Burzovní kalendář (16. 2. - 20. 2. 2015)
|

Burzovní kalendář (16. 2. - 20. 2. 2015)

Zkrácený obchodní týden v USA s minimem makrodat ukáže, zda se akcie udrží na pátečních rekordech. Důležitý ale bude zápis z jednání FOMC, údaje z realitního trhu a předběžné indexy nákupních manažerů. Ty dorazí také za celou eurozónu, Japonsko, Německo a Francii. Úvod týdne bude patřit dalšímu jednání Euroskupiny o řeckých dluzích a japonskému HDP. Bez zajímavosti nebudou také německý index ekonomické nálady ZEW a britská inflace.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Světové akcie mají za sebou úspěšný týden. Americký index S&P 500 uzavřel v pátek na historickém maximu a Dow se vrátil nad 18 tisíc bodů, německý DAX v týdnu poprvé v historii vystoupil nad 11 tisíc bodů. Mezi důvody růstu lze zmínit růst cen ropy, naděje na uzavření dohody ohledně řeckých dluhů a dohodnuté příměří na východě Ukrajiny.

"Index S&P 500 se dostal na nová historická maxima. Růst nebyl podpořený nadprůměrným objemem obchodů, byl spíše tlačený zprávami o řeckých dluzích (malá, ale přece naděje na dohodu s EU) a z Minsku (příměří domluvené od neděle 15. února). V USA je vyhlašování hospodářských výsledků v plném proudu, firmy překonávají nízko nastavené odhady. Index S&P 500 by mohl v nejbližším období mírně korigovat, jinak zůstane blízko psychologické hladiny 2 100 bodů. Zatím se zdá, že k dalšímu růstu chybí chuť," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Pražská burza posílila o 4,5 %, když ji nahoru táhly bankovní tituly. Nejvíce klesající akcií byla naopak O2 C.R., která ztratila 2,4 % na 220 Kč. Společnost zveřejnila relativně solidní čísla za loňský rok. Investoři vyhlíželi informace ohledně dividendy či potenciálního rozdělení společnosti, ty ale firma nezveřejnila.

Největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank, které přidaly 12,9 % na 638 Kč. Banka nabídne část maďarské dcery maďarské vládě a EBRD. To by Erste Group ušetřilo finance a zavázalo Maďarsko ke stabilizaci tamního přístupu vůči bankovnímu sektoru.

Dobré výsledky a vyšší než očekávanou dividendu za loňský rok oznámila Komerční banka. Její akcie tak v týdnu výrazně posunuly historické maximum.

Americké akcie zakončily týden posílením, S&P 500 uzavřel na novém rekordu
Širší index S&P 500 během dopolední části obchodování vyšplhal až na nový rekord. Náladu na trhu zlepšila zpráva o růstu německé ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí, investoři ale před prodlouženým víkendem nebyli příliš ochotni pouštět se do větších obchodů. Trhy v USA totiž zůstanou v pondělí kvůli svátku zavřené. Nakonec se Dow vrátil nad 18 tisíc bodů a S&P 500 uzavřel na historickém maximu.
Evropské akcie zakončily týden s vervou. Německý DAX překonal hranici 11 tisíc bodů
Evropské akcie v pátek posilovaly, německý DAX dokonce poprvé v historii překonal hranici 11 tisíc bodů díky zveřejněným makrodatům.

Výhled

Začátek týdne bude o dodržení klidu zbraní na Ukrajině. Dále se budou investoři zabývat pokračujícími jednáními o řeckých dluzích, hned v pondělí se k tomu sejde Euroskupina, pracovní týmy jednaly i během víkendu. "Základní scénář je ten, že se Řecko se zbytkem měnové unie dohodne, ale nelze vyloučit další průtahy. Proto odhadujeme že by trhy měly spíše vyčkávat v postranním trendu s většími výkyvy," napsal v týdenním výhledu hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.


Vše o Řecku sledujte ZDE.


Z makrodat budou vedle údajů z realitního trhu v USA důležité tamní průmyslová produkce a zápis z jednání FOMC. V Němecu bude sledovaný index ZEW a předběžné indexy nákupních manažerů. Ty vyjdou také ve Francii, za celou eurozónu, v Japonsku a USA.

Akciové trhy se díky makrodatům a úspěšné výsledkové sezóně nacházejí na historických maximech, a tak se očekává mírné vybírání zisků. Mezi nejdůležitější události bude opět patřit zejména dění v Řecku. Tamní představitelé zatím odmítají všechny návrhy řešení řecké dluhové krize ze strany EU a ECB. Investory ale bude zajímat také zápis ze zasedání americké centrální banky. Dění nejbližších dnů pro Investiční web komentuje Josef Novotný, makléř brokerjetu ČS.

Výhled analytiků z České spořitelny:

V týdnu budou zajímavější data z Evropy. V Německu bude zveřejněn index ZEW a za celou eurozónu indexy nákupních manažerů (PMI). Německo vykazuje v poslední době dobré výsledky, naposledy trhy potěšily údaje o vývoji jeho HDP v posledním čtvrtletí 2014. ZEW i PMI by tedy měly potvrdit zlepšující se vyhlídky jak Německa specificky, tak eurozóny obecně.

V USA bude nejdůležitější ve středu zveřejněná průmyslová výroba. Po poklesu se čeká přechod k růstu, což by mohlo potěšit trh zklamaný nemastnými neslanými maloobchodními tržbami. Pokud však zklame i průmyslová výroba, bude se trh na americkou ekonomiku dívat ještě více skrze prsty. O vývoji v USA vypoví své také index předstihových ukazatelů a index filadelfského Fedu. O samotném Fedu a náladě v jeho měnovém výboru se více dozvíme ze záznamu z posledního zasedání FOMC.

Euro je nadále v konsolidaci v páru s dolarem, silný německý HDP ho posunul blíže k 1,15 EUR/USD. Nejistota kolem Řecka však brzdí větší korekci a mohla by v případě zhoršení dostat euro opět níže.

Dobrá data z Německa nechala chladným dluhopisový trh, desetiletý výnos se drží bezpečně pod 0,4 % a nic momentálně nenasvědčuje, že by výnosy měly růst. V USA je jiná situace, nesmyslně nízké výnosy se normalizují, ten desetiletý se pohybuje okolo 2 % a má určitě prostor pro další růst.

Ropa Brent testuje 60 USD za barel, údajně kvůli zprávám o poklesu investic a aktivních vrtů. Návrat po propadu tak vypadá stále určitěji, ovšem zprávy o trvajícím nadbytku produkce nad spotřebou a analýzy ukazují na to, že k vyrovnání dojde až kolem pololetí, nyní stále ukazují na možnost dalšího přechodného poklesu ceny.

Zlato postupně "přískoky" oslabuje. Pomáhá mu nejistota, hlavně Řecko, škodí blížící se zvýšení sazeb v USA.

Česká koruna vůči euru v uplynulém týdnu posílila až k hranici 27,60 EUR/CZK, na nejnižší letošní hodnotu. S ohledem na očekávaný pokračující pokles inflace spojený s rizikem dalšího oslabení koruny Českou národní bankou počítáme během následujících měsíců s postupným návratem kurzu koruny vůči euru na o něco slabší úrovně (27,80 až 28). Výnosy 10letých českých státních dluhopisů v týdnu v souladu s vývojem v zahraničí nadále rostly (vliv sílící ekonomiky Německa, blížící se zvýšení sazeb v USA) mírně nad hranici 0,5 % (0,57 %). S ohledem na očekávaný pokračující deflační vývoj v eurozóně lze během následujících týdnů počítat spíše s obnovením tlaků na jejich pokles.

Výhled pro jednotlivé dny:

V pondělí jsou americké trhy zavřené kvůli státnímu svátku. Ministři financí zemí eurozóny, zástupci Evropské komise a centrální bankéři budou v Bruselu jednat o řeckých dluzích. Data o japonském HDP by měla potvrdit, že se tamní ekonomika vrací na růstovou trajektorii. Japonsko oznámí také průmyslovou výrobu. HDP zveřejní také Thajsko, Tchaj-wan, Ukrajina a Izrael, Jižní Korea oznámí data o spotřebitelských úvěrech a Rusko by mohlo oznámit lednová data z průmyslu. Výsledky hospodaření za loňský čtvrtý kvartál oznámí například Suntory Holdings nebo Bankia.

V Německu vyjde v úterý index ekonomické nálady ZEW a ve Spojených státech index aktivity v oblasti New Yorku a index trhu s bydlením NAHB. Itálie zveřejní obchodní bilanci a Spojené království spotřebitelskou i výrobní inflaci. Data o HDP oznámí Singapur, kondici trhu práce osvětlí Polsko a Hongkong, výrobní inflaci přidá Jižní Korea. O měnové politice rozhodnou centrální banky v Indonésii a Jižní Koreji, začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Čína oznámí ceny nemovitostí. Ministři financí EU naváží na pondělní zasedání Euroskupiny. Společnost BP vydá svůj populární výhled vývoje globálního energetického trhu do roku 2035. Šéf Švýcarské národní banky veřejně vystoupí v Bruselu. Společnost Platts v Praze pořádá dvoudenní konferenci o energetice v regionu CEE za účasti představitelů firem E.ON, RWE nebo ČEZ, regulátorů a zástupců burz. Ruský prezident Vladimir Putin navštíví Maďarsko a španělská Strana občanů (Ciudadanos) představí svůj ekonomický program. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí například Air Liquide nebo Orange.

Ve středu vyjdou zápisy z posledních zasedání FOMC a Bank of England, rozhodnutí o měnové politice oznámí Bank of Japan. Spojené státy zveřejní průmyslovou produkci, index cen výrobců a zahájenou výstavbu. JAR vydává data o inflaci a maloobchodní tržby, ty společně s mírou nezaměstnanosti oznámí také Rusko a dále Polsko. To přidá data z průmyslu, stejně jako Ukrajina. Ve Španělsku vychází údaje z mezinárodního obchodu. Ve Washingtonu se koná dvoudenní summit o extremismu za účasti vrcholných politiků. Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku odhalí například Accor, Crédit Agricole, Eni, Iberdrola, Natixis, Lafarge, Peugeot, Carlsberg nebo Deutsche Börse.

Ve čtvrtek budou investoři sledovat statistiku žádostí o podporu v USA, taktéž v zámoří předstihové ukazatele a index aktivity filadelfského Fedu. Japonsko oznámí obchodní bilanci a Francie inflaci. V eurozóně bude zaktualizována bilance na běžném účtu a oznámena spotřebitelská důvěra. Svůj první zápis z jednání zveřejní ECB, trh budou zajímat především detaily diskuze o kvantitativním uvolňování. Rusko by mělo oznámit své zlaté a devizové rezervy. Americká EIA vydává statistiku zásob zemního plynu a ropy. Hospodářské výsledky za loňský poslední kvartál oznámí Wal-Mart Stores, Priceline, Nordstrom, Swiss Re, Nestlé, Aegon, BAE Systems, Danone či Telecom Italia.

Pátek bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů. Oznámeny budou také maloobchodní tržby v Británii a Kanadě a inflace v Itálii. Mexiko zveřejní HDP za poslední čtvrtletí 2014. Budou zaktualizovány ratingy Abú Dhabí (S&P), EFSF (S&P), ČR (Moody's), Dánska (Fitch), Slovenska (Fitch) nebo Španělska (Moody's). Hospodářské výsledky oznamují například Deere nebo Standard Life.

Ekonomický kalendář (týden od 16. února 2015) Ekonomický kalendář (týden od 16. února 2015)
Co musíte ráno vědět (26. října)
Co musíte ráno vědět (26. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. října)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co si bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl myslí o...
Musíte vědět
Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě
včera v 17:49

Cenovus a Husky se spojí, vznikne třetí největší těžař v Kanadě

Kanadská společnost Cenovus Energy převezme za 3,8 miliardy kanadských dolarů (66,4 miliardy Kč) rivala Husky Energy....
Kanada Těžba Ropa
S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie
včera v 16:28

S&P překvapivě zlepšila výhled úvěrového ratingu Itálie

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie z...
Itálie Rating
Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %
včera v 14:58

Schillerová: Babiš navrhne úpravu daně z příjmů na 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 %. Pro lidi s...
Daně Platy a osobní ohodnocení Politika
Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný
včera v 13:13

Ekonom: ČR žádný rozpočet nemá, odklad predikce je nezodpovědný

Česká republika podle ekonoma Mojmíra Hampla v současné době žádný rozpočet nemá. To, že ministerstvo financí...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst
včera v 11:33

Tisk: Největší japonské aerolinky ANA zruší 3 500 pracovních míst

Největší japonský letecký přepravce ANA Holdings hodlá do tří let zrušit zhruba 3 500 pracovních míst. Informoval o...
Japonsko Doprava Turismus a cestovní ruch
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
24. 10. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
24. 10. 2020 11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
24. 10. 2020 10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
23. 10. 2020 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
23. 10. 2020 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
23. 10. 2020 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
23. 10. 2020 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
23. 10. 2020 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
23. 10. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
23. 10. 2020 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
23. 10. 2020 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
23. 10. 2020 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
23. 10. 2020 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)