Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě
|

Abenomika plodí sladké ovoce, japonské firmy jsou nejoptimističtější na světě

V japonských firmách za poslední rok vzrostla důvěra v hospodářský růst nejvíce z celého světa. Ukazuje to nedávný průzkum "A Micro View on Macro Divergence" společnosti Fidelity Worldwide Investment. Analytici obecně očekávají lepší výsledky od vyspělých ekonomik než od emerging markets. V žebříčku podle regionů Japonsko vede před Evropou a USA.

Americká ekonomika Světová ekonomika Výhled na rok 2015 Evropská ekonomika

Průzkum, kterého se zúčastnilo celkem 159 akciových a investičních analytiků ze společnosti Fidelity Worldwide Investment, vznikl na základě rozhovorů analytiků s nejvyššími manažery v jednotlivých podnicích. Investiční experti z Fidelity absolvují takových jednání ročně přibližně 17 tisíc.

Téměř každý třetí analytik odpověděl, že jím zkoumané společnosti mají v současné době větší důvěru v podnikání, než měly před 12 měsíci. V loňském roce to bylo 43 %. Světový index nálady se tak mírně snížil, když klesl na 5,7 bodu z loňských 6,4 bodu. Index nálady sestává z pěti dílčích ukazatelů - indexu důvěry ve vývoj podnikání, plánovaných kapitálových investic, očekávaného výnosu, síly účetní uzávěrky a dividendové politiky. Odpovědi firem jsou hodnoceny na stupnici 1 až 10, desítka představuje nejpozitivnější hodnocení.

Světový index nálady podle regionů

Japonsko nadopované Abeho pilulkami optimismu

V Japonsku si světový index nálady se 7,1 bodu vede suverénně nejlépe. V Evropě index dosahuje jen 5,8 bodu a ve Spojených státech 5,6 bodu. "Skutečnost, že Japonsko je z tohoto pohledu nejsilnějším regionem, velice překvapila. Zdá se, že ekonomické reformy naordinované japonským premiérem Abem zabraly a že se šíří do reálné ekonomiky," říká Henk-Jan Rikkerink, šéf akciového výzkumu ve Fidelity. "Rovněž v Evropě převládá skromný optimismus vyplývající ze silných fundamentálních dat podniků, nízkých cen ropy a levného eura. V USA zaznamenali analytici celkově stabilní situaci podniků," pokračuje Rikkerink.

Každý druhý analytik v Japonsku zaznamenal v posledních dvanácti měsících v analyzovaných firmách růst důvěry ve vývoj podnikání, což je výrazně více než v USA (37 %) a Evropě (29 %). Japonsko je také lídrem v oblasti plánovaných kapitálových investic, 80 % japonských analytiků čeká v příštím roce stabilní nebo mírně se zvyšující kapitálové investice, zatímco v USA a Evropě totéž čeká jen 74 %, respektive 64 % analytiků. Také pokud jde o očekávaný výnos z investic, jsou japonští analytici optimističtí - vyšší návratnost investic ve firmách očekávají tři ze čtyř. V Evropě je to 36 % a v USA jen 23 % analytiků.

Světový index nálady - Japonsko

Podobně pozitivně se jeví Japonsko i z hlediska síly účetních rozvah. Sedm z deseti japonských analytiků zjistilo, že podniky vykazují zdravější rozvahy než v předchozím roce, což je o trochu lepší výsledek, než jaký vykázala Evropa (67 %). Ve Spojených státech tento trend zaznamenala pouze polovina analytiků. "U takto silných rozvah očekávají analytici rovněž rostoucí výplaty dividend. Tři ze čtyř analytiků předpokládají, že v příštích dvanácti měsících japonské společnosti zvýší dividendy," říká Rikkerink. Naproti tomu v USA čeká zvyšování dividend pouze 47 % analytiků a v Evropě 31 %.

Od rozvíjejících se ekonomik se zázraky nečekají

Výhled rozvíjejících se zemí je mnohem skromnější. Přestože 32 % analytiků z Fidelity uvedlo, že důvěra manažerů v rozvoj podnikání v Číně vzrostla, 69 % očekává pokles výnosů z kapitálu. Více než každý šestý analytik pak očekává silné nebo mírně klesající kapitálové investice. Z tohoto důvodu dosáhl index nálady v Číně pouze 4,4 bodu. "Ohledně Číny převažuje spíše opatrnost. Jedním z důvodů je pomalejší hospodářský růst. Ale negativní dopad mají také úvěrová rizika, ochlazení na trhu s nemovitostmi a obavy z možné deflace," vysvětluje Rikkerink.

Světový index nálady - Čína

K systémové krizi v Číně podle analytiků pravděpodobně v následujících dvanácti měsících nedojde, protože vláda přísně kontroluje poskytovatele i příjemce půjček. Navíc se většina kreditních aktivit velkých bank zaměřuje na státní podniky. "Paprskem naděje je to, že Čína stále nabízí příjmově orientovaným investorům velmi dobré podmínky," říká Rikkerink. Více než 80 % čínských analytiků očekává, že dividendy v letošním roce zůstanou stabilní.

Region EMEA, který zahrnuje východní Evropu, Blízký východ a Afriku, je s indexem nálady na úrovni 4,3 bodu společně s Latinskou Amerikou až na chvostu pořadí regionů. Celých 59 % analytiků uvedlo, že se manažerská důvěra ve zkoumaných podnicích výrazně, nebo dokonce velmi výrazně zhoršila.

Polovina analytiků z EMEA předpokládá, že budou společnosti v průběhu následujících dvanácti měsíců provádět nižší kapitálové investice. Pravděpodobným důvodem je tlak na energetické firmy vyvolaný poklesem cen ropy. Naopak zvyšující se kurz amerického dolaru způsobil růst nákladů na financování v tomto regionu.

Světový index nálady - Evropa

Táhne zdravotnictví, energetiku sráží levná ropa

Výzkum Fidelity Worldwide Investment neukázal pouze rozdíly mezi jednotlivými regiony, ale také mezi jednotlivými podnikatelskými sektory. Jasnou převahu mají inovační a znalostně náročná odvětví, což se zřetelně odráží v pořadí jednotlivých sektorů v žebříčku. Na pomyslném vrcholu se nachází sektor zdravotní péče, jehož index nálady dosahuje 6,8 bodu. Šest z deseti zdravotnických analytiků zaznamenalo růst podnikatelské důvěry a stejně velký počet očekává růst výnosů. Každý druhý analytik očekává zvýšení dividend, jejich případné snižování neočekává nikdo.

"Pozitivní výhled pro zdravotní péči je dán především celkovým vědeckým pokrokem v medicíně a výzkumem a inovacemi v oblasti onkologie, imunitní a genové terapie. Růst populace na rozvíjejících se trzích a stárnutí populace v rozvinutých zemích navíc způsobují boom zdravotní péče," říká k tomu Rikkerink.

Úplně jiný obrázek nabízí oblast energetiky, jejíž index nálady dosahuje pouze 2,1 bodu. Zhoršení manažerské důvěry zaznamenal sektor, který se nachází na samém chvostu žebříčku, podle 85 % energetických analytiků. Všichni dotázaní taktéž očekávají snížení kapitálových investic a 92 % dotázaných čeká klesající výnosy z kapitálu. "Tyto výsledky nijak nepřekvapují, protože energetický sektor výrazně utrpěl poklesem cen ropy," poznamenal Rikkerink.

Světový index nálady podle odvětví

Informace o fondech Fidelity naleznete ZDE.

Zdroj: Fidelity Worldwide Investment
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
před 38 minutami

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu
před hodinou

O2 v případě nekonání valné hromady vyplatí zálohu na dividendu

Telekomunikační firma O2 vyplatí v případě neuskutečnění valné hromady akcionářům dividendu 17 Kč na akcii formou...
Akcie ČR O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Dividendy
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
před hodinou

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly
11:30

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie dopoledne zpevňovaly

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu na...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny
O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě…
09:44

O2 Czech Republic rozhodla o výplatě zálohy na dividendu v případě nekonání valné hromady

Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic rozhodlo, že pokud se valná hromada svolaná na 16. dubna...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %
09:28

ČSÚ zpřesnil zpomalení loňského růstu ekonomiky na 2,5 %

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 %. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8...
Česká republika Česká ekonomika Hospodářský růst
SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let
08:55

SB: Pandemie sníží růst v Asii, Čína poroste nejméně za 40 let

Pandemie způsobená novým koronavirem prudce zpomalí ekonomický růst v rozvíjejících se zemích jihovýchodní Asie a...
Hospodářský růst Asijská ekonomika Čína
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla
08:32

Aktivita čínských továren v březnu překvapivě rostla

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru, který je považován za barometr zdraví podniků, v březnu...
Čína Indexy nákupních manažerů (PMI) Koronavirus
Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 23:00

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie rovněž zpevnily

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky