Co musíte ráno vědět (11. března)
|

Co musíte ráno vědět (11. března)

Jak se v úterý dařilo akciovým trhům v Evropě i zámoří, z čeho se může radovat Francie a který významný muž oslavil v pondělí pětasedmdesáté narozeniny? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý po dlouhé době masivně krvácely, index Dow klesl nejvíce za pět měsíců

Americké akcie zahájily úterní obchodování téměř procentním poklesem a během celého dne ztráty dále prohlubovaly. Trh se začal obávat vlivu posilování dolaru na firemní výsledky a náladu investorů podkopala i nejistota kolem Řecka. Od konce minulého týdne navíc stále působí obavy z blížícího se zvyšování úrokových sazeb v USA. Dow oslabil o 1,85 % na 17 662,94 bodu, širší S&P 500 odepsal 1,70 % na 2 044,16 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 1,67 % na 4 859,79 bodu. Indexy Dow a S&P 500 se od začátku roku vrátily na nulu a index S&P 500 sestoupil pod svůj 50denní klouzavý průměr, což je podle analytiků známka slabého trhu. Index volatility VIX vyskočil téměř o jedenáct procent na 16,69 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA klesly o sedm bazických bodů na 2,12 %. V červených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce, přes dvě procenta, klesly odvětví základních materiálů, telekomunikační sektor a technologické odvětví. Relativně nejméně naopak zlevnily síťové služby.

Levné peníze nám zkomplikovaly život, tvrdí sázkaři na jednotlivé akcie. Pokolikáté už?

2. Evropské akcie ztrácely druhý den v řadě, dolů je vedl ropný sektor

Evropské akcie v úterý ztrácely druhý den v řadě, především kvůli ropnému sektoru a obavám z blížícího se zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem. Britský FTSE 100 odepsal 2,52 %, francouzský CAC 40 1,12 % a německý DAX 0,71 %. Regionální STOXX Europe 600 ztratil necelé procento, všechny jeho sektory se pohybovaly v červených číslech. Nejvíce odepsaly ropný sektor a sektor základních materiálů, nejméně naopak oslabovala média. Royal Dutch Shell, BG Group a BP ztrácely přes tři procenta v reakci na pokračující pokles cen ropy. "Čeká nás ještě více volatility, to je jasné," říká Alessandro Bee, stratég z Bank J Safra Sarasin. "S akciemi na těchto hodnotách je v tuto chvíli po tak úspěšné rally, jakou za sebou mají, největší hrozbou brzké nebo příliš rychlé zvyšování sazeb ve Spojených státech. Je těžké si představit, že by ceny ropy oživily, jedná se o politickou hru, a navíc bude ještě nějakou dobu pokračovat převis nabídky nad poptávkou."

Evropské QE v číslech aneb Proč je zaděláno na neúspěch

Goldman Sachs: Řekové nemohou jen tak začít tisknout drachmy. V manželství s eurem musejí vydržet

3. Pražská burza v úterý odevzdala přes procento

Index PX v úterý ztratil 1,22 % na 1 011,70 bodu. Více než polovinu zobchodovaného objemu představovaly akcie společnosti ČEZ, které odevzdaly 0,88 %. Nedařilo se ani bankovním titulům - Erste Group Bank, která dosáhla druhého nejvyššího objemu obchodů na burze, ztratila téměř 2,5 % a Komerční banka oslabila o 0,61 %. Akcie Fortuny zlevnily o více než 4 % a nedařilo se ani cenným papírům O2 C.R., které odevzdaly přes 3 %. Na zelené nule v úterý zakončila mediální CME. Pivovary Lobkowicz připsaly půl procenta, zbytek emisí se pohyboval v červených číslech.

Večírek, nebo kocovina? Alkoholový den na BCPP se blíží, ve čtvrtek oznamují výsledky Pivovary Lobkowicz a Stock Spirits

ČS: Březnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

Středu zahájí půl hodiny po půlnoci SEČ Austrálie indexem spotřebitelské důvěry. Japonsko posléze doplní údaje o vývoji objednávek strojních zařízení a Čína přidá statistiky o nových půjčkách, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Z Francie dopoledne přijdou údaje o změně počtu pracovních míst mimo zemědělství a výsledek běžného účtu. K tomu ještě přidají Spojené království čísla o průmyslové výrobě a výrobě ve zpracovatelském sektoru a Portugalsko zprávu o inflaci. Ve Spojených státech vyjde jako každou středu zpráva o žádostech o hypotéky a tamní Úřad pro energetické informace (EIA) zveřejní podrobnosti o zásobách ropy na území USA. Ještě později se investoři dozvědí, s jakým výsledkem v únoru skončil americký federální rozpočet. Během dne si o pozornost řeknou hospodářské výsledky firem Deutsche Post a E.ON a ve Frankfurtu na konferenci ECB and Its Watchers vystoupí šéf Evropské centrální banky Mario Draghi. Americká centrální banka dále ve středu zveřejní další podrobnosti o výsledku zátěžových testů amerických bank, konkrétně informace o tom, jaký objem financí banky plánují akcionářům vyplatit na dividendách, zda a v jakém objemu plánují odkupovat vlastní akcie či zda uvažují o akvizicích. První série dat ze zátěžových testů, kterou Fed zveřejnil ve čtvrtek, ukázala, že všech 31 velkých bank ve Spojených státech podmínkám posledních zátěžových testů vyhovělo. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Varufakis: Evropa věděla, že Řecko nedokáže splatit dluhy

Evropští představitelé po celou dobu řecké dluhové krize věděli, že Atény nebudou nikdy schopny splatit své dluhy. Uvedl to řecký ministr financí Janis Varufakis v dokumentu německé televize ARD. Jeho výrok v úterý vyvolal ostrou reakci v německých médiích, píše agentura Reuters.

6. Venezuelský prezident chce po poslancích větší pravomoci v boji s americkým imperialismem

Venezuelský prezident Nicolás Maduro vyzval členy Kongresu, aby mu udělili větší pravomoci v boji s americkým imperialismem. Učinil tak poté, co Spojené státy uvalily na sedm bezpečnostních představitelů Venezuely sankce, jež Maduro označil za "porušování lidských práv". Maduro pronesl v televizním vysílání procítěnou řeč, v níž opět obvinil Spojené státy ze snahy svrhnout jeho socialistickou vládu.

7. Propad spotřebitelských cen v Řecku v únoru meziročně zpomalil na -2,2 % z -2,8 % (odhad: -3,0 %)

Spotřebitelské ceny v Řecku v únoru meziročně klesly o 2,2 %, vyplývá z úterních údajů tamního statistického úřadu. Deflace tam trvá už dva roky, tempo poklesu cen ale v únoru zpomalilo z lednových 2,8 %. Spotřebitelské ceny v Řecku v posledních letech klesají kvůli hospodářské recesi spojené s vysokou nezaměstnaností a snižováním mezd a penzí. Nejvýraznější deflaci zaznamenala země předloni v listopadu, kdy se ceny meziročně propadly o 2,9 %, uvedla agentura Reuters.

8. Tomšík: To, že se koruna pohybuje blízko hranice sledované ČNB, zvyšuje možnost další změny politiky banky

Čím blíže bude česká měna hranici 27 korun za euro, tím větší je pravděpodobnost reakce měnové politiky centrální banky. Uvedl to v úterý viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík na svém blogu. Koruna od poloviny letošního ledna vytrvale posiluje, v úterý v poledne se obchodovala za 27,26 EUR/CZK, zatímco 12. ledna její kurz byl 28,32 EUR/CZK.

9. Francie dostala od EU další dva roky na snížení vysokého deficitu

Francie má další dva roky na snížení svého příliš vysokého rozpočtového schodku pod 3 % HDP. Ministři financí zemí eurozóny v úterý potvrdili návrh Evropské komise. Místopředseda Evropské komise pro ekonomickou a měnovou unii Valdis Dombrovskis po jednání novinářům řekl, že Paříž nyní musí skutečně realizovat své reformní záměry, na jejichž základě odklad dostala.

10. Druhá fáze zátěžových testů amerických bank může přinést nemilé překvapení

Výsledky zátěžových testů amerických bankovních domů, které minulý týden ve čtvrtek zveřejnila americká centrální banka, potvrzují, že je finanční sektor USA v dobré kondici a banky mají pro případ nečekaných potíží dostatek kapitálu na to, aby ve zdraví přežily. Data, která Fed ve čtvrtek zveřejnil, jsou ale jen jednou částí výsledků zátěžových testů. Investoři jsou nyní zvědaví zejména na to, co ve středu ukáže druhá sada údajů.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Chuck Norris oslavil 75. narozeniny

V pondělí 10. března byl velmi významný den. Možná jste si toho ani nevšimli, ale měli jste. Chuck Norris, muž, který dvakrát napočítal do nekonečna, totiž oslavil pětasedmdesátiny. Chuck Norris (celým jménem Carlos Ray Norris Jr.) se narodil v roce 1940 v oklahomském městečku Ryan, údajně ve srubu, jenž sám postavil. O panictví podle všeho přišel dříve než jeho vlastní otec, který si již odmalička přál být jako Chuck. Za svůj dosavadní život dokázal mnoho velikého - objel Zemi na rotopedu, vypil pivo i se sklenicí, vymyslel značku Konec kruhového objezdu, snědl 100 kilo hovězích steaků za hodinu, přičemž z toho 45 minut strávil sexem se servírkou, a také sestřelil německé bojové letadlo tak, že na něj namířil dva prsty a řekl: "Bang!".

K herectví ho přivedl jeho dobrý přítel Steve McQueen. Patrně ani on netušil, že se z Norrise stane hvězda akčních filmů. Natočil jich pro plátno i televizi více než padesátku a exceloval především v seriálu Walker, Texas Ranger. Od roku 2010 má titul Čestný Texas Ranger.

Chuck Norris umí dýchat vakuum, zná dvě sudá prvočísla, dokáže sfouknout žárovku, vysypat prázdný koš, zvednout nepřijatý hovor, a když dělá kliky, nezvedá sebe ze země, ale zatlačuje Zemi dolů. My mu samozřejmě přejeme mnoho dalších zdravých let, přestože zlí jazykové tvrdí, že ve skutečnosti zemřel již před deseti lety, ale Smrtka se mu to bojí říct.

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den…
před 12 minutami

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie zahájily den výrazným poklesem, dopoledne se pohybovaly do boku

Západoevropské akciové indexy zahájily středeční seanci v červených číslech. Benchmarky zhruba půl hodiny po startu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum
před 26 minutami

Míra nezaměstnanosti v EU klesla v únoru na minimum

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v únoru klesla na dosavadní minimum 6,5 %. Krátce předtím, než na unijní...
Evropská unie Eurozóna Nezaměstnanost
Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla
před hodinou

Aktivita v průmyslu eurozóny v březnu kvůli koronaviru klesla

Aktivita ve zpracovatelském sektoru eurozóny v březnu prudce klesla, důvodem bylo šíření onemocnění způsobeného...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků
před hodinou

Bisnode: V březnu přerušilo podnikání 10 033 živnostníků

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 % více než ve stejném období loni. Nejvíc...
Byznys a podnikání Koronavirus
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu
před hodinou

Asie opět smíšeně, Japonsko pokračuje v pádu

Akcie v Asii a Tichomoří po růstu v úterý opět většinou padaly s výjimkou Austrálie. Největší ztráty zaznamenaly...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane…
10:22

ČR: Odklad splátek úvěrů by neměl být plošný, úroková sazba zůstane na původní úrovni

Ministryně financí Alena Schillerová by ve středu měla předložit vládě návrh změny zákona, který bude řešit odklad...
Banky Úvěry Politika
Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G
10:09

Slovensko spouští aukci nových kmitočtů pro sítě 5G

Slovenský telekomunikační regulátor zveřejnil výzvu na předložení nabídek do výběrového řízení na nové frekvence (700...
Telekomunikace Slovensko O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10…
09:53

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se zhoršily nejvíc za 10 let

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Česká republika Průmysl
Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD
09:39

Xerox odstoupil od plánu na převzetí HP za 35 miliard USD

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard USD výrobce počítačů HP. Oznámení...
Fúze a akvizice HP (dříve Hewlett-Packard) Americké akcie
ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP
09:19

ČSÚ: Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % HDP

Přebytek veřejných financí loni klesl na 0,3 % hrubého domácího produktu z předloňských 0,9 % HDP. Uvedl to ve středu...
Rozpočet Česká republika Zadlužení
Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu
09:12

Čínský zpracovatelský sektor se rychle vrátil k růstu

Čínský zpracovatelský sektor se v březnu vzpamatoval a po únorovém pádu se opět dostal do teritoria expanze. Index...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Průmysl
Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %
09:04

Vítkově CPI stoupl zisk o devět procent, tržby vzrostly o 11 %

Čistý zisk realitní skupiny CPI Property Group, kterou ovládá miliardář Radovan Vítek, loni meziročně vzrostl o 8,6 %...
Realitní trh Výsledková sezóna
Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní
08:42

Moody's potvrdil rating Letiště Praha na Aa3, výhled stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service přehodnotila kvůli dopadům koronaviru výhled ratingu u 11...
Rating Doprava Česká republika
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika