Co musíte ráno vědět (13. března)
|

Co musíte ráno vědět (13. března)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciovým trhům v Evropě i Spojených státech, jak dopadla výsledková smršť na pražské burze a co rozhodně (ne)udělat, když se na auto plné marihuany pověsí policejní vůz? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek po dvou dnech poklesu výrazně oživily

Americké akcie čtvrteční obchodní seanci zahájily mírně v plusu a během dne zisky dále navyšovaly. Mezi investory byl zájem hlavně o akcie bank, které podpořila druhá část výsledků zátěžových testů prováděných americkou centrální bankou. Pod zvýšený prodejní tlak se naopak dostaly technologické akcie, a to kvůli zhoršení výhledu výrobce čipů Intel. Dow posílil o 1,47 % na 17 895,22 bodu, širší S&P 500 připsal 1,26 % na 2 065,95 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,89 % na 4 893,29 bodu. Index volatility VIX klesl téměř o devět procent na 15,42 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA zůstaly beze změny na 2,11 %. Z deseti hlavních akciových sektorů jich v plusu skončilo devět. Nejvíce zdražily cenné papíry ze sektoru cyklického spotřebního zboží, finančního odvětví a dařilo se také síťovým společnostem. V mínusu skončilo pouze energetické odvětví. Z růstových sektorů se nejméně dařilo technologiím.

Kdy přijde další americká recese? Ani formule 1 nejezdí naplno bez pauzy, natož ekonomika

Medvědí trend na trhu s dluhopisy? Riziko existuje, naplnit se ale nemusí

2. Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely smíšeně, investoři zvažovali hospodářské výsledky a rýsující se bankovní akvizici

Evropské akcie ve čtvrtek obchodování zakončily nejednotně. Dění na trzích ovlivňovaly firemní výsledky a zprávy z bankovního sektoru. Stále patrný je i vliv evropského kvantitativního uvolňování, které Evropská centrální banka zahájila v pondělí. Britský FTSE 100 vzrostl o 0,59 %, německý DAX ale o 0,06 % oslabil a francouzský CAC 40 odepsal 0,21 %. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ztrátou 0,22 % na 3 641,32 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,03 % na 395,36 bodu. Zdražily akcie ze sektoru dopravy a cestovního ruchu a dařilo se také cenným papírům z odvětví zdravotní péče a akciím pojišťoven. Oslabily naopak tituly z realitního odvětví, technologické akcie či cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Proč nebrat sázky na neúspěch QE v eurozóně?

Stane se Srbsko cílem investorů? Hon za výnosy pokračuje

3. Pražská burza ve čtvrtek rostla. Nejvíce zdražily akcie Stock Spirits, O2 C.R. a Philip Morris ČR

Index PX uzavřel obchodování s nárůstem o 0,72 % na hodnotě 1 023,49 bodu. Dařilo se zejména akciím likérky Stock Spirits, které posílily o 6,95 % na 80 korun poté, co firma oznámila, že v loňském roce dosáhla zisku EBITDA 66,4 milionu EUR při tržbách 292,7 milionu EUR. Akcie mediální společnosti CME zdražily o 0,75 % na 67 korun. Firma ráno před začátkem obchodování sdělila, že rok 2014 uzavřela se ziskem OIBDA 95,4 milionu USD. Tržby se loni CME v přepočtu na stálé měnové kurzy meziročně zvýšily o desetinu na 680,8 milionu dolarů. Se ziskem skončilo čtvrteční obchodování v Praze také pro akcie O2 C.R. (+2,16 %), Fortuny (+1,12 %) nebo Philip Morris ČR (+1,58 %). Nedařilo se naopak cenným papírům uhelné firmy NWR, které odepsaly 2,56 % na 0,38 Kč, a pod nulou uzavřely také akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-2,05 %) a pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz (-1,12 %), která oznámila, že jí tržby z prodeje piva loni meziročně vzrostly o 4,7 % na 1,126 miliardy Kč.

4. Očekávané události

Pátek bude co do počtu očekávaných ekonomických dat relativně klidný. Japonsko přijde se statistikou průmyslové výroby, stejně jako Česká republika, která přidá ještě stavební výrobu a maloobchodní tržby. Investoři dále zjistí, jak se v únoru vyvíjely v Itálii spotřebitelské ceny a v Kanadě situace na trhu práce. V USA vyjdou index výrobních cen a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za březen. Guvernér České národní banky Miroslav Singer vystoupí v Londýně a Ukrajina zahájí jednání s věřiteli o možnostech restrukturalizace svého státního dluhu. Budou také zaktualizovány ratingy některých zemí, mimo jiné Belgie (DBRS), Evropské unie (Moody's), Řecka (S&P), Irska (DBRS), Švédska (S&P) či Švýcarska (Moody's). Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. CME loni hospodařila se ziskem OIBDA 95,4 milionu USD, tržby firmě stouply o 10 % na 680,8 milionu USD

Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, rok 2014 uzavřela se ziskem OIBDA 95,4 milionu USD. V předchozím roce firma skončila ve ztrátě 48,4 milionu USD. Tržby se loni CME v přepočtu na stálé měnové kurzy meziročně zvýšily o desetinu na 680,8 milionu dolarů. Výsledky za 4Q2014 na úrovni tržeb zaostaly za odhady, ale překonaly je na provozní úrovni. "CME představila solidní výsledky za 4Q2014 na provozní úrovni. Oživení v ČR a SR zpomalilo, když meziroční růst tržeb dosáhl 7-10 %. Společnost splnila svůj celoroční výhled OIBDA (85-95 milionů dolarů na horní hraně rozpětí," zdůraznil analytik Václav Kmínek z České spořitelny.

6. Likérce Stock Spirits loni klesl upravený zisk EBITDA na 66,4 milionu EUR, tržby se snížily na 292,7 milionu EUR

Výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits v loňském roce dosáhl zisku EBITDA 66,4 milionu EUR při tržbách 292,7 milionu EUR. V roce 2013 společnost hospodařila s upraveným ziskem EBITDA 83,7 milionu EUR a dosáhla tržeb 340,5 milionu EUR. Meziročně se tak výsledky zhoršily, což společnost připisuje zejména složité situaci na polském trhu. Ve druhém pololetí 2014 Stock Spirits hospodařila se ziskem EBITDA 37,8 milionu EUR při tržbách 155 milionů EUR. "Předběžné výsledky za druhou polovinu roku 2014 byly negativně ovlivněny vysokou základnou z předchozího roku a přetrvávajícími problémy v Polsku. Tržby za druhé pololetí meziročně klesly, zatímco zisk EBITDA byl 0,4 % nad odhadem trhu. Celkově tak výsledky dopadly smíšeně," uvedl Václav Kmínek z České spořitelny.

7. Tržby společnosti Pivovary Lobkowicz Group stouply v roce 2014 meziročně o 3,2 % na 1,196 miliardy Kč

Tržby z prodeje piva firmě Pivovary Lobkowicz Group v loňském roce meziročně vzrostly o 4,7 % na 1,126 miliardy Kč. Celkový výstav stoupl o 4,7 %. Tržby byly taženy hlavně exportem, který vzrostl o 20,6 % na 239 milionů Kč, zatímco domácí tržby vzrostly jen o 1,1 %. Firma se bude podle ředitele Zdeňka Radila v roce 2015 soustředit na domácí segment restaurací a na vývoz. "Výsledky za čtvrtý kvartál byly naprosto v souladu s našimi odhady a potvrdily očekávané zlepšení v posledních třech měsících roku. Celkově čísla za 4Q2014 potvrdila silné oživení po slabším třetím kvartálu, především díky exportu. Oživení domácího trhu se také projevilo. Suma investovaná do expanze vypadá jako nízká (stejná jako za 9M2014), ale není jasná její struktura," okomentoval výsledky Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

8. ECB mírně zvýšila strop nouzového financování pro řecké banky

Evropská centrální banka se dohodla na dalším mírném zvýšení částky, kterou může v rámci programu nouzového financování poskytnout řeckým bankám. Řecké bankovní domy tak budou mít k dispozici 69,4 miliardy eur, zhruba o 600 milionů eur více než dosud. S odvoláním na zdroj obeznámený s výsledkem jednání ECB to uvedla agentura Reuters.

Zástupci věřitelů jsou opět po měsících na inspekci v Aténách

9. Průmyslová výroba v eurozóně v lednu v meziročním srovnání rostla nejrychleji za šest měsíců

Průmyslová výroba v eurozóně v lednu vzrostla v meziročním srovnání o 1,2 % a zaznamenala nejsilnější nárůst za půl roku. Meziměsíčně ovšem produkce očištěná o sezónní vlivy o 0,1 % klesla, ačkoli se čekal růst o 0,2 % po prosincovém růstu o 0,3 %. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů statistického úřadu Eurostat.

10. Miloš Zeman předpokládá, že guvernéra ČNB Miroslava Singera nahradí Jiří Rusnok

Prezident Miloš Zeman předpokládá, že příští rok nahradí současného guvernéra České národní banky Miroslava Singera bývalým premiérem Jiřím Rusnokem. Řekl to v rozhovoru pro iDnes.cz. Zeman ČNB opětovně kritizoval a nedávno řekl, že při jmenování nových členů rady nebude jmenovat lidi podporující devalvaci koruny.

Jaká je pravděpodobnost útoku na českou a dánskou korunu? Kurzové závazky jsou pozvánkou ke spekulaci

11. Intel snížil výhled tržeb pro první čtvrtletí, čeká slabý zájem o počítače

Americký výrobce počítačových čipů Intel ve čtvrtek snížil výhled svého hospodaření pro první čtvrtletí. Společnost oznámila, že za první tři měsíce roku čeká tržby 12,8 miliardy dolarů. Dosud odhadovala, že za 1Q vykáže tržby 13,7 miliardy USD. Výhled prý snižuje kvůli nižší než očekávané poptávce firem po nových počítačích.

12. Commerzbank zaplatí 1,45 miliardy USD za urovnání obvinění v USA, její loňský zisk se tak ztenčí ani ne na polovinu

Německý finanční ústav Commerzbank zaplatí americkým úřadům 1,45 miliardy dolarů, aby urovnal obvinění z porušování sankcí vůči Íránu a dalším zemím a z obcházení zákonů proti praní špinavých peněz. Banka v rámci urovnání sporu také propustí pět vedoucích pracovníků. Dohodnutá pokuta výrazně snižuje loňský zisk podniku. Commerzbank ve čtvrtek podle agentury DPA uvedla, že kvůli dohodě o vyrovnání musí přepracovat hospodářské výsledky za loňský rok.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mladíci prchající před zákonem naházeli pod kola policejního auta 170 kilogramů marihuany

Arizonští policisté si minulou středu na dálnici u města Casa Grande všimli rychle jedoucího bílého SUV. Když auto dojeli, začalo něco, co nečekali. Z pronásledovaného vozu najednou začaly vypadávat balíky marihuany. Podle policie na silnici skončilo celkem 170 kilogramů drogy, než se zběsilou jízdu dvou mladíků podařilo zastavit pomocí pásů s ocelovými hroty.

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram
18:52

Facebook propojuje službu Messenger s aplikací Instagram

Americká internetová společnost Facebook propojuje svou komunikační službu Facebook Messenger s aplikací pro sdílení...
Facebook Sociální sítě
Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč
18:10

Úvěry na bydlení stouply v srpnu meziročně o 30 % na 17 miliard Kč

Nové hypoteční úvěry na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhly v srpnu 2020 objemu 17 miliard korun, což je...
Hypotéky Česká ekonomika
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu
18:00

Evropské akcie ve středu po volatilním vývoji skončily v mínusu

Akcie na západoevropských trzích ve středu klesly a mírné ztráty si připsaly také za celé září. Náladu investorů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů
17:51

Ford svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů

Druhá největší americká automobilka Ford Motor svolá v Severní Americe více než 700 000 vozů. Příčinou jsou problémy...
Auta Ford Americké akcie
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
17:30

EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku

Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům...
Evropská unie Turecko Bělorusko
Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu
17:09

Reuters: Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá prověřit obvinění, že...
Čína Alphabet (Google) Regulace
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes…
16:50

Pražská burza ve středu mírně rostla, za celý měsíc ale ztratila přes 4 %

Pražská burza ve středu posílila. Index PX stoupl o 0,70 procenta na 868,33 bodu. Nahoru burze pomohl zejména výrazný...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly
16:00

USA: Rozjednané prodeje domů v srpnu opět rychle rostly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v srpnu meziročně vzrostl o 24,2 % po růstu o 15,5 % v červenci....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky
14:39

ECB kvůli koronaviru zvažuje změnu dosavadní politiky

Evropská centrální banka začala zvažovat, že kvůli dopadům koronavirové krize na ekonomiku přehodnotí svou dosavadní...
ECB Úrokové sazby Centrální banky
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy…
14:30

Americká ekonomika se ve druhém čtvrtletí podle finální zprávy propadla o 31,4 %

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli problémům spojeným s šíření nemoci covid-19 zažila nejhlubší propad v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika HDP
ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí,…
14:15

ADP: V soukromém sektoru USA si v září našlo práci 749 tisíc lidí, růst předčil očekávání

V americkém soukromém sektoru si v září našlo práci 749 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po srpnovém...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost Pracovní trh
Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů
14:04

Italská firma Ambrosi ručí za úvěr 27,5 milionu eur skladem sýrů

Německý finanční ústav Deutsche Bank schválil italskému výrobci sýrů Ambrosi úvěr 27,5 milionu eur. Největší německá...
Banky Úvěry Potraviny
Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale…
14:02

Zájem investorů o české státní dluhopisy postupně klesá, zůstává ale vysoký

Ministerstvo financí ve středeční aukci státních dluhopisů získalo 5,1 miliardy Kč, nicméně investoři poptávali cenné...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení
Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem
12:42

Bývalý šéf Audi stanul kvůli podvodům s emisemi před soudem

Bývalý šéf německé automobilky Audi Rupert Stadler ve středu kvůli podvodům s emisemi stanul před soudem. Čelí...
Auta Volkswagen Podvod
Slovenská vláda schválila návrh zrušit zvláštní zdanění bank
12:09

Slovenská vláda schválila návrh zrušit zvláštní zdanění bank

Slovenská vláda ve středu schválila návrh zrušit od příštího roku zvláštní bankovní daň, kterou v současnosti už...
Slovensko Banky Daně
Merkelová vyzvala státy EU k dosažení dohody o migraci
11:22

Merkelová vyzvala státy EU k dosažení dohody o migraci

Státy Evropské unie musejí dosáhnout kompromisu o azylové a migrační dohodě, pokračující rozpory zatěžují...
Geopolitická rizika Ekonomické a politické hrozby Evropská unie
Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv
11:09

Shell zruší 9 000 míst, nutí ho k tomu odklon od fosilních paliv

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell se chystá po celém světě zrušit až 9 000 pracovních míst,...
Evropské akcie Těžba Ropa
Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů…
11:00

Vývoj spotřebitelských cen v Itálii v září podle předběžných údajů zaostal za odhady

Po Německu a Francii oznámila předběžná inflační data za září také Itálie. A pro trhy to také bylo zklamání.
Itálie Eurozóna Evropská ekonomika