Co musíte ráno vědět (17. února)
|

Co musíte ráno vědět (17. února)

Jak zahájily týden akcie v Evropě, jak vyhlídky dává Řecku tamní ministr financí a kdo si s kým na Valentýna řekl své ano? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie v úvodu týdne ztrácely před jednáním Euroskupiny

Evropské akciové trhy v pondělí mírně oslabovaly, když výrazně ztrácelo Řecko před podvečerním zasedáním ministrů financí eurozóny, kteří měli jednat o osudu řeckého dluhu. Britský FTSE 100 odepsal 0,24 %, francouzský CAC 40 0,16 % a německý DAX 0,37 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,14 %, dolů ho vedla síťová odvětví, dařilo se naopak stavebnímu sektoru a odvětví základních materiálů. Řecký index ASE odepsal téměř 4 % před jednáním Euroskupiny, když německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro německé rádio prohlásil, že víkendová jednání nepřinesla žádný pokrok. V pondělí nakonec v Bruselu dohody dosaženo nebylo.

V USA hlubší deflace než v eurozóně? Stačí sjednotit metodiky výpočtů

2. Pražská burza vstoupila do nového týdne ztrátou, dolů ji stáhly banky

Index PX v pondělí odepsal 0,52 % na 1 018 bodů. Burzu v pondělí dolů stáhly bankovní tituly. Největší objem obchodů zaznamenala Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 1,02 %. Ztrácela i druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, jejíž cenné papíry ztratily přes půl procenta. Akcie skupiny ČEZ zakončily den prakticky na zelené nule se ziskem 0,03 %. Společnost zvažuje koupi německých aktiv, která prodává švédský koncern Vattenfall. Akcie znojemské firmy Pegas Nonwovens odepsaly 1,41 % poté, co na ně Fio banka snížila doporučení na "redukovat" z "držet" při cílové ceně 633 Kč. V pondělí titul zakončil den na 700 Kč. Přes procento oslabovaly také cenné papíry Unipetrolu, O2 C.R. a Fortuny, naopak akcie mediální CME připsaly 0,82 %.

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

3. Očekávané události

V Německu vyjde v úterý index ekonomické nálady ZEW a ve Spojených státech index aktivity v oblasti New Yorku a index trhu s bydlením NAHB. Itálie zveřejní obchodní bilanci a Spojené království spotřebitelskou i výrobní inflaci. Data o HDP oznámí Singapur, kondici trhu práce osvětlí Polsko a Hongkong, výrobní inflaci přidá Jižní Korea. O měnové politice rozhodnou centrální banky v Indonésii a Jižní Koreji, začíná dvoudenní zasedání Bank of Japan. Čína oznámí ceny nemovitostí. Ministři financí EU naváží na pondělní zasedání Euroskupiny. Společnost BP vydá svůj populární výhled vývoje globálního energetického trhu do roku 2035. Šéf Švýcarské národní banky veřejně vystoupí v Bruselu. Společnost Platts v Praze pořádá dvoudenní konferenci o energetice v regionu CEE za účasti představitelů firem E.ON, RWE nebo ČEZ, regulátorů a zástupců burz. Ruský prezident Vladimir Putin navštíví Maďarsko a španělská Strana občanů (Ciudadanos) představí svůj ekonomický program. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí oznámí například Air Liquide nebo Orange. Výhled na celý týden včetně očekávaní analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Kdo nakonec vyhraje? Ministři financí zemí eurozóny k dohodě o Řecku nedospěli

Jednání ministrů financí eurozóny v pondělí bez úspěchu skončilo poté, co zadlužené Řecko jako absurdní odmítlo návrh závěrů počítající s žádostí Atén o prodloužení záchranného programu. Podle šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je ale nyní na Řecku, zda tento postup nakonec přijme. Čas na jednání s ostatními 18 zeměmi, používajícími jako platidlo euro, má podle něj do konce týdne.

Dokument, který Řekové na jednání Euroskupiny odmítli podepsat

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

5. Americkému Ministerstvu vnitřní bezpečnosti nejspíše dojdou peníze, politici se handrkují o imigrační reformu

Americké Ministerstvo vnitřní bezpečnosti možná bude muset na konci února dočasně přerušit svou činnost, protože mu dojdou zdroje financování. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, který na tuto skutečnost upozornil, zároveň dodal, že je to chyba demokratů v Senátu. Demokraté se ohradili, že za patovou situaci jsou naopak zodpovědní republikáni, konkrétně Boehner. Politici se hádají o imigrační reformu, s níž zákon o financování ministerstva spojili.

6. Britský Rolls-Royce prý uplácel, aby získal kontrakt v Brazílii

Britská strojírenská skupina Rolls-Royce se zapojila do rozsáhlého korupčního skandálu v brazilské státní ropné společnosti Petrobras. S odvoláním na bývalého vysokého činitele Petrobrasu to v pondělí napsal finanční list Financial Times. Rolls-Royce, který vyrábí plynové turbíny pro ropné plošiny Petrobrasu, údajně dával úplatky, aby získal kontrakt v hodnotě 100 milionů dolarů.

7. Evropská unie rozšířila sankce namířené proti Rusku na dalších 19 osob a 9 firem

Evropská unie rozšířila seznam, na nějž se vztahují ruské sankce, o devatenáct osob a devět organizací. Nejvýše postavenou osobou z pondělního rozšíření je první náměstek ruského ministra obrany Arkadij Bachin, který se podle unie podílí na podpoře rozmísťování ruských vojsk na Ukrajině.

8. Tesco chystá masivní propouštění

Nový šéf britského řetězce supermarketů Tesco plánuje zrušení tisíců pracovních míst ve snaze snížit náklady a zlepšit finanční situaci společnosti. Dave Lewis, nový výkonný ředitel společnosti Tesco, je ve funkci čtyři měsíce a očekává se, že dojde k další masivní vlně propuštění. Podle Sunday Telegraph by mělo rušení pracovních míst postihnout především kanceláře a 43 obchodů, které budou uzavřeny. Podle zprávy bude také v supermarketech zrušen celý jeden stupeň managementu. Zaměstnanci, kteří se v těchto pozicích středního managementu, mezi prodavači a manažery prodejen, nacházejí, prý dostanou nabídku alternativních pracovních pozic. Celkově by mělo Tesco podle Sunday Telegraph zrušit asi 10 tisíc míst, odhady Financial Times a Guardianu jsou ještě vyšší.

9. ČEZ se zajímá o aktiva Vattenfallu. Hnědé uhlí při nízkých cenách povolenek dává smysl

ČEZ zvažuje koupi německých aktiv, která prodává švédský koncern Vattenfall. V rozhovoru s listem The Wall Street Journal to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Vattenfall prodává hnědouhelné elektrárny o výkonu 8 GW, hnědouhelné doly a také přečerpávací vodní elektrárny. Švédská státem vlastněná skupina Vattenfall loni v říjnu oznámila, že by chtěla prodat svůj hnědouhelný a elektrárenský majetek v Německu, aby tak Švédsku pomohla snížit jeho uhlíkovou stopu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Valentýnské svatby: Jedna ano, jedna ne

Na Valentýna si řekli "ano" herec Benedict Cumberbatch a divadelní režisérka Sophie Hunterová. Pár byl oddán v kostelíku svatého Petra a Pavla v Mottistone na anglickém ostrově Isle of Wight a obřadu se zúčastnila jen rodina a nejbližší přátelé.

Naproti tomu se svět dozvěděl, proč byla zrušena svatba osmdesátníka Charlese Mansona ve vězení v kalifornském Corcoranu. Masový vrah prý totiž zjistil, že si ho jeho sedmadvacetiletá milenka Afton Elaine Burtonová, která ho ve vězení navštěvovala osm let, chce vzít jen kvůli tomu, aby měla po smrti jeho mrtvolu a mohla ji vystavit ve skleněné rakvi. Manson má zlomené srdce, plán jeho snoubenky mu připadá scestný, neboť se považuje za nesmrtelného.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby