Co musíte ráno vědět (19. března)
|

Co musíte ráno vědět (19. března)

Jak si evropské a americké akciové trhy stojí v polovině týdne, co si myslí Marc Faber o budoucím zvyšování úrokových sazeb a kdo se stal nejmladším americkým politikem, který vstoupil do Kongresu, a zároveň nejmladším, který musel odstoupit? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americkému trhu ve středu vládl Fed. Pravděpodobné odložení zvyšování sazeb nakonec vystřelilo ceny akcií do plusu

Středeční obchodování na americkém trhu se neslo ve znamení Fedu a jím plánovaného zvýšení úrokových sazeb. Fed sice ze svého oficiálního prohlášení vypustil příslib trpělivosti, zároveň ale naznačil, že první navýšení sazeb nepřijde dříve než v druhé půli roku a bude pozvolnější, než se předpokládalo. Akcie v USA díky tomu zakončily obchodní den růstem. Index Dow Jones Industrial Average posílil o 1,27 % na 18 076,19 bodu, širší S&P 500 připsal 1,21 % na 2 099,42 bodu a technologický Nasdaq uzavřel obchodování se ziskem 0,92 % na 4 982,83 bodu. Index volatility VIX zakončil ve výrazném poklesu o 10,79 % na 13,97 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o celých 14 bazických bodů na 1,91 %. V zelených číslech ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posílily sektor energií (+2,93 %), síťových služeb (+2,53 %) a odvětví telekomunikačních služeb (+1,76 %). Fed uvedl, že změna v jeho vyjádření týkající se trpělivosti neznamená, že už rozhodl o načasování budoucího zvyšování úroků. To potvrdila na tiskové konferenci i jeho šéfka. "Dovolte, abych zdůraznila, že načasování prvního zvýšení sazby bude záviset na tom, jak výbor vyhodnotí nové informace. To, že jsme odstranili slovo ´trpělivý´, ještě neznamená, že budeme netrpěliví," uvedla předsedkyně rady guvernérů Fedu Janet Yellenová.

Goldman Sachs: Sílící dolar nemusí pohřbít akciovou rally

2. Evropské akcie ve středu posílily díky novému rozpočtu Spojeného království

Evropské akcie ve středu mírně posilovaly díky burze v Londýně, kde investoři pozitivně zareagovali na vystoupení ministra financí George Osbornea, který v parlamentu přednesl nový návrh rozpočtu. Evropské trhy podpořilo také další snížení úrokové sazby ze strany švédské centrální banky. Britský FTSE 100 zpevnil o 1,57 %, francouzský CAC 40 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 % a německý DAX odepsal bezmála půl procenta. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,33 %, nejlépe si vedly ropný a stavební sektor, ztrácely naopak automobilky a sektor základních materiálů.

Švédský OMX Stockholm 30 vyskočil o 1,7 % poté, co centrální banka stáhla úrokovou sazbu hlouběji do mínusu a rozšířila program kvantitativního uvolňování. "Švédská centrální banka nás opět překvapila další injekcí likvidity, a navíc George Osborne zaujal poměrně býčí postoj ohledně britské ekonomiky," říká Steven Santos, broker z X-Trade Brokers. "Evropské akcie jsou stále dobrou volbou. Poslední dobou vidíme trochu tlak na akcie automobilek, ale to je spojeno čistě se sbíráním zisků," dodává.

Euro ve volném pádu: Evropské kvantitativní uvolňování očima českých finančních expertů (týden první)

3. Pražská burza ve středu mírně oslabila

Index PX ve středu odepsal 0,15 % na 1 030,86 bodu. Burzu stáhly dolů akcie Erste Group Bank, které oslabily o bezmála dvě procenta. Naproti tomu Komerční banka půl procenta připsala. Největší objem obchodů zaznamenala skupina ČEZ, jejíž cenné papíry zpevnily o 1,64 %. Významnějšího objemu dosáhly i akcie O2 C.R., které odevzdaly tři procenta, a tabákové společnosti Philip Morris ČR, jež ztratily 0,53 %. Dále se také propadla cena akcií NWR, která zakončila den na 33 haléřích. Akcie znojemské společnosti Pegas Nonwovens před čtvrtečním zveřejněním hospodářských výsledků připsaly 0,15 %.

ČEZ, NWR a Unipetrol: Kompletní přehled investičních doporučení

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdy firmy reportují čísla za 4Q2014 a co čekají analytici (+ přehled známých výsledků)

4. Očekávané události

Evropu ve čtvrtek čeká další kolo cíleného dodání likvidity evropským bankám (TLTRO). Japonsko vydá index průmyslové aktivity a Portugalsko výsledek běžného účtu, stejně jako Spojené státy, které doplní ještě index výrobní aktivity filadelfského Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu v USA. Švýcarská národní banka bude po čtvrt roce rozhodovat o nastavení úrokových sazeb, polská centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání a bankovní výbor amerického Senátu bude jednat na téma systémově důležitých finančních institucí (původně se tomuto tématu měl výbor věnovat již v úterý, termín byl ale nakonec posunut). Na dvoudenní bruselský summit přijedou lídři členských zemí EU, hovořit by se mělo hlavně o Ukrajině, Rusku a Řecku. Dále je v USA v plánu slyšení ohledně dohody mezi ropnou firmou ExxonMobil a státem New Jersey v otázce sporu o odškodnění za znečištění životního prostředí. Stát New Jersey po ropném obrovi celou dekádu požadoval 8,9 miliardy dolarů, nedávno se však firma zavázala k zaplacení jen 225 milionů dolarů, což odpůrci dohody označují za "neadekvátní částku". Akcie americké technologické společnosti Apple v benchmarkovém indexu Dow Jones Industrial Average nahradí cenné papíry mobilního operátora AT&T. K výsledkové sezóně přispějí hospodářskými čísly v Evropě Telecom Italia či HeidelbergCement, v zámoří Nike a na pražské burze výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Čtvrtletní výsledky Pegasu by se podle analytiků z Erste Group Bank měly meziročně zlepšit na všech úrovních. Tržby firmy podle analytiků ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku meziročně stouply z 53,2 milionu EUR na 53,8 milionu EUR, zisk EBITDA se zvýšil z 10,6 milionu EUR na 11,4 milionu EUR a čistý zisk vzrostl z -7,6 milionu EUR na +6,3 milionu EUR. Společnost by podle analytiků také měla oznámit, že se linka v Egyptě v posledním čtvrtletí dostala na maximum své výrobní kapacity. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. března

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Marc Faber: Fed letos sazby zvyšovat nebude, ekonomika se ještě nenastartovala

Investoři čekají na signál americké centrální banky a zoufale vyhlížejí jakýkoli náznak toho, kdy Fed začne zvyšovat úrokové sazby. Marc Faber se však domnívá, že Fed trhy nechá ještě nějakou chvíli čekat. "Podle mého názoru Fed letos sazby nezvýší," prohlásil Faber v rozhovoru pro televizní stanici CNBC s tím, že rozhodnutí Fedu odsunou silný dolar a slabá makrodata. "Ekonomika zkrátka stále nestartuje, a proto si nemyslím, že dojde ke zvýšení sazeb."

6. OECD zlepšila hospodářský výhled pro eurozónu

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve středu zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,4 %, dosud předpovídala 1,1 %. Na příští rok očekává zrychlení růstu na dvě procenta, což představuje rovněž zlepšení o 0,3 procentního bodu proti předchozímu listopadovému výhledu.

7. Francie nebude snižovat deficit rozpočtu na úkor růstu, tvrdí premiér

Francie dostojí svým závazkům a bude se snažit snížit deficit rozpočtu, zároveň však neudělá nic, čím by ohrozila hospodářský růst. Řekl to ve středu francouzský premiér Manuel Valls. "Evropa potřebuje silnou, ekonomicky konkurenceschopnou Francii a Francie a ostatní členské státy samozřejmě potřebují silnou Evropu," řekl Valls na společné tiskové konferenci se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem.

8. Facebook umožní uživatelům v USA posílat si peníze přes internet

Společnost Facebook uvedla, že v příštích měsících rozšíří svou aplikaci pro posílání zpráv o nový prvek, který uživatelům ve Spojených státech umožní posílat si mezi sebou peníze. Provozovatel největší sociální sítě na světě se tak stane další z řady firem, které umožňují provádět platby z chytrých telefonů či počítačových tabletů.

9. Ukrajina plánuje žalobu na Rusko kvůli anexi Krymu

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk nařídil kyjevské prokuratuře připravit žalobu na Rusko k Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu. Ve středu to oznámila agentura Interfax. Podle premiéra nedávný projev prezidenta Vladimira Putina o anexi Krymu vykazuje známky porušení mezinárodního práva.

10. George Osborne: Britská ekonomika bude letos expandovat tempem 2,5 %, nezaměstnanost klesne na 5,3 %

Britský ministr financí George Osborne přednesl ve středu návrh státního rozpočtu. Uvedl, že zatímco hospodářský růst a nezaměstnanost budou letos lepší, než se původně čekalo, inflace naopak zpomalí. Práce na fiskální stabilitě země podle něj ani zdaleka není hotová a Spojené království by ve svém úsilí o vyrovnané veřejné finance nemělo polevovat. Deficit rozpočtu podle něj letos dosáhne 5 % HDP, postupně by se však měl snižovat a v letech 2018-2019 by měl rozpočet vykázat přebytek 0,2 % HDP.

Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v lednu stagnovala

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vycházející hvězda Republikánské strany zhasla

Republikánská strana v USA přišla o slibného kandidáta na šéfa Sněmovny reprezentantů. Třiatřicetiletý Aaron Schock oznámil svou rezignaci poté, co naplno propukl skandál kolem jeho spravování veřejných financí. Schock byl prvním členem Kongresu, který se narodil v 80. letech, když vstoupil v roce 2009 do úřadu, a nyní získal další prvenství - stal se nejmladším politikem, který byl přinucen opustit předčasně svůj post kvůli podezření z nekalé činnosti.

Novináři již delší dobu poukazovali na Schockovu zálibu v drahých věcech a jejich podezření potvrdila zpráva Úřadu kongresové etiky, v níž se například uvádí, že Schock přijímal podezřelé dary, zneužíval peníze určené na kampaň, a navíc z veřejných peněz platil své cesty a drahé výlety pro své zaměstnance (například na vyprodaný koncert Katy Perry).

Schock se proslavil také jako politik, který je nejvíce ve formě. Pózoval na obálku magazínů Men's Health a GQ v roce 2009, kdy pózoval pro něj, uvedl, že Schock dokazuje, že je možné i v Kongresu dodržovat "americký styl", ale přitom jít s módou.

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 13 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před hodinou

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus