Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)

Ve Spojených státech budou investoři zkraje týdne reagovat na slabé březnové údaje z trhu práce, v týdnu na stůl dostanou několik dalších doplňujících dat o něm, například počty otevřených pracovních pozic. Alcoa zahájí výsledkovou sezónu za první čtvrtletí. Vycházejí také indexy nákupních manažerů ve službách a celkové v řadě zemí, zasedají centrální banky v Japonsku a Austrálii a Německo odhalí, jak se daří jeho průmyslu. V České republice vyjdou důležité statistiky inflace, nezaměstnanosti, obchodní bilance a průmyslové výroby.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Zkrácený obchodní týden na přelomu března a dubna byl pro akcie v Evropě i v USA mírně pozitivní, americký trh dokonce díky silnému pondělku dokázal uzavřít s nepatrným ziskem i celý první kvartál. Páteční slabá data z trhu práce se ale s vysokou pravděpodobností projeví v pondělí na startu obchodování na světových trzích, futures v pátek ztrácely kolem procenta. Pražská burza v týdnu přidala 2,5 %, když hlavní korporátní událostí bylo oznámení hospodářských výsledků společnosti Philip Morris ČR.

ŠOK! Americká ekonomika v březnu vytvořila jen 126 tisíc pracovních míst, nejméně od roku 2013. Růst úrokových sazeb v nedohlednu?
Páteční data z amerického trhu práce dopadla hůře, než předpovídaly i ty nejpesimističtější scénáře. Americká ekonomika v březnu mimo zemědělství vytvořila jen 126 tisíc nových pracovních míst. To je jen zhruba polovina oproti očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Odhady byly nastaveny na přírůstek 245 tisíc míst po únorových 264 tisících nových míst (revidováno z 295 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v březnu stagnovala na 5,5 %. Investoři spekulují, zda Fed zvyšování sazeb neodloží až na příští rok.
Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na důležitá data z trhu práce. Ve zkráceném týdnu akcie převážně posílily
Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu na Wall Street podpořily příznivé dílčí údaje z trhu práce před páteční klíčovou zprávou o březnovém vývoji nezaměstnanosti v USA. Obchodováním s ropou hýbala pokračující jednání o íránském jaderném programu, která podle všeho spějí úspěšně do finále. V pátek zůstanou americké burzy kvůli velikonočním svátkům zavřené.
Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně, za celý zkrácený týden převážně posílily
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Burzy v Londýně a Paříži rostly, hlavní index frankfurtské burzy ale klesl. Čtvrtek byl posledním obchodním dnem tohoto týdne, v pátek zůstanou evropské burzy zavřené kvůli oslavám Velikonoc.
Pražská burza ve čtvrtek posílila přes půl procenta, za celý zkrácený obchodní týden přidala 2,5 %
Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,51 % na 1 049,24 bodu. V pátek burza kvůli velikonočním svátkům zůstane po vzoru hlavních evropských trhů zavřená.
Philip Morris ČR loni zvýšila tržby o 10 % na 14 miliard Kč, podíl na trhu v ČR opět klesl. Za loňský rok navrhuje dividendu jen 880 Kč na akcii
Konsolidované tržby společnosti bez spotřební daně a DPH vzrostly o 10,0 % na 14,049 miliardy Kč (o 6,9 % při vyloučení vlivu měnového kurzu). Zisk z provozní činnosti vzrostl o 1,5 % na 2,824 miliardy Kč (o 3,8 % při vyloučení vlivu měnového kurzu).

Výhled

Nový týden bude pro řadu trhů opět kratší, tentokrát o pondělní obchodování, které v Evropě ustoupí oslavám Velikonoc. V Asii a na americkém trhu se ale nepochybně dočkáme negativního startu pod dojmem dat z amerického trhu práce. ta budou v týdnu doplněna o statistiky otevřených pracovních pozic (JOLTS, oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové) a hned v pondělí indexem podmínek na pracovním trhu.

Investoři se budou nadále věnovat dění kolem Řecka, ale jakýkoli významný posun by byl spíše překvapením. Makrodat vychází celá řada, vedle důležitých indexů nákupních manažerů v oblasti služeb zaujmou především statistiky z německého průmyslu.

Pohled do zpětného zrcátka nabídne ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC, trh ale po sérii horších dat z americké ekonomiky posouvá svá očekávání ohledně prvního zvýšení sazeb v USA dále do druhého pololetí 2015, stále více výhledů hovoří až o roce 2016.

Zasedají centrální banky Japonska a Austrálie. Změna jejich politik ani sazeb se nečeká, především v případě Japonska ale dat z poslední doby stále více hovoří pro to, o čem se na trhu spekuluje již delší dobu, a sice že banka bude muset opět "přitopit pod kotlem" a rozšířit program podpory ekonomiky. O možnosti posílení stimulace hospodářství se mluví také v souvislosti s Čínou.

Boje za vyšší inflaci vycházejí naprázdno. Přistoupí centrální banky na "nový standard"?
Přišly biliony dolarů, které americká centrální banka nalila v rámci programu kvantitativního uvolňování do americké ekonomiky, vniveč? Když Fed QE jako reakci na finanční krizi z roku 2008 spustil, obhajoval ho potřebou podpory tvrdě zasažené ekonomiky. Čekalo se mimo jiné, že se tištění dolarů projeví růstem spotřebitelských cen.

O výhled na první kompletní dubnový obchodní týden jsme tentokrát požádali analytika Martina Krajhanzla z České spořitelny.

Státní dluhopisy nadále těží z poptávky ECB (v případě zemí eurozóny) a z nejistého tržního výhledu (v případě USA). Výnosy jsou tak nadále minimální, což dlouhodobě nahrává rizikovějším aktivům, především akciím. Ty evropské mají za sebou vynikající kvartál, jejich ocenění je ale ve srovnání s těmi americkými stále atraktivní. Navíc ani americké akcie nejsou ještě podle většiny komentátorů vyloženě drahé, jsou jen lehce nad mnohaletými průměry. Po letech býčího trendu za malého objemu obchodů analytici věnují opatrnou pozornost stoupající aktivitě na burze.

"Na páteční zprávu o slabé tvorbě pracovních míst v USA reagovaly futures na hlavní indexy poklesem zhruba o procento, po víkendu lze tedy čekat cenový odskok níže. Index S&P 500 bude zkraje týdne testovat důležitý support okolo 2 040. Pokud jej jasně prolomí, může následovat další sestup k zóně 1 980 až 2 000. A mohl by být celkem rychlý," nabízí pesimističtější výhled na příští dny opční obchodník Josef Košťál. "Aktuální nastavení grafu je neutrální až medvědí. Aktivita na straně býků není silná, a proto je dlouhodobější razantní růst cen akcií zřejmě v nedohlednu. Index volatility VIX zatím ale černý scénář nepotvrzuje. To, že S&P 500 nevyužil v polovině března šanci k překonání historických maxim a rychle se vrátil níže, mnoho optimismu nevyvolalo. Prosinec, březen i duben jsou historicky silné měsíce pro akcie, ale prosinec, leden i březen byly ztrátové. Duben možná nebude chtít trhat partu."

Ve středu po konci obchodování neoficiálně zahájí výsledkovou sezónu za letošní první čtvrtletí výrobce hliníku Alcoa. V rámci celého trhu se čeká pokles zisků firem v důsledku silnějšího amerického dolaru a nízkých cen ropy. Obecně nízká očekávání by ale velká část firem mohla překonat, takže dopad oznamovaných výsledků na ceny akcií firem nemusí být automaticky negativní. Trh už nejspíše alespoň částečně horší zisky do cen zahrnul.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 6. dubna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za první čtvrtletí se naplno rozjede ve středu tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Horší výhled pro americké akcie znamená většinou alespoň krátkodobě vzpruhu pro americký dolar, pokud jsou ale důvody pro pokles cen akcií z oblasti americké ekonomiky, není nejbližší budoucnost tak jasná. Kvantitativní uvolňování ECB ale působí silně proti euru, a tak lze čekat minimálně stagnaci EUR/USD s dlouhodobou tendencí k poklesu.

Komodity v čele s ropou převážně zlevňují. Na ropný trh působily v týdnu mírně optimistické zprávy o jednání světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu. Finální dohoda má být na stole do konce června, případné uvolnění sankcí proti velkému producentovi ropy by znamenalo další zvýšení nabídky suroviny na světovém trhu, a tedy tlak na cenu barelu. V souvislosti s ropou budou v týdnu sledované statistiky počtu aktivních ropných vrtů v USA, který již klesá velice pomalu, statistiky zásob ropy a paliv v USA a také páteční data z Číny, která tvoří významnou část poptávky po ropě, konkrétně index cen výrobců, který klesá bezmála 5% tempem.

České korunové investory a firmy s mezinárodní působností budou zajímat statistiky z české ekonomiky, které zprostředkovaně působí na kurz koruny. ČNB na konci března ale potvrdila závazek hájit hranici 27 EUR/CZK před případným posílením koruny, a dokonce připustila možnost zvýšení této hladiny.

Výhled analytiků z České spořitelny:

Týden po Velikonocích bude ještě svátečně klidný, dat bude poskrovnu. V Evropě to budou především tovární zakázky a průmyslová produkce v Německu, které napoví, v jakém stavu je nejdůležitější sektor ekonomiky lokomotivy EU. U zakázek by po poklesu v předchozím měsíci mělo dojít k oživení, u průmyslové produkce se čeká spíše stagnace. Za celou eurozónu budou zveřejněny maloobchodní tržby, které by měly potvrdit zlepšovaní spotřeby domácností. V EU budou také zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve službách.

V USA pak vyjde index ISM mimo zpracovatelský sektor, který by měl podobně jako jeho výrobní kolega potvrdit pokračující expanzi ekonomiky. Hodně sledovaný bude záznam z posledního jednání FOMC. Trh se z něj bude snažit vyvodit, jak to vypadá s načasováním zvýšení sazeb v USA. Podle našeho názoru je přes poslední slabá data z trhu práce stále možný červnový termín, i když zpoždění v případě dalších slabších dat určitě nelze vyloučit.

U kurzu dolaru k euru pokračuje konsolidace, což je po předchozím prudkém posílení dolaru logické. Předpokládáme, že v dohledné budoucnosti bude pokračovat, vyloučit nelze ani prohloubení korekce přes 1,1 v případě, že budou nadále vycházet slabší data v USA.

Americký desetiletý benchmarkový dluhopisový výnos se pohybuje mezi 1,8 a 1,9 %, což je podle našeho názoru vzhledem k blížícímu se zvyšování sazeb extrémně málo. Trh zřejmě výrazně přeceňuje zpomalení americké ekonomiky a podceňuje její sílu. Německý desetiletý benchmark se drží lehce pod 0,2 %, což je dáno primárně kvantitativním uvolňováním ECB. Předpokládáme, že v nejbližších měsících zůstane takto nízký s malým rizikem mírného růstu.

Zlato je v korekci podobně jako dolar kvůli spekulacím na oddálení zvýšení sazeb v USA. Mírné prodloužení korekce je možné. Cena ropy Brent se stabilizovala, WTI se vrátila nad 50 USD za barel. Po období stabilizace čekáme ve druhém pololetí postupný přechod k růstu cen.

V České republice budou tento týden zveřejněny všechny klíčové měsíční makroekonomické ukazatele. Mezi ty nejsledovanější bude patřit ve čtvrtek březnová inflace, která by měla zaznamenat mírné zvýšení (v únoru 0,1 %) i díky mírnějšímu poklesu cen pohonných hmot. V případě v pátek zveřejněného únorového vývoje v průmyslu lze počítat i přes vysokou srovnávací základnu z roku 2014 s pokračující asi 5% expanzí. Pokles březnového podílu nezaměstnaných osob blíže k 7% hranici (7,5 % v únoru) bude výhradně v režii pozitivních sezónních vlivů.

Z hlediska situace na trzích není důvod v následujících týdnech očekávat výraznější veletoče na trhu s korunou. V případě jejího kurzu vůči euru by měly v blízké době převažovat tendence k jejímu pozvolnému posilování, které však bude během nadcházejících měsíců tlumit rychlejší dynamika importů zboží z titulu silnějšího růstu domácí poptávky. Podobně lze počítat s pokračujícím tlakem ve prospěch mírného poklesu výnosů českých 10letých vládních bondů (aktuálně 0,43 %), které by měly nadále odrážet tendence k nízkým výnosům německých benchmarků v důsledku pokračující nákupní aktivity ze strany ECB.

Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015 Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst