Když je chamtivost dobrá
|

Když je chamtivost dobrá

Společnost BlackRock před několika lety do svých řad přijala Deborah Winshelovou, bývalou prezidentku Robin Hood Foundation, aby se v největší světové investiční společnosti zabývala strategiemi sociálně odpovědného investování (SRI).

Investiční fondy Sociálně odpovědné investování

BlackRock založená v roce 1988 Larrym Finkem má pod správou aktiva v hodnotě 4,6 bilionu USD, což z ní dělá světově největšího investora. Drží velké pozice v Amazonu, Wells Fargo a dalších velkých korporacích. Například její 5,7% pozice v Applu je v současnosti ohodnocena na více než 38 miliard USD. BlackRock je také jedním z největších investorů do korporátních dluhopisů, vládních dluhopisů, hedgeových fondů a komodit.

Měření dobročinnosti a vznik nového fondu

Winshelová opustila post prezidentky nadace, která bojuje proti chudobě, aby mohla začít řešit problémy s tím nejsilnějším partnerem za zády, se samotnou Wall Street. Do BlackRock si ji vybral sám Larry Fink, který je v nadaci Robin Hood Foundation členem představenstva. Robin Hood Foundation založil miliardář a hedgeový portfoliomanažer Paul Tudor Jones s cílem bojovat s chudobou v New Yorku.

Bývalá prezidentka nadace začala spolupracovat s hedgeovým portfoliomanažerem Ryanem LaFondem a týmem analytiků. Strávili dva roky analýzami algoritmů určených k předpovídání výkyvů na akciovém trhu a výběru firem, jejichž byznys může přinášet benefity celé společnosti.

Výsledkem výběru akcií a měření "dobročinnosti" pomocí kvantitativních metod je mix několika stovek veřejně obchodovaných společností, jejichž byznys je prospěšný pro společnost. Akcie takto vybraných společností sdružené do indexu dokázaly svou výkonností podle portfoliomanažerů předstihnout benchmark Russell 3000.

V říjnu 2014 BlackRock představila fond sociálně odpovědného investování Impact U.S. Equity Fund. Ten od té doby zaznamenal příliv prostředků v hodnotě přes 500 milionů USD od amerických i evropských investorů.

Za necelý rok se tak Winshelová stala jednou z nejvlivnějších SRI investorek. Podařilo se jí vytvořit strategii pro fondy BlackRock, které dohromady spravují aktiva v hodnotě 7,5 miliardy USD. Spolu s LaFondovým akciovým fondem má společnost zainvestováno 6 miliard USD do obnovitelných energií a další 1 miliardu USD do společností specializujících se na řešení dopadů změny klimatu.

Z květnového průzkumu Global Impact Investing Network (GIIN), průmyslového uskupení, mezi jehož členy patří velké i malé finanční instituce, vyplynulo, že loni putovalo do sociálně odpovědných investic 10,6 miliardy USD a v roce 2015 se očekává příliv dalších 12,2 miliardy USD.

Winshelová je přesvědčena o tom, že některé z největších problémů, kterým svět čelí – chudoba, změny klimatu, pandemie –, jsou pro neziskové organizace, filantropy a vlády příliš velkým soustem, a proto je nutné, aby nastoupil někdo silnější. "Investice do společností, jejichž byznys model je založen na tvorbě ekonomické i sociální hodnoty odpovědným způsobem, je směr, kterým se svět začíná ubírat," vysvětluje.

Je to už zhruba deset let od doby, kdy se z konceptu sociálně odpovědného investování začaly rodit konkrétní investiční myšlenky a strategie. Většina investorů z Wall Street ale zatím zůstává skeptická. Argumentuje částečně tím, že v této oblasti lze jen těžko poměřovat přínosy.

Další firmy na Wall Street ale nechtějí zůstat pozadu. Goldman Sachs nedávno provedla akvizici Imprint Capital, která je v oblasti SRI činná od roku 2007. Poptávka by měla vzrůst v následujících desetiletích také díky očekávanému přesunu 40 bilionů USD směrem od baby boomers k mileniánům, jak vyplývá z odhadů obchodní skupiny Forum for Sustainable and Responsible.

SRI přichází do módy. Co na to skeptici?

Když lidé mluví o sociálně odpovědném investování, mají na mysli většinou soukromé investice do rozvíjejících se zemí, jako jsou udržitelné zemědělské farmy nebo mikroúvěry. "Nesnažme se namluvit si, že investice do jedné společnosti vyřeší problém chudoby nebo hladu," připomíná ale Deval Patrick, bývalý guvernér, kteří nyní řídí skupinu sociálně odpovědného investování v rámci private equity společnosti Bain Capital. "Klíčové je ukázat lidem, že zde může sehrát roli soukromý kapitál," dodává.

Bain zainvestovala například do společnosti Toms Shoes, která využívá výtěžek z prodeje na dodávky bot lidem v chudých zemích. Další pozicí byla Sundial Brands, výrobce organických produktů pro péči o vlasy a pokožku.

Manažeři BlackRock nejprve nevěřili tomu, že by se firma měla do investic v této oblasti vůbec pouštět. "Těžko se to vysvětluje – levné akcie a zároveň služba společnosti," říká LaFond. Nicméně poptávka klientů z řad pojišťoven, penzijních fondů i drobnějších investorů předčila všechna očekávání.

Úspěch konceptu SRI bude nakonec nejvíce záviset na měření pozitivních dopadů těchto investic. U takzvaných "zelených dluhopisů" – emisí dluhopisů pro projekty solární energie a veřejné dopravy – BlackRock vyžaduje, aby emitenti zveřejňovali, na co budou finance využity a jak budou sníženy emise skleníkových plynů.

V čem všem spočívá práce SRI portfoliomanažerů BlackRock?

LaFond na základě dat o prováděných testech na nová léčiva americké FDA identifikuje společnosti, které hledají léky na světově nejnebezpečnější nemoci. Software také dokáže procházet žádosti o patenty, aby mohli portfoliomanažeři zacílit na firmy, které vyvíjejí environmentální řešení, například technologie obnovitelných zdrojů. Dále čte právní záznamy, aby bylo možné odhalit pochybné korporátní praktiky nebo temnou minulost některých podniků.

Impact U.S. Equity Fund si zatím připisuje zhodnocení kolem 5 %. Mezi jeho pozice ale patří také například také ExxonMobil a JPMorgan, tedy společnosti, které by jiní sociálně odpovědní investoři do svého konceptu jistě nezařadili.

Matthew Weatherley-White, jeden z průkopníků SRI, který založil v roce 2006 Caprock Group, přiznává, že je zklamán, ale ne překvapen tím, jaké společnosti jsou do mixu SRI fondu BlackRock zahrnuty. Přístup BlackRock považuje za pouhý marketingový tah.

Winshelová a LaFond nekomentují jednotlivé pozice ve fondu, jen na vysvětlenou uvádějí, že využívají k výběru titulů do portfolia mimo jiné i takových ukazatelů, jako jsou spokojenost zaměstnanců nebo míra investic do obnovitelných zdrojů. "BlackRock rozšiřuje definici toho, co je považováno za sociálně odpovědné investování," říká Winshelová. "Klienti chtějí větší výběr."

Jiní BlackRock kritizují, že nedělá o mnoho více, než že jen "přebaluje" existující produkty do jiné formy, aby tím vydělal na rostoucí poptávce po SRI. "Všichni doufáme, že BlackRock dělá, co má," říká Weatherley-White z Caprock. "Pokud ale BlackRock selže, půjde o největší sumu kapitálu, kterou investoři domněle dali na prospěšné účely, ale ve skutečnosti nepřinesla žádný skutečný užitek."

Rozpory jsou zřejmé, říká také Andrew Kassoy, spoluzakladatel B Labs, organizace, která certifikuje ziskově zaměřené společnosti na základě přítomnosti v sociální a ekologické oblasti, transparentnosti a kredibilitě. "Většina lidí, kteří budují SRI, přichází na kapitálové trhy z pozice aktivistů, proti nim ale stojí klienti v pozici tradičního investora," říká.

Zdroj: Bloomberg
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 33 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před hodinou

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny