Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)
|

Burzovní kalendář (6. 4. - 10. 4. 2015)

Ve Spojených státech budou investoři zkraje týdne reagovat na slabé březnové údaje z trhu práce, v týdnu na stůl dostanou několik dalších doplňujících dat o něm, například počty otevřených pracovních pozic. Alcoa zahájí výsledkovou sezónu za první čtvrtletí. Vycházejí také indexy nákupních manažerů ve službách a celkové v řadě zemí, zasedají centrální banky v Japonsku a Austrálii a Německo odhalí, jak se daří jeho průmyslu. V České republice vyjdou důležité statistiky inflace, nezaměstnanosti, obchodní bilance a průmyslové výroby.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Zkrácený obchodní týden na přelomu března a dubna byl pro akcie v Evropě i v USA mírně pozitivní, americký trh dokonce díky silnému pondělku dokázal uzavřít s nepatrným ziskem i celý první kvartál. Páteční slabá data z trhu práce se ale s vysokou pravděpodobností projeví v pondělí na startu obchodování na světových trzích, futures v pátek ztrácely kolem procenta. Pražská burza v týdnu přidala 2,5 %, když hlavní korporátní událostí bylo oznámení hospodářských výsledků společnosti Philip Morris ČR.

ŠOK! Americká ekonomika v březnu vytvořila jen 126 tisíc pracovních míst, nejméně od roku 2013. Růst úrokových sazeb v nedohlednu?
Páteční data z amerického trhu práce dopadla hůře, než předpovídaly i ty nejpesimističtější scénáře. Americká ekonomika v březnu mimo zemědělství vytvořila jen 126 tisíc nových pracovních míst. To je jen zhruba polovina oproti očekávání analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Odhady byly nastaveny na přírůstek 245 tisíc míst po únorových 264 tisících nových míst (revidováno z 295 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti v březnu stagnovala na 5,5 %. Investoři spekulují, zda Fed zvyšování sazeb neodloží až na příští rok.
Americké akcie ve čtvrtek mírně zdražily, investoři čekají na důležitá data z trhu práce. Ve zkráceném týdnu akcie převážně posílily
Americké akciové trhy ve čtvrtek oživily ze ztrát z předešlých dvou dní. Náladu na Wall Street podpořily příznivé dílčí údaje z trhu práce před páteční klíčovou zprávou o březnovém vývoji nezaměstnanosti v USA. Obchodováním s ropou hýbala pokračující jednání o íránském jaderném programu, která podle všeho spějí úspěšně do finále. V pátek zůstanou americké burzy kvůli velikonočním svátkům zavřené.
Evropské akcie ve čtvrtek uzavřely nejednotně, za celý zkrácený týden převážně posílily
Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Burzy v Londýně a Paříži rostly, hlavní index frankfurtské burzy ale klesl. Čtvrtek byl posledním obchodním dnem tohoto týdne, v pátek zůstanou evropské burzy zavřené kvůli oslavám Velikonoc.
Pražská burza ve čtvrtek posílila přes půl procenta, za celý zkrácený obchodní týden přidala 2,5 %
Index PX ve čtvrtek vzrostl o 0,51 % na 1 049,24 bodu. V pátek burza kvůli velikonočním svátkům zůstane po vzoru hlavních evropských trhů zavřená.
Philip Morris ČR loni zvýšila tržby o 10 % na 14 miliard Kč, podíl na trhu v ČR opět klesl. Za loňský rok navrhuje dividendu jen 880 Kč na akcii
Konsolidované tržby společnosti bez spotřební daně a DPH vzrostly o 10,0 % na 14,049 miliardy Kč (o 6,9 % při vyloučení vlivu měnového kurzu). Zisk z provozní činnosti vzrostl o 1,5 % na 2,824 miliardy Kč (o 3,8 % při vyloučení vlivu měnového kurzu).

Výhled

Nový týden bude pro řadu trhů opět kratší, tentokrát o pondělní obchodování, které v Evropě ustoupí oslavám Velikonoc. V Asii a na americkém trhu se ale nepochybně dočkáme negativního startu pod dojmem dat z amerického trhu práce. ta budou v týdnu doplněna o statistiky otevřených pracovních pozic (JOLTS, oblíbený indikátor šéfky Fedu Janet Yellenové) a hned v pondělí indexem podmínek na pracovním trhu.

Investoři se budou nadále věnovat dění kolem Řecka, ale jakýkoli významný posun by byl spíše překvapením. Makrodat vychází celá řada, vedle důležitých indexů nákupních manažerů v oblasti služeb zaujmou především statistiky z německého průmyslu.

Pohled do zpětného zrcátka nabídne ve středu zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC, trh ale po sérii horších dat z americké ekonomiky posouvá svá očekávání ohledně prvního zvýšení sazeb v USA dále do druhého pololetí 2015, stále více výhledů hovoří až o roce 2016.

Zasedají centrální banky Japonska a Austrálie. Změna jejich politik ani sazeb se nečeká, především v případě Japonska ale dat z poslední doby stále více hovoří pro to, o čem se na trhu spekuluje již delší dobu, a sice že banka bude muset opět "přitopit pod kotlem" a rozšířit program podpory ekonomiky. O možnosti posílení stimulace hospodářství se mluví také v souvislosti s Čínou.

Boje za vyšší inflaci vycházejí naprázdno. Přistoupí centrální banky na "nový standard"?
Přišly biliony dolarů, které americká centrální banka nalila v rámci programu kvantitativního uvolňování do americké ekonomiky, vniveč? Když Fed QE jako reakci na finanční krizi z roku 2008 spustil, obhajoval ho potřebou podpory tvrdě zasažené ekonomiky. Čekalo se mimo jiné, že se tištění dolarů projeví růstem spotřebitelských cen.

O výhled na první kompletní dubnový obchodní týden jsme tentokrát požádali analytika Martina Krajhanzla z České spořitelny.

Státní dluhopisy nadále těží z poptávky ECB (v případě zemí eurozóny) a z nejistého tržního výhledu (v případě USA). Výnosy jsou tak nadále minimální, což dlouhodobě nahrává rizikovějším aktivům, především akciím. Ty evropské mají za sebou vynikající kvartál, jejich ocenění je ale ve srovnání s těmi americkými stále atraktivní. Navíc ani americké akcie nejsou ještě podle většiny komentátorů vyloženě drahé, jsou jen lehce nad mnohaletými průměry. Po letech býčího trendu za malého objemu obchodů analytici věnují opatrnou pozornost stoupající aktivitě na burze.

"Na páteční zprávu o slabé tvorbě pracovních míst v USA reagovaly futures na hlavní indexy poklesem zhruba o procento, po víkendu lze tedy čekat cenový odskok níže. Index S&P 500 bude zkraje týdne testovat důležitý support okolo 2 040. Pokud jej jasně prolomí, může následovat další sestup k zóně 1 980 až 2 000. A mohl by být celkem rychlý," nabízí pesimističtější výhled na příští dny opční obchodník Josef Košťál. "Aktuální nastavení grafu je neutrální až medvědí. Aktivita na straně býků není silná, a proto je dlouhodobější razantní růst cen akcií zřejmě v nedohlednu. Index volatility VIX zatím ale černý scénář nepotvrzuje. To, že S&P 500 nevyužil v polovině března šanci k překonání historických maxim a rychle se vrátil níže, mnoho optimismu nevyvolalo. Prosinec, březen i duben jsou historicky silné měsíce pro akcie, ale prosinec, leden i březen byly ztrátové. Duben možná nebude chtít trhat partu."

Ve středu po konci obchodování neoficiálně zahájí výsledkovou sezónu za letošní první čtvrtletí výrobce hliníku Alcoa. V rámci celého trhu se čeká pokles zisků firem v důsledku silnějšího amerického dolaru a nízkých cen ropy. Obecně nízká očekávání by ale velká část firem mohla překonat, takže dopad oznamovaných výsledků na ceny akcií firem nemusí být automaticky negativní. Trh už nejspíše alespoň částečně horší zisky do cen zahrnul.

Očekávané výsledky amerických firem v týdnu od 6. dubna (plus výhled na celou výsledkovou sezónu)
Výsledková sezóna za první čtvrtletí se naplno rozjede ve středu tradičně reportem hliníkárenského koncernu Alcoa. Jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých firem očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Horší výhled pro americké akcie znamená většinou alespoň krátkodobě vzpruhu pro americký dolar, pokud jsou ale důvody pro pokles cen akcií z oblasti americké ekonomiky, není nejbližší budoucnost tak jasná. Kvantitativní uvolňování ECB ale působí silně proti euru, a tak lze čekat minimálně stagnaci EUR/USD s dlouhodobou tendencí k poklesu.

Komodity v čele s ropou převážně zlevňují. Na ropný trh působily v týdnu mírně optimistické zprávy o jednání světových mocností s Íránem o jeho jaderném programu. Finální dohoda má být na stole do konce června, případné uvolnění sankcí proti velkému producentovi ropy by znamenalo další zvýšení nabídky suroviny na světovém trhu, a tedy tlak na cenu barelu. V souvislosti s ropou budou v týdnu sledované statistiky počtu aktivních ropných vrtů v USA, který již klesá velice pomalu, statistiky zásob ropy a paliv v USA a také páteční data z Číny, která tvoří významnou část poptávky po ropě, konkrétně index cen výrobců, který klesá bezmála 5% tempem.

České korunové investory a firmy s mezinárodní působností budou zajímat statistiky z české ekonomiky, které zprostředkovaně působí na kurz koruny. ČNB na konci března ale potvrdila závazek hájit hranici 27 EUR/CZK před případným posílením koruny, a dokonce připustila možnost zvýšení této hladiny.

Výhled analytiků z České spořitelny:

Týden po Velikonocích bude ještě svátečně klidný, dat bude poskrovnu. V Evropě to budou především tovární zakázky a průmyslová produkce v Německu, které napoví, v jakém stavu je nejdůležitější sektor ekonomiky lokomotivy EU. U zakázek by po poklesu v předchozím měsíci mělo dojít k oživení, u průmyslové produkce se čeká spíše stagnace. Za celou eurozónu budou zveřejněny maloobchodní tržby, které by měly potvrdit zlepšovaní spotřeby domácností. V EU budou také zveřejněny finální indexy nákupních manažerů ve službách.

V USA pak vyjde index ISM mimo zpracovatelský sektor, který by měl podobně jako jeho výrobní kolega potvrdit pokračující expanzi ekonomiky. Hodně sledovaný bude záznam z posledního jednání FOMC. Trh se z něj bude snažit vyvodit, jak to vypadá s načasováním zvýšení sazeb v USA. Podle našeho názoru je přes poslední slabá data z trhu práce stále možný červnový termín, i když zpoždění v případě dalších slabších dat určitě nelze vyloučit.

U kurzu dolaru k euru pokračuje konsolidace, což je po předchozím prudkém posílení dolaru logické. Předpokládáme, že v dohledné budoucnosti bude pokračovat, vyloučit nelze ani prohloubení korekce přes 1,1 v případě, že budou nadále vycházet slabší data v USA.

Americký desetiletý benchmarkový dluhopisový výnos se pohybuje mezi 1,8 a 1,9 %, což je podle našeho názoru vzhledem k blížícímu se zvyšování sazeb extrémně málo. Trh zřejmě výrazně přeceňuje zpomalení americké ekonomiky a podceňuje její sílu. Německý desetiletý benchmark se drží lehce pod 0,2 %, což je dáno primárně kvantitativním uvolňováním ECB. Předpokládáme, že v nejbližších měsících zůstane takto nízký s malým rizikem mírného růstu.

Zlato je v korekci podobně jako dolar kvůli spekulacím na oddálení zvýšení sazeb v USA. Mírné prodloužení korekce je možné. Cena ropy Brent se stabilizovala, WTI se vrátila nad 50 USD za barel. Po období stabilizace čekáme ve druhém pololetí postupný přechod k růstu cen.

V České republice budou tento týden zveřejněny všechny klíčové měsíční makroekonomické ukazatele. Mezi ty nejsledovanější bude patřit ve čtvrtek březnová inflace, která by měla zaznamenat mírné zvýšení (v únoru 0,1 %) i díky mírnějšímu poklesu cen pohonných hmot. V případě v pátek zveřejněného únorového vývoje v průmyslu lze počítat i přes vysokou srovnávací základnu z roku 2014 s pokračující asi 5% expanzí. Pokles březnového podílu nezaměstnaných osob blíže k 7% hranici (7,5 % v únoru) bude výhradně v režii pozitivních sezónních vlivů.

Z hlediska situace na trzích není důvod v následujících týdnech očekávat výraznější veletoče na trhu s korunou. V případě jejího kurzu vůči euru by měly v blízké době převažovat tendence k jejímu pozvolnému posilování, které však bude během nadcházejících měsíců tlumit rychlejší dynamika importů zboží z titulu silnějšího růstu domácí poptávky. Podobně lze počítat s pokračujícím tlakem ve prospěch mírného poklesu výnosů českých 10letých vládních bondů (aktuálně 0,43 %), které by měly nadále odrážet tendence k nízkým výnosům německých benchmarků v důsledku pokračující nákupní aktivity ze strany ECB.

Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015 Ekonomický kalendář na týden od 6. dubna 2015
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika