Arktida, to nejsou jen ropa a plyn. V oblasti věčného ledu přihořívá, střet globálních mocností nelze vyloučit
|

Arktida, to nejsou jen ropa a plyn. V oblasti věčného ledu přihořívá, střet globálních mocností nelze vyloučit

V Arktidě se řinčí zbraněmi. Rusko ji z hlediska své bezpečnosti označilo za jednu ze tří klíčových oblastí a hodlá v ní vybudovat masivní vojenskou infrastrukturu. Tento krok vysvětluje rostoucím zájmem dalších mocností, z nichž některé ani s Arktidou přímo nesousedí. Lákají je nové námořní cesty a odhadem 25 % zbývajících dostupných zásob ropy a plynu na Zemi. Někteří experti proto Arktidu označují za příští bojiště. Téma jsem probíral s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Komodity Rusko Kanada Geopolitická rizika Světová ekonomika Rozhovor

Globální oteplování přináší mnohá bezpečnostní rizika. Mezi ně patří i soupeření o zdroje surovin a námořní cesty, které se po odtávání ledu objevují. Agentura Bloomberg střet mocností z těchto důvodů zařadila mezi geopolitické rozbušky, které by letos mohly zahýbat trhy. Podle mě je pravděpodobnost, že k tomu dojde letos, malá, ale tato hrozba existuje a narůstá. Jak to vidíš ty?

Michael Romancov: Situace je jednoznačně napjatější na severu. Jižní pól a jeho okolí se zatím řídí mezinárodními smlouvami, které z oblasti udělaly dědictví celého lidstva. Na severu nervozita stoupá kvůli dvěma věcem. Jednou, jak jsi zmínil, je možné zahájení těžby a s tím spojené spory o hranice, o vymezení exkluzivních ekonomických zón. Silnými aktéry jsou Rusko, Kanada, Dánsko a Norsko. Američané zatím zůstávají stranou, pokud by se to ale začalo "parcelovat", určitě o nich uslyšíme. Musíme si uvědomit, že těžba ve zmíněné oblasti by byla finančně, technicky a technologicky hodně náročná. A vzhledem k tomu, do jaké situace se Rusko dostalo, si myslím, že ač prezident Putin tvrdí, že v oblasti Arktidy mohou Rusové zabrat až dva miliony čtverečních kilometrů, zaberou tato území maximálně na papíře, čímž to skončí. Bez západní asistence na nerostné bohatství v Arktidě nedosáhnou.

Vzpomínám si na dva příběhy, které jsem zaznamenal během pobytu v Kanadě na počátku minulého desetiletí. První se váže k Severozápadní cestě, tedy námořní cestě vedoucí Kanadským arktickým souostrovím, která spojuje Atlantik a Pacifik. Ta se začala otevírat a Kanaďané na to nebyli připraveni. Stalo se tak, že v jedné odlehlé komunitě zčistajasna zakotvila čínská loď, aniž by ji někdo zaznamenal. Šlo o memento, které zastánci důslednější ostrahy této oblasti následně rádi připomínali. Druhým faktorem je častá neohlášená a nepovolená přítomnost amerických ponorek. Ottawa o ní ví, Washington ví, že o ní Ottawa ví a není z ní nadšená, ale obě strany se tváří, jakoby nic. Kanada má díky tomu svůj sever svým způsobem hájený. Na druhou stranu to jen umocňuje náboj Divokého západu, který se odlehlému severu nyní někdy přisuzuje.

Michael Romancov: Jednou věcí je to, zda je o co se v oblasti prát, a druhou to, do jaké míry je to nyní užitečné. Pokud se vrátím k oněm dvěma věcem, kvůli kterým stoupá napětí v oblasti Arktidy, ona námořní cesta se na první pohled zdá být velice atraktivní. To se týká jak Severozápadní cesty, tak Severní mořské cesty, která kopíruje ruské pobřeží. Na tři věci se ale často zapomíná. Zaprvé, je to naprostá pustina, která je na rozdíl od Indického nebo Tichého oceánu nezmapovaná, zejména pokud jde o hloubku vody, mořské proudy a podobně. Zadruhé, prostor je neobydlený, což znamená, že se v případě jakýchkoli problémů bude složitě řešit, odkud případně dopravit pomoc. Jedna věc je pomoc lidem – předpokládejme, že by se tam plavily nákladní lodě, které nemají tak velké posádky, takže by stačily tak dva, tři vrtulníky –, ale druhá pak, co s nákladem, respektive s případnými ekologickými škodami. Ty Rusko nebudou příliš trápit, ale je tu zbytek světa.

Zbytek světa může trápit nejen případná ekologická katastrofa u ruského pobřeží, ale i narůstající asertivita Moskvy v tématu Arktidy. Už v roce 2007 s pomocí miniponorky Mir zakotvilo Rusko na dno pod Severní pól svoji vlajku a symbolicky zabralo toto místo pro sebe. Kanaďané na to reagovali prohlášením, že nežijeme v 15. století, takže nelze jen tak někam zapíchnout vlajku a prohlásit dané území za své. Sami si přitom, podobně jako Dánové, s odvoláním na kontinentální výběžky, které mezinárodní právo bere v potaz, tuto oblast nárokují. Stejně tak si Kanaďané dělají nárok na Severozápadní cestu, což Amerika od dob Reagana odmítá s tím, že jde o mezinárodní vody. Mimochodem, právě proto se americké ponorky prohánějí těmito vodami a obě strany o tom raději mlčí. Vzhledem k tomu, že se Severozápadní cesta pravidelně otevírá a i Severní cestou už se povedlo proplout, navíc hrozí, že by diplomatické spory mohly doplnit střety neopatrných nebo příliš horlivých posádek lodí jednotlivých mocností, které jsou v oblasti aktivní.

Michael Romancov: I v této souvislosti bych zmínil třetí fenomén, který je relevantní zejména pro nákladní dopravu. Ono se často zapomíná na to, že v oblasti sice může být v dohledné době výrazně tepleji než kdykoli v nedávné minulosti, ale půl roku tam stále bude tma. To by znamenalo obrovské nároky na posádky. Je totiž jedna věc plavit se novou trasou, a druhá, že na ni vůbec nevidíš. Ve velké části Arktidy přitom nejsou radarové odražeče a podobně. Protože je území neobydlené, je podle mě myšlenka, že by se jím v dohledné době plavilo větší množství lodí, spíše utopií než čímkoli jiným.

V tom s tebou souhlasím. Přesto podle mě může v oblasti dojít k nějakému střetu nebo střetům. Půjde o symboliku, která má v době stále intenzivnějšího soupeření mocností svoji nespornou váhu a význam, zejména proto, že části Arktidy jsou jedněmi z mála míst, která si mocnosti ještě de facto ani de iure nerozparcelovaly. Navíc jsou zde dlouhodobé strategické zájmy. Současný zábor ložisek surovin nebo dopravních cest mocnosti nemusejí využít hned; stačí, když si oblast vykolíkují a přesvědčí mezinárodní společenství o tom, že to bylo v souladu se zákonem. Těžit suroviny a využívat dopravní cesty v Arktidě mohou začít, až se to vyplatí, tedy v horizontu řady let.

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení…
09:26

Analytici: Česká ekonomika by mohla těžit z dřívějšího zavedení opatření

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření...
Česká ekonomika Koronavirus
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů
09:18

OPEC+ potvrdil snížení těžby ropy o 10 milionů barelů

Organizace zemí vyvážejících ropu spolu se zástupci dalších významných těžařů suroviny potvrdila, že v květnu a...
Ropa Těžba Komodity
Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené
08:45

Evropské burzy zůstanou ne Velký pátek i Velikonoční pondělí zavřené

Všechny významné evropské akciové trhy zůstanou na Velký pátek zavřené. Obchodovat se bude v Rumunsku, Rusku nebo...
Evropské akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
Co musíte ráno vědět (10. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. dubna)

Jak si ve čtvrtek před prodlouženým víkendem vedly akcie na světových trzích, kolik bilionů dolarů vydají vláda a...
Musíte vědět
Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik
včera v 22:42

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se ve čtvrtek dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik...
Evropská unie Evropská ekonomika Podpora ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974

Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
včera v 22:15

Čtvrtek na trzích (9. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy rovněž posílily a silně stouply i za celý týden

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek před prodlouženým víkendem v plusu. Investory...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur
včera v 21:50

Francie výši svého záchranného balíčku odhaduje na 100 miliard eur

Francie kvůli koronaviru počítá s rekordním deficitem rozpočtu i dluhem veřejných financí. Výši záchranného balíčku...
Francie Podpora ekonomiky Koronavirus
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11…
včera v 21:29

OPEC a další významní těžaři ropy by měli snížit produkci o 10-11 milionů barelů denně, uvedl íránský ministr

Organizace zemí vyvážejících ropu a další významní producenti suroviny v čele s Ruskem by měli v květnu a v červnu...
Ropa Komodity Těžba
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu…
včera v 21:21

O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"
včera v 20:32

Trump řekl, že chce navrátit ekonomiku k chodu s "velkým rachotem"

Americký prezident Donald Trump na brífinku ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) řekl, že by chtěl...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman
včera v 19:35

OSVČ mohou kvůli koronaviru dostat 25 000 korun, podepsal Zeman

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Česká republika
IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo
včera v 19:02

IHNED: Kofola zrušila kvůli koronaviru zakázku na firemní sídlo

Výrobce nápojů Kofola koncem března zrušil veřejnou zakázku za 179 milionů korun, ve které vybíral společnost na...
Kofola ČeskoSlovensko Koronavirus
Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě
včera v 18:44

Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, Centeno věří dohodě

Země eurozóny jsou velmi blízko shody na plánu pro oživení ekonomik po koronavirové krizi. Před začátkem čtvrteční...
Eurozóna Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD
včera v 17:42

Demokraté v Senátu zablokovali Trumpovu žádost o 250 miliard USD

Demokraté v Senátu Spojených států ve čtvrtek zablokovali naléhavou žádost prezidenta Donalda Trumpa o 250 miliard...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
včera v 17:15

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně

Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika...
Fed Centrální banky Spojené státy americké (USA)
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma
včera v 16:54

S&P snížila rating Renaultu do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské...
Auta Rating Koronavirus
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %

Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ
včera v 16:30

Senát schválil příspěvek 25 000 korun pro OSVČ

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000 korun...
Byznys a podnikání Podpora ekonomiky Koronavirus