Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!
|

Konec krize v Evropě? Na radost je brzy!

Data z eurozóny jsou sice v posledních týdnech lepší než očekávání analytiků, dlouhodobější optika ale ukazuje, že je hospodářství stále mimořádně slabé. Rostou obavy, že se ekonomický vývoj v Evropě stále více podobá tomu v Japonsku, píše britský ekonom, šéf Capital Economics a sloupkař Daily Telegraph Roger Bootle.

Eurozóna Japonsko Deflace Dluhová krize Evropská ekonomika

Pokud se podíváme na trh s dluhopisy zemí eurozóny, řekneme si možná, že se evropská ekonomika nemá čeho bát. Problém je v tom, že trhy byly v podobném režimu bezstarostnosti i těsně před tím, než vypukla pro eurozónu téměř existenční krize v roce 2012.

Finanční trhy jsou spolehlivé v posuzování a oceňování událostí či okolností, které jsou konkrétní a bezprostřední, ve světle těch nejistých a v čase vzdálenějších ale tuto funkci ztrácejí. Jejich typickou reakcí na prohlubování nejistoty je optimismus a přehlížení faktů.

Ekonomická katastrofa

Pokud porovnáme výkonnost v různých zemích od začátku roku 2008 do konce roku 2014, při zahrnutí období krize, recese a následného oživení začíná být ekonomická katastrofa eurozóny zřetelná. Od začátku roku 2008 do třetího kvartálu 2014 vzrostla americká ekonomika o 8,4 %. Ekonomika eurozóny naproti tomu klesla o 2,2 %. Německu se podařilo dosáhnout růstu o 3 %, poloviční tempo růstu vykázala Francie. Španělsko, Portugalsko, Itálie a Řecko ztratily 6,4 %, respektive 7,3 %, 9,5 % a 26 %.

Katastrofický vývoj řeckého HDP odpovídá zhruba poklesu, který zažily Spojené státy a Německo v 30. letech. Zajímavá jsou čísla pro ostatní kontinentální státy mimo EU. Za stejné období Norsko a Švýcarsko ekonomicky expandovaly o 6 %, respektive 8 %.

Rozsah evropské krize vykresluje srovnání s Čínou. Během sledovaného období necelých 7 let narostl HDP Číny o 70 %. Není to ale jen Čína, která je svým růstem světovým unikátem. Indický HDP vzrostl o 32 %. Je tedy cosi shnilého v (ne)státě evropském.

Kontrast mezi Německem a Francií

Po většinu doby fungování eurozóny se ekonomice Německa vcelku dařilo. Působilo to tak i v roce 2014, kdy jeho HDP rostl zhruba o 1,5 % (nad průměrem eurozóny, ale pomalu na celosvětové poměry).

Zajímavá je vedle toho situace Francie. V prvních letech fungování eurozóny její ekonomika podávala výkon srovnatelný s Německem. Ať už jste se podívali na jakýkoli ukazatel (růst, nezaměstnanost, inflaci nebo veřejné finance), dostali jste podobný obrázek. Německo hospodařilo sice s větším přebytkem běžného účtu, ale Francie také zůstávala přebytková. Od roku 2006 se ale situace začala měnit a relativní výkon Francie ve všech směrech klesal.

Má to dva fundamentální důvody. Zaprvé, reformy Hartz cílené na pracovní trh v Německu v letech 2003 až 2005 umožnily pokles míry nezaměstnanosti. Francie naproti tomu žádné takové reformy neprovedla. Zadruhé, německým firmám se neobvykle dařilo udržet nízké náklady a zvyšovat konkurenceschopnost.

Jak se výkonnost francouzské ekonomiky odchylovala od jejího velkého souseda, začala se stále více podobat spíše periferním ekonomikám než Německu a jádru eurozóny.

Problém periferií

Jedna periferní země se ze srovnání vymyká - Irsko. Jeho ekonomika začala nedávno opravdu oživovat. Stále má ale velké problémy, zejména ve veřejných financích a bankovním sektoru. Jako malá a otevřená ekonomika mohlo těžit ze zlepšení konkurenceschopnosti díky domácí deflaci, která zahrnovala obrovské škrty v platech ve veřejném sektoru. V roce 2014 vzrostl irský export o více než 12 %.

Vývoj ve čtyřech dalších periferních ekonomikách byl naoko rozdílný. Ve Španělsku, Portugalsku a Řecku došlo podle některých ukazatelů k celkem rychlému zlepšení konkurenceschopnosti, opět díky domácí deflaci zahrnující škrty ve mzdách. Ve skutečnosti ale situace tak růžová nebyla.

U řady zemí se běžné účty přehouply do přebytku. Stalo se tak ale jen částečně díky oživení exportu. Za změnou stál především pokles dovozu, který byl důsledkem propadu domácí poptávky. Když v roce 2014 začalo docházet k jejímu oživení, dovoz vzrostl a běžný účet se rychle zhoršil.

Ve všech okrajových zemích se ekonomická situace zlepšila. HDP mírně stoupal a nezaměstnanost poklesla. Snížení vládních deficitů bylo markantní, nic se ale nedělo s poměrem dluhu k HDP, který ve všech třech zemích (Španělsko, Portugalsko, Řecko) stoupal. V Řecku to už vedlo k nové krizi navzdory loňským signálům, že by již řecká ekonomika mohla obracet kurz (primární přebytek).

Zajímavý je osud Itálie. S růstem dluhu má stejnou zkušenost jako další periferní státy, nyní je jeho poměr k HDP 130 %. Na rozdíl od ostatních ale země neprodělala deflaci cen a mezd a nejeví známky zlepšení konkurenceschopnosti. Nedochází k reálnému zlepšení v exportu. HDP stagnuje a nezaměstnanost se drží na téměř 13 %. Vyhlídky reforem, které by zemi vrátily na správnou cestu, navíc nepůsobí realisticky. Podobně jako u Francie není ani italský systém schopen zajistit zemi to, co by potřebovala. Ekonomika tak ustrnula a tři hlavní italské opoziční strany jsou euroskeptické.

"Německou" cestou

O tom, že Němci více šetří než utrácejí, a proto hospodaří s přebytkem, se dlouhodobě ví. Po téměř celou dobu fungování eurozóny se přebytky jádra zrcadlí v deficitech periferie. Jako celek je eurozóna v rovnováze. Nicméně s poklesem poptávky v periferiích a zlepšením konkurenceschopnosti v některých zemích začíná docházet ke změně. Eurozóna hospodaří s přebytkem běžného účtu kolem 0,5 % světového HDP. V roce 2014 to odpovídalo zhruba součtu přebytků OPEC a Ruska. V roce 2015 tyto přebytky zajišťované ropou zmizí, takže eurozóna vykáže jeden z největších přebytků na světě.

Přebytek Japonska zmizel, ten čínský klesl na polovinu a přebytky ropných velmocí se s klesající cenou klíčové komodity vytratily. Objevil se ale nový zdroj nerovnováh - eurozóna samotná. Euro přetvořilo celou eurozónu do německé podoby, s tím rozdílem, že nyní je za přebytky slabá poptávka, ne lepší produktivita.

Vydá se eurozóna ve stopách Japonska?

Panují stále větší obavy, že eurozónu postihne katastrofický osud a bude muset vytrpět "ztracenou dekádu" ve stylu Japonska. Přitom v případě Japonska to dekáda nebyla zase až tak ztracená, produkce setrvale rostla. A byly to dekády dvě. Ve srovnání toho, jak na tom bylo Japonsko a kde je nyní eurozóna oproti roku 2008, je patrné, že japonský HDP ve stejném období první "ztracené dekády" vzrostl o 10 %, zatímco eurozóna se potýká s 2% poklesem. Co by tedy Evropa za japonský scénář dala.

Zdrojem i důsledkem japonských problémů během dvou "ztracených dekád" byla deflace. Svazovala ekonomickou aktivitu, vedla firmy a domácnosti k odkládání výdajů a zvyšovala hodnotu vládního dluhu. Podobně jako v Japonsku je i většina zemí v eurozóně velice zadlužená. Pokud tyto státy spadnou do deflace, zadlužení poroste a bude hrozit velká finanční krize.

Do konce roku 2014 eurozóna již deflaci vykázala. A to nejen v periferních ekonomikách, kde byla součástí plánu. Lze navíc očekávat, že region z deflace nevyjde ani v roce 2015. Nebezpečím poklesu cen je to, že nižší ceny vedou k očekávání dalšího propadu. Deflace v negativním scénáři ovlivní spotřebitele, přiměje je neutrácet a vznikne takzvaná deflační spirála. Stalo se to v Japonsku a dnes to hrozí v eurozóně. Uvidíme, zda vlády a ECB dokáží tento nepříznivý výhled zvrátit.

Zdroj: The Telegraph
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání
16:20

Současné posilování akcií nemusí mít dlouhého trvání

Posilování akcií v USA i na ostatních světových trzích sice naplňuje investory optimismem, ten však může být...
Světové akcie Americké akcie S&P 500
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby