Když je chamtivost dobrá
|

Když je chamtivost dobrá

Společnost BlackRock před několika lety do svých řad přijala Deborah Winshelovou, bývalou prezidentku Robin Hood Foundation, aby se v největší světové investiční společnosti zabývala strategiemi sociálně odpovědného investování (SRI).

Investiční fondy Sociálně odpovědné investování

BlackRock založená v roce 1988 Larrym Finkem má pod správou aktiva v hodnotě 4,6 bilionu USD, což z ní dělá světově největšího investora. Drží velké pozice v Amazonu, Wells Fargo a dalších velkých korporacích. Například její 5,7% pozice v Applu je v současnosti ohodnocena na více než 38 miliard USD. BlackRock je také jedním z největších investorů do korporátních dluhopisů, vládních dluhopisů, hedgeových fondů a komodit.

Měření dobročinnosti a vznik nového fondu

Winshelová opustila post prezidentky nadace, která bojuje proti chudobě, aby mohla začít řešit problémy s tím nejsilnějším partnerem za zády, se samotnou Wall Street. Do BlackRock si ji vybral sám Larry Fink, který je v nadaci Robin Hood Foundation členem představenstva. Robin Hood Foundation založil miliardář a hedgeový portfoliomanažer Paul Tudor Jones s cílem bojovat s chudobou v New Yorku.

Bývalá prezidentka nadace začala spolupracovat s hedgeovým portfoliomanažerem Ryanem LaFondem a týmem analytiků. Strávili dva roky analýzami algoritmů určených k předpovídání výkyvů na akciovém trhu a výběru firem, jejichž byznys může přinášet benefity celé společnosti.

Výsledkem výběru akcií a měření "dobročinnosti" pomocí kvantitativních metod je mix několika stovek veřejně obchodovaných společností, jejichž byznys je prospěšný pro společnost. Akcie takto vybraných společností sdružené do indexu dokázaly svou výkonností podle portfoliomanažerů předstihnout benchmark Russell 3000.

V říjnu 2014 BlackRock představila fond sociálně odpovědného investování Impact U.S. Equity Fund. Ten od té doby zaznamenal příliv prostředků v hodnotě přes 500 milionů USD od amerických i evropských investorů.

Za necelý rok se tak Winshelová stala jednou z nejvlivnějších SRI investorek. Podařilo se jí vytvořit strategii pro fondy BlackRock, které dohromady spravují aktiva v hodnotě 7,5 miliardy USD. Spolu s LaFondovým akciovým fondem má společnost zainvestováno 6 miliard USD do obnovitelných energií a další 1 miliardu USD do společností specializujících se na řešení dopadů změny klimatu.

Z květnového průzkumu Global Impact Investing Network (GIIN), průmyslového uskupení, mezi jehož členy patří velké i malé finanční instituce, vyplynulo, že loni putovalo do sociálně odpovědných investic 10,6 miliardy USD a v roce 2015 se očekává příliv dalších 12,2 miliardy USD.

Winshelová je přesvědčena o tom, že některé z největších problémů, kterým svět čelí – chudoba, změny klimatu, pandemie –, jsou pro neziskové organizace, filantropy a vlády příliš velkým soustem, a proto je nutné, aby nastoupil někdo silnější. "Investice do společností, jejichž byznys model je založen na tvorbě ekonomické i sociální hodnoty odpovědným způsobem, je směr, kterým se svět začíná ubírat," vysvětluje.

Je to už zhruba deset let od doby, kdy se z konceptu sociálně odpovědného investování začaly rodit konkrétní investiční myšlenky a strategie. Většina investorů z Wall Street ale zatím zůstává skeptická. Argumentuje částečně tím, že v této oblasti lze jen těžko poměřovat přínosy.

Další firmy na Wall Street ale nechtějí zůstat pozadu. Goldman Sachs nedávno provedla akvizici Imprint Capital, která je v oblasti SRI činná od roku 2007. Poptávka by měla vzrůst v následujících desetiletích také díky očekávanému přesunu 40 bilionů USD směrem od baby boomers k mileniánům, jak vyplývá z odhadů obchodní skupiny Forum for Sustainable and Responsible.

SRI přichází do módy. Co na to skeptici?

Když lidé mluví o sociálně odpovědném investování, mají na mysli většinou soukromé investice do rozvíjejících se zemí, jako jsou udržitelné zemědělské farmy nebo mikroúvěry. "Nesnažme se namluvit si, že investice do jedné společnosti vyřeší problém chudoby nebo hladu," připomíná ale Deval Patrick, bývalý guvernér, kteří nyní řídí skupinu sociálně odpovědného investování v rámci private equity společnosti Bain Capital. "Klíčové je ukázat lidem, že zde může sehrát roli soukromý kapitál," dodává.

Bain zainvestovala například do společnosti Toms Shoes, která využívá výtěžek z prodeje na dodávky bot lidem v chudých zemích. Další pozicí byla Sundial Brands, výrobce organických produktů pro péči o vlasy a pokožku.

Manažeři BlackRock nejprve nevěřili tomu, že by se firma měla do investic v této oblasti vůbec pouštět. "Těžko se to vysvětluje – levné akcie a zároveň služba společnosti," říká LaFond. Nicméně poptávka klientů z řad pojišťoven, penzijních fondů i drobnějších investorů předčila všechna očekávání.

Úspěch konceptu SRI bude nakonec nejvíce záviset na měření pozitivních dopadů těchto investic. U takzvaných "zelených dluhopisů" – emisí dluhopisů pro projekty solární energie a veřejné dopravy – BlackRock vyžaduje, aby emitenti zveřejňovali, na co budou finance využity a jak budou sníženy emise skleníkových plynů.

V čem všem spočívá práce SRI portfoliomanažerů BlackRock?

LaFond na základě dat o prováděných testech na nová léčiva americké FDA identifikuje společnosti, které hledají léky na světově nejnebezpečnější nemoci. Software také dokáže procházet žádosti o patenty, aby mohli portfoliomanažeři zacílit na firmy, které vyvíjejí environmentální řešení, například technologie obnovitelných zdrojů. Dále čte právní záznamy, aby bylo možné odhalit pochybné korporátní praktiky nebo temnou minulost některých podniků.

Impact U.S. Equity Fund si zatím připisuje zhodnocení kolem 5 %. Mezi jeho pozice ale patří také například také ExxonMobil a JPMorgan, tedy společnosti, které by jiní sociálně odpovědní investoři do svého konceptu jistě nezařadili.

Matthew Weatherley-White, jeden z průkopníků SRI, který založil v roce 2006 Caprock Group, přiznává, že je zklamán, ale ne překvapen tím, jaké společnosti jsou do mixu SRI fondu BlackRock zahrnuty. Přístup BlackRock považuje za pouhý marketingový tah.

Winshelová a LaFond nekomentují jednotlivé pozice ve fondu, jen na vysvětlenou uvádějí, že využívají k výběru titulů do portfolia mimo jiné i takových ukazatelů, jako jsou spokojenost zaměstnanců nebo míra investic do obnovitelných zdrojů. "BlackRock rozšiřuje definici toho, co je považováno za sociálně odpovědné investování," říká Winshelová. "Klienti chtějí větší výběr."

Jiní BlackRock kritizují, že nedělá o mnoho více, než že jen "přebaluje" existující produkty do jiné formy, aby tím vydělal na rostoucí poptávce po SRI. "Všichni doufáme, že BlackRock dělá, co má," říká Weatherley-White z Caprock. "Pokud ale BlackRock selže, půjde o největší sumu kapitálu, kterou investoři domněle dali na prospěšné účely, ale ve skutečnosti nepřinesla žádný skutečný užitek."

Rozpory jsou zřejmé, říká také Andrew Kassoy, spoluzakladatel B Labs, organizace, která certifikuje ziskově zaměřené společnosti na základě přítomnosti v sociální a ekologické oblasti, transparentnosti a kredibilitě. "Většina lidí, kteří budují SRI, přichází na kapitálové trhy z pozice aktivistů, proti nim ale stojí klienti v pozici tradičního investora," říká.

Zdroj: Bloomberg
Co musíte ráno vědět (25. září)
Co musíte ráno vědět (25. září)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (25. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jaké jsou vyhlídky světové ekonomiky podle MMF a...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými podniky

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek mírně posílily v čele s technologickými společnostmi. Náladu na trhu podpořily...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké…
včera v 21:42

Koronavirus stáhl britského provozovatele kin Cineworld do hluboké ztráty

Britský provozovatel kin Cineworld, který prostřednictvím své divize Cinema City působí rovněž v České republice, se...
Zábava a zábavní průmysl Evropské akcie Výsledková sezóna
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek ztrácely, jsou na tříměsíčním minimu

Výprodej na trzích s rizikovými aktivy, absence nových stimulačních nástrojů a rychlý nárůst počtu nových případů...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu
včera v 17:42

Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Unipetrol převzal ve svém areálu v Záluží u Litvínova na Mostecku od dodavatele druhou část nové polyetylenové...
Unipetrol Akcie ČR Petrochemie
MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo
včera v 17:30

MMF: Hospodářské vyhlídky nejsou tak špatné, jak se přepokládalo

Vyhlídky světové ekonomiky nejsou tak katastrofické, jak se před třemi měsíci předpokládalo. Zůstávají však obtížné v...
Světová ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek
včera v 17:23

T-Mobile letos zprovoznil 40 000 optických přípojek

Operátor T-Mobile vybudoval za tři čtvrtletí 40 000 nových optických přípojek s rychlostí jeden Gbit/s. Do konce roku...
Telekomunikace Česká republika
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta
včera v 16:50

Pražská burza opět změnila směr a vzrostla o 0,16 procenta

Pražská burza ve čtvrtek opět změnila směr a vzrostla. Index PX po kolísavém obchodování nakonec přidal 0,16 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá
včera v 16:28

ČSA přeruší kvůli omezením další linky, poptávka se opět propadá

České aerolinie přeruší kvůli současné epidemické situaci s ní spojenými omezeními letecké linky do Košic a...
Doprava Koronavirus
Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu
včera v 16:24

Maďarská centrální banka překvapivě zvýšila depozitní sazbu

Maďarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě zvýšila svou týdenní depozitní sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,75...
Maďarsko Úrokové sazby Centrální banky
USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily
včera v 16:00

USA: Prodeje nových domů v srpnu opět překvapily

Prodeje nových domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 4,8 % na celoročně přepočítané tempo 1,011...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod
včera v 14:47

Bývalý šéf Volkswagenu Winterkorn půjde k soudu za podvod

Soud v německém Braunschweigu dnes rozhodl o zahájení soudního řízení proti bývalému šéfovi koncernu Volkswagen...
Volkswagen Podvod
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl
včera v 14:30

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA mírně vzrostl

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 19. září nově 870 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti
včera v 13:18

Britská vláda oznámila nový program podpory zaměstnanosti

Nový program na podporu pracovního trhu přímo navýší mzdy zaměstnanců, kteří kvůli zhoršeným podmínkám na trhu musí...
Spojené království Pracovní trh
ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla…
včera v 11:43

ECB ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO) poskytla evropským bankám 174,5 miliardy EUR

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek poskytla komerčním bankám další peníze z programu levných dlouhodobých...
ECB Půjčky
Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok
včera v 11:14

Temelín získal od SÚJB povolení, že může dál provozovat I. blok

Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal společnosti ČEZ povolení k dalšímu provozu prvního bloku jaderné elektrárny...
ČEZ Jaderná energetika
Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní…
včera v 10:30

Asijské akcie ve čtvrtek skončily v mínusu, nejvíce ztrácela Jižní Korea

Akcie v Asii a Tichomoří ve čtvrtek poměrně výrazně ztrácely. S výjimkou Austrálie si všechny hlavní indexy připsaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii