Měsíční zpráva o elektřině: Podpora ekonomiky v Číně může pomoci uhlí, portfolio RWE ilustrující problémy na trhu a zadrhávání MSR s dopadem na povolenky
|

Měsíční zpráva o elektřině: Podpora ekonomiky v Číně může pomoci uhlí, portfolio RWE ilustrující problémy na trhu a zadrhávání MSR s dopadem na povolenky

Březnové obchodování s elektřinou se neslo ve velmi poklidném duchu, když se cena Cal16 s výjimkou začátku měsíce držela v úzkém rozpětí asi 0,5 EUR/MWh.

Komodity Elektřina Energetika Emisní povolenky Analytici ČS

Zkraje března ještě dobíhal sestupný trend započatý v polovině února, v jehož rámci poklesla cena českého baseloadu Cal16 z 33,60 na 31,60 EUR/MWh v půli března. Po zbytek měsíce zůstala cena relativně inertní vůči zvýšené volatilitě na ostatních energetických trzích.

Kurz EUR/CZK nijak výrazně neovlivnil korunovou cenu elektřiny, když měnový pár načal i zakončil měsíc okolo hranice 27,5. V průběhu měsíce došlo k mírnému posílení kurzu k hranici 27,2 EUR/CZK, poté však zisky smazala slovní intervence ČNB v neprospěch koruny.

Jako již tradičně si česká elektřina zachovávala vysokou míru korelace se svým německým ekvivalentem. DE/CZ spread se pro Cal16 obchodoval v rozmezí 0,30-0,40 EUR/MWh.

V průběhu března došlo k mírnému zploštění české swapové křivky zejména mezi Cal16/Cal17. Tento spread poklesl z hodnot okolo 1,05 EUR/MWh až k 0,50 EUR v druhé polovině března. V uplynulém měsíci jsme přitom zaznamenali velmi nízkou obchodní aktivitu s převažujícími spotřebitelskými nákupy korporací.

Vývoj cen elektřiny a dalších komodit

Krátkodobý výhled: Jednání o MSR se zadrhává

Ceny elektřiny, uhlí a emisních povolenek

Hlavním hybatelem cen elektřiny je v současné době pokračující pokles cen uhlí (minulý měsíc o 10 %). To trpí zpomalením v Číně, klesajícími cenami ropy a přes slabý rubl i problémy na Ukrajině. Import energetického uhlí do Číny v prvních dvou měsících roku doslova zkolaboval (pokles o zhruba 50 % meziročně), což nedokázaly vynahradit nárůsty importů v Japonsku či v Indii. Exporty uhlí z Ruska díky slabému rublu rostou, za rok 2014 se zvýšily o 10 % a téměř vyvážily snížené vývozy z USA.

S výhledem na duben očekáváme, že se ceny uhlí díky stimulačním opatřením v Číně (například uvolnění podmínek pro poskytování hypoték) stabilizují. Bude to ale spíše otázka tržního sentimentu, na skutečné zlepšení situace si ještě počkáme.

Clean dark spread v Německu a cena zemního plynu

K poklesu cen uhlí se v průběhu března přidaly i emisní povolenky, které reagovaly na zadrhávající se postup schvalování tržní stabilizační rezervy (MSR). 1. dubna ale povolenky reagovaly pozitivně na zveřejněná data o emisích za loňský rok a předchozí ztráty vymazaly. Loňské emise podle neúplných dat Evropské komise díky teplému počasí klesly o 4,8 %, trh čekal propad až o 5,8 %. Nemyslíme si, že o něco vyšší než očekávané emise za loňský rok budou mít na trh dlouhodobější dopad. Rozdíl proti odhadům je asi 20 milionů tun a není jasné, co za ním přesně stálo. Interpretace předběžných dat je pak chronicky problémová, bude záležet na zpřesněných údajích.

Spotřeba elektřiny

Osud MSR, kde se hraje o 900 milionů backloadovaných povolenek a o dalších 200 milionů povolenek ročně, je řádově jiná váha. Poté, co výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí schválil svůj návrh MSR, se jednání přesunulo do trialogu Evropského parlamentu, Evropské komise a Rady Evropské unie (Rady ministrů). Rada ministrů EU na první schůzce s představiteli parlamentu nesdílela představu zavedení MSR od roku 2018 a nadále se drží termínu roku 2021. To by byl pro ceny povolenek problém.

I když asi nakonec dojde na kompromis (2019?), může být výsledek příliš slabý na to, aby cenu povolenek poslal výrazně výše nad aktuálních 7 eur. Náš odhad: Pokud by dohodu nedoprovázely další úpravy, byla by cena povolenek střednědobě maximálně 10 eur. Další jednání jsou plánována na 5. května.

Naopak clean-dark spready v souladu s naším očekáváním po oznámení výsledků velkých energetických firem začaly postupně růst. RWE naznačila další zavírání elektráren a E.ON oznámil uzavření plynové elektrárny Irsching. Blíží se také květnové (předčasné) uzavření 1,2GW jaderné elektrárny Grafenrheinfeld. Z reportovaných výsledků velkých energetik se tedy zdá, že odstavování starých elektráren konečně začíná nabírat na rychlosti.

Spready by se v nejbližší době měly pohybovat v závislosti na vývoji makrodat a na výsledku jednání s Řeckem, v delším výhledu čekáme jejich pokračující oživování. Hlavním dlouhodobým rizikem v této oblasti je možné zavedení kapacitního trhu v Německu.

Celkově očekáváme v následujícím měsíci velmi mírné oživení cen elektřiny o 1-2 % tažené sezónním zlepšením sentimentu ohledně Číny (stabilizace trhu s uhlím) a postupným růstem spreadů.

RWE má více než třetinu kapacity cash flow negativní

Jedna ze dvou největších německých energetik společně s hospodářskými výsledky za 4Q2014 ukázala mimo jiné i to, jak si aktuálně stojí její konvenční (uhlí, plyn a jádro) elektrárny.

RWE má v Německu, Nizozemsku a Spojeném království celkem 41 GW instalované kapacity. 35-45 % této kapacity při ceně okolo 32 EUR/MWh nedokáže vydělat na pokrytí hotovostních nákladů, dalších 5-10 % kapacity nedosáhne na pokrytí odpisů (na pozitivní EBIT) a pouze 25-35 % portfolia firmě pokryje její kapitálové náklady (WACC = vyplatí se postavit znovu). RWE celkově odhaduje, že (pokud nebude prodloužena takzvaná jaderná daň) je celé její konvenční portfolio z hlediska cash flow neutrální (ziskové elektrárny pouze pokryjí ztráty na ostatních provozech).

Návratnost konvenčního portfolia RWE

Není divu, že RWE nevylučuje pokračující uzavírání konvenčních elektráren. Dosud zavřela nebo plánuje zavřít 8,3 GW plynových a černouhelných elektráren.

Obdobně válčí s nízkými cenami elektřiny také společnost E.ON, která od roku 2012 zavřela 10 GW konvenčních kapacit a tento týden oznámila zavření nové 1,4GW plynové elektrárny Irsching. E.ON má v EU dohromady 36 GW kapacity. Náš odhad vývoje instalovaných kapacit v Německu sice ukazuje na další růst z důvodu rozvoje obnovitelných zdrojů, odhadovaná v průměru dostupná kapacita (snížená o odstávky a odhadovanou indisponibilitu obnovitelných zdrojů) by ale mohla do roku 2021 (datum finálního uzavření jaderných elektráren) spadnout z asi 130 % na 114 % maximálního zatížení, což už není mnoho ani na soustavu bez nestabilních zdrojů.

Německo - instalovaná a disponibilní kapacita výroby elektřiny Futures křivky na trzích s elektřinou, uhlím a emisními povolenkami Dubnové události významné pro trh s elektřinou
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na…
18:00

Evropské akcie v úterý pokračovaly v pádech, dostaly se na pětiměsíční minimum

Akcie na západoevropských trzích v úterý prohloubily své ztráty a index STOXX Europe 600 uzavřel na nejnižší hodnotě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy
17:49

EK schválila záměr maďarské MVM koupit českou innogy

Maďarská státní energetická společnost MVM Group může koupit energetickou skupinu innogy Česká republika. Akvizici v...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta
16:50

Pražská burza se dnes vrátila k růstu, přidala 0,56 procenta

Pražská burza dnes smazala pondělní pokles a začala znovu růst. Index PX přidal 0,56 procenta na 865,12 bodu. Vzhůru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně
16:24

Soud: Akcionáři Jukosu zabavili obchodní známky k vodce nelegálně

Bývalí akcionáři někdejší ruské ropné společnosti Jukos zabavili obchodní známky k proslulé ruské vodce nezákonně....
Rusko Právo
COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda
15:52

COVID nájemné bude k dispozici dalším oborům, schválila vláda

Pokračování programu COVID nájemné se rozšířilo o další odvětví. Žádat o dotaci na komerční nájem budou moci prodejci...
Podpora ekonomiky Česká republika Koronavirus
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu
15:33

Státy EU zatím nejeví zájem o úvěrovou polovinu krizového fondu

Zatímco plány na využití přímých dotací z krizového fondu Evropské unie v členských státech mnohdy vysoce přesahují...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl…
14:51

Timmer (Fidelity Investments): Růst cen aktiv navzdory koronaviru byl dán rychlými a masivními stimuly

Růst cen aktiv navzdory pandemii covidu-19 mohl vyvolávat dojem, že se trhy odpoutaly od reality, rally ale byla dána...
Americké akcie Koronavirus Rally
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v srpnu dosáhl 5,2 %

Ceny domů ve Spojených státech v srpnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %
14:04

Hamáček navrhl zrušit superhrubou mzdu, chce sazby 19 a 23 %

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho...
Česká republika Daně
Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta…
14:04

Draghi: Pro Evropu a USA je pozitivním faktorem ožívání Číny, cesta nahoru ale bude hrbolatá

Pro Evropu a Spojené státy, hlavně pro jejich exportéry, je pozitivní ožívání Číny. Musíme však počítat s tím, že...
Mario Draghi Evropská ekonomika Americká ekonomika
OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent
13:47

OSN: Přímé zahraniční investice v pololetí klesly o 49 procent

Přímé zahraniční investice na celém světě v první polovině letošního roku klesly o 49 procent na 399 miliardy USD....
Investice Světová ekonomika
Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, …
13:32

Joschka Fischer: Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli, "ozeleňování" hospodářství se vyplatí

Bez nákladů bychom v ekonomice ničeho nedosáhli. Jde o to, abychom si řekli, co díky vynaložení určitých prostředků...
Ekologie a životní prostředí Životní úroveň
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily
13:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v září překvapily

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v září rychlejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard…
13:18

Výrobce čipů AMD převezme konkurenční firmu Xilinx za 35 miliard dolarů

Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices převezme konkurenční podnik Xilinx. Hodnota transakce, která má být...
Americké akcie Fúze a akvizice
Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie
12:20

Poslanci vyzývají Johnsona, aby přišel s pomocí pro sever Anglie

Britský premiér Boris Johnson musí ukázat, jak hodlá pomoci severní Anglii. Podle agentury Reuters to ve veřejném...
Spojené království Koronavirus
Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do…
12:06

Ned Salter (Fidelity International): Ocenění čínských akcií hraje do karet hospodářský růst

Otázka možné nadhodnocenosti aktiv se nevztahuje jen na Čínu, ale na celý svět. Obecně ovšem platí, že investoři jsou...
Čína Asijské akcie Ocenění
Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni…
12:05

Výsledky Harley-Davidson ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,05 USD (loni: 0,7 USD odhad: 0,28 USD), tržby 1,166 miliardy USD (loni: 1,273 miliardy USD, odhad: 844 milionů USD)

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 39 procent na 120 milionů USD....
Americké akcie Výsledková sezóna