Co musíte ráno vědět (14. května)
|

Co musíte ráno vědět (14. května)

Jak se v polovině týdne dařilo akciím v Evropě i za oceánem, která země eurozóny opět spadla do recese a čí obraz se v Sotheby's vydražil za 46,5 milionu dolarů? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily středu smíšeně. Slabší dolar zvýšil zájem o ropu

Akcie ve Spojených státech v průběhu středy mírně posilovaly, přestože nakonec zakončily obchodování se smíšenými výsledky. Investory potěšily nejnovější statistické údaje, které naznačily, že americká ekonomika neoživuje tak silně, aby to Fed přimělo zvýšit úrokové sazby dříve než v září. Index Dow oslabil o 0,04 % na 18 060,49 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,03 % na 2 098,48 bodu. Jako jediný posílil technologický Nasdaq, a to o 0,11 % na 4 981,69 bodu. V zelených číslech skončily čtyři z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílil technologický sektor (+0,35 %) a sektor základních materiálů (+0,31 %). Ztrácely naopak veřejné služby (-0,79 %) či odvětví cyklického spotřebitelského zboží (-0,44 %).

2. Evropské akcie ve středu odevzdaly úvodní zisky a zamířily do červených čísel

Evropské akciové trhy ve středu odevzdaly úvodní zisky a zamířily do červených čísel. Dolů je stahovalo především Německo. Britský FTSE 100 připsal 0,23 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,26 % a německý DAX ztratil procento. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,16 % poté, co během dne posiloval o více než procento díky zprávě o růstu HDP eurozóny, který v prvním kvartále podle předběžných dat expandoval nejrychleji za téměř dva roky. Dolů Stoxx Europe 600 vedl ve středu především sektor cestovního ruchu a automobilky. Index obrátil do mínusu poté, co byla v USA zveřejněna data o maloobchodních tržbách, které v dubnu nečekaně stagnovaly, což poslalo dolar vůči euru dolů. "Silné euro stáhlo evropské akcie dolů," říká Manish Singh z Crossbridge Capital. "Oslabení akcií je pro investory nákupní příležitostí. Když na dluhopisovém trhu probíhá výprodej, co jiného chcete kupovat? Evropské akcie zamíří opět nahoru. Záda jim pořád hlídá ECB a hospodářský růst eurozóny oživuje," dodává.

Mají se investoři připravit na Brexit? A co čeká po britských volbách libru?

3. Pražská burza ve středu zakončila lehce pod nulou. Akcie O2 C.R. ztratily téměř 10 %

Index PX ve středu odepsal 0,06 % na 1 034,44 bodu. Akcie O2 C.R. navzdory příznivým hospodářským výsledkům oslabily o 9,5 % a nedařilo se ani těžařské NWR. Uhelná společnost NWR hospodařila v prvních třech měsících letošního roku se záporným výsledkem EBITDA 2 miliony EUR, trh ale čekal až -9 milionů. Loni firma za první čtvrtletí vykázala zisk EBITDA 12 milionů EUR. Tržby těžaři klesly meziročně o 22 % na 135 milionů EUR a čistý zisk dosáhl 25,68 milionu EUR. Akcie ve středu na hospodářské výsledky reagovaly ztrátou více než 7 %.

Největší objem obchodů zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 0,38 %. V závěsu za nimi se co do objemu držely bankovní tituly, které naopak posilovaly a vyvažovaly ztráty ostatních titulů - Komerční banka připsala 1,81 % a Erste Group Bank 3,45 %. Polepšila si i tabáková společnost Philip Morris ČR, která připsala 1,5 %, naproti tomu cenné papíry likérky Stock, Unipetrolu a pojišťovny VIG oslabovaly.

Technická analýza: Kam mají po mírné korekci namířeno akcie ČEZ?

4. Očekávané události

Evropa ve čtvrtek žádná významná makrodata trhům neposkytne, Spojené státy zveřejní index cen výrobců a jako každý čtvrtek také týdenní počty žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pražská burza bude sledovat především kvartální tržby, jež odhalí Pivovary Lobkowicz. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Řecko se v prvním kvartálu podle předběžných dat opět propadlo do recese, Kypr se z ní naopak vymanil

Řecká ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla zpět do recese, v níž se před loňským dočasným oživením nacházela šest let. Naproti tomu Kypr, tedy středomořský soused Řecka, jehož musela eurozóna spolu s Mezinárodním měnovým fondem rovněž vytahovat z dluhové krize, se po třech a půl letech z hospodářského propadu vymanil. Plyne to ze středečních údajů evropského úřadu Eurostat a národních statistických úřadů. Řecký hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí podle předběžných dat klesl o 0,2 % po 0,4% poklesu v předešlém kvartále (revidováno z -0,5 %), čímž se země opět ocitla v hospodářské recesi.

Rozpočet centrální vlády Řecka za 4 měsíce překvapivě v přebytku

6. Tříměsíční míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v březnu klesla na sedmileté minimum

Počet lidí bez práce se ve Spojeném království v průběhu tří měsíců do konce března snížil o 35 tisíc a celková míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 % z předchozích 5,6 % (do konce února), jak se očekávalo. Zaměstnanost se zvýšila o 202 tisíc. Míra nezaměstnanosti v Británii tak v prvním kvartálu klesla na sedmileté minimum z úrovně 5,7 % v říjnu až prosinci a z 6,8 % před rokem.

7. IEA: Přebytek na trhu s ropou se zvyšuje, OPEC dále zvyšuje těžbu

Na globálním trhu s ropou narůstá přesycení, k němuž nyní vede snaha členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) usilovat o vyšší podíl na trhu. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka sice podle agentury začala silněji růst, těžba se ale stále zvyšuje výrazně rychleji než spotřeba.

8. Maloobchodní tržby ve Spojených státech v dubnu stagnovaly

Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily, v březnu naopak o 1,1 % vzrostly. Dubnovou stagnaci způsobil zejména pokles prodejů automobilů a dalších velkých položek. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo ministerstvo obchodu, naznačuje, že největší ekonomika světa ve druhém čtvrtletí zřejmě nevykáže výrazné oživení po slabém růstu v prvních třech měsících roku.

9. Americké akcie mají letos co dohánět. Budou na to mít sílu?

Americký akciový index S&P 500 od roku 1931 ve třetích letech prezidentských funkčních období předváděl zpravidla nejlepší výkon. Letošní rok ale pro akcie začal rozpačitě. Americký benchmark přidává zatím letos něco mezi dvěma a třemi procenty, což odpovídá pátému nejhoršímu začátku třetího "prezidentského" roku z 22 případů od roku 1931. Jen třikrát zatím akcie za celý třetí rok funkčních období nejmocnějších mužů světa nezískaly na hodnotě, v jasné většině případů byl růst cen dvojciferný.

10. Výsledky O2 Czech Republic investory příjemně překvapily, akcie ale po zprávě o vyřazení firmy z indexu MSCI padaly

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 Czech Republic v letošním 1. čtvrtletí meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,2 miliardy Kč. Výnosy se zvýšily téměř o 4 % na 11,2 miliardy Kč. Za růstem stojí zlepšující se trend v útratě zákazníků, růst datových výnosů v mobilním segmentu i výsledky dceřiné O2 Slovakia. Výsledky společnosti předčily očekávání analytiků, akcie O2 C.R. ale srážela zpráva, že budou údajně kvůli rozdělení firmy vyřazeny z indexu MSCI Czech Republic.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V aukční síni Sotheby's byl vydražen obraz za 46,5 milionu dolarů

Obraz nazvaný "Bez názvu (Žlutá a modrá)", jehož autorem je Mark Rothko, se v aukční síni Sotheby's v úterý prodal za 46,5 milionu dolarů. Obraz měří 2,42 metru na výšku a 1,86 metru na šířku a byl dokončen v roce 1954. Aukční síň jeho prodejní cenu odhadovala mezi 40 a 60 miliony dolarů. Rothko byl jedním z nejúspěšnějších a nejslavnějších malířů ve Spojených státech, než spáchal roku 1970 sebevraždu.

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160…
před hodinou

Světová banka je kvůli koronaviru připravena poskytnout až 160 miliard USD

Světová banka (SB) je v příštích 15 měsících připravena vynaložit až 160 miliard dolarů, aby pomohla státům řešit...
Světová ekonomika Podpora ekonomiky
V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční…
20:51

V americkém Kongresu má vzniknout výbor na kontrolu obří finanční pomoci

Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu ovládaná demokraty vytvoří zvláštní výbor pro kontrolu rozdělování obří...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly,…
20:30

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské akcie během dne kolísaly, nakonec ale zpevnily. Americké indexy navečer rostly

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu
20:28

Reuters: Německá vláda jedná o finanční injekci pro Lufthansu

Německá vláda jedná o poskytnutí pomoci největší německé letecké společnosti Lufthansa v řádu miliard eur. Vláda by v...
Deutsche Lufthansa Německo Doprava
UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých
20:21

UniCredit v Itálii propustí 5 200 lidí, zaměstná ale 2 600 mladých

Bankovní skupina UniCredit v Itálii v příštích čtyřech letech propustí 5 200 zaměstnanců, zároveň ale dá práci 2 600...
UniCredit Evropské banky Itálie
Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly
19:24

Německo si doveze pomocníky pro sklizeň z ciziny letadly

Německu hrozí nedostatek pracovních sil při nadcházející sklizni. S tou pravidelně vypomáhali sezónní dělníci...
Německo Zemědělství
EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi
18:48

EK se omluvila Itálii za malou solidaritu v koronavirové krizi

Evropská komise se omluvila Itálii za nedostatek evropské solidarity při řešení koronavirové krize. Slíbila větší...
Evropská unie Itálie Koronavirus
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy…
18:05

Donald Trump prý řeší spor mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, ceny ropy vystřelily o čtvrtinu výše

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek na svém twitterovém účtu pochválil, že mluvil s Mohamedem bin Salmánem...
Rusko Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily
18:00

Evropské akcie během čtvrteční seance kolísaly, nakonec ale zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu
17:09

Itálie počítá s drtivým propadem průmyslu

Italský průmysl se v březnu propadl oproti předchozímu měsíci o 16,6 % - nejvíce od roku 1960, kdy se údaj začal...
Itálie Koronavirus Průmysl
Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny
16:52

Obchodní schodek USA v únoru klesl, virus zasáhl dovoz z Číny

Obchodní schodek Spojených států v únoru klesl na nejnižší úroveň za téměř tři a půl roku, dovoz z Číny byl kvůli...
Spojené státy americké (USA) Čína Mezinárodní obchod
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a…
16:50

Pražská burza ve čtvrtek rostla, dařilo se akciím Komerční banky a Monety

Pražská burza zažívá nevyrovnaný týden. V pondělí a ve středu klesala, v úterý a ve čtvrtek rostla. Index PX ve...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU
16:05

Automobilkám hrozí kvůli dieselgate žaloby u soudů zemí EU

Spotřebitelé z Evropské unie by měli mít možnost žalovat automobilky u národních soudů, pokud si pořídili vůz se...
Auta Evropa Podvod
Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus
15:47

Albrightová: Demokracii je třeba zachovat i přes koronavirus

Je třeba udělat vše proto, aby i v době krize kolem epidemie koronaviru ve světě zůstala zachována demokracie a...
Koronavirus Světová ekonomika Krize
Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard…
15:30

Program bezúročných půjček se opět otevřel, limit stoupl na 5 miliard Kč

Příjem žádostí o bezúročné úvěry v prvním kole programu COVID II byl ve čtvrtek odpoledne obnoven a jeho limit se...
Byznys a podnikání Půjčky Úvěry
MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou
14:52

MF: Chystané zrušení daně bude platit zpětně od schválení vládou

Návrh ministerstva financí na zrušení daně z nabytí nemovitosti a souvisejícího zrušení daňového uplatnění odpočtů...
Realitní trh Hypotéky Daně
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu…
14:30

Počet nových nezaměstnaných v USA je opět rekordní, situace na trhu práce může být horší než během Velké hospodářské krize

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 28. března 6,648 milionu nově podaných žádostí o podporu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nezaměstnanost
Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští
13:28

Více než čtvrtina firem v Británii kvůli koronaviru propouští

Více než čtvrtina britských společností plánuje v nejbližším období propouštět. Nutí je k tomu koronavirová krize,...
Spojené království Pracovní trh Koronavirus
EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze
13:06

EK podpoří kurzarbeit 100 miliardami eur, uvolní další peníze

Evropská komise (EK) ve čtvrtek zveřejnila další balíček podpůrných opatření, která mají pomoci ekonomikám...
Evropská unie Pracovní trh Evropská ekonomika
Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:46

Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí

Ve Španělsku v březnu kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel o práci rekordní počet lidí, zhruba 900 000....
Španělsko Pracovní trh Koronavirus