Co musíte ráno vědět (6. února)
|

Co musíte ráno vědět (6. února)

Jak si ve čtvrtek vedly akciové trhy v Evropě i zámoří, jak rozhodla ČNB o měnové politice a proč Venezuele hrozí populační exploze? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po solidních makrodatech a oznámení velké akvizice v sektoru zdravotnictví zdražily o procento

Americké akcie se v úvodu čtvrteční obchodní seance rychle vzpamatovaly ze středečního závěrečného sestupu a během celého dne zisky postupně navyšovaly. Trh podpořily příznivé údaje z domácího trhu práce a zprávy z firemního sektoru. Dow posílil o 1,20 % na 17 884,88 bodu, širší S&P 500 přidal 1,03 % na 2 062,52 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 1,03 % na 4 765,10 bodu. Index volatility VIX klesl zhruba o osm procent na 16,85 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšily o 5 bazických bodů na 1,81 %. Stouplo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce rostly akcie ze sektoru základních materiálů, energetické tituly a cenné papíry z finančního odvětví.

100 let na akciovém trhu

2. Evropské akcie uzavřely na sedmiletém maximu, řecké akcie se vydaly opačným směrem

Evropské akcie ve čtvrtek zakončily na nejvyšší hladině za více než sedm let. Řecké akcie naopak ztrácely kvůli drhnoucím jednáním mezi Řeckem a evropskými lídry. Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,15 % a německý DAX 0,05 % odepsal. Regionální Stoxx Europe 600 připsal 0,11 % a zakončil na nejvyšší hladině za více než sedm let. Nejlépe si vedly ropný sektor a odvětví základních materiálů, ztrácela naopak síťová odvětví. Řecký index ASE naopak přes tři procenta odevzdal. Řecký ministr financí Varufakis se ve čtvrtek sešel se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem, na ničem se však nedohodli. Schäuble po jednání uvedl, že se shodli pouze na tom, že se neshodli. Optimismus z toho, že by nová řecká vláda mohla najít uspokojivé řešení dluhu a zmírnit svůj nekompromisní postoj proti úsporné politice, poslal tento týden evropské trhy nahoru a zajistil řecké burze největší třídenní rally od roku 1991.

Anketa: Zamává Řecko eurozóně?

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila bezmála procento

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,92 % na 971,24 bodu. Největšího objemu obchodů dosáhla ve čtvrtek Komerční banka, jejíž akcie oslabily o 0,26 %. Nedařilo se však ani druhé bankovní emisi na burze, Erste Group Bank, která odevzdala 0,91 %. Ztrácely také cenné papíry skupiny ČEZ (-0,86 %), likérky Stock (-1,37 %), znojemské společnosti Pegas Nonwovens (-1,05 %), pojišťovny VIG (-2,58 %) a Unipetrolu (-0,58 %). Polepšila si naopak O2 C.R., jejíž akcie zpevnily o 1,48 %, a přes procento přidaly i Pivovary Lobkowicz.

Nejzajímavější akcie v Praze a ve Vídni? Pegas a Erste, říká zkušený portfoliomanažer

4. Očekávané události

Průmyslovou produkci oznámí vedle Německa také Česká republika, Španělsko nebo Maďarsko. ČR přidá ještě obchodní bilanci, stejně jako Francie. Lednový obrázek svého trhu práce odhalí Spojené státy, později přidají ještě statistiku spotřebitelských úvěrů. Švýcarská národní banka zveřejní své devizové rezervy. V Brazílii bude zveřejněna inflace, stejně tak na Ukrajině a v Estonsku. V Mnichově bude až do neděle probíhat bezpečnostní konference o Ukrajině, mluvit by se ale mělo také o Iráku. Hospodářské výsledky oznámí například Alcatel-Lucent nebo Statoil. Budou aktualizovány ratingy zemí jako Bulharsko (Moody's), Chorvatsko (Fitch), Finsko (Moody's) a Polsko (Fitch, S&P). Očekávané události včetně výhledu analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. února

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB ponechala bez změny základní sazbu a potvrdila závazek udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro po delší dobu

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek rozhodovala o dalším nastavení měnové politiky. V souladu s očekáváním svůj postoj nezměnila a ponechala závazek udržovat korunu nad hranicí 27 EUR/CZK beze změny, stejně jako hlavní úrokovou sazbu na 0,05 %. Kvůli posledním datům z ekonomiky ale podle očekávání posunula termín ukončení intervencí až na konec roku 2016.

Bude ČNB letos opět intervenovat proti koruně?

6. Evropská komise zvyšuje predikci růstu HDP eurozóny v roce 2015 na 1,3 % z 1,1 %, český HDP má vzrůst o 2,5 %

Evropská komise ve čtvrtek vydala novou predikci vývoje ekonomiky v regionu. Zvýšila odhad růstu HDP eurozóny na 1,3 % v roce 2015 z předchozího odhadu 1,1 %. Spotřebitelské ceny podle ní letos klesnou v eurozóně o 0,1 %, což by byl první roční pokles od zavedení eura v roce 1999. Evropská komise zvýšení predikce HDP a snížení odhadu vývoje inflace zdůvodňuje poklesem cen ropy, které jsou pro ekonomiky jak požehnáním, tak prokletím.

7. Ukrajinská centrální banka zvýší diskontní sazbu na 19,5 %

Ukrajinská centrální banka se rozhodla prudce zvýšit úroky, aby odvrátila finanční kolaps země a omezila inflaci. Její klíčová úroková sazba od pátku stoupne na 19,5 % ze současných 14 %. Guvernérka banky Valerija Hontarevová rovněž uvedla, že se banka dohodla s Mezinárodním měnovým fondem na podmínkách rozšíření finanční pomoci pro Ukrajinu. Neposkytla však žádné podrobnější údaje.

8. Deficit obchodní bilance Spojených států se v prosinci prohloubil na 46,6 miliardy dolarů, na nejvyšší hladinu od roku 2012

Schodek zahraničního obchodu Spojených států se v prosinci proti očekávání analytiků výrazně prohloubil a byl nejvyšší od roku 2012. Dovoz navzdory nižším cenám energií rostl a vývoz se snížil. Deficit se proti předchozímu měsíci zvýšil o 17,1 % na 46,6 miliardy dolarů, což byl nejvyšší údaj od listopadu 2012. Zpráva, kterou ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo obchodu, vyvolává obavy, že údaj o ekonomickém růstu za čtvrté čtvrtletí bude revidován níže. Problémem pro exportéry je logicky velice silný dolar.

2015: Euro se může k dolaru propadnout hluboko pod paritu

9. Hollande prý nebude obhajovat prezidentský post, když neklesne nezaměstnanost

Francouzský prezident François Hollande se v roce 2017 nebude ucházet o funkci, pokud do té doby neklesne nezaměstnanost. Prohlásil to na čtvrteční tiskové konferenci. Dodal, že jeho vláda má v plánu provést nové reformy, které by měly podpořit ekonomiku země.

10. Inflace v Rusku v lednu prudce stoupla, je na 15 %

Meziroční míra inflace v Rusku se v lednu vyšplhala na 15 % z úrovně 11,4 % na konci loňského roku a výrazně překročila odhady oficiálních činitelů i analytiků. Plyne to ze čtvrtečních ruských statistických údajů. Spotřebitelské ceny tlačí vzhůru propad kurzu rublu a vliv západních obchodních sankcí. Prudký růst inflace zpochybňuje nedávné rozhodnutí centrální banky snížit úrokové sazby, řekli analytici agentuře Reuters.

Vzkaz Rusům od velké investiční banky: Jste v háji!

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Venezuela nejspíše zažije populační boom, docházejí jí kondomy

Venezuela je na pokraji krachu. Její ekonomika by měla v roce 2015 klesnout o 7 %, částečně kvůli poklesu cen ropy. Nyní však kromě ekonomické krize čelí ještě krizi další - zdravotnické. Docházející zásoby kondomů totiž nepřimějí lidi nemít sex, jen je donutí nemít bezpečný sex. Podle agentury Bloomberg začaly Venezuele docházet kondomy a další druhy antikoncepce v prosinci. Kvůli nedostatku prezervativů jejich cena raketově stoupá, zvyšuje se i riziko šíření HIV a vyššího počtu těhotenství mezi nezletilými. Balíček 36 kondomů značky Trojan na webové stránce Mercado Libre (Volný trh), kde Venezuelané poptávají nedostatkové zboží, stojí až 4 760 bolívarů, tedy kolem 750 dolarů. Venezuelané, kteří mají k dispozici americké dolary, jsou na tom lépe. Stejný balíček totiž na dolarovém černém trhu stojí kolem 25 dolarů.

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
před hodinou

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
17:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus
Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku
12:13

Česká opatření pro pendlery způsobují problémy firmám v Bavorsku

Vážné komplikace mnoha bavorským firmám způsobují zpřísněná česká opatření pro takzvané pendlery, tedy zaměstnance,...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
11:57

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
10:59

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika