Co musíte ráno vědět (15. května)
|

Co musíte ráno vědět (15. května)

Jak ve čtvrtek dopadlo obchodování na burzách v Evropě i Americe, na jaké výsledky Applu za probíhající čtvrtletí se již nyní mohou investoři těšit podle UBS a jakou zajímavou nemovitost si můžete koupit v Rakousku? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily, S&P 500 překonal rekord. Těžily ze slabšího dolaru i příznivých dat z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek podpořily především příznivé údaje z trhu práce a také pokles hodnoty dolaru. Americká měna vůči koši šesti hlavních světových měn v průběhu dne sestoupila na nejnižší úroveň od ledna. To je dobrá zpráva pro americké firmy, které významnou část tržeb inkasují v zahraničí, neboť to zvyšuje hodnotu těchto tržeb při převodu na dolary. Index Dow zakončil obchodování v plusu o 1,06 % na 18 252,24 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,08 % o 2 121,10 bodu. Technologický Nasdaq přidal 1,39 % na 5 050,79 bodu. V zelených číslech skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvíce posilovaly sektor necyklického spotřebního zboží (+1,49 %), odvětví technologií (+1,43 %) a sektor zdravotní péče (+1,37 %).

Apple ze všech stran: Proč (ne)sázet na nakousnuté jablko

Fed by měl sazby zvýšit ještě letos. Proč? Podívejte se na těchto 6 grafů

2. Evropské akcie ve čtvrtek zdražily, dařilo se zejména ocelářům

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Burzy nahoru tlačily akcie ocelářských firem, které těžily ze zprávy, že Evropská unie uvalila antidumpingová cla na některé ocelové výrobky z Číny, Ruska, Japonska, Jižní Koreje a USA. Britský FTSE 100 přidal 0,34 %, německý DAX zpevnil o 1,84 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,36 %. Burzy v Rakousku, Finsku, Litvě, Lotyšsku a dalších zemích zůstaly ve čtvrtek zavřené. Regionální STOXX Europe 600 připsal 0,64 % a DJ EURO STOXX 50 uzavřel se ziskem 1,37 % na 3 602,22 bodu. Slušně rostly také akcie automobilek, cenné papíry chemiček a tituly ze sektoru zboží osobní spotřeby. Nedařilo se naopak telekomunikačním titulům a odvětví základních materiálů. Euro i ve čtvrtek pokračovalo v růstu vůči americkému dolaru a poprvé od února se vyšplhalo nad 1,14 USD.

Vzpamatuje se někdy Rusko ze současné krize?

Mají se investoři připravit na Brexit? A co čeká po britských volbách libru?

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala necelé procento, stáhly ji akcie ČEZ, KB a O2 C.R.

Index PX klesl o 0,89 % na 1 025,24 bodu. Největšího zobchodovaného objemu dosáhly akcie skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,97 % na 631,40 Kč. V pořadí druhým nejoblíbenějším titulem byly podle objemu obchodů cenné papíry Komerční banky, které odepsaly 1,65 % na 5 260 korun. V procentuálním vyjádření nejvíce zlevnily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, jejichž cena klesla o 7,16 % na 175 korun. Akcie firmy sráží jejich blížící se vyřazení z indexu MSCI Czech Republic. Přes čtyři procenta naopak zdražily akcie uhelné firmy NWR a necelá čtyři procenta připsaly akcie petrochemického podniku Unipetrol. Cenné papíry pivovarnické skupiny Pivovary Lobkowicz Group zpevnily po zveřejnění dílčích hospodářských výsledků o 0,28 %.

Zastřené intervence: ČNB chce slabší korunu

Stratég a ekonom o centrálních bankách: Koruna jako frank východu, parita EUR/USD v den Grexitu a mnoho dalšího

4. Očekávané události

V Japonsku vyjde v noci na pátek index spotřebitelské důvěry a s projevem vystoupí šéf japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě žádné zásadní statistiky vycházet nebudou, pouze Česká republika zveřejní výsledek běžného účtu za březen a první odhad vývoje HDPv 1Q2015, stejná data zveřejní i Polsko. Ze Spojených států odpoledne na trh dorazí index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index), průmyslová výroba a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za květen. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pivovary Lobkowicz v 1. čtvrtletí dosáhly tržeb 243,5 milionu Kč, výstav stoupl o 2,4 % na 185 tisíc hektolitrů

Pivovarnická skupina Pivovary Lobkowicz Group v letošním prvním čtvrtletí dosáhla tržeb 243,5 milionu Kč. Meziročně se tak skupině výnosy zvýšily o 1,1 %. Celkový výstav v prvních třech měsících roku stoupl o 2,4 % na 185 tisíc hektolitrů. Tržby z prodeje piva se v meziročním srovnání zvýšily o 0,6 % na 229,9 milionu korun a tržby z prodeje v České republice skupině stouply oproti prvnímu čtvrtletí minulého roku o 3 % na 189,2 milionu korun.

6. Kofola zvažuje možnost vstupu na pražskou burzu. Ve hře je i přesun sídla do ČR

Výrobce nealkoholických nápojů Kofola zvažuje možnost vstupu na pražskou burzu. Podle společnosti by na trh mohly být uvedeny stávající i nové akcie. V současnosti se s akciemi Kofoly obchoduje na varšavském akciovém trhu. Zároveň společnost uvažuje o přesunu svého sídla z Polska do České republiky.

Kofole v prvním čtvrtletí klesl obrat o 3,8 %

7. Akcie pojišťovny VIG budou vyřazeny z indexu MSCI Austria

Akcie rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group (VIG), s nimiž se obchoduje i na pražské burze, budou ke konci května vyřazeny z benchmarkového indexu MSCI Austria. Současně s nimi index opustí i cenné papíry realitní skupiny Immofinanz.

8. Varufakis vyzval k odkladu splatnosti řeckých dluhopisů u ECB

Řecký ministr financí Janis Varufakis ve čtvrtek údajně vyzval k odkladu splatnosti řeckých dluhopisů, které vlastní Evropská centrální banka. Banka tyto cenné papíry získala v letech 2010 a 2011 v rámci programu nákupu státních dluhopisů s názvem Securities Market Programme (SMP).

Řecko by mohlo požádat o mimořádné zasedání euroskupiny

9. UBS: Apple opět představí famózní výsledky, prodá 51 milionů iPhonů

Analytici z banky UBS očekávají, že americký technologický gigant Apple ve svém třetím finančním čtvrtletí prodá 51 milionů kusů mobilního telefonu iPhone. Trh čeká, že firma prodá jen 45 milionů iPhonů. Podle UBS budou prodeje i celé výsledky Applu silné zejména díky prudce rostoucí poptávce po iPhonech a dalších produktech firmy v Číně. Apple nedávno z pozice největšího prodejce mobilů v Číně sesadil společnost Xiaomi.

10. Výnos 10letých dluhopisů České republiky roste na 5měsíční maximum

Výnos 10letých českých státních dluhopisů ve čtvrtek vystoupil až k 0,83 %, a dostal se tak na nejvyšší hodnotu za posledních pět měsíců. Výnosy státních dluhopisů rostou v celé Evropě a zvyšují se i v zámoří. Analytici tento vývoj nedokáží plně zdůvodnit, spekulují ale o souhře několika faktorů. S růstem výnosů klesá cena bondů, což znamená, že je na dluhopisovém trhu přetlak na straně prodejců.

Výprodej německých dluhopisů je kachna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Rakousku je na prodej vila, kam chodil císař na zálety

V hornorakouském lázeňském městečku Bad Ischl je na prodej vila slavné herečky vídeňského Burgtheateru Kathariny Schrattové. Případný nový majitel by tak mohl pobývat v prostorech, kde své šťastné chvilky trávil také rakousko-uherský císař František Josef I. Schrattová totiž proslula nejen svým hereckým uměním, ale i tím, že byla důvěrnou přítelkyní předposledního císaře podunajské monarchie.

Svou "milou přítelkyni" ve vile na okraji Bad Ischlu habsburský panovník navštěvoval v posledních letech života téměř denně. Sám totiž vlastnil v městečku ležícím asi 100 kilometrů jihozápadně od českých hranic letní zámeček.

Zájemce o koupi nemovitosti by tak za 1,95 milionu eur mohl získat nejen příbytek v alpském stylu o velikosti 500 metrů čtverečních s pozemkem o velikosti 2 150 metrů čtverečních, ale i pocit, že žije na stejném místě, kam rád chodil nejen na bábovku sám císař.

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
před 17 minutami

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
před 33 minutami

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
před 41 minutami

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
před hodinou

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
12:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
11:53

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR