Co musíte ráno vědět (1. dubna)
|

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak si v závěru prvního čtvrtletí vedly akciové trhy v Evropě i Spojených státech, kam chce investovat George Soros a co si můžete koupit za jeden dolar? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý zakončily březen neslavně, od začátku roku se indexy vyvíjejí smíšeně

Americké akcie v úterý po výrazném pondělním oživení oslabily a jejich indexy ztratily zhruba procento. Pozornost investorů na Wall Street se zaměřovala na ropný sektor a pokračující sestup cen ropy v souvislosti s vrcholícím jednáním o íránském jaderném programu. V červených číslech americké akcie skončily i za celý měsíc, od začátku roku se ale indexy na směru vývoje shodnout nedokázaly. Dow v úterý oslabil o 1,11 % na 17 776,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,88 % na 2 067,89 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,94 % na 4 900,88 bodu. Index volatility VIX v úterý stoupl o 5,38 % na 15,29 bodu a výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o dva bazické body na 1,92 %. Z deseti hlavních sektorů se v plusu udrželo pouze odvětví služeb. Nejvíce klesly akcie ze sektoru zdravotní péče, cenné papíry z odvětví základních materiálů a tituly ze sektoru necyklického spotřebního zboží. Za celý březen index Dow klesl o 1,94 %, S&P 500 odepsal 1,74 % a Nasdaq ztratil 1,26 %. Akcie navíc v úterý uzavřely nejen třetí měsíc roku, ale také první čtvrtletí. Index Dow za tři měsíce klesl o 0,24 %, S&P 500 ale naopak o 0,44 % zpevnil a Nasdaq stoupl o 3,48 %. Pro index S&P 500 byl letošní první kvartál devátým růstovým čtvrtletím v řadě. V poválečné historii rostl nejsledovanější americký akciový index takto dlouho nepřetržitě již pouze v dalších třech případech. Na druhou stranu se ale pro S&P 500 uplynulé čtvrtletí stalo nejslabšími třemi měsíci od roku 2012.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Hluboké ztráty neprovázel významný nárůst volatility a důležitá hladina podpory zůstala nedotčena, na nové rekordy si ale budeme muset počkat

Shiller: Centrální banky jsou v tom nevinně, akciovou bublinu nafukuje strach investorů

2. Evropské akcie v závěru čtvrtletí umazaly část zisků

Evropské akcie v závěru kvartálu tlačily do červených čísel právě ty sektory, které jim zajistily předchozí zisky, nedařilo se zejména akciím automobilek. Britský FTSE 100 v úterý odepsal 1,72 % a francouzský CAC 40 necelé procento, stejně jako německý DAX. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 0,64 %, v plusu se pohybovaly pouze sektor cestovního ruchu a maloobchodní odvětví, zbývající sektory zamířily do červených čísel v čele s chemickým odvětvím a automobilovým průmyslem. Za celý březen FTSE 100 ztratil 1,5 %, zatímco CAC 40 připsal 3,5 % a německý DAX posílil o 6 %. Za celý kvartál pak FTSE 100 zpevnil o 3,3 %, CAC 40 posílil o 17,99 % a DAX o 22,03 %.

Eurozóna v současné podobě nemůže přežít, tvrdí dluhopisoví experti

Řecko na dalším rozcestí: SHORT, nebo LONG?

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, objem obchodování v závěru čtvrtletí dosáhl téměř miliardy korun

Index PX v úterý připsal 0,23 % na 1 033,66 bodu. Za celý březen index zpevnil o procento a za kvartál o více než 9 %. Více než polovinu celkového zobchodovaného objemu na burze zastupovaly akcie energetické společnosti ČEZ, které zpevnily o 0,38 % na 627,50 Kč. Výrazně nižší zobchodovaný objem zaznamenaly bankovní tituly - Komerční banka připsala 0,22 % a Erste Group Bank 0,56 %. Akcie O2 C.R. podražily o 1,64 % a cenné papíry pojišťovny VIG si polepšily o 0,18 %, zatímco akcie výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens ztratily přes procento, stejně jako akcie skupiny Pivovary Lobkowicz. Cenné papíry mediální CME odevzdaly dokonce přes tři procenta.

Petrochemický holding Unipetrol se může stát výlučným vlastníkem České rafinérské. Transakci schválil napodruhé Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), když zamítl odvolání jednoho z účastníků řízení. Transakce, na konci které Unipetrol zcela ovládne Českou rafinérskou, by měla být dokončena v letošním druhém čtvrtletí. Akcie Unipetrolu v úterý zakončily obchodování lehce pod nulou se ztrátou 0,04 %.

V čem tkví kouzlo dividendových akcií nejen na pražské burze

4. Očekávané události

První dubnový den se ponese ve znamení finálních indexů nákupních manažerů jak v Evropě (Itálie, Francie, Německo, eurozóna, Nizozemsko, Rusko, Polsko, Španělsko, Česká republika, Řecko), tak ve Spojených státech a Asii (Jižní Korea, Japonsko, Čína, Tchaj-wan, Vietnam, Indonésie). Spojené státy navíc na trhy pošlou i zprávu o indexu nákupních manažerů podle institutu ISM, zaměstnanost v soukromém sektoru v březnu od ADP a stavební výdaje za únor. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru klesla na nejnižší úroveň od května 2012, v celé EU je nejníže od září 2011

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v únoru klesla na 11,3 %. Analytici původně očekávali pokles na 11,2 % z lednových 11,4 % (revidováno z 11,2 %). V únoru 2014 činila míra nezaměstnanosti v eurozóně 11,8 %. V celé Evropské unii míra nezaměstnanosti klesla na 9,8 % z 9,9 % v lednu a 10,5 % v únoru 2014. Jedná se tak o nejnižší míru nezaměstnanosti v EU28 od září 2011.

Pokles spotřebitelských cen v eurozóně podle předběžných dat v březnu zpomalil

Míra nezaměstnanosti v Německu v březnu klesla na rekordní minimum

6. Řecko se s věřiteli nedohodlo, rozhovory budou pokračovat

Podle tří zdrojů agentury Reuters jednání Řecka a jeho zahraničních věřitelů skončilo bez výsledku a mělo by pokračovat příští týden. Čtvrtý zdroj dodal, že zastavení jednání není signálem roztržky, ale ukazuje pomalý pokrok. Podle něj je možné, že jednání budou pokračovat již ve středu v Aténách.

7. Přijde recese zisků amerických firem bez recese ekonomiky? Nebylo by to poprvé, akcie po nich zatím zažívaly dobré časy

Pokles ziskovosti firem alespoň dva kvartály v řadě, aniž by ekonomika byla v recesi? V USA celkem výjimečná věc. Pokles zisků se v Americe za uplynulý kvartál všeobecně očekává, akcioví investoři by se toho nicméně děsit nemuseli. Ale věřte historii.

8. George Soros: Možná budu na Ukrajině investovat miliardu dolarů

George Soros dlouho vyzýval trhy k tomu, aby pumpovaly miliardy na Ukrajinu. Nyní je podle všeho připraven svá slova sám následovat. Soros v rozhovoru s rakouskými novinami Der Standard prohlásil, že je připraven za určitých podmínek do ukrajinské ekonomiky investovat miliardu dolarů. "Jedná se o konkrétní investiční nápady, například v zemědělských a infrastrukturních projektech. Dal bych do toho tak miliardu dolarů. Musí to generovat zisk. Bude z toho profitovat má nadace, ne já osobně," řekl Soros.

9. Čína od 1. května zavede systém pojištění vkladů

Čína vůbec poprvé zavede pojištění vkladů u bank. Od května budou pojištěné vklady až do výše 500 tisíc jüanů, oznámila v úterý vláda. Pojištění vkladů je považováno za velmi důležitý krok v plánu liberalizace bankovního sektoru a má pomoci bankám k větší flexibilitě a konkurenceschopnosti.

10. Česká ekonomika ve čtvrtém kvartálu expandovala o něco méně, než se čekalo

Česká ekonomika ve čtvrtém kvartálu loňského roku podle finálních dat Českého statistického úřadu expandovala tempem 1,4 % meziročně, předchozí zpřesněný odhad přitom počítal s 1,5% růstem. Mezikvartálně se HDP zvýšil o 0,4 %, jak se očekávalo. Zpřesněný odhad potvrdil růst HDP v roce 2014 o 2 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Cablevision Systems chce koupit bulvární noviny za jeden dolar

Kabelová televizní společnost Cablevision Systems plánuje tento týden přednést akviziční nabídku novinám New York Daily News. Hodnotu bulvárního deníku přitom podle nejmenovaného zdroje stanovuje na jeden dolar.

Před měsícem vydavatel novin Mortimer Zuckerman, newyorský mediální a realitní magnát, oznámil, že hodlá deník prodat, a najal si k tomu účelu společnost Lazard. Čtenost deníku a jeho příjmy z reklamy již několik let stabilně klesají.

Dolarová nabídka Cablevision údajně bere v potaz především ztrátu deníku v minulém roce, která činila 30 milionů dolarů, a také jeho klesající náklad, který je výrazně odvislý od prodejů na stáncích.

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
před 40 minutami

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé…
včera v 10:02

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl nad 3 600, země obnoví některé ekonomické aktivity

Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3 603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem má země 58 226...
Írán Blízký a Střední východ Koronavirus
ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit
včera v 08:51

ČSOB: Sedm pct firem raději propouští, než by využily kurzarbeit

Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost 7 %českých firem. Vysvětlují to tím, že tato...
Pracovní trh
ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500…
včera v 06:51

ČEZ: O odklad platby záloh kvůli koronaviru už požádalo přes 2 500 lidí

Přes 2 500 zákazníků zatím požádalo u společnosti ČEZ Prodej o odklad platby záloh za energie v souvislosti s dopady...
ČEZ Elektřina Energetika
ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v…
4. 4. 2020 20:46

ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do klíčových firem v problémech

Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do...
Česká republika Byznys a podnikání Politika
V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
4. 4. 2020 14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
4. 4. 2020 09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
4. 4. 2020 08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl