Co musíte ráno vědět (23. března)
|

Co musíte ráno vědět (23. března)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, jak na americké těžaře břidličného plynu a ropy dopadnou nová pravidla pro frakování a čím se chystá milovníky hamburgerů uspokojit známý řetězec s rychlým občerstvením? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek i za celý týden solidně posílily a před víkendem zakotvily na dohled od historických maxim

Americké akciové trhy v závěru rozkolísaného týdne zpevňovaly a nakonec vzrostly o necelé procento. Vzhůru je táhl silný růst akcií společnosti Nike a pokračující vzestup cenných papírů ze sektoru biotechnologií. Wall Street také dále těží z opatrného postoje americké centrální banky ke zvyšování úrokových sazeb. Trhu tak v pátek pomohl i další pokles dolaru. Dow posílil o 0,94 % na 18 127,65 bodu, širší S&P 500 přidal 0,90 % na 2 108,10 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,68 % na 5 026,42 bodu. Indexy se tak vrátily na dohled historických maxim. Index Nasdaq se nachází nejvýše od března 2000 a k pokoření rekordu mu chybí jen zhruba 22 bodů. Index volatility VIX v pátek spadl téměř o 7,5 % na 13,02 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA klesl o pět bazických bodů na 1,92 %. V zelených číslech v závěru týdne skončilo všech deset hlavních sektorů. Dařilo se zejména cenným papírům ze sektoru základních materiálů, finančním titulům a akciím z energetického odvětví. Relativně nejhůře si naopak vedly telekomunikační tituly, akcie technologických firem a cenné papíry z průmyslového odvětví. Za celý uplynulý týden Dow přidal 2,14 %, S&P 500 posílil o 2,68 % a Nasdaq zpevnil o 3,16 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Po třech červených svíčkách jedna sytě zelená, letošní pravidla hry stále platí

Jak reagují akcie na první zvýšení sazeb ze strany Fedu? Grafy řeknou vše

2. Evropské akcie v pátek zdražily zhruba o procento, slušné zisky braly i za celý týden

Hlavní evropské akciové trhy týden zakončily optimisticky. Burzy v Británii, Německu a Francii přidaly kolem procenta. V Británii nahoru trh táhly akcie firem z energetického odvětví a sektoru základních materiálů, ve Francii zase příznivě působila zpráva o velké fúzi výrobců stavebních materiálů. Britský FTSE 100 připsal 0,80 %, německý DAX vzrostl o 1,18 % a francouzský CAC 40 zpevnil o procento. Dařilo se akciím ze sektoru základních materiálů, odvětví ropy a zemního plynu a slušně rostly i bankovní tituly. Mírně pod nulou naopak skončily akcie z potravinářského odvětví, sektoru spotřebního zboží a nedařilo se ani mediálním titulům. Britský FTSE 100 vystoupil poprvé v historii nad psychologicky důležitou hladinu 7 000 bodů a intradenní maximum stanovil na 7 024,21 bodu. Jednotný evropský index DJ EURO STOXX 50 v pátek posílil o 1,51 % na 3 726,07 bodu a široký západoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,79 % na 404,01 bodu. Akcie mimo jiné podporoval i optimismus investorů na Wall Street. Hlavní index aténské burzy vzrostl téměř o tři procenta po vstřícných vyjádřeních předních činitelů Evropské unie vůči Řecku. Za celý týden FTSE 100 zpevnil o 4,11 % na 7 022,51 bodu, DAX vzrostl o 1,16 % na 12 039,37 bodu a CAC 40 připsal 1,74 % na 5 087,49 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za pět obchodních dní přidal 1,91 % na 3 726,07 bodu a index STOXX Europe 600 uzavřel silnější o 1,87 % na 404,01 bodu.

Měnový trh to přehání. Evropu už by neměl podceňovat

Jak chránit své peníze v době, kdy ECB ničí euro

3. Pražská burza zakončila týden růstem, během dne překonala dvouleté maximum. Za pět obchodních dní stoupla o necelé procento

Během pátečního obchodování dosáhla burza nejvyšší úrovně od ledna 2013. Nakonec index PX připsal 0,23 % na 1 044,90 bodu. Nejvýraznější růst v pátek zaznamenaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, které posílily o 2,65 % na 205,30 Kč. Přes procento přidaly cenné papíry petrochemického podniku Unipetrol (+1,19 %) a pojišťovny Vienna Insurance Group (+1,14 %). Do červených čísel spadlo 5 ze 14 hlavních emisí - Komerční banka (-1,18 %), CETV (-0,44 %), Pegas Nonwovens (-0,36 %), Philip Morris ČR (-0,13 %) a Fortuna (-0,05 %). Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze posílily o 0,8 %. Největší růst za pět obchodních dní vykázaly akcie energetické společnosti ČEZ (+3,7 % na 631,60 Kč), největší pokles naopak postihl akcie těžební firmy NWR (-13,2 % na 0,33 Kč).

Investiční večer: Reality - investice, která má váhu

O2 C.R., CETV a Pegas Nonwovens: Kompletní přehled investičních doporučení

4. Očekávané události

Pondělí na makrodata tradičně příliš bohaté nebude. V Evropě vyjde výsledek běžného účtu Řecka, německá centrální banka vydá pravidelnou měsíční zprávu a z eurozóny přijde předběžný index spotřebitelské důvěry za březen. V Berlíně se navečer sejdou německá kancléřka Angela Merkelová a řecký premiér Alexis Tsipras, aby hovořili o řecké dluhové krizi. V Evropském parlamentu bude před Hospodářským a měnovým výborem hovořit šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, v Bratislavě se bude konat setkání ministrů zahraničí Německa, Polska, České republiky, Maďarska a Slovenska a v černohorské Podgorici promluví francouzský člen Výkonné rady ECB Benoît Cœuré. Ve Spojených státech investory čekají index aktivity chicagského Fedu a prodeje starších domů. Se svými projevy vystoupí šéfka clevelandského Fedu Loretta Mesterová, šéf sanfranciské pobočky Fedu John Williams a v New Yorku promluví místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer. Izraelská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky a francouzská centrální banka uspořádá konferenci, na které mimo jiné promluví i její guvernér Christian Noyer. Hospodářské výsledky zveřejní COSCO Pacific, China International Marine Containers Group či National Bank of Greece. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Facebook se stal desátou největší firmou v indexu S&P 500

Tržní kapitalizace americké společnosti Facebook, která je provozovatelem stejnojmenné sociální sítě, se v uplynulém týdnu zvýšila na 231,6 miliardy dolarů. Facebook se tak stal desátou největší firmou, jejíž akcie jsou zařazeny do benchmarkového indexu S&P 500. Akcie společnosti se v pátek dostaly na nové historické maximum 84,60 USD a uzavřely na 83,80 USD. Za celý týden zpevnily o 7,4 %.

6. Kyjev: Rusko bude muset plyn výrazně zlevnit, jinak jej neprodá

Moskva bude muset Kyjevu dodávky zemního plynu výrazně zlevnit, pokud chce konkurovat zvýšenému ukrajinskému dovozu z Evropské unie. Jinak Ukrajina ruský plyn odebírat nebude. Agentuře Reuters to po pátečních jednáních se svým ruským protějškem řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Schůzka, která se zabývala kontraktem na ruské dodávky plynu ve druhém a třetím čtvrtletí, skončila bez dohody, podle Demčyšyna ale jednání pokročila. Rozhovory mají pokračovat v polovině dubna v Berlíně.

7. Analytici: ČNB ve čtvrtek slovně zasáhne proti silné koruně

Bankovní rada ČNB podle analytiků nechá na svém čtvrtečním zasedání závazek udržovat kurz české koruny nad hranicí 27 EUR/CZK beze změny. Zároveň ale ekonomové očekávají slovní reakci centrální banky na posilující korunu, která se v posledních dnech uvedené hranici přiblížila. Posilující kurz koruny komentovali členové bankovní rady již v uplynulých dnech. V pátek koruna uzavřela na 27,47 EUR/CZK.

8. Babiš: Evidence tržeb se nebude týkat drobných řemeslníků

Elektronická evidence tržeb se nebude týkat drobných řemeslníků. Vztahovat se bude zhruba na 300 tisíc živnostníků, mezi něž patří zejména restaurace, hotely a maloobchodní prodejci. V České televizi to v neděli uvedl ministr financí Andrej Babiš. Původně se hovořilo až o 600 tisících firem. Ministr zároveň připustil, že se zavedení systému může o pár měsíců zpozdit, původní start byl plánován na leden 2016.

9. USA vydaly pravidla pro těžbu pomocí frakování na federální půdě

Americká federální vláda v pátek zveřejnila pravidla pro těžbu ropy a plynu pomocí takzvaného hydraulického frakování, jímž se dobývá surovina z nepropustných hornin. Nová pravidla platná pro využívání federální půdy by měla rozptýlit obavy z toho, že by frakování mohlo poškodit životní prostředí. Těžaře by to ale významnějšími dodatečnými náklady zatížit nemělo, uvedla agentura Reuters.

10. Platové nůžky mezi vedením a řadovými pracovníky se prohlubují

Platové rozdíly mezi řadovými pracovníky a vedením firem se od roku 2008 ve všech regionech světa prohloubily. V Česku se platové nůžky rozevřely o 4,8 %, v celé Evropě o 2,2 % a v severní Americe o 7,2 %. Vyplývá to z průzkumu globální poradenské společnosti Hay Group. Celosvětově se rozdíly v odměňování řadových pracovníků a vysokého managementu ve 42 zemích zvětšují a ve 21 zemích se zmenšují.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Burger King bude prodávat voňavku s vůní grilovaného burgeru

Americký řetězec s rychlým občerstvením Burger King má údajně řešení pro milovníky hamburgerů, kteří se nemohou nabažit jejich vůně. Chystá pro ně voňavku s odérem grilovaného burgeru. Půjde ale jen o limitovanou edici, která se má prodávat pouze 1. dubna, a to jen v Japonsku. Firma podle agentury AP tvrdí, že nejde o aprílový žertík.

Burger King chce prý od nynějška slavit 1. duben v Japonsku jako "Den Whopperu", jak se jmenuje nejznámější produkt firmy. Voňavka s názvem "Flame Grilled" se bude prodávat spolu s hamburgerem za 5 tisíc jenů (zhruba tisíc korun) a dostane se prý jen na tisíc prvních zájemců.

Společnost na akci vyrobila i speciální reklamní spot, japonské zpravodajské weby ale zůstávají ohledně pravdivosti reklamy skeptické a připomínají, že "Whopper" znamená v angličtině mimo jiné "nehorázná lež".

Burger King už několikrát předvedl, že ve svých reklamách využívá šprýmů. V roce 2007 například na "apríla" přišel s reklamou na "Whopper pro leváky" a s další "kachnou" se vytasil v roce 2013, kdy nabízel "hands-free držák na Whopper".

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
před 14 minutami

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů
včera v 22:10

Trump dekretem nařídil vládě podpořit výrobu plicních ventilátorů

Prezident Spojených států Donald Trump ve čtvrtek s využitím zmocňovacího zákona o obranné výrobě nařídil vládě, aby...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
včera v 21:35

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
včera v 20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
včera v 20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
včera v 20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
včera v 19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
včera v 18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
včera v 18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
včera v 18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
včera v 17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
včera v 16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
včera v 16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
včera v 16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
včera v 15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
včera v 15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
včera v 14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně