Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky v centru pozornosti, poptávka po uhlí zřejmě poroste pomaleji
|

Měsíční zpráva o elektřině: Povolenky v centru pozornosti, poptávka po uhlí zřejmě poroste pomaleji

V průběhu února se cena elektřiny ocitla na horské dráze, kdy Cal16 kontrakt z počáteční hodnoty 32,00 EUR/MWh vystoupal až k 33,60 EUR/MWh, aby zakončil měsíc kolem 32,60 EUR/MWh. Volatilita trhu tak téměř vyrovnala dynamiku na trhu s ropou, jež si naopak připsala poměrně klidný měsíc. Bouřlivý vývoj cen elektřiny souvisel do značné míry s fluktuací cen emisních povolenek, které rozhýbaly změny fundamentálních očekávání.

Elektřina Energetika Uhlí a koks Emisní povolenky Investiční a ekonomický výhled Analytici ČS
Přehled cen elektřiny a souvisejících komodit

"Mírně posilující kurz EUR/CZK neměl - s výjimkou jednodenního skokového posílení – výrazný vliv na ceny elektřiny v CZK/MWh, které tak věrně kopírovaly pohyby eurové ceny. Také DE/CZ spread zůstal v průběhu února v úzkém rozpětí 0,25-0,40 EUR/MWh pro odpovídající Cal16 kontrakty. V mírné obchodní aktivitě v průběhu února převládaly spotřebitelské nákupy Cal17 a Cal18, jimž na atraktivitě přidala negativně skloněná swapová křivka. Kontrakt na Cal17 se tak obchodoval 1 EUR pod Cal16 a Cal18 kontrakt o dalších 50 centů níže," píše obchodník Radomír Daněk z Erste.

Krátkodobý výhled: Ekonomické oživení a posilující dolar podporují optimismus

Vývoj cen elektřiny, uhlí a emisních povolenek

Ceny emisních povolenek a s nimi elektřina v polovině února oživily díky očekávanému a posléze realizovanému schválení tržní stabilizační rezervy ve výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Následné hlasité protesty Polska ale trh znejistily a poslaly ceny povolenek opět níže.

Po krátkém oživení pokračovaly v poklesu i ceny uhlí, které jsou stále pod tlakem vysokých zásob a klesajících čínských dovozů. Ty v únoru spadly meziročně o 33 % (po 50% propadu v lednu), částečně i z důvodu oslav čínského lunárního Nového roku (letos v polovině února) a s tím spojených oslav.

Vývoj clean-dark spreadů v Německu a ceny plynu

V Evropě byly klesající dolarové ceny do značné míry tlumeny oslabením eura. Zlepšující se makrodata v EU zatím neměla dost síly na zvýšení spreadů.

V měsíčním výhledu očekáváme, že zahájení kvantitativního uvolňování ze strany ECB by mělo clean-dark spready podpořit. Blíží se také květnové uzavření 1,2GW jaderné elektrárny Grafenrheinfeld v Německu. Důležité jsou nejen výsledky E.ON a RWE, ale hlavně jejich komentáře k vývoji produkčních kapacit.

Na trhu s povolenkami očekáváme volatilní obchodování, které bude pod vlivem komentářů k jednáním o MSR (takzvané tržní rezervě) na úrovni států EU. Nelze úplně vyloučit negativní scénář zamrznutí rozhovorů, ale jako pravděpodobnější vidíme "protlačení" MSR s částečnými ústupky Polsku.

Ceny uhlí sice aktuálně působí až depresivně, pohled na změnu futures křivky ale ukazuje první známky zlepšení. Zatímco roční kontrakty jsou proti únoru asi o 5 % níže, kontrakty na dlouhém konci se znatelně zvedly. Důvodem jsou spíše než poptávka (stále velmi slabý výhled v Číně částečně vyvážený růstem v Indii) pokračující produkční škrty.

Společnost Glencore, největší světový exportér energetického uhlí, v únoru oznámila snížení exportů z Austrálie v letošním roce o 15 milionů tun (asi 1,6 % světového obchodu s uhlím). Glencore už před tímto omezením produkce optimisticky očekávala, že se trh s uhlím letos dostane do rovnováhy a následně se přehoupne v letech 2016-2017 do deficitu přes 30 milionů tun. Nutno poznamenat, že její prosincové odhady byly založeny na vysokém očekávaném 4,5% průměrném růstu poptávky.

Výhled trhu s energetickým uhlím

Očekáváme, že omezení produkce Glencore a dalších gigantů pomohou trh s uhlím v prvním pololetí alespoň stabilizovat. U cen elektřiny v našem regionu v nejbližším měsíci očekáváme mírný růst podpořený ekonomickým oživením a také posilováním dolaru. Povolenky by měly v krátkém období spíše způsobovat volatilitu než určovat směr (finální dohoda se očekává před polovinou roku).

Emisní povolenky: Výbor Evropského parlamentu schválil MSR

Výbor EP pro životní prostředí koncem února podle očekávání schválil návrh takzvané tržní rezervy (MSR) na trhu povolenek na vypouštění oxidu uhličitého. Výbor schválil kompromisní variantu zavedení MSR "v průběhu roku 2018" (mezi návrhy 2017 a 2021) a plné zahrnutí takzvaně backloadovaných 900 milionů povolenek z let 2014-2016 do rezervy. Do MSR se mají zahrnout i nepoužité povolenky z takzvané rezervy pro nové instalace. Z MSR má být postupně uvolněno 300 milionů povolenek pro financování fondu na podporu čistých technologií.

Schválení tohoto kompromisního návrhu bylo víceméně očekáváno a trh na něj příliš nereagoval. Celkově by podle našich odhadů implementace MSR v této podobě byla dostatečná na to, aby se zásoba nepoužitých povolenek od roku 2018 začala relativně rychle snižovat k cílovému stavu okolo 400 milionů v roce 2025 (v současnosti okolo 2,1 miliardy kusů). Přebytky by se díky probíhajícímu backloadingu měly snižovat už v letech 2014-2016, jediným problematickým obdobím z tohoto pohledu by byl rok 2017.

Nabídka a poptávka na trhu s povolenkami včetně tržní rezervy (MSR)

Ve výše nastíněné variantě bychom očekávali v letošním roce průměrnou cenu povolenky okolo 9 eur s dalším mírným nárůstem nad 10 eur v příštím roce. Další růst cen k úrovni 15-20 eur by pak přišel po implementaci MSR (2018-2019). MSR ale musí být ještě schválena Evropskou radou (kde musí získat kvalifikovanou většinu) a Evropským parlamentem (stačí prostá většina).

Zatímco schválení Evropským parlamentem se zdá být celkem jednoduché, v Evropské radě bude ještě sveden boj o datum zavedení. Skupina osmi východních zemí (včetně Polska a ČR) žádá zavedení MSR až od roku 2021, zatímco některé západní země (včetně Německa) žádají zavedení od roku 2017. Východní křídlo podle vyjádření Polska disponuje blokační minoritou, která může bránit zavedení MSR až do března 2017.

V případě zavedení MSR od roku 2021 by byl její účinek podle našich odhadů v podstatě nulový a ceny povolenek by letos výrazně klesly. Naopak zavedení MSR od roku 2017 by ceny zvedlo k 15 eurům již v letech 2016-2017. **Situace okolo MSR je tedy nyní nejistá, jako nejpravděpodobnější vidíme její zavedení mezi lety 2018 a 2019 s možnými změkčujícími dodatky. To by indikovalo v nejbližších letech ceny povolenek okolo 8-10 eur s potenciálem růstu k úrovni okolo 15 eur do roku 2020.

Futures křivky cen elektřiny, uhlí a emisních povolenek
Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus