Co musíte ráno vědět (14. května)
|

Co musíte ráno vědět (14. května)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě i za oceánem, která země eurozóny opět spadla do recese a čí obraz se v Sotheby's vydražil za 46,5 milionu dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily středu smíšeně. Slabší dolar zvýšil zájem o ropu

Akcie ve Spojených státech v průběhu středy mírně posilovaly, přestože nakonec zakončily obchodování se smíšenými výsledky. Investory potěšily nejnovější statistické údaje, které naznačily, že americká ekonomika neoživuje tak silně, aby to Fed přimělo zvýšit úrokové sazby dříve než v září. Index Dow oslabil o 0,04 % na 18 060,49 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,03 % na 2 098,48 bodu. Jako jediný posílil technologický Nasdaq, a to o 0,11 % na 4 981,69 bodu. V zelených číslech skončily čtyři z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílil technologický sektor (+0,35 %) a sektor základních materiálů (+0,31 %). Ztrácely naopak veřejné služby (-0,79 %) či odvětví cyklického spotřebitelského zboží (-0,44 %).

2. Evropské akcie ve středu odevzdaly úvodní zisky a zamířily do červených čísel

Evropské akciové trhy ve středu odevzdaly úvodní zisky a zamířily do červených čísel. Dolů je stahovalo především Německo. Britský FTSE 100 připsal 0,23 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,26 % a německý DAX ztratil procento. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,16 % poté, co během dne posiloval o více než procento díky zprávě o růstu HDP eurozóny, který v prvním kvartále podle předběžných dat expandoval nejrychleji za téměř dva roky. Dolů Stoxx Europe 600 vedl ve středu především sektor cestovního ruchu a automobilky. Index obrátil do mínusu poté, co byla v USA zveřejněna data o maloobchodních tržbách, které v dubnu nečekaně stagnovaly, což poslalo dolar vůči euru dolů. "Silné euro stáhlo evropské akcie dolů," říká Manish Singh z Crossbridge Capital. "Oslabení akcií je pro investory nákupní příležitostí. Když na dluhopisovém trhu probíhá výprodej, co jiného chcete kupovat? Evropské akcie zamíří opět nahoru. Záda jim pořád hlídá ECB a hospodářský růst eurozóny oživuje," dodává.

Mají se investoři připravit na Brexit? A co čeká po britských volbách libru?

3. Pražská burza ve středu zakončila lehce pod nulou. Akcie O2 C.R. ztratily téměř 10 %

Index PX ve středu odepsal 0,06 % na 1 034,44 bodu. Akcie O2 C.R. navzdory příznivým hospodářským výsledkům oslabily o 9,5 % a nedařilo se ani těžařské NWR. Uhelná společnost NWR hospodařila v prvních třech měsících letošního roku se záporným výsledkem EBITDA 2 miliony EUR, trh ale čekal až -9 milionů. Loni firma za první čtvrtletí vykázala zisk EBITDA 12 milionů EUR. Tržby těžaři klesly meziročně o 22 % na 135 milionů EUR a čistý zisk dosáhl 25,68 milionu EUR. Akcie ve středu na hospodářské výsledky reagovaly ztrátou více než 7 %.

Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,38 %. V závěsu za nimi se co do objemu držely bankovní tituly, které naopak posilovaly a vyvažovaly ztráty ostatních titulů - Komerční banka připsala 1,81 % a Erste Group Bank 3,45 %. Polepšila si i tabáková společnost Philip Morris ČR, která připsala 1,5 %, naproti tomu cenné papíry likérky Stock, Unipetrolu a pojišťovny VIG oslabovaly.

Technická analýza: Kam mají po mírné korekci namířeno akcie ČEZ?

4. Očekávané události

Evropa ve čtvrtek žádná významná makrodata trhům neposkytne, Spojené státy zveřejní index cen výrobců a jako každý čtvrtek také týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pražská burza bude sledovat především kvartální tržby, jež odhalí Pivovary Lobkowicz. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se v prvním kvartálu podle předběžných dat opět propadlo do recese, Kypr se z ní naopak vymanil

Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla zpět do recese, v níž se před loňským dočasným oživením nacházela šest let. Naproti tomu Kypr, tedy středomořský soused Řecka, jehož musela eurozóna spolu s Mezinárodním měnovým fondem rovněž vytahovat z dluhové krize, se po třech a půl letech z hospodářského propadu vymanil. Plyne to ze středečních údajů evropského úřadu Eurostat a národních statistických úřadů. Řecký hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí podle předběžných dat klesl o 0,2 % po 0,4% poklesu v předešlém kvartále (revidováno z -0,5 %), čímž se země opět ocitla v hospodářské recesi.

Rozpočet centrální vlády Řecka za 4 měsíce překvapivě v přebytku

6. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v březnu klesla na sedmileté minimum

Počet lidí bez práce se ve Spojeném království v průběhu tří měsíců do konce března snížil o 35 tisíc a celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 % z předchozích 5,6 % (do konce února), jak se očekávalo. Zaměstnanost se zvýšila o 202 tisíc. Míra nezaměstnanosti v Británii tak v prvním kvartálu klesla na sedmileté minimum z úrovně 5,7 % v říjnu až prosinci a z 6,8 % před rokem.

7. IEA: Přebytek na trhu s ropou se zvyšuje, OPEC dále zvyšuje těžbu

Na globálním trhu s ropou narůstá přesycení, k němuž nyní vede snaha členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) usilovat o vyšší podíl na trhu. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka sice podle agentury začala silněji růst, těžba se ale stále zvyšuje výrazně rychleji než spotřeba.

8. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v dubnu stagnovaly

Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily, v březnu naopak o 1,1 % vzrostly. Dubnovou stagnaci způsobil zejména pokles prodejů automobilů a dalších velkých položek. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo ministerstvo obchodu, naznačuje, že největší ekonomika světa ve druhém čtvrtletí zřejmě nevykáže výrazné oživení po slabém růstu v prvních třech měsících roku.

9. Americké akcie mají letos co dohánět. Budou na to mít sílu?

Americký akciový index S&P 500 od roku 1931 ve třetích letech prezidentských funkčních období předváděl zpravidla nejlepší výkon. Letošní rok ale pro akcie začal rozpačitě. Americký benchmark přidává zatím letos něco mezi dvěma a třemi procenty, což odpovídá pátému nejhoršímu začátku třetího "prezidentského" roku z 22 případů od roku 1931. Jen třikrát zatím akcie za celý třetí rok funkčních období nejmocnějších mužů světa nezískaly na hodnotě, v jasné většině případů byl růst cen dvojciferný.

10. Výsledky O2 Czech Republic investory příjemně překvapily, akcie ale po zprávě o vyřazení firmy z indexu MSCI padaly

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic v letošním 1. čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,2 miliardy Kč. Výnosy se zvýšily téměř o 4 % na 11,2 miliardy Kč. Za růstem stojí zlepšující se trend v útratě zákazníků, růst datových výnosů v mobilním segmentu i výsledky dceřiné O2 Slovakia. Výsledky společnosti předčily očekávání analytiků, akcie O2 C.R. ale srážela zpráva, že budou údajně kvůli rozdělení firmy vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V aukční síni Sotheby's byl vydražen obraz za 46,5 milionu dolarů

Obraz nazvaný "Bez názvu (Žlutá a modrá)", jehož autorem je Mark Rothko, se v aukční síni Sotheby's v úterý prodal za 46,5 milionu dolarů. Obraz měří 2,42 metru na výšku a 1,86 metru na šířku a byl dokončen v roce 1954. Aukční síň jeho prodejní cenu odhadovala mezi 40 a 60 miliony dolarů. Rothko byl jedním z nejúspěšnějších a nejslavnějších malířů ve Spojených státech, než spáchal roku 1970 sebevraždu.

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé