Co musíte ráno vědět (26. února)
|

Co musíte ráno vědět (26. února)

Jak se v polovině týdne dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, jak by mohla vypadat budoucnost internetového připojení ve Spojených státech a jakou podobu může mít politická korektnost? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zůstaly ve středu blízko svých rekordů. Šéfka Fedu investory nepřekvapila

Americké akciové indexy se ve středu držely v blízkosti rekordů, na které se vyšplhaly v úterý. Opět k tomu přispěly výroky šéfky Fedu Janet Yellenové, která v americkém Kongresu potvrdila svá úterní slova, že centrální banka nehodlá se zvyšováním úrokových sazeb pospíchat. Přesto zakončily dva ze tří klíčových indexů středeční obchodování v mírném záporu. Širší S&P 500 přišel o 0,08 % na 2 113,86 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,02 % na 4 967,14 bodu. Pouze Dow posílil o 0,08 % na 18 224,57 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 1,10 % na 13,84 bodu. V plusu skončilo pět z deseti hlavních sektorů. Dařilo se především energetickému sektoru (+0,35 %) a sektoru cyklického spotřebního zboží (+0,36 %). V červených číslech naopak skončily například síťové služby (-1,02 %) či technologie (-0,57 %).

Robert Shiller: Zlatý věk investování je možná pryč

2. Evropské akciové trhy se ve středu pohybovaly kolem nuly, stahovaly je automobilky a banky

Evropské akcie se ve středu pohybovaly mírně pod nulou, stahovaly je banky a automobilky, které vyvažovaly zisky vyvolané výsledkovou sezónou. Britský FTSE 100 odepsal 0,21 %, francouzský CAC 40 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,09 % a německý DAX zakončil na zelené nule se ziskem 0,04 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,1 %, dolů ho stahovaly automobilky a banky, dařilo se naopak pojišťovnám a technologickému sektoru. Akcie pojišťovny AXA zpevnily o 2,6 % v reakci na 12% růst celoročního zisku. Hospodářské výsledky zveřejnil i dánský dopravce Moeller-Maersk, jeho akcie na to reagovaly téměř 10% rally na nejvyšší úroveň od roku 1990. Řecké banky ve středu vedly evropské trhy dolů. National Bank of Greece a Piraeus Bank odepsaly přes 11 %. Řecký index ASE oslabil o 1,6 %, nejvíce z evropských akciových trhů.

Euronálož netiká v Aténách, ale v Římě

3. Objem obchodování na pražské burze ve středu překročil miliardu korun. Nejúspěšnějším titulem byl ČEZ

Index PX ve středu připsal 0,28 % na 1 028,57 bodu. Více než polovinu objemu obchodů zastupovaly akcie společnosti ČEZ, které byly zároveň nejúspěšnějším titulem na burze se ziskem bezmála 4 %. Nahoru jim pomáhá rozhodnutí výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu schválit návrh změn evropského systému obchodování s emisními povolenkami. Druhým nejaktivnějším titulem byla Komerční banka, která zpevnila o 0,46 %. Naproti tomu druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, oslabila o více než 2 %. Ztrácely také akcie mediální CME (-3,23 %) a mírně zlevnily i cenné papíry O2 C.R. (-0,23 %).

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

Jaké výsledky představí ČEZ na začátku března?

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se na investory přižene lavina ekonomických dat. Německo den zahájí údaji o spotřebitelské důvěře, které posléze zveřejní i Francie, Itálie, Portugalsko a celá eurozóna, a později přidá ještě čísla o změně počtu nezaměstnaných a míru nezaměstnanosti za únor. Spojené království v ranních hodinách zveřejní údaje o HDP, Španělsko přidá index cen domů a HDP za poslední loňské čtvrtletí a Švýcarsko oznámí statistku průmyslové výroby. Z eurozóny na trhy kromě indexu spotřebitelské důvěry přijdou ještě údaje o vývoji půjček soukromého sektoru a index podnikatelského klimatu, nálady v sektoru služeb a v sektoru průmyslu. Z dalších dat Itálie zveřejní mzdovou inflaci a maloobchodní tržby. ECB oznámí, kolik peněz si od ní evropské banky půjčily ve třetím kole cíleného dodání likvidity (TLTRO), a živo bude i ve Spojených státech, kde se začne inflací a bude se pokračovat objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby, týdenním počtem nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, indexem cen domů, zprávou úřadu EIA o zásobách zemního plynu na území USA, indexem výrobní aktivity kansaského Fedu a vše svým projevem uzavře šéf pobočky Fedu v Atlantě Dennis Lockhart. Investory bude navíc zajímat, jak loňský rok zakončily společnosti Gap, Monster Beverage, J.C. Penney, Herbalife, Bayer, Royal Bank of Scotland, GDF Suez, Deutsche Telekom, Repsol, Allianz, Anheuser-Busch InBev a British American Tobacco. Výhled na celý týden včetně očekávaní analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Merkelová: Pomoc Řecku je úvodní bod pro jednání s novou vládou

Dohoda o prodloužení finanční pomoci Aténám o čtyři měsíce je úvodní bod pro jednání s novou řeckou vládou. V Berlíně to ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová s tím, že pro společnou evropskou měnu je důležité, že jsou všechny strany ochotny hledat kompromis. Podporu pro Řecko ještě musejí schválit i národní parlamenty zemí eurozóny, německý Spolkový sněm o ní bude jednat v pátek.

V Řecku začal soud s exministrem financí kvůli bankovnímu seznamu

Řecko nechce zprivatizovat energetické firmy

Varufakis: Chceme znovu získat důvěru svých evropských partnerů

6. Jihoafrická republika zvyšuje poprvé po dvaceti letech daň z příjmu

Jihoafrická republika poprvé po dvaceti letech zvýšila daň z příjmu. Zvýšení daně cílí především na bohatší občany a vláda doufá, že jí pomůže snížit deficit rozpočtu. Daň z příjmu bude zvýšena o jeden procentní bod u všech občanů kromě nejchudších skupin, oznámil ministr financí Nhlanhla Nene ve svém prvním každoročním projevu o rozpočtu státu. Zvýšeny budou také daně z pohonných hmot a z prodeje nemovitostí. Vláda doufá, že tento krok vynese kolem 16,8 miliardy randů (přes 35 miliard korun).

7. Americká centrální banka se obává, že jsou některé akcie až příliš drahé

Americká centrální banka varuje, že se ceny některých akcií dostaly nebezpečně vysoko. Vyplývá to ze zprávy o měnové politice, kterou banka zveřejnila ve středu v souvislosti s vystoupením šéfky Fedu Janet Yellenové před bankovním výborem amerického Senátu.

8. Rusko neočekává přerušení dodávek plynu do EU kvůli Kyjevu

Rusko nepředpokládá, že by spor o platby s Kyjevem způsobil narušení dodávek plynu do Evropy. Prohlásil to ve středu ruský ministr energetiky Alexadr Novak, který reagoval na úterní varování Gazpromu. Dodal rovněž, že očekává, že Ukrajina za další dodávky plynu brzy zaplatí.

Podle Ruska si Kyjev přeje, aby mírová jednání ztroskotala

Ukrajinský premiér vzkazuje Rusku: Opusťte naše území

9. Vítězství síťové neutrality? Poskytovatelé připojení se bouří, republikáni mají svázané ruce

Federální komunikační komise Spojených států amerických (F.C.C.) by měla ve čtvrtek hlasovat o regulačním opatření, které přesune internet do kategorie veřejných služeb, což znemožní společnostem, aby si platily za rychlejší zasílání dat. Dva demokratičtí členové komise jednají o technických detailech, očekává se však, že se nakonec přikloní na stranu předsedy komise Toma Wheelera, a přehlasují tak dva republikánské zástupce.

10. Ukrajina zvýšila kontrolu nad tvrdou měnou kvůli podpoře hřivny, večer centrální banka opatření odvolala

Ukrajinská centrální banka zvýšila kontrolu nad přístupem bank k zahraničním měnám. Snaží se tak odvrátit kolaps domácí hřivny. Podle nového rozhodnutí centrální banka tento týden nedovolí komerčním bankám, aby nakupovaly zahraničí měny pro své klienty, a omezí i částku, kterou mohou banky koupit pro sebe.

Ukrajinská centrální banka odvolala zákaz obchodování s devizami

11. Nejúspěšnějším letošním akciovým trhem je ten ruský

Ekonomická krize, propad cen ropy a tvrdé sankce ze strany západních států kvůli intervenci na Ukrajině - i přes všechny tyto značně negativní faktory se Rusko ukazuje být nejvýkonnějším akciovým trhem letošního roku. Od počátku roku hlavní akciový index MICEX zpevnil o téměř 27 % s tím, jak se investoři znovu zakousli do trhu, který na konci loňského roku zažil masivní výprodeje. Zisky ruského akciového trhu dalece přesahují ostatní akciové trhy, americký index S&P 500 od začátku roku připsal kolem 2,8 % a STOXX Europe 600 13 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Apple podporuje rasovou rozmanitost. Nové emotikony budou mít šest různých barev

Apple v nové aktualizaci operačního systému pro iPhony a iPady připravil pro uživatele rozšíření nabídky emotikonů. V zájmu politické korektnosti by měly emotikony podle screenshotů beta verze mít šest různých barev, zároveň Apple dodá například ikony homosexuálních rodin nebo 32 nových státních vlajek.

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji
před hodinou

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji

Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8...
Americké akcie Evropské akcie Luxus
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo v minusu. Nad nulou se udržela jen Čína. Bank...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %
10:21

Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně provozní zisk zhruba o 59 %...
Asijské akcie Samsung Výsledková sezóna
Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na…
10:02

Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na 6,2 %

Počet nezaměstnaných v Německu se v říjnu podle předběžných a sezónně upravených údajů snížil o 35 000 na 2,86...
Německo Nezaměstnanost
Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %
10:02

Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %

Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů tuzemských bank, že ekonomika letos...
Česká ekonomika Česká republika HDP
Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí…
09:53

Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí do ztráty

Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15 000 pracovních míst propadl ve...
Evropské akcie Airbus Výsledková sezóna
Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo…
09:45

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopad...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
09:43

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
08:58

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně
LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD
07:31

LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD

Francouzská skupina LVMH se blíží dohodě o převzetí amerického klenotnictví Tiffany & Co., z něhož letos dříve sešlo....
Luxus Móda a design Americké akcie
Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě