Jednání se Syrizou i Putinem jsou jako minové pole. Stačí jeden špatný krok, aby měla EU další problém
|

Jednání se Syrizou i Putinem jsou jako minové pole. Stačí jeden špatný krok, aby měla EU další problém

Ukrajinská krize dává Česku možnost jasně ukázat, že je součástí Západu. Řeči o mostu mezi oběma bloky, tedy Západem a Východem, jsou v této souvislosti slepou uličkou, říká exministr financí Ivan Pilip. Podobné mosty jsou ostatně podle něj ve chvíli, kdy jde do tuhého, tím prvním, co se odpálí. Ukrajina přitom podobně jako Řecko polarizuje Evropu. Na to je potřeba se zaměřit, shodl se Pilip v pořadu Alter Eko na Rádiu BBC s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou.

Rusko Řecko Politika Evropská unie Geopolitická rizika Rozhovor Ukrajina

Martin Kupka: Evropou teď hýbají problémy spojené s Řeckem a s východní Ukrajinou. V obou případech jsme s trochou nadsázky nedaleko od svého prahu svědky vzniku ekonomických a politických škod před deseti lety těžko představitelných, hrozících v krajním případě možná až zastavením evropského integračního procesu. Proč k těmto konfliktům došlo a proč se je nedaří nějakým rozumným způsobem během jednoho, dvou let vyřešit?

Ivan Pilip: Ty problémy se kumulovaly dlouho, jen to lidé (včetně mě; patřím mezi ty, kteří nepozorovali postup takto zásadní krize) nezaznamenali. Ten obrat byl takový, že překvapil asi všechny. Po vstupu ČR do EU, v letech 2004-2007, tedy těsně před krizí, jsem byl v Lucembursku, působil jsem v Evropské investiční bance. A to bylo období konce dějin, jak to nazval Francis Fukuyama.

Martin Kupka: .Kapitalismus zvítězil.

Ivan Pilip: Kapitalismus zvítězil, peněz bylo všude plno, my jsme v bance, když to přeženu, neměli co dělat. Nabízet peníze totiž nemělo moc smysl, protože jich všude bylo dost a byly levné. Nicméně ta příšera byla stále naživu, jen spala. Někteří před krizí varovali, třeba Nouriel Roubini psal o tom, že realitní bublina musí prasknout, ale psal o tom tak dlouho, že si většina ekonomů říkala: "Jistě, všechny ceny jednou spadnou, takže on se jednou trefí, ale třeba až za patnáct let. Tak proč mu v tuto chvíli naslouchat?"

Martin Kupka: Říká se mu ostatně Dr. Zkáza.

Ivan Pilip: Krize, o níž mluvíme, má dva důvody. V Česku jsme to zažili v podstatě poprvé, protože nějaká významnější krize u nás byla naposledy v roce 1997, ale to ještě nebyl ekonomicko-politický systém tak usazený, takže jsme to nebrali jako součást běžného cyklu. I v Česku proto finanční krize velkou část občanů a firem překvapila. V té části Evropy, kde na to mohli být zvyklejší, šlo zřejmě o to, že rozsah krize byl tentokrát opravdu velký. Ekonomický cyklus, pomyslná sinusoida, se rozkmital opravdu zásadně. Bohužel, neschopnost věci řešit – i když to evropské instituce a vlády nakonec nějak zvládaly – vedla k oslabení důvěry v ekonomický systém jako takový. Vzniklý prostor začaly vyplňovat síly, které odrážejí zklamání a únavu voličů, což je případ Řecka, ale i Španělska. Na druhé straně je pak Rusko, které ucítilo oslabení Evropy a začalo vyplňovat mocenské vakuum, které se projevilo například při napětí na Ukrajině.

Martin Kupka: Již před několika lety jsem si říkal, že problém nelezení schůdného řešení může být ve vybalancování na jedné straně potřebného tlaku na dlužníky, aby nepodlehli morálnímu hazardu, a na druhé straně hrozby, že příliš velký tlak při parametrech hospodářství a kultury, jaké v problémových zemích mají zažité, může vyvolat recesi a růst nezaměstnanosti.

Ivan Pilip: To je realita.

Martin Kupka: A když se podívám na to, jak to vypadá ve Španělsku nebo Řecku s nezaměstnaností, nemluvě o nezaměstnanosti mladých, tak se mi zdá, že podpora extrémních proudů může být produktem čirého zoufalství. A nevím, jak by se jim dalo pomoci. Vy Španělsko znáte lépe než většina z nás. Myslíte si, že tam podpora extremistických sil typu strany Podemos skutečně výrazně narůstá a že se to v letošních volbách může odrazit v jejich vítězství srovnatelném s vítězstvím levicové koalice SYRIZA v Řecku?

Ivan Pilip: Zatím se z průzkumů a výsledků evropských voleb zdá, že může. Je to paradox, protože krize ve Španělsku odeznívá. Když se podíváme na ceny dluhopisů a všechny možné parametry, tak se zdá, že na rozdíl od Řecka je Španělsko z nejhoršího venku.

Martin Kupka: To určitě.

Ivan Pilip: Ale přesto jako kdyby najednou nastal nějaký posttraumatický šok a lidé hledali spásu a východisko u lidí, kteří jim nabízejí řešení, které, když se nad tím kdokoli hlouběji zamyslí, bude jen stěží fungovat. Jako kdyby to lidé chtěli zkusit. "Tak to zkusíme, co vlastně můžeme ztratit?" ptají se možná. Je otázka, jak tomu ostatní země mohou předejít. Je lepší přitlačit na Syrizu a ukázat, že její recepty nejsou pro Evropu přijatelné, ačkoli to může ještě více zradikalizovat její sympatizanty v zahraničí? Nebo Syrize ustoupit a riskovat, že stoupenci těchto proudů řeknou: "Vidíte, v Řecku to šlo! Volte nás, také něco vyjednáme." To je a bude dilema.

Martin Kupka: Podobné dilema se svým způsobem týká i přístupu k ukrajinskému konfliktu. Jaký je podle vás z pohledu Česka a Evropy nejlepší recept na řešení tamní krize? Jaký očekáváte výsledek toho podivného válečného konfliktu nové generace, který se na východní Ukrajině vede?

Ivan Pilip: Je to velké novum. Je to asi první válka, ve které významnou roli v posunu front hrají vojáci "na dovolené", dobrovolníci a tak dále. Po letech jsem si opět přečetl Dějiny Ruska od Richarda Pipese a několik dalších knih, které jsem četl před zhruba deseti lety a neviděl jsem v nich tehdy to, co tam lze vidět dnes. Celý exsovětský experiment byl podle nich vlastně pokračováním ruského imperialismu jinou formou. V Evropě jsme si nevšimli, že je Vladimir Putin kombinace agenta KGB a ruského carismu. A to není nic, co by se rychle zlomilo. Rusko bude nejspíše odolné vůči současnému šoku, včetně poklesu cen ropy. Současná situace tak asi vyústí v nějakou čáru Evropou. Otázka je, zda může jít po hranicích dnešní Ukrajiny, nebo jejím územím. Obávám se, že spíše povede hranicemi Donbasu. Pro Českou republiku je klíčové, aby si lidé uvědomili, že není žádná neutralita; žádné "počkáme, jak to dopadne, vždyť můžeme kamarádit s oběma". Nemůžeme, musíme se postavit na jednu stranu. A chceme-li potvrdit, že patříme k Západu, je nyní správná chvíle. Nejsme žádný most mezi Východem a Západem. Mosty jsou ostatně to první, co se odpaluje, když jde do tuhého.

Alter Eko si můžete poslechnout na Rádiu BBC každou středu po zprávách v 9.30.

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
včera v 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
včera v 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
včera v 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
včera v 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
3. 4. 2020 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
3. 4. 2020 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
3. 4. 2020 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
3. 4. 2020 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
3. 4. 2020 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
3. 4. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
3. 4. 2020 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
3. 4. 2020 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
3. 4. 2020 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
3. 4. 2020 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
3. 4. 2020 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
3. 4. 2020 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
3. 4. 2020 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
3. 4. 2020 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
3. 4. 2020 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
3. 4. 2020 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus