Burzovní kalendář (2. 3. - 6. 3. 2015)
|

Burzovní kalendář (2. 3. - 6. 3. 2015)

Začíná březen, tedy měsíc, kdy ECB zahájí odkupy státních dluhopisů zemí eurozóny. I proto bude podstatné, jak banka po čtvrtečním zasedání okomentuje dění v eurozóně a rizika působící na evropskou ekonomiku. Investoři budou v týdnu sledovat také indexy nákupních manažerů a řadu dalších makrodat v čele s americkou nezaměstnaností, v úvodu týdne lze očekávat i reakci na snížení sazeb v Číně. Pražskou burzou budou vedle vlivů ze zahraničí hýbat především oznamované výsledky firem ČEZ a Fortuna.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v týdnu vystoupaly na nové rekordy a mají za sebou silný únor se ziskem okolo 5 %. Investory uklidnila vystoupení Janet Yellenové v Kongresu, během nichž potvrdila, že Fed nehodlá zvyšovat základní úrokovou sazbu na několika příštích zasedáních. I proto byla relativně v klidu přijata i některá méně příznivá makrodata, například revize vývoje HDP ve 4Q2014. Dařilo se i ropě, která za únor poprvé po řadě měsíců zdražila díky nadějím na omezení produkce (v USA k němu zatím nedochází navzdory klesajícímu počtu aktivních vrtů).

Evropské akcie posílily v týdnu na nejvyšší úroveň za sedm let, za měsíc jsou silnější asi o 7 %. Řecko se navzdory některým protichůdným a provokativním proklamacím svých politiků dohodlo se zbytkem eurozóny na pokračování záchranného programu a plán postupně schvalují národní autority včetně německého Spolkového sněmu. Částečně se uklidňuje i situace na východě Ukrajiny, tamní podepsané příměří je však stále přinejlepším křehké.

Čínská centrální banka o víkendu snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Vedení země se snaží podpořit ekonomiku, která sice roste zhruba 7% tempem, na největší rozvíjející se trh je to ale málo. Víkendové údaje navíc ukázaly, že aktivita čínského zpracovatelského sektoru v únoru druhý měsíc za sebou klesla. Index aktivity sice stoupl na 49,9 bodu z lednových 49,8 bodu, zůstal však pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity.

Pražská burza v týdnu přidala zhruba 0,7 % a za únor asi 5 %. V posledních dnech se dařilo akciím společnosti ČEZ díky postupnému schvalování regulace, která by měla snížit počet emisních povolenek na trhu a podpořit ceny elektřiny. Erste Group Bank představila mírně lepší než očekávané výsledky za čtvrtý kvartál 2014, její akcie ale v pátek ztratily 0,8 %. Celý únor pro ně ovšem byl úspěšný, především díky posunu politické regulace bankovního sektoru v Maďarsku. V týdnu také vyvrcholily spekulace o rozdělení O2 Czech Republic, v pátek odpoledne firma tento záměr potvrdila a konkretizovala.

Výhled

Navzdory silnému únorovému růstu jsou analytici spíše naklonění pokračování růstového trendu na akciových trzích, a to jak v USA, tak v Evropě. Dá se ale čekat alespoň krátkodobá konsolidace. Krátkodobý výhled pro ropu je nejasný, konsenzus na trhu je ale zhruba takový, že se cena Brentu letos ustálí zhruba mezi 60 a 80 USD za barel. Na dluhopisovém trhu není výraznější důvod pro růst výnosů - v Evropě začíná kvantitativní uvolňování, USA vedle rovněž uvolněné měnové politiky fungují jako přístav relativního bezpečí při jakémkoli rozvíření politické nebo tržní nestability.

"Graf indexu S&P 500 je evidentně v býčím nastavení. Ostatní indikátory ale signalizují přicházející korekci. Také divergence mezi cenou a snižujícími se objemy obchodů podporuje opatrný výhled. V nejbližší době tak pravděpodobně nedojde k raketovému růstu, spíše bude pokračovat fáze konsolidace. Index by mohl otestovat nejbližší support, který je na horní linii předchozího rozpětí v zóně 2 090 až 2 100. Další podpora je na 2 065. Dokud index zůstane nad ní, výhled je pozitivní. Pohled na Fibonacciho úrovně ukazuje nejbližší rezistence na prodloužených úrovních 14,6 % a 23,6 %, kde jsou hodnoty 2 121,80 a 2 133,70. Na opačné straně je nejbližší support na minimu z 23. února, tedy na 2 102,60 bodu," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Index volatility VIX klesá od začátku února, což je pro akcie býčí signál. Dokud zůstane pod 17, zůstane jeho vzkaz akciovému trhu pozitivní."

Z makrodat budou velice sledované pondělní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, předběžná inflace a celková nezaměstnanost v eurozóně a jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA. V úterý zaujmou maloobchodní tržby v Německu. Ve středu vedle indexů nákupních manažerů v oblasti služeb budou investory zajímat maloobchodní tržby v eurozóně a Béžová kniha Fedu, která optikou jednotlivých poboček centrální banky zhodnotí kondici americké ekonomiky. Ve čtvrtek budou oznámeny například nezaměstnanost ve Francii, italský HDP a průmyslové objednávky v Německu. V USA budou důležitá týdenní data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a také průmyslové objednávky. O měnové politice rozhodnou ECB a Bank of England, od ECB a jejího šéfa Maria Draghiho se na tiskové konferenci trh bude chtít dozvědět jistě nejen plány zahajovaného QE, ale například i něco o situaci řeckých bank, které byly v únoru závislé na financování ze strany Evropské centrální banky. V pátek budou nejvíce sledované údaje z amerického trhu práce, kde se za únor čeká opět výrazně přes 200 tisíc nových pracovních míst. Důležitá budou také průmyslová výroba v Německu, Španělsku a dalších zemích, revize HDP eurozóny a dále obchodní bilance a vývoj spotřebitelských úvěrů v USA.

Výhled analytiků z České spořitelny:

Dat bude tento týden hodně. Jako vždy na začátku měsíce budou nejdůležitější údaje z amerického trhu práce. Očekávání jsou optimistická, přibýt by opět mělo přes 200 tisíc pracovních míst a míra nezaměstnanosti by měla klesnout o 0,1 procentního bodu na 5,6 %. Čím silnější bude trh práce, tím větší je pravděpodobnost, že Fed bude zvedat sazby v dřívějším termínu. Dále budou v USA zveřejněny indexy ISM, které by měly potvrdit solidní stav americké ekonomiky. Kvůli krátkému únoru se na začátek měsíce posunuly údaje o osobních příjmech a výdajích, což jsou opět data důležitá pro Fed (čím vyšší příjmy a výdaje, tím větší poptávkové inflační tlaky). Zatím se však v tomto směru není čeho bát, Fed určitě nemusí kvůli přehřáté poptávce spěchat s utahováním měnové politiky. Béžová kniha Fedu dokreslí stav americké ekonomiky čtrnáct dnů před zasedáním FOMC.

V Evropě bude nejzajímavější předběžný údaj o evropské inflaci, důležitý zejména pro ECB. Předběžné údaje za Německo a Itálii byly poněkud vyšší, než se čekalo, to samé tedy lze čekat i za celou eurozónu. Finální indexy nákupních manažerů by měly potvrdit pozvolné zotavování evropských ekonomik v čele s Německem. ECB zasedá ve čtvrtek, nečekáme od ní ale žádnou akci, protože teprve nyní banka začne s kvantitativním uvolňováním.

Dolar vůči euru se poměrně agresivně tlačí na silnější úrovně. Tento týden by mohl reagovat především na data z USA (trh práce, ISM), působit může také zahájení kvantitativního uvolňování v Evropě. Evropské dluhopisy jsou "v klidu" a měly by tak zůstat, v USA se desetiletý výnos drží poblíž dvou procent a měl by růst.

U ropy sledujeme divergentní vývoj v USA a Evropě. WTI se drží poblíž 50 USD za barel, Brent postupně posiluje, rozdíl v cenách je už zhruba 12 USD na barel. Zlato se drží nad 1 200 USD za unci, mělo by ale spíše postupně zlevňovat.

V České republice tento týden nevycházejí žádná významnější makro data s výjimkou indexu nákupních manažerů v průmyslu. Poměrně živo naopak bude v ostatních zemích regionu. V Polsku pokračující pokles inflace s největší pravděpodobností donutí centrální bankéře k dalšímu snížení sazeb o 25 bazických bodů (na 1,75 %), nelze však vyloučit ani dvojnásobné snížení. V Maďarsku a na Slovensku budou v pátek zveřejněny revidované odhady HDP za čtvrté čtvrtletí 2014.

Koruna se vůči euru po předchozím posílení pod hranici 27,30 EUR/CZK vrátila v uplynulém týdnu k 27,50. S dalšími tlaky na posilování české měny i s ohledem na očekávaný pokles únorové inflace v ČR do záporu (odhad ČS i trhu -0,1 %) nepočítáme. V případě výnosů 10letých českých státních dluhopisů lze během následujících týdnů počítat s pokračujícím tlakem na pokles (zpět pod hranici 0,5 %), především s ohledem na situaci v zahraničí (blížící se QE v eurozóně), kdy výnosy 10letých německých bondů v minulém týdnu vytvořily nová historická minima (pod 0,3 %).

Svůj výhled na první březnový obchodní týden nabídl čtenářům Investičního webu makléř Aleš Jandejsek z brokerjetu ČS.

ECB má v březnu zahájit kvantitativní uvolňování formou skupování státních a dalších dluhopisů v objemu 60 miliard EUR za měsíc. Slibuje si od toho postupné oživení trhu s úvěry díky tomu, že banky budou mít k dispozici nové peníze. Při příležitosti oznámení hospodářských výsledků České spořitelny jsme mluvili s předsedou představenstva České spořitelny Pavlem Kysilkou. Mimo jiné celkem jasně sdělil svůj názor na "hrozící" deflaci a právě na začínající kvantitativní uvolňování v Evropě.

Evropské QE: Má vůbec smysl? A jaký je nejčernější scénář?
Na nedávném Investičním večeru Lukáš Vácha z Consequ a Petr Zajíc z Pioneer Investments mimo jiné odpovídali na otázku z publika týkající se kvantitativního uvolňování v Evropě. Jaká jsou rizika pumpování peněz do ekonomiky? A je nynější ekonomický systém férový ke všem občanům eurozóny?
Kdy pocítí eurozóna a česká ekonomika dopady kvantitativního uvolňování ECB?
Na lednovém zasedání ECB rozhodla o další podpoře evropské ekonomiky, která by se měla rozeběhnout v březnu. Jaké státy kvantitativní uvolňování pocítí nejvíce? A do jaké míry ho pocítí česká ekonomika? Na tyto otázky odpovídal v pondělním pořadu Investice ZET analytik z ČSOB Jan Čermák.

Na pražské burze v týdnu pokračuje výsledková sezóna. Svá čísla za poslední kvartál loňského roku a za celých 12 měsíců oznámí ČEZ a Fortuna, teoreticky lze čekat i čísla od mediální CME.

Společnost ČEZ oznámí výsledky svého hospodaření za loňský čtvrtý kvartál a za celý rok 2014 ráno 3. března. Pokračující pokles cen elektřiny bude nadále cítit, investory ale může potěšit dividenda. Svůj podrobný odhad výsledků ČEZ nabídl čtenářům analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Energetický gigant ČEZ podle odhadů za 4Q2014 vykáže slabší produkci. Trh bude zajímat hlavně výhled. Tržby by společnosti měly meziročně klesnout z 55,36 miliardy Kč na 50,34 miliardy Kč a zisk EBITDA by se měl snížit ze 17,81 miliardy Kč na 17,3 miliardy Kč, zatímco čistý zisk by měl vzrůst z 3,48 miliardy Kč na 6,44 miliardy Kč. Za celý loňský rok by podle Bártka firma měla těsně naplnit svůj odhad zisku EBITDA (72 miliard Kč) i čistého zisku (29 miliard Kč).

ČEZ - odhad hospodářských výsledků za 4Q2014

Ve čtvrtek pak své výsledky hospodaření oznámí sázková kancelář Fortuna. Pokud čísla naplní očekávaní analytiků, vykáže firma za 4Q2014 velmi slušné výsledky. "Upravený zisk EBITDA by společnosti měl meziročně vzrůst z 6,4 milionu EUR na 6,85 milionu EUR a objem přijatých sázek by se měl zvýšit ze 162,08 milionu EUR na 185,74 milionu EUR. Hrubé výhry by se měly zvýšit z 32,99 milionu EUR na 36,27 milionu EUR," míní Václav Kmínek z České spořitelny.

Fortuna - odhad hospodářských výsledků za 4Q2014 Ekonomický kalendář (týden od 2. března 2015) Ekonomický kalendář (týden od 2. března 2015)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
včera v 16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada