Proč nebrat sázky na neúspěch QE v eurozóně?
|

Proč nebrat sázky na neúspěch QE v eurozóně?

ECB přitvrdila v boji za vyšší inflaci a zahájila kvantitativní uvolňování (QE). Je dobré nyní sázet na to, že centrální banky s inflací neuspějí a úrokové sazby v příštích letech nevzrostou? Na spekulaci na to, že ECB selže a sazby zůstanou dole, lze vydělat (ušetřit úrokové náklady z úvěru, když se nezajistíte), ale jen trochu. Podmínky jsou zrcadlově opačné oproti ideálním na takovou sázku, jaké byly v letech 2007 a 2008. Taková spekulace ale může stát balík. Asi jako loňská sázka na to, že Mario Draghi s řečmi o kurzu eura jen mlží a nepodaří se mu ho sestřelit.

Úrokové sazby ECB Kvantitativní uvolňování Miroslav Plojhar ČSKB analýzy a komentáře

Evropská centrální banka odstartovala své kvantitativní uvolňování v rámci boje proti deflaci. Tržní úrokové sazby v Evropě i v Česku soupeří s těmi japonskými o "bednu" v soutěži o nejnižší sazby na světě v historii. A převážně vítězí. Šéf ECB Mario Draghi opakovaně prohlašuje, že udělá vše potřebné pro oživení inflace, skoro nikdo mu ale nevěří. Jedenáct z deseti analýz vysvětluje, proč ECB ve své misi neuspěje. Je opravdu vhodný čas spekulovat na to, že ECB neuspěje a že úrokové sazby zůstanou nízké?

Máte-li touhu brát sázky na nízké sazby, berte je jen tehdy, když se na nich dá hodně vydělat. A to je tehdy, když trh započítává mnohem vyšší sazby, než je následná realita. Pohled na sazby a očekávání sazeb v minulosti ukazuje hodně dobré i hodně špatné doby na braní takových sázek. Dobré časy spojuje několik znaků:

  1. Sazby rostou, centrální banka utahuje kohoutky kvůli obavám z vysoké inflace.
  2. Ekonomika je silná, ale výhled má trhliny (slabost dominantní světové ekonomiky, silná měna či pokles poptávky po vývozech).
  3. Dolarové sazby zahájily opačný trend než ty domácí.

Špatné časy na zmíněné sázky spojují opačné znaky.

Tržní očekávání ohledně budoucí sazby Pribor a její skutečný vývoj (v % p.a.)

2007-2008: Ideální podmínky na sázku v oblasti sazeb

Všechny podmínky na to zvážit sázku na nízké sazby a nezajišťovat se byly naposledy splněny v letech 2007-2008. Sazby byly vysoko, všechny důvody pro vyšší sazby byly naprosto viditelné a započítané v cenách. Signály probíhajícího obratu cyklu byly většinou ignorovány. Výsledek? Sazba desetiletého swapu dosáhla v roce 2008 téměř 5 %. Sazba Pribor 3M od té doby klesla z asi 4 % na současných 0,33 %. Pro osvěžení paměti se podívejme na tehdejší charakteristiky.

  • ČNB zvýšila svou úrokovou sazbu na 3,75 % z 1,75 % za necelé tři roky. Vládla protiinflační rétorika. Inflace vyskočila až na 7,6 % (téměř čtyřnásobek inflačního cíle), přiživovaná zvýšením daní a prudkým růstem cen komodit. Cena ropy se blížila 150 USD za barel (200% růst za 3 roky, obavy z nedostatku ropy, takzvaný peak oil). Skok v cenách potravin na dvojnásobek za tři roky vyvolával demonstrace v rozvojových zemích.
  • České ekonomice se nadmíru dařilo. Rostla tempem 5-7 % ročně několik let, nezaměstnanost klesla na 3,8 %, růst mezd zrychloval na 8 % za rok, úvěry rostly o 30 %, ceny nemovitostí rostly 20% tempem. Výhled pokračování hvězdného růstu měl však několik trhlin. Na konci roku 2007 začala kvůli kolapsu cen nemovitostí a následné krizi finančního systému recese americké ekonomiky. V Česku vládlo přesvědčení, že se nás to netýká. Vysoká inflace srážela kupní sílu i přes rychlý růst mezd. Poptávka po autech, hlavní české vývozní komoditě, klesala a přicházely informace o redukci směn v automobilové výrobě. Koruna posílila o 20 % meziročně na 23 EUR/CZK. Přes masivní posílení a volání exportérů ("ten kurz je pro nás likvidační") vládlo očekávání, že koruna již bude díky silné české ekonomice jen posilovat.
  • Tržní dolarové sazby dosáhly maxima v půlce roku 2007 a začaly padat. Eurové a korunové sazby rostly do léta 2008. Fed po třech letech otočil úrokový cyklus a začal sazby snižovat. ČNB a ECB pokračovaly ve zvyšování sazeb, ECB dokonce ještě v červenci 2008.

Zrcadlová situace

Současná situace na trzích a v ekonomice je téměř zrcadlem situace v letech 2007-2008. Sazby jsou dole a všechny důvody pro nízké sazby jsou viditelné a plně započtené v tržních cenách. Signály probíhajícího obratu cyklu jsou ignorovány a je těžké odolat nutkání brát sázky na pokračování trendu nízkých sazeb. Pro porovnání s roky 2007-08 zmiňme několik faktů.

  • Sazby centrální banky jsou na nule. Rétorika je silně protideflační. ECB začala s nákupy vládních dluhopisů ve snaze zvýšit inflaci za každou cenu. Ta je v ČR na nule a v eurozóně v mínusu, částečně kvůli prudkému propadu cen komodit (až 50 % za rok). Teorie peak oil je zapomenuta, vládne idea, že zásoby levných komodit jsou veliké.
  • Česká ekonomika se zvedá po dvou bolestivých recesích, pohled na řadu makroekonomických ukazatelů zatím není žádná hitparáda (vysoká nezaměstnanost, slabý růst mezd, úvěrů či cen nemovitostí). Ale prosvítá již několik pozitiv. Americká ekonomika expanduje, nezaměstnanost je sice vysoká (7,5 %), ale za vrcholem. Růst mezd je slabý, největším problémem mnoha domácích výrobců je sehnat dost zaměstnanců. Domácí poptávka sílí. Levná ropa zvyšuje kupní sílu i přes pomalý růst mezd. Poptávka po autech sílí, výroba a exporty rostou. Koruna je po intervenci ČNB výrazně podhodnocená.
  • Tržní dolarové sazby dosáhly minima v roce 2012, zatímco eurové a korunové sazby jsou stále na dně. Fed zvažuje, kdy začít zvyšovat sazby, zatímco ECB dále uvolňuje měnovou politiku. Panuje přesvědčení, že "nás se vývoj v Americe netýká", podobně jako v letech 2007-2008.

Vyhněte se sázkám v nevhodnou dobu

Na přelomu let 2007 a 2008 byl dobrý čas na spekulace na nízké sazby, potenciální zisky byly v řádu procentních bodů ročně. Současné prostředí je na sázky na nízké sazby velmi nevhodné, potenciální zisky jsou v řádu desítek bazických bodů ročně, zatímco potenciální ztráty v řádu procentních bodů ročně.

Úspora desítek bazických bodů zní lákavě, zvláště když nikdo nečeká růst sazeb a inflační mise ECB se zdá být odsouzená k neúspěchu. Ale pozor, nezajistíte-li se a sazby porostou, přijde hodně chytrolínů, kteří sice nyní sazby výše nečekají, ale pak vám vpálí, proč že jste ty sazby nezajistili, když to bylo tak levné. Bylo přece jasné jako facka, že centrální banky roztočí inflaci a sazby půjdou nahoru.

Linearizace úrokových nákladů

Budoucí vývoj sazeb neznáme, ne s jistotou. Známe ale řešení, s nímž se lze vyhnout braní sázek na nízké sazby v nevhodnou dobu. Nabízíme pojistku maximální úrokové sazby (úrokový cap), uzamčení jedné úrokové sazby (IRS), ale i uzamčení konstantní výše úrokových nákladů (linearizace).

Zatímco s IRS platíte stejnou sazbu ze zmenšujícího se nominálu, a tudíž nejvyšší platba je na začátku a nejnižší na konci, při linearizaci platíte stále stejné úrokové náklady. Budoucí sazby jsou zafixované a v úrokových obdobích rostou (vzhledem ke klesajícímu nominálu a diskontování).

Pro ukázku porovnejme úrokové náklady na zajištění desetiletého úvěru na 3M Pribor v objemu 100 milionů Kč se čtvrtletním lineárním splácením do nuly. Sazba IRS vychází na 0,9 % p.a., lineární úrokový náklad asi 116 400 Kč na periodu.

Porovnání úrokových plateb IRS a lineárních nákladů (v tisících Kč)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
28. 3. 2020 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
28. 3. 2020 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus