Co ukázala končící výsledková sezóna v USA?
|

Co ukázala končící výsledková sezóna v USA?

Výsledková sezóna za poslední loňské čtvrtletí ve Spojených státech pomalu spěje ke svému konci. Čtvrtletní čísla již reportovala většina velkých podniků a zatím se zdá, že se bude otevírat šampaňské - výsledková sezóna by mohla skončit 7% meziročním růstem zisků firem v rámci indexu S&P 500, i když nedávné konsenzuální odhady počítaly s pouhými 3 %.

Výsledková sezóna Americké akcie S&P 500

Navzdory masivní brzdě v podobě prudkého poklesu světových cen ropy a silného dolaru jsou hospodářské výsledky firem za poslední loňské čtvrtletí na dobré cestě překonat odhady analytiků oslovených na konci roku 2014 agenturou Thomson Reuters o 4,2 %. Oblíbený indikátor kondice firem, výrobní ISM index, navíc nadále vysílá pozitivní signál o stavu americké ekonomiky.

Vše zatím nasvědčuje tomu, že se zisky firem z indexu S&P 500 v posledním loňském kvartálu meziročně zvýšily o zhruba 7 %, zatímco dlouhodobý průměr meziročního růstu zisku se pohybuje jen kolem 4 %. Ještě 6. února, kdy již trh znal výsledky dvou třetin firem z indexu S&P 500, to přitom podle Thomson Reuters vypadalo jen na růst zisků o 6,4 %.

Největším pozitivním překvapením výsledkové sezóny jsou zatím výsledky technologických firem, které se pohybují zhruba 8 % nad odhady analytiků. Solidní jsou ale i výsledky společností ze sektoru základních materiálů, odvětví zdravotní péče a sektoru spotřebního zboží.

Dobré výsledky průmyslu

Pesimisty příjemně zaskočily také výsledky firem z průmyslového sektoru. Analytici čekali, že se na výsledcích firem z jednoho z nejvíce globalizovaných odvětví podepíší výkyvy měnových kurzů, tento efekt ale nakonec nebyl tak masivní.

Nedostatečný ekonomický růst v Evropě a zpomalující růst v Číně problémy zhoršují, silná Severní Amerika a rostoucí ziskové marže ale pomáhají tyto brzdy vykompenzovat, a průmysl je tak na cestě k 12% meziročnímu růstu zisků, analytici čekali jen asi 10% posílení.

Pozitivní překvapení u technologií

Technologie zajistily trhu velké pozitivní překvapení. Mají našlápnuto k 17% meziročnímu růstu zisků ve 4. kvartálu, což je téměř dvojnásobek předchozích očekávání (+9 %). Může to znamenat největší růstové překvapení ze všech 10 základních sektorů indexu S&P 500.

Technologické firmy vykázaly zatím nejvyšší míru pozitivních překvapení mezi všemi sektory, když 88 % technologických společností z S&P 500 překonalo očekávání na úrovni zisků. Tento úspěch byl překvapivý vzhledem k negativnímu vlivu silného amerického dolaru (stejně jako průmyslový sektor jsou i technologie hodně globálním byznysem).

Největším tahounem byl Apple, který sám přispěl k růstu zisku v rámci S&P 500 o 2 procentní body, když vykázal 48% zlepšení zisku na akcii.

Technologický sektor obecně těžil ze silných tržeb a zisků z prodeje z hardwaru i softwaru, dařilo se i výrobcům polovodičů. Pomáhaly mu trendy v mobilním odvětví, cloud computingu, zabezpečení a analýze dat.

Odchylka zisků firem za 4Q2014 od odhadů analytiků

Pesimistické výhledy firem

Historicky byly konsenzuální odhady v průběhu výsledkové sezóny (od doby, kdy Thomson Reuters začala sledovat odhady, tedy zpětně do poloviny 90. let) revidovány v průměru o 3 % níže. Analytici měli tendenci být přehnaně optimističtí při vstupu do jakékoli výsledkové sezóny a firmy byly naopak konzervativnější, aby snižovaly laťku, kterou je potřeba překonat.

Aktuální výsledková sezóna je unikátní v tom, že se časově potkala s kolabujícím trhem ropy. To vedlo analytiky k významnému snížení odhadů výsledků v energetickém sektoru (pro první kvartál 2015 na téměř 60% meziroční pokles). Po vynechání energetiky byly firemní odhady pro rok 2015 v rámci indexu S&P 500 sníženy o 2,7 %, což je navzdory nepříznivému kurzovému vývoji dlouhodobý průměr.

Vysoké ziskové marže

Ekonomika v rámci svého cyklu stále ještě nedozrála do fáze, kdy se začnou projevovat nákladové tlaky a limitovat schopnost firem zvyšovat ziskové marže. Zatím převládá kombinace mzdových tlaků, levných vstupů (palivo a další suroviny), nízkých výpůjčních nákladů (v prostředí téměř nulových úroků) a efektivnosti korporátní Ameriky, která dále tlačí marže vzhůru. Také aktivita v programech zpětných odkupů akcií nadále podporuje růst zisků na akcii. Množství akcií v oběhu se snižuje zhruba o 3 % ročně.

Vývoj provozních marží firem z indexu S&P 500

Měnová výhoda pro neamerické firmy

Přestože evropská ekonomika zůstává slabá, posílení amerického dolaru (brzda pro americké exportní firmy) je stimulací pro nadnárodní evropské a japonské společnosti. Dopady jsou patrné z ekonomických dat a výsledkových zpráv. Ačkoli by na základě konsenzuálních odhadů FactSet měl index MSCI EAFE stagnovat, a finance jsou jediným sektorem, kde je patrný očekávaný růst zisků, slabé světové měny proti silnému dolaru mohou znamenat ještě po nějakou dobu stimul.

Masivní pokles zisků energetických firem

Nejsilnějším příběhem aktuální výsledkové sezóny (a jejím nejslabším místem) byl chabý výkon amerických energetických firem. Odhady růstu zisků v sektoru za čtvrtý kvartál klesly z +6,6 % (30. září 2014) na -19,9 % (5. února 2015). Pokles ve čtvrtém kvartálu byl tak vážný, že kdyby tohoto sektoru v S&P 500 nebylo, vyskočily by odhady růstu zisků za 4. kvartál na základě odhadů Thomson Reuters z 6,4 % na více než 9 % a odhady růstu tržeb z 1,8 % na více než 4 %. Toto negativum je však pozitivem pro spotřebitele ve formě levnějšího benzínu a nákladů na energie.

Zplošťující se výnosová křivka dopadne na sektor financí

Základní byznys model bank, které mají na americkém trhu velkou váhu, je vypůjčovat si za krátkodobé úrokové sazby a půjčovat za dlouhodobé. V aktuálním úrokovém prostředí s postupně rostoucími krátkodobými sazbami a velmi nízkými a dále klesajícími střednědobými a dlouhodobými sazbami je tak ziskový potenciál bank omezen.

Finance budou pravděpodobně jediným sektorem vedle energetiky, který vykáže ve čtvrtém kvartálu pokles zisků (přibude možná spotřebitelský sektor nezbytného zboží). Téměř jistě pak zaostane za odhady.

Brzda silného amerického dolaru

Silný dolar se do výsledků samozřejmě promítl (americké firmy mají z konverze zahraničních zisků do domácí měny méně dolarů). 2-3% negativní translační efekty na S&P 500 se očekávaly, množství nadnárodních firem ale oznámilo horší dopady a jejich akcie v reakci na tyto zprávy ztrácely.

Intenzita zhodnocení dolaru ztěžuje firmám možnosti efektivního zajištění. Benefity ze solidního amerického ekonomického růstu a nízkých cen energií se neprojeví tak rychle, aby vykompenzovaly efekty měnových rozdílů. Do budoucna s tím ale lze počítat, převážit by měla pozitiva. Navzdory masivnímu poklesu cen energií vykázaly firmy z indexu S&P 500 téměř dvojciferné zisky, pokud odečteme právě vliv kurzových rozdílů.

Zdroj: LPL Financial
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst