Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě
|

Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě

V japonských firmách za poslední rok vzrostla důvěra v hospodářský růst nejvíce z celého světa. Ukazuje to nedávný průzkum "A Micro View on Macro Divergence" společnosti Fidelity Worldwide Investment. Analytici obecně očekávají lepší výsledky od vyspělých ekonomik než od emerging markets. V žebříčku podle regionů Japonsko vede před Evropou a USA.

Americká ekonomika Světová ekonomika Výhled na rok 2015 Evropská ekonomika

Průzkum, kterého se zúčastnilo celkem 159 akciových a investičních analytiků ze společnosti Fidelity Worldwide Investment, vznikl na základě rozhovorů analytiků s nejvyššími manažery v jednotlivých podnicích. Investiční experti z Fidelity absolvují takových jednání ročně přibližně 17 tisíc.

Téměř každý třetí analytik odpověděl, že jím zkoumané společnosti mají v současné době větší důvěru v podnikání, než měly před 12 měsíci. V loňském roce to bylo 43 %. Světový index nálady se tak mírně snížil, když klesl na 5,7 bodu z loňských 6,4 bodu. Index nálady sestává z pěti dílčích ukazatelů - indexu důvěry ve vývoj podnikání, plánovaných kapitálových investic, očekávaného výnosu, síly účetní uzávěrky a dividendové politiky. Odpovědi firem jsou hodnoceny na stupnici 1 až 10, desítka představuje nejpozitivnější hodnocení.

Světový index nálady podle regionů

Japonsko nadopované Abeho pilulkami optimismu

V Japonsku si světový index nálady se 7,1 bodu vede suverénně nejlépe. V Evropě index dosahuje jen 5,8 bodu a ve Spojených státech 5,6 bodu. "Skutečnost, že Japonsko je z tohoto pohledu nejsilnějším regionem, velice překvapila. Zdá se, že ekonomické reformy naordinované japonským premiérem Abem zabraly a že se šíří do reálné ekonomiky," říká Henk-Jan Rikkerink, šéf akciového výzkumu ve Fidelity. "Rovněž v Evropě převládá skromný optimismus vyplývající ze silných fundamentálních dat podniků, nízkých cen ropy a levného eura. V USA zaznamenali analytici celkově stabilní situaci podniků," pokračuje Rikkerink.

Každý druhý analytik v Japonsku zaznamenal v posledních dvanácti měsících v analyzovaných firmách růst důvěry ve vývoj podnikání, což je výrazně více než v USA (37 %) a Evropě (29 %). Japonsko je také lídrem v oblasti plánovaných kapitálových investic, 80 % japonských analytiků čeká v příštím roce stabilní nebo mírně se zvyšující kapitálové investice, zatímco v USA a Evropě totéž čeká jen 74 %, respektive 64 % analytiků. Také pokud jde o očekávaný výnos z investic, jsou japonští analytici optimističtí - vyšší návratnost investic ve firmách očekávají tři ze čtyř. V Evropě je to 36 % a v USA jen 23 % analytiků.

Světový index nálady - Japonsko

Podobně pozitivně se jeví Japonsko i z hlediska síly účetních rozvah. Sedm z deseti japonských analytiků zjistilo, že podniky vykazují zdravější rozvahy než v předchozím roce, což je o trochu lepší výsledek, než jaký vykázala Evropa (67 %). Ve Spojených státech tento trend zaznamenala pouze polovina analytiků. "U takto silných rozvah očekávají analytici rovněž rostoucí výplaty dividend. Tři ze čtyř analytiků předpokládají, že v příštích dvanácti měsících japonské společnosti zvýší dividendy," říká Rikkerink. Naproti tomu v USA čeká zvyšování dividend pouze 47 % analytiků a v Evropě 31 %.

Od rozvíjejících se ekonomik se zázraky nečekají

Výhled rozvíjejících se zemí je mnohem skromnější. Přestože 32 % analytiků z Fidelity uvedlo, že důvěra manažerů v rozvoj podnikání v Číně vzrostla, 69 % očekává pokles výnosů z kapitálu. Více než každý šestý analytik pak očekává silné nebo mírně klesající kapitálové investice. Z tohoto důvodu dosáhl index nálady v Číně pouze 4,4 bodu. "Ohledně Číny převažuje spíše opatrnost. Jedním z důvodů je pomalejší hospodářský růst. Ale negativní dopad mají také úvěrová rizika, ochlazení na trhu s nemovitostmi a obavy z možné deflace," vysvětluje Rikkerink.

Světový index nálady - Čína

K systémové krizi v Číně podle analytiků pravděpodobně v následujících dvanácti měsících nedojde, protože vláda přísně kontroluje poskytovatele i příjemce půjček. Navíc se většina kreditních aktivit velkých bank zaměřuje na státní podniky. "Paprskem naděje je to, že Čína stále nabízí příjmově orientovaným investorům velmi dobré podmínky," říká Rikkerink. Více než 80 % čínských analytiků očekává, že dividendy v letošním roce zůstanou stabilní.

Region EMEA, který zahrnuje východní Evropu, Blízký východ a Afriku, je s indexem nálady na úrovni 4,3 bodu společně s Latinskou Amerikou až na chvostu pořadí regionů. Celých 59 % analytiků uvedlo, že se manažerská důvěra ve zkoumaných podnicích výrazně, nebo dokonce velmi výrazně zhoršila.

Polovina analytiků z EMEA předpokládá, že budou společnosti v průběhu následujících dvanácti měsíců provádět nižší kapitálové investice. Pravděpodobným důvodem je tlak na energetické firmy vyvolaný poklesem cen ropy. Naopak zvyšující se kurz amerického dolaru způsobil růst nákladů na financování v tomto regionu.

Světový index nálady - Evropa

Táhne zdravotnictví, energetiku sráží levná ropa

Výzkum Fidelity Worldwide Investment neukázal pouze rozdíly mezi jednotlivými regiony, ale také mezi jednotlivými podnikatelskými sektory. Jasnou převahu mají inovační a znalostně náročná odvětví, což se zřetelně odráží v pořadí jednotlivých sektorů v žebříčku. Na pomyslném vrcholu se nachází sektor zdravotní péče, jehož index nálady dosahuje 6,8 bodu. Šest z deseti zdravotnických analytiků zaznamenalo růst podnikatelské důvěry a stejně velký počet očekává růst výnosů. Každý druhý analytik očekává zvýšení dividend, jejich případné snižování neočekává nikdo.

"Pozitivní výhled pro zdravotní péči je dán především celkovým vědeckým pokrokem v medicíně a výzkumem a inovacemi v oblasti onkologie, imunitní a genové terapie. Růst populace na rozvíjejících se trzích a stárnutí populace v rozvinutých zemích navíc způsobují boom zdravotní péče," říká k tomu Rikkerink.

Úplně jiný obrázek nabízí oblast energetiky, jejíž index nálady dosahuje pouze 2,1 bodu. Zhoršení manažerské důvěry zaznamenal sektor, který se nachází na samém chvostu žebříčku, podle 85 % energetických analytiků. Všichni dotázaní taktéž očekávají snížení kapitálových investic a 92 % dotázaných čeká klesající výnosy z kapitálu. "Tyto výsledky nijak nepřekvapují, protože energetický sektor výrazně utrpěl poklesem cen ropy," poznamenal Rikkerink.

Světový index nálady podle odvětví

Informace o fondech Fidelity naleznete ZDE.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment
Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur
před hodinou

Siemens prodává divizi Flender za více než dvě miliardy eur

Německá strojírenská společnost Siemens se dohodla na prodeji své divize mechanických pohonů Flender americké...
Siemens Evropské akcie
Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil
15:14

Výkon ekonomiky se podle odhadů ve 3. čtvrtletí dočasně zlepšil

Ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla ve srovnání s druhým čtvrtletím o zhruba pět procent, vyplývá z odhadů...
Česká ekonomika HDP Hospodářský růst
USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly
15:00

USA: Rozjednané prodeje domů v září zklamaly

Počet rozjednaných prodejů domů ve Spojených státech v září meziročně vzrostl o 20,5 % po růstu o 24,2 % v srpnu....
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh
Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi
14:53

Výrobce čipů Marvell převezme za deset miliard USD rivala Inphi

Americký výrobce počítačových čipů Marvell Technology Group koupí svého rivala Inphi. Hodnota transakce, která se...
Americké akcie Fúze a akvizice
Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur
14:49

Německo na pomoc podnikům v listopadu vydá až deset miliard eur

Německo je připraveno na pomoc podnikům zasaženým nadcházející listopadovou karanténní uzávěrou poskytnout až deset...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ceny v Německu v říjnu opět klesly
14:00

Ceny v Německu v říjnu opět klesly

Spotřebitelské ceny v Německu podle předběžných údajů v září meziročně klesly o 0,2 %. Jde o stejný údaj jako v září,...
Německo Inflace
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v…
13:45

ECB na říjnovém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb, v prosinci upraví využívané nástroje

Evropská centrální banka na říjnovém měnověpolitickém zasedání potvrdila nastavení úrokových sazeb i podpůrných...
ECB Eurozóna Centrální banky
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý…
13:32

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla v přepočtu na celý rok rekordním tempem 33,1 %

Ekonomika Spojených států ve třetím čtvrtletí podle prvního odhadu vykázala rekordní vzestup. Přispěla k němu vládní...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) HDP
USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24.…
13:31

USA: Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 24. října klesl na 751 tisíc

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 24. října nově 751 tisíc lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o…
12:54

Zisk pivovaru Anheuser-Busch InBev ve třetím čtvrtletí klesl téměř o dvě třetiny

Největšímu světovému pivovaru Anheuser-Busch InBev klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk téměř o dvě třetiny na více...
Evropské akcie Pivo Výsledková sezóna