. Původní plán přitom počítal s uzavřením až na konci roku 2017. Druhou variantou je převod dolu na stát. Vyplývá to z materiálu pro pondělní jednání vlády. Ministři, kteří mají novou dohodu o dolu uzavřít, oba návrhy odmítli.

ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Kofola: Kde je největší růstový potenciál? A čeho by se firma měla vyvarovat?

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek bude novozélandská centrální banka rozhodovat o nastavení měnové politiky (čeká se snížení základní úrokové sazby na 2,5 % z 2,75 %). V Austrálii vyjde série dat z trhu práce, Francie dopoledne přidá údaje o průmyslové výrobě a inflační statistiku, kterou zveřejní později i Řecko, a Spojené království vydá výsledek obchodní bilance. Zasedat navíc budou centrální banky Švýcarska a Spojeného království. Bank of England by měla potvrdit stávající nastavení měnové politiky, tedy základní úrokovou sazbu na úrovni 0,5 % a odkupu aktiv v objemu 375 miliard liber. Ve Spojených státech budou investoři odpoledne zvažovat indexy vývozních a dovozních cen, měsíční zprávu o federálním rozpočtu a pravidelné týdenní statistiky o nových a pokračujících žádostech o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu na území USA. Kromě toho vyjdou ještě výsledky společností Adobe Systems a Ciena. Odpoledne ještě Kanada zveřejní index cen nových domů a večer promluví šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Výhled na celý týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Gandalf z JPMorgan: Masivní "stop-loss" za stovky miliard dolarů může zničit závěr roku

Derivátový stratég Marko Kolanovic z americké investiční banky JPMorgan Chase, kterého agentura Bloomberg nedávno pro jeho úspěšné predikce a tržní výhledy překřtila na Gandalfa, před měsícem prohlásil, že katalyzátory akciové rally již vyčpěly a nyní převažují rizika. Teď přišel Gandalf s další predikcí, v níž opět varuje. Mimo jiné i před hrozbou, o které se prakticky vůbec nemluví.

6. Yahoo! ruší plány na vyčlenění aktiv Alibaby

Americká internetové společnost Yahoo! kvůli obavám z vysokých daní upravila plány na rozdělení podniku. Místo toho, aby oddělila podíl v čínské společnosti Alibaba Group Holding do samostatného podniku, jak původně plánovala, zvolí opačný postup a převede svůj majetek a závazky vyjma podílu v Alibabě na novou firmu. Vzniknou tak dvě samostatné veřejně obchodované firmy.

7. Ukrajina podle Medveděva nesplatí Rusku dluh tři miliardy dolarů

Ruský premiér Dmitrij Medveděv se domnívá, že Ukrajina neuhradí Rusku dluh tři miliardy dolarů, jehož splatnost vyprší 20. prosince. "Mám pocit, že to nesplatí, protože jsou to podvodníci," prohlásil podle agentury Reuters premiér v rozhovoru poskytnutém ruským televizním stanicím.

8. Inflace v Česku v listopadu zpomalila na 0,1 % meziročně

Spotřebitelské ceny klesly v listopadu proti říjnu o 0,4 %, což byl největší meziměsíční pokles cen od září 2013. Vývoj cen v listopadu ovlivnilo snížení cen ve většině oddílů spotřebního koše, z toho nejvíce v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, alkoholické nápoje a tabák, doprava, rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,1 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v říjnu.

9. Německý vývoz i dovoz se v říjnu snížil výrazněji, než se čekalo

Německo v říjnu zaznamenalo překvapivě prudký pokles exportu i importu. Vývoz se meziměsíčně snížil o 1,2 % a dovoz se propadl o 3,4 %. Vyplývá to ze středečních údajů německého statistického úřadu.

10. Volkswagen: Chyby v údajích o CO2 jsou mnohem menší, než se předpokládalo

Nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) vypouštěných automobily z koncernu Volkswagen mají mnohem menší rozsah, než se původně předpokládalo. Volkswagen začátkem listopadu přiznal, že zhruba 800 000 jeho automobilů vypouští do ovzduší více CO2, než do té doby tvrdil. Ve středu však oznámil, že chybné údaje se týkají pouze 36 000 vozů. Problémy prý zahrnují jen modely značky VW. Podle listopadové zprávy se přitom mohly nesrovnalosti týkat rovněž modelu Octavia české značky Škoda.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Prvních 500 kusů běžeckých bot v novém závodě plánuje firma vyrobit na začátku příštího roku.

Adidas již přesunul většinu výroby z Evropy do Asie a nyní pro něj vyrábí zboží více než jeden milion pracovníků ve smluvních továrnách, zvláště v Číně a ve Vietnamu. Firma chce ale nyní přivést výrobu blíž ke svým hlavním trhům, aby mohla rychleji uspokojovat poptávku. Firma také v Asii bojuje s růstem mezd a vyššími náklady na přepravu.

Nová továrna vyroste ve městě Ansbach a zahájí výrobu v první polovině příštího roku. Pro část výrobního procesu však stále bude nutná lidská síla. Zhruba deset lidí bude továrna potřebovat v průběhu pilotní fáze, nicméně Adidas pracuje na tom, aby celý proces byl plně automatizován, uvedla agentura Reuters.

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
před 39 minutami

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR