Burzovní kalendář (16. 2. - 20. 2. 2015)
|

Burzovní kalendář (16. 2. - 20. 2. 2015)

Zkrácený obchodní týden v USA s minimem makrodat ukáže, zda se akcie udrží na pátečních rekordech. Důležitý ale bude zápis z jednání FOMC, údaje z realitního trhu a předběžné indexy nákupních manažerů. Ty dorazí také za celou eurozónu, Japonsko, Německo a Francii. Úvod týdne bude patřit dalšímu jednání Euroskupiny o řeckých dluzích a japonskému HDP. Bez zajímavosti nebudou také německý index ekonomické nálady ZEW a britská inflace.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akcie mají za sebou úspěšný týden. Americký index S&P 500 uzavřel v pátek na historickém maximu a Dow se vrátil nad 18 tisíc bodů, německý DAX v týdnu poprvé v historii vystoupil nad 11 tisíc bodů. Mezi důvody růstu lze zmínit růst cen ropy, naděje na uzavření dohody ohledně řeckých dluhů a dohodnuté příměří na východě Ukrajiny.

"Index S&P 500 se dostal na nová historická maxima. Růst nebyl podpořený nadprůměrným objemem obchodů, byl spíše tlačený zprávami o řeckých dluzích (malá, ale přece naděje na dohodu s EU) a z Minsku (příměří domluvené od neděle 15. února). V USA je vyhlašování hospodářských výsledků v plném proudu, firmy překonávají nízko nastavené odhady. Index S&P 500 by mohl v nejbližším období mírně korigovat, jinak zůstane blízko psychologické hladiny 2 100 bodů. Zatím se zdá, že k dalšímu růstu chybí chuť," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pražská burza posílila o 4,5 %, když ji nahoru táhly bankovní tituly. Nejvíce klesající akcií byla naopak O2 C.R., která ztratila 2,4 % na 220 Kč. Společnost zveřejnila relativně solidní čísla za loňský rok. Investoři vyhlíželi informace ohledně dividendy či potenciálního rozdělení společnosti, ty ale firma nezveřejnila.

Největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank, které přidaly 12,9 % na 638 Kč. Banka nabídne část maďarské dcery maďarské vládě a EBRD. To by Erste Group ušetřilo finance a zavázalo Maďarsko ke stabilizaci tamního přístupu vůči bankovnímu sektoru.

Dobré výsledky a vyšší než očekávanou dividendu za loňský rok oznámila Komerční banka. Její akcie tak v týdnu výrazně posunuly historické maximum.

Americké akcie zakončily týden posílením, S&P 500 uzavřel na novém rekordu
Širší index S&P 500 během dopolední části obchodování vyšplhal až na nový rekord. Náladu na trhu zlepšila zpráva o růstu německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí, investoři ale před prodlouženým víkendem nebyli příliš ochotni pouštět se do větších obchodů. Trhy v USA totiž zůstanou v pondělí kvůli svátku zavřené. Nakonec se Dow vrátil nad 18 tisíc bodů a S&P 500 uzavřel na historickém maximu.
Evropské akcie zakončily týden s vervou. Německý DAX překonal hranici 11 tisíc bodů
Evropské akcie v pátek posilovaly, německý DAX dokonce poprvé v historii překonal hranici 11 tisíc bodů díky zveřejněným makrodatům.

Výhled

Začátek týdne bude o dodržení klidu zbraní na Ukrajině. Dále se budou investoři zabývat pokračujícími jednáními o řeckých dluzích, hned v pondělí se k tomu sejde Euroskupina, pracovní týmy jednaly i během víkendu. "Základní scénář je ten, že se Řecko se zbytkem měnové unie dohodne, ale nelze vyloučit další průtahy. Proto odhadujeme že by trhy měly spíše vyčkávat v postranním trendu s většími výkyvy," napsal v týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.


Vše o Řecku sledujte ZDE.


Z makrodat budou vedle údajů z realitního trhu v USA důležité tamní průmyslová produkce a zápis z jednání FOMC. V Němecu bude sledovaný index ZEW a předběžné indexy nákupních manažerů. Ty vyjdou také ve Francii, za celou eurozónu, v Japonsku a USA.

Akciové trhy se díky makrodatům a úspěšné výsledkové sezóně nacházejí na historických maximech, a tak se očekává mírné vybírání zisků. Mezi nejdůležitější události bude opět patřit zejména dění v Řecku. Tamní představitelé zatím odmítají všechny návrhy řešení řecké dluhové krize ze strany EU a ECB. Investory ale bude zajímat také zápis ze zasedání americké centrální banky. Dění nejbližších dnů pro Investiční web komentuje Josef Novotný, makléř brokerjetu ČS.

Výhled analytiků z České spořitelny:

V týdnu budou zajímavější data z Evropy. V Německu bude zveřejněn index ZEW a za celou eurozónu indexy nákupních manažerů (PMI). Německo vykazuje v poslední době dobré výsledky, naposledy trhy potěšily údaje o vývoji jeho HDP v posledním čtvrtletí 2014. ZEW i PMI by tedy měly potvrdit zlepšující se vyhlídky jak Německa specificky, tak eurozóny obecně.

V USA bude nejdůležitější ve středu zveřejněná průmyslová výroba. Po poklesu se čeká přechod k růstu, což by mohlo potěšit trh zklamaný nemastnými neslanými maloobchodními tržbami. Pokud však zklame i průmyslová výroba, bude se trh na americkou ekonomiku dívat ještě více skrze prsty. O vývoji v USA vypoví své také index předstihových ukazatelů a index filadelfského Fedu. O samotném Fedu a náladě v jeho měnovém výboru se více dozvíme ze záznamu z posledního zasedání FOMC.

Euro je nadále v konsolidaci v páru s dolarem, silný německý HDP ho posunul blíže k 1,15 EUR/USD. Nejistota kolem Řecka však brzdí větší korekci a mohla by v případě zhoršení dostat euro opět níže.

Dobrá data z Německa nechala chladným dluhopisový trh, desetiletý výnos se drží bezpečně pod 0,4 % a nic momentálně nenasvědčuje, že by výnosy měly růst. V USA je jiná situace, nesmyslně nízké výnosy se normalizují, ten desetiletý se pohybuje okolo 2 % a má určitě prostor pro další růst.

Ropa Brent testuje 60 USD za barel, údajně kvůli zprávám o poklesu investic a aktivních vrtů. Návrat po propadu tak vypadá stále určitěji, ovšem zprávy o trvajícím nadbytku produkce nad spotřebou a analýzy ukazují na to, že k vyrovnání dojde až kolem pololetí, nyní stále ukazují na možnost dalšího přechodného poklesu ceny.

Zlato postupně "přískoky" oslabuje. Pomáhá mu nejistota, hlavně Řecko, škodí blížící se zvýšení sazeb v USA.

Česká koruna vůči euru v uplynulém týdnu posílila až k hranici 27,60 EUR/CZK, na nejnižší letošní hodnotu. S ohledem na očekávaný pokračující pokles inflace spojený s rizikem dalšího oslabení koruny Českou národní bankou počítáme během následujících měsíců s postupným návratem kurzu koruny vůči euru na o něco slabší úrovně (27,80 až 28). Výnosy 10letých českých státních dluhopisů v týdnu v souladu s vývojem v zahraničí nadále rostly (vliv sílící ekonomiky Německa, blížící se zvýšení sazeb v USA) mírně nad hranici 0,5 % (0,57 %). S ohledem na očekávaný pokračující deflační vývoj v eurozóně lze během následujících týdnů počítat spíše s obnovením tlaků na jejich pokles.

Výhled pro jednotlivé dny:

V pondělí jsou americké trhy zavřené kvůli státnímu svátku. Ministři financí zemí eurozóny, zástupci Evropské komise a centrální bankéři budou v Bruselu jednat o řeckých dluzích. Data o japonském HDP by měla potvrdit, že se tamní ekonomika vrací na růstovou trajektorii. Japonsko oznámí také průmyslovou výrobu. HDP zveřejní také Thajsko, Tchaj-wan, Ukrajina a Izrael, Jižní Korea oznámí data o spotřebitelských úvěrech a Rusko by mohlo oznámit lednová data z průmyslu. Výsledky hospodaření za loňský čtvrtý kvartál oznámí například Suntory Holdings nebo Bankia.

V Německu vyjde v úterý index ekonomické nálady ZEW a ve Spojených státech index aktivity v oblasti New Yorku a index trhu s bydlením NAHB. Itálie zveřejní obchodní bilanci a Spojené království spotřebitelskou i výrobní inflaci. Data o HDP oznámí Singapur, kondici trhu práce osvětlí Polsko a Hongkong, výrobní inflaci přidá Jižní Korea. O měnové politice rozhodnou centrální banky v Indonésii a Jižní Koreji, začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Čína oznámí ceny nemovitostí. Ministři financí EU naváží na pondělní zasedání Euroskupiny. Společnost BP vydá svůj populární výhled vývoje globálního energetického trhu do roku 2035. Šéf Švýcarské národní banky veřejně vystoupí v Bruselu. Společnost Platts v Praze pořádá dvoudenní konferenci o energetice v regionu CEE za účasti představitelů firem E.ON, RWE nebo ČEZ, regulátorů a zástupců burz. Ruský prezident Vladimir Putin navštíví Maďarsko a španělská Strana občanů (Ciudadanos) představí svůj ekonomický program. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí například Air Liquide nebo Orange.

Ve středu vyjdou zápisy z posledních zasedání FOMC a Bank of England, rozhodnutí o měnové politice oznámí Bank of Japan. Spojené státy zveřejní průmyslovou produkci, index cen výrobců a zahájenou výstavbu. JAR vydává data o inflaci a maloobchodní tržby, ty společně s mírou nezaměstnanosti oznámí také Rusko a dále Polsko. To přidá data z průmyslu, stejně jako Ukrajina. Ve Španělsku vychází údaje z mezinárodního obchodu. Ve Washingtonu se koná dvoudenní summit o extremismu za účasti vrcholných politiků. Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku odhalí například Accor, Crédit Agricole, Eni, Iberdrola, Natixis, Lafarge, Peugeot, Carlsberg nebo Deutsche Börse.

Ve čtvrtek budou investoři sledovat statistiku žádostí o podporu v USA, taktéž v zámoří předstihové ukazatele a index aktivity filadelfského Fedu. Japonsko oznámí obchodní bilanci a Francie inflaci. V eurozóně bude zaktualizována bilance na běžném účtu a oznámena spotřebitelská důvěra. Svůj první zápis z jednání zveřejní ECB, trh budou zajímat především detaily diskuze o kvantitativním uvolňování. Rusko by mělo oznámit své zlaté a devizové rezervy. Americká EIA vydává statistiku zásob zemního plynu a ropy. Hospodářské výsledky za loňský poslední kvartál oznámí Wal-Mart Stores, Priceline, Nordstrom, Swiss Re, Nestlé, Aegon, BAE Systems, Danone či Telecom Italia.

Pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Oznámeny budou také maloobchodní tržby v Británii a Kanadě a inflace v Itálii. Mexiko zveřejní HDP za poslední čtvrtletí 2014. Budou zaktualizovány ratingy Abú Dhabí (S&P), EFSF (S&P), ČR (Moody's), Dánska (Fitch), Slovenska (Fitch) nebo Španělska (Moody's). Hospodářské výsledky oznamují například Deere nebo Standard Life.

Ekonomický kalendář (týden od 16. února 2015) Ekonomický kalendář (týden od 16. února 2015)
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus