Měsíční zpráva o elektřině: Podpora ekonomiky v Číně může pomoci uhlí, portfolio RWE ilustrující problémy na trhu a zadrhávání MSR s dopadem na povolenky
|

Měsíční zpráva o elektřině: Podpora ekonomiky v Číně může pomoci uhlí, portfolio RWE ilustrující problémy na trhu a zadrhávání MSR s dopadem na povolenky

Březnové obchodování s elektřinou se neslo ve velmi poklidném duchu, když se cena Cal16 s výjimkou začátku měsíce držela v úzkém rozpětí asi 0,5 EUR/MWh.

Komodity Elektřina Energetika Emisní povolenky Analytici ČS

Zkraje března ještě dobíhal sestupný trend započatý v polovině února, v jehož rámci poklesla cena českého baseloadu Cal16 z 33,60 na 31,60 EUR/MWh v půli března. Po zbytek měsíce zůstala cena relativně inertní vůči zvýšené volatilitě na ostatních energetických trzích.

Kurz EUR/CZK nijak výrazně neovlivnil korunovou cenu elektřiny, když měnový pár načal i zakončil měsíc okolo hranice 27,5. V průběhu měsíce došlo k mírnému posílení kurzu k hranici 27,2 EUR/CZK, poté však zisky smazala slovní intervence ČNB v neprospěch koruny.

Jako již tradičně si česká elektřina zachovávala vysokou míru korelace se svým německým ekvivalentem. DE/CZ spread se pro Cal16 obchodoval v rozmezí 0,30-0,40 EUR/MWh.

V průběhu března došlo k mírnému zploštění české swapové křivky zejména mezi Cal16/Cal17. Tento spread poklesl z hodnot okolo 1,05 EUR/MWh až k 0,50 EUR v druhé polovině března. V uplynulém měsíci jsme přitom zaznamenali velmi nízkou obchodní aktivitu s převažujícími spotřebitelskými nákupy korporací.

Vývoj cen elektřiny a dalších komodit

Krátkodobý výhled: Jednání o MSR se zadrhává

Ceny elektřiny, uhlí a emisních povolenek

Hlavním hybatelem cen elektřiny je v současné době pokračující pokles cen uhlí (minulý měsíc o 10 %). To trpí zpomalením v Číně, klesajícími cenami ropy a přes slabý rubl i problémy na Ukrajině. Import energetického uhlí do Číny v prvních dvou měsících roku doslova zkolaboval (pokles o zhruba 50 % meziročně), což nedokázaly vynahradit nárůsty importů v Japonsku či v Indii. Exporty uhlí z Ruska díky slabému rublu rostou, za rok 2014 se zvýšily o 10 % a téměř vyvážily snížené vývozy z USA.

S výhledem na duben očekáváme, že se ceny uhlí díky stimulačním opatřením v Číně (například uvolnění podmínek pro poskytování hypoték) stabilizují. Bude to ale spíše otázka tržního sentimentu, na skutečné zlepšení situace si ještě počkáme.

Clean dark spread v Německu a cena zemního plynu

K poklesu cen uhlí se v průběhu března přidaly i emisní povolenky, které reagovaly na zadrhávající se postup schvalování tržní stabilizační rezervy (MSR). 1. dubna ale povolenky reagovaly pozitivně na zveřejněná data o emisích za loňský rok a předchozí ztráty vymazaly. Loňské emise podle neúplných dat Evropské komise díky teplému počasí klesly o 4,8 %, trh čekal propad až o 5,8 %. Nemyslíme si, že o něco vyšší než očekávané emise za loňský rok budou mít na trh dlouhodobější dopad. Rozdíl proti odhadům je asi 20 milionů tun a není jasné, co za ním přesně stálo. Interpretace předběžných dat je pak chronicky problémová, bude záležet na zpřesněných údajích.

Spotřeba elektřiny

Osud MSR, kde se hraje o 900 milionů backloadovaných povolenek a o dalších 200 milionů povolenek ročně, je řádově jiná váha. Poté, co výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí schválil svůj návrh MSR, se jednání přesunulo do trialogu Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady Evropské unie (Rady ministrů). Rada ministrů EU na první schůzce s představiteli parlamentu nesdílela představu zavedení MSR od roku 2018 a nadále se drží termínu roku 2021. To by byl pro ceny povolenek problém.

I když asi nakonec dojde na kompromis (2019?), může být výsledek příliš slabý na to, aby cenu povolenek poslal výrazně výše nad aktuálních 7 eur. Náš odhad: Pokud by dohodu nedoprovázely další úpravy, byla by cena povolenek střednědobě maximálně 10 eur. Další jednání jsou plánována na 5. května.

Naopak clean-dark spready v souladu s naším očekáváním po oznámení výsledků velkých energetických firem začaly postupně růst. RWE naznačila další zavírání elektráren a E.ON oznámil uzavření plynové elektrárny Irsching. Blíží se také květnové (předčasné) uzavření 1,2GW jaderné elektrárny Grafenrheinfeld. Z reportovaných výsledků velkých energetik se tedy zdá, že odstavování starých elektráren konečně začíná nabírat na rychlosti.

Spready by se v nejbližší době měly pohybovat v závislosti na vývoji makrodat a na výsledku jednání s Řeckem, v delším výhledu čekáme jejich pokračující oživování. Hlavním dlouhodobým rizikem v této oblasti je možné zavedení kapacitního trhu v Německu.

Celkově očekáváme v následujícím měsíci velmi mírné oživení cen elektřiny o 1-2 % tažené sezónním zlepšením sentimentu ohledně Číny (stabilizace trhu s uhlím) a postupným růstem spreadů.

RWE má více než třetinu kapacity cash flow negativní

Jedna ze dvou největších německých energetik společně s hospodářskými výsledky za 4Q2014 ukázala mimo jiné i to, jak si aktuálně stojí její konvenční (uhlí, plyn a jádro) elektrárny.

RWE má v Německu, Nizozemsku a Spojeném království celkem 41 GW instalované kapacity. 35-45 % této kapacity při ceně okolo 32 EUR/MWh nedokáže vydělat na pokrytí hotovostních nákladů, dalších 5-10 % kapacity nedosáhne na pokrytí odpisů (na pozitivní EBIT) a pouze 25-35 % portfolia firmě pokryje její kapitálové náklady (WACC = vyplatí se postavit znovu). RWE celkově odhaduje, že (pokud nebude prodloužena takzvaná jaderná daň) je celé její konvenční portfolio z hlediska cash flow neutrální (ziskové elektrárny pouze pokryjí ztráty na ostatních provozech).

Návratnost konvenčního portfolia RWE

Není divu, že RWE nevylučuje pokračující uzavírání konvenčních elektráren. Dosud zavřela nebo plánuje zavřít 8,3 GW plynových a černouhelných elektráren.

Obdobně válčí s nízkými cenami elektřiny také společnost E.ON, která od roku 2012 zavřela 10 GW konvenčních kapacit a tento týden oznámila zavření nové 1,4GW plynové elektrárny Irsching. E.ON má v EU dohromady 36 GW kapacity. Náš odhad vývoje instalovaných kapacit v Německu sice ukazuje na další růst z důvodu rozvoje obnovitelných zdrojů, odhadovaná v průměru dostupná kapacita (snížená o odstávky a odhadovanou indisponibilitu obnovitelných zdrojů) by ale mohla do roku 2021 (datum finálního uzavření jaderných elektráren) spadnout z asi 130 % na 114 % maximálního zatížení, což už není mnoho ani na soustavu bez nestabilních zdrojů.

Německo - instalovaná a disponibilní kapacita výroby elektřiny Futures křivky na trzích s elektřinou, uhlím a emisními povolenkami Dubnové události významné pro trh s elektřinou
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 34 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky