Co musíte ráno vědět (4. února)
|

Co musíte ráno vědět (4. února)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co údajně zvažuje Evropská centrální banka a jak brutální odvetný úder chtějí Rusové zasadit Němcům za sankce? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý díky zklidnění situace kolem Řecka a růstu cen ropy výrazně zdražily

Americké akcie v úterý navázaly na pondělní vzestup a jejich tři nejsledovanější indexy posílily o jedno až téměř dvě procenta. Investory k nákupům povzbudily zejména rostoucí naděje na dohodu věřitelských zemí s Řeckem, které ustoupilo od požadavku na seškrtání dluhu. Dow posílil o 1,76 % na 17 666,40 bodu, širší S&P 500 přidal 1,44 % na 2 050,03 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,09 % na 4 727,74 bodu. Index volatility VIX spadl téměř o 11 % na 17,33 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA vyskočily o jedenáct bazických bodů na 1,78 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo energetickému odvětví, sektoru základních materiálů a finančním titulům. Pouze mírně naopak vzrostly sektor zdravotní péče a odvětví služeb.

Akcie pohledem technické analýzy: V Evropě stále prostor pro růst, v USA testování dlouhodobé hladiny podpory

Jsou ceny ropy blízko dna?

2. Evropské akcie v úterý posilovaly. Trhy zaplavila úleva z toho, že Řecko nebude usilovat o odepsání dluhu

Evropské akcie v úterý posílily poté, co se zmírnily obavy z toho, že se Řecko bude snažit přimět evropské lídry, aby mu umožnili odepsat část jeho dluhu. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,32 %, francouzský CAC 40 o 1,09 % a německý DAX o 0,58 %. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,82 %, nahoru ho vedly sektor základních materiálů a ropné odvětví, procento naopak ztratil sektor zdravotní péče. Index během dne posiloval i o více než procento, část zisků ale smazal poté, co zdroj obeznámený se situací uvedl, že Německo očekává, že se jednání s Řeckem ohledně dluhu budou protahovat měsíce. Řecké akcie zpevnily o více než 11 %, a zaznamenaly tak nejlepší dvoudenní výkon za 24 let. Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí přednesl svůj plán na výměnu stávajícího dluhu Řecka za nové dluhopisy, které by byly navázané na hospodářský růst země. Španělský IBEX 35 a italský FTSE MIB připsaly kolem 2 %.

Tištění peněz: Proč to dopadne špatně? Jde o velký podvod na těch, kdo si spoří

3. Pražská burza v úterý rozšiřovala zisky, nahoru jí pomohly akcie ČEZ a bankovní tituly

Index PX v úterý zpevnil o 1,84 % na 975,70 bodu. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ (+0,65 %), největšího procentuálního zisku však dosáhla Erste Group Bank, jejíž cenné papíry zpevnily o 3,61 %. Dařilo se i druhé bankovní emisi na trhu, Komerční bance, jejíž akcie připsaly přes procento. Oslabily pouze akcie likérky Stock (-1,04 %) a mírně opět klesla i cena akcií NWR. Zbytek burzy se pohyboval nad nulou. O2 Czech Republic připsala 0,68 %, mediální CME zpevnila o 2,78 % a pojišťovna VIG podražila o více než 3 %.

Pražská burza: Jsou akcie CME, Stock Spirits a Unipetrolu hodny vašich peněz?

Pivo, hazard, pleny a cigarety: Česká akciová sázka na jistotu?

Analytici: ČNB ve čtvrtek prodlouží intervence, korunu neoslabí

4. Očekávané události

Ve středu vyjdou v Asii, Evropě i USA indexy nákupních manažerů v sektoru služeb. Jižní Korea zaktualizuje data o devizových rezervách a Japonsko statistiky mezd. V eurozóně, ČR a Maďarsku budou oznámeny maloobchodní tržby. Polská centrální banka rozhodne o měnové politice, stejně jako banka na Islandu. V USA předehru pátečním datům z trhu práce obstará zpráva ADP o změně počtu pracovních míst v soukromém sektoru. Vedle toho v USA vycházejí pravidelné statistiky o zásobách ropy a zprávy z hypotéčního trhu. Čtvrtletní hospodářské výsledky zveřejní například General Motors, Merck, 21st Century Fox, Yum! Brands, Sony, Toyota Motor, Sky, GlaxoSmithKline nebo Banco Bilbao Vizcaya Argentaria. Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB zvažuje odchod z Trojky

Evropská centrální banka uvažuje o tom, že opustí takzvanou Trojku, tedy trojici mezinárodních věřitelů, která řídí mezinárodní záchranný program pro Řecko. Napsal to v úterý německý ekonomický deník Handelsblatt, který se odvolal na nejmenovaný německý zdroj.

6. Ruští poslanci chtějí žádat Berlín o válečné reparace

V dolní komoře ruského parlamentu vznikla pracovní skupina, jejíž členové chtějí vyčíslit ztráty způsobené Sovětskému svazu nacistickým Wehrmachtem během druhé světové války. Oznámil to v úterý moskevský rozhlas. Účet s výslednou sumou chtějí Berlínu předložit jako požadavek válečných reparací. Má prý jít až o tři biliony eur.

7. Potvrzeno: Americké ropné firmy drasticky omezují kapitálové výdaje. Dividendy a zpětné odkupy by ale dále měly podporovat náladu na trhu

Některé velké americké ropné firmy v uplynulých týdnech reportovaly hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a výhledy na rok 2015. Jednu věc měly reporty společnou - omezování kapitálových výdajů. Kvůli klesajícím cenám ropy a slábnoucí poptávce firmy necítí takovou potřebu těžit tak agresivně, jako tomu bylo během ekonomického oživení. Energetický sektor je malé, ale podstatné odvětví v ekonomice. Představuje největší část kapitálových výdajů v indexu S&P 500. "Snižujeme odhad vývoje kapitálových výdajů v indexu S&P 500 v roce 2015 na -3 % z +6 %. Předchozí odhad jsme vydali v listopadu, od té doby cena ropy Brent klesla až o 40 %. Zároveň sice pouze 14 z 43 energetických firem v indexu S&P 500 reportovalo výsledky, už nyní ale firmy snižují rozpočty na investice," uvedl v pondělní poznámce David Kostin z Goldman Sachs.

8. Mezinárodní soudní dvůr rozhodl, že Srbsko ani Chorvatsko v devadesátých letech nespáchaly genocidu

Mezinárodní soudní dvůr v úterý vydal rozsudek, podle něhož se Srbsko ani Chorvatsko během války v letech 1991-1995 nedopustily genocidy. Podle předsedy Mezinárodního soudního dvora Petera Tomky se obě strany dopustily vážných zločinů, avšak úmysl "zničit celou populaci nebo její část" nebyl ani jedné z nich prokázán.

9. Evropská komise začala vyšetřovat belgické daňové úlevy pro firmy

Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování belgických daňových předpisů, které mezinárodním společnostem umožňují platit nižší daně. Komise to v úterý uvedla na svém webu. Krok je součástí rozsáhlého vyšetřování daňových dohod s velkými firmami po celé Evropské unii. Komise má pochybnosti, zda jsou belgická ustanovení v souladu s unijními pravidly o poskytování státní pomoci.

Proč si Apple půjčuje 6 miliard dolarů, když sedí na hotovosti v objemu 178 miliard dolarů?

10. S&P zaplatí v USA kvůli ratingům hypoték 1,38 miliardy USD

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zaplatí v rámci mimosoudní dohody s americkou federální vládou a dvacítkou amerických států 1,38 miliardy dolarů za to, jak hodnotila před finanční krizí z let 2008-2009 balíky hypotečních cenných papírů. Oznámila to v úterý společnost McGraw Hill Financial, která ratingovou agenturu vlastní.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rusové zvažují, že odsoudí sjednocení Německa

Ruští poslanci, kromě toho, že jednají o možném vystavení účtu Německu na zaplacení válečných reparací, také zvažují, že by vydali oficiální prohlášení, v němž by odsoudili sjednocení Německa před 25 lety. Podle ruské zpravodajské agentury Tass předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Naryškin požádal výbor pro zahraniční záležitosti, aby projednal možnost odsouzení "anexe" Německé demokratické republiky Spolkovou republikou Německo v roce 1989. Vzhledem k tomu, kolik let mezitím uplynulo a jak úspěšné znovusjednocení Německa bylo, ale tento plán i mnozí Rusové považují za absurdní. Michail Gorbačov ho nazval "nesmyslem". Ruský parlament podobně úspěšnými návrhy poslední dobou jen srší. V uplynulém roce například poslanci navrhovali, aby byl v zemi ustanoven zákaz nošení vysokých podpatků.

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před hodinou

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
20:30

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus