Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání
|

Kvantitativní uvolňování eurozónu nezachrání

Němci mají opodstatněné obavy z inflačního strašidla obcházejícího Evropu. Roger Bootle z Daily Telegraph v novém vydání své knihy The Trouble with Europe vysvětluje, jaké důsledky může mít intenzivnější kvantitativní uvolňování prosazené i přes odpor Německa.

ECB Centrální banky Podpora ekonomiky Kvantitativní uvolňování Evropská ekonomika

Aby oživení v eurozóně vydrželo, potřebovalo by významnou podporu makroekonomické politiky. Vzhledem k typické německé fiskální přísnosti má ECB ztíženou pozici. Měnová politika navíc nemůže dosáhnout kýženého výsledku, když je špatně nastavený celý projekt eura.

Na aktuálně panující tržní podmínky v eurozóně je klasickou anglosaskou odpovědí takzvané "tištění peněz", tedy zaplavení trhu penězi z centrálních bank. Tuto strategii zvolily jak Fed a Bank of England, tak Bank of Japan jako součást politiky zvané "Abenomika". ECB se tištění peněz dlouho vyhýbala, v lednu ale podlehla a QE spustila.

Jak probíhá QE

Kvantitativní uvolňování se má do reálné ekonomiky promítat skrze několik kanálů:

1. Zaplavuje banky likviditou s téměř nulovými úroky. Za normálních podmínek finanční domy omezují své rezervy uložené u centrální banky a půjčují je, což vede k růstu agregátní poptávky v ekonomice. Centrální banky ale bohužel ke QE přistupují právě v situaci, kdy na trhu normální podmínky nepanují. Ty současné jsou například tak abnormální, že banky raději na penězích sedí (i když z toho nic nemají), než aby riskovaly ztráty z poskytování úvěrů. Je to realita Spojených států, Spojeného království i Japonska.

2. QE mívá tendenci k nafukování cen nakupovaných aktiv, a tím pádem stlačování jejich výnosů. Zvyšuje to bohatství a snižuje náklady financování.

3. QE mění rovnováhu portfolia. Ekonomické subjekty zjišťují, že mají přebytek peněz, a dokupují tak větší podíl (rizikovějších) aktiv. Na ekonomiku to má mít stimulační efekt.

4. Protože je v domácí ekonomice ve srovnání se sousedními státy více peněz, investoři na vzniklou situaci reagují rebalancováním portfolií do cizí měny. Na kurz lokální měny to má negativní účinky (měna oslabuje), což podporuje konkurenceschopnost exportérů a vede k růstu cenové hladiny (inflaci).

V praxi ale v ekonomice, jejíž finanční systém prodělal závažnou krizi, první až třetí transmisní mechanismus nefungují efektivně, a autority se tak musejí spoléhat na čtvrtý kanál, tedy znehodnocení domácí měny. Efekt může být silný, jak je vidět na vývoji kurzu eurodolaru od spuštění evropského QE.

Jsou tu ale dva problémy:

  1. Bude Německu vyhovovat umělé znehodnocování eura, které je koneckonců i jeho měnou?
  2. Dovolí země mimo eurozónu, jako jsou Spojené státy, Čína, Japonsko a Spojené království, měnové unii "vyrůst" z jejích problémů za pomoci oslabeného kurzu?

Efektivně to totiž znamená "vývoz" evropské slabé poptávky a deflačních tlaků do ostatních zemí. Logickou odvetou může být obnova programů QE v ostatních zemích do té míry, aby bylo nespravedlivé měnové zvýhodnění jednoho regionu vůči ostatním eliminováno.

V měnové válce ale nemohou všechny země podporovat své exportéry oslabováním měny. Vždy půjde o hru s nulovým součtem. Evropské QE tak může být buď extrémně mocné, nebo zcela neúčinné. Záležet bude hlavně na podmínkách, v jakých bude používáno.

Německá finanční ortodoxie

Popsané efekty QE by mohly eurozónu opět rozpohybovat. ECB ale s programem odkupů aktiv dlouho otálela, protože narážela na německou finanční ortodoxii. Německo vnímá kvantitativní uvolňování jako proinflační a inflace je veřejný nepřítel číslo jedna. Bojí se, že pokud se vlády budou schopny dostávat k penězům skrze centrální banku, omezí to jejich fiskální disciplínu a pošle je to na cestu hyperinflace.

I když centrální banka nakupuje dluhopisy na sekundárním trhu, a nezásobuje tak vlády penězi přímo, efektivně jde o stejný princip. Monetární financování vlády je podle Němců cestou do záhuby. Jens Weidmann, prezident Bundesbank, v říjnu 2014 prohlásil: "Monetární financování je zakázané z dobrého důvodu a tento zákaz by neměl být obcházen prostřednictvím nákupů dluhopisů na sekundárním trhu. Nákupy aktiv mohou pro vlády fungovat jako sladký jed. Kruté probuzení může přijít ve chvíli, kdy budou nákupy omezeny nebo zastaveny."

Kvůli silné německé opozici měla ECB dlouho svázané ruce. Ještě před konečným rozhodnutím o spuštění programu banka podnikala kroky QE velmi podobné, které měly mít prakticky stejný efekt, tedy nafouknutí její rozvahy. Aby ale vyhověla Bundesbank, dělala něco "trošku jiného" a v menších objemech. V praxi se od roku 2012 rozvaha ECB smršťovala, což je opak efektu QE.

Letos v lednu se ECB konečně odhodlala využít měnovou bazuku a začátkem března spustila program zahrnující nákupy aktiv za 60 miliard EUR za měsíc, které by do září 2016 měly její rozvahu nafouknout o bilion eur.

ECB udělala Němcům dva ústupky:

  1. Podíl ECB na dluhu jedné země nesmí přesáhnout 33 %. To by mělo zabránit skupování řeckého dluhu, alespoň prozatím.
  2. V 80 % nákupů nesou kreditní riziko jednotlivé centrální banky členských států, rizika tak nejsou sdílena.

Může eurozónu zachránit masivní QE?

Bilion eur působí jako hodně velká suma peněz. Pokud QE proběhne, jak je naplánované, rozvaha ECB by se měla dostat na úroveň z roku 2012, tedy narůst o 150 % od roku 2008. Rozvaha Bank of England se ale nafoukla o 300 % a rozvaha Fedu o 400 %. Plánovaná expanze ECB je tak v porovnání s tím zanedbatelná, ačkoli problém eurozóny je ve srovnání s USA nebo Spojeným královstvím mnohem větší a nebezpečí deflace vážnější.

Způsob, jakým bylo QE v Evropě přijato, bude navíc téměř jistě minimalizovat dopady této politiky. Dokonce ani v USA a Spojeném království není jisté, zda mělo QE tak pozitivní efekt, jak prezentují mnohé studie.

Problém je v tom, že v extrémních podmínkách, při nichž je QE aplikováno, normální monetární vztahy selhávají. Takzvaná rychlost oběhu peněz (peněžní poměr HDP k množství peněz v ekonomice) klesá, a nikdo si tak nemůže být jist, jak velké QE bude potřeba pro dosažení určitého růstu peněžního HDP.

Podle teorie má QE potenciál být velmi efektivní, protože teoreticky neexistuje limit na sumu peněz, které centrální banka může vytvořit. Jinými slovy, pokud nebude stačit menší dávka, "přitopí se pod kotlem". A trhy o tom vědí.

Rozhoduje odhodlání centrální banky

Centrální banka může přimět soukromý sektor k takovému chování, jaké si autority přejí, tedy k masivnímu utrácení natištěných peněz. Když navíc hraje hru správně a trhy přesvědčí o své vůli, odhodlání a sebedůvěře, nemusí být QE ani nijak velké.

Přesně opačně řídila své QE Bank of Japan v 90. letech. Ekonomice dopřávala injekce s jen malým množstvím peněz a své chování komentovala tak, že si není jistá, zda bude program fungovat, čímž trh přesvědčila, že je potřeba dělat mnohem více. Proto není divu, že mělo první kolo japonského QE na tamní ekonomiku jen limitovaný dopad.

Po porodních bolestech v eurozóně se od zdejšího QE také nedají čekat zázraky. Program bude probíhat jen v omezených částkách a ECB bude kvůli Německu váhavá. Trhy budou mít tudíž neustále obavy, že bude program pozastaven nebo zcela ukončen. Lze si snad představit vhodnější podmínky pro to, aby QE selhalo?

Zdroj: Telegraph
Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku
před 24 minutami

Unipetrol uvedl do provozu novou polyetylénovou jednotku

Unipetrol zprovoznil v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku novou jednotku na výrobu polyetylénu. Celkové investiční...
Unipetrol Akcie ČR
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické
před hodinou

Odhady o počtu nezeměstnaných jsou hodně pesimistické

Data o týdenním počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti sice vyjdou až ve čtvrtek odpoledne, ale analytici v...
Spojené státy americké (USA) Nezaměstnanost
British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod
před hodinou

British Airways chtějí pro část lidí nucené volno, Boeing odchod

Britská letecká společnost British Airways se chystá poslat na neplacené volno až 80 % zaměstnanců. O práci by ale...
Doprava Koronavirus
Asijské akcie táhly ke dnu banky
Asijské akcie táhly ke dnu banky
10:40

Asijské akcie táhly ke dnu banky

Je to sice ohraná písnička, ale investorskou náladu na trzích stále ovlivňuje strach z šíření pandemie koronaviru....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet
10:15

NKÚ: Stát opět nevyužil růst pro lepší státní rozpočet

Přestože státní rozpočet loni skončil nižším než plánovaným schodkem, stát nevyužil dobré hospodářské situace a...
Rozpočet Česká ekonomika
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk
10:03

Holdingu CZG – Česká zbrojovka Group SE loni stouply tržby i zisk

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE, který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za...
Zbraně Výsledková sezóna
ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní
09:51

ČEZ: Agentura S&P snížila výhled ratingu na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila stávající rating energetické skupiny ČEZ na stupni A...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na…
09:41

S akciemi O2 C.R. se ve čtvrtek obchoduje naposledy s nárokem na dividendu

Čtvrtek 2. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic posledním obchodním dnem s nárokem na hrubou dividendu ve...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování…
09:40

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie do obchodování vstoupily nad nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Zhruba půl hodiny po startu seance hlavní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020
09:35

Erste Group Bank pozastavila výhled pro rok 2020

Erste Group Bank na základě zhoršené schopnosti předpovídat dopady ekonomického výhledu kvůli epidemii COVID-19...
Erste Group Bank Evropské banky Banky
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
09:32

Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii

Dvacet let po zavedení eura se jedna z hlavních obav jeho zakladatelů zhmotňuje ve třetí největší ekonomice regionu...
Euro Eurozóna Itálie
OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
08:43

OSN: Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus