Burzovní kalendář (18. 5. - 22. 5. 2015)
|

Burzovní kalendář (18. 5. - 22. 5. 2015)

Data z realitního trhu v USA, předběžné indexy nákupních manažerů v Číně, eurozóně i USA, zpřesnění vývoje HDP v Německu a pokračující výsledková sezóna. To vše v době, kdy americký akciový trh přepsal historické rekordy a výnosy z dluhopisů v eurozóně navzdory odkupům ze strany ECB rostou. Další obchodní týden bude opět všechno, jen ne nudný.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Americké akcie se v poslední obchodní seanci uplynulého týdne držely v mírném záporu, index S&P 500 se ale udržel na dosah historického maxima, na němž zakončil čtvrteční obchodování, a v závěru ho dokonce mírně překonal. Za celý týden všechny tři hlavní indexy vykázaly první týdenní vzestup za poslední tři týdny - Dow přidal 0,45 %, S&P 500 0,31 % a Nasdaq 0,89 %.

Z makrodat investory v USA v týdnu zaujala hlavně středeční statistika maloobchodních tržeb, která však dopadla hůře, než se čekalo. Z dalších dat si investoři nenechali ujít čtvrteční dílčí data z trhu práce či páteční údaje o průmyslové výrobě a index spotřebitelské důvěry.

Maloobchodní tržby se ve Spojených státech v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily, v březnu naopak o 1,1 % vzrostly. Dubnovou stagnaci způsobil zejména pokles prodeje automobilů a dalších velkých položek. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo americké ministerstvo obchodu, tak naznačila, že největší ekonomika světa ve druhém čtvrtletí zřejmě po slabém růstu v prvních třech měsících roku nevykáže výrazné oživení.

Průmyslová výroba v USA v dubnu proti předchozímu měsíci klesla o 0,3 %, což bylo stejné tempo jako v březnu. Výroba byla nižší už pátý měsíc za sebou, zejména kvůli propadu těžby ropy a plynu. Čísla tak naznačují, že slabý zpracovatelský a těžařský průmysl zůstávají výraznou brzdou ekonomického růstu země a stejně jako statistika tržeb maloobchodních prodejců nepůsobí dvakrát příznivě.

Evropské akcie za sebou mají naopak ztrátový týden. Britský FTSE 100 za celý týden odepsal 1,15 %, německý DAX klesl o 2,24 % a francouzský CAC 40 za pět obchodních dní oslabil o 1,89 %.

V Evropě trhy na začátku uplynulého týdne sledovaly zasedání britské centrální banky, rozhodnutí ponechat měnovou politiku beze změny se nicméně všeobecně očekávalo. Z makrodat investory zaujaly statistika britské průmyslové výroby, německá inflace a HDP a také zpráva o vývoji ekonomiky eurozóny.

Průmyslová výroba ve Spojeném království v březnu vzrostla meziročně o 0,7 % oproti 0,1% růstu v únoru, produkce zpracovatelského sektoru se zvýšila o 1,1 % po 1,2% růstu v únoru. Meziměsíčně růst průmyslové výroby zrychlil na 0,5 % z únorových 0,1 %, čekala se stagnace. Produkce zpracovatelského sektoru se meziměsíčně zvýšila o 0,4 %, o 0,1 procentního bodu více, než se čekalo, a stejně jako v únoru.

Meziroční míra inflace v Německu se v dubnu dále zvýšila a dosáhla 0,5 % proti březnové úrovni 0,3 %. Cenová hladina se proti březnu nezměnila. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie o 0,1 % klesly. Meziročně pak inflace v tomto měření zrychlila na 0,3 % z březnových 0,1 %.

Pod drobnohledem v týdnu zůstala řecká dluhová krize. Dohody o další finanční pomoci se sice Řecku stále nepodařilo dosáhnout, pozitivní ale bylo, že země dala dohromady 750 milionů eur a den před jejich splatností je odeslala Mezinárodnímu měnovému fondu, i když kvůli tomu podle dvou zdrojů z řecké vlády musela sáhnout na rezervy, které u fondu má. Řecký premiér Alexis Tsipras po neúspěšných pondělních jednáních s věřiteli řekl, že se o prolomení patové situace musejí zasloužit Evropská unie a MMF, protože Atény již nabídly všechno, co mohly.

Další vývoj řecké krize je tak značně nejistý. Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise již země bez další finanční pomoci vydrží jen zhruba dva týdny, zatím se ale zdá, že jsou obě strany neoblomné a nejeví ochotu dělat kompromisy, bez kterých podle analytiků řešení krize nalézt nelze.

Marc Faber: Evropa to s Řeckem nikdy nevzdá, je to ruská brána do Středomoří
Skutečným důvodem, proč se Evropa Řecka nikdy nevzdá, je snaha zabránit Rusku v získání většího vlivu ve Středomoří. Tvrdí to investiční guru Marc Faber.

Český index PX za celý týden ztratil 0,2 % a pátek zakončil na 1 025,94 bodu. Hlavním tématem na domácím trhu byla pokračující výsledková sezóna, investoři se také chystají na rozdělení společnosti O2 Czech Republic.

ČEZ zveřejnil své výsledky za 1Q2015 v úterý. Samotná čísla lehce zaostala s provozním ziskem EBITDA na úrovni 19,2 miliardy Kč (-9,8 % meziročně, čekalo se 20,1 miliardy Kč). Management navrhl hrubou dividendu 40 Kč na akcii (6,2% dividendový výnos). Titul zakončil páteční seanci na úrovni 637 Kč (za týden +0,2 %).

Ve středu zveřejnila čísla za 1Q2015 O2 Czech Republic. Poslední sada čísel za nerozdělenou společnost investory příjemně překvapila s provozním ziskem EBITDA 4,3 miliardy Kč (meziročně +25,6 %, čekaly se 4 miliardy). I při zohlednění oddálení některých nákladových položek do dalších období (marketingová kampaň) byly tržby pozitivním překvapením. Nicméně pozitivní efekt solidních výsledků byl eliminován oznámením MSCI o vyřazení titulu z indexů v návaznosti na rozdělení společnosti. Efektivně (z tržního pohledu) proběhne vyřazení k 27. květnu, s emisí bude pozastaveno obchodování 28. a 29. května právě z důvodu rozdělení. Titul zakončil týden na 180 Kč (-15,5 %).

Rovněž ve středu zveřejnila data za první kvartál společnost NWR. Relativně pozitivně překvapila na provozní úrovni EBITDA se ztrátou 2,4 milionu EUR (čekalo se -13,6 milionu). Nicméně vyšší než očekávaný úbytek hotovosti víceméně eliminoval pozitivnější vyznění výsledků. Titul zakončil týden na 0,26 Kč (+4 %).

Pivovary Lobkowicz ve čtvrtek zveřejnily tržby a produkci za 1Q2015. Tržby dosáhly 243,5 milionu Kč. Titul zakončil obchodní týden na 179 Kč (+0,5 %).

Nejvíce ztrátovou akcií v uplynulém týdnu byla O2 C.R., naopak nejvíce rostoucím titulem byl Pegas Nonwovens (+4,9 %). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace, management pouze navrhl dividendu 1,15 EUR na akcii, což se čekalo. Za pokračujícím růstem může být spekulace o potenciálním zařazení titulu do indexů MSCI namísto vyřazované O2. Tato informace ale zatím nebyla potvrzena.

Americké akcie v pátek nepatrně posílily a S&P 500 stanovil další rekord. V plusu tak indexy zakončily i celý týden
Americké akciové indexy se po většinu páteční obchodní seance držely v mírném záporu, index S&P 500 se ale udržel na dosah historického maxima, na němž zakončil čtvrteční obchodování, a v závěru ho dokonce mírně překonal. Za celý týden všechny tři hlavní indexy vykázaly první týdenní vzestup za poslední tři týdny. Na devizových trzích zpevňovalo euro, zatímco dolarový index už pátým týdnem v řadě klesl.
Evropské akcie zakončily týden mírným oslabením, za týden odepsaly zhruba procento
V pátek na trhy nepříznivě působila slabá makrodata z USA, v západní Evropě byl kalendář velice chudý.
Pražská burza v pátek mírně posílila, neodvrátila ale týdenní pokles
Index PX v pátek přidal 0,7 %, za celý týden ale odepsal 0,20 %.

Výhled

V novém obchodním týdnu se světové trhy budou soustředit na makroekonomická data, pokračující výsledkovou sezónu a vývoj na trhu s dluhopisy. Jednání Řecka s mezinárodními věřiteli budou pokračovat, nečeká se ale žádný výrazný posun.

Americký akciový trh je sice na rekordech, další růst ale pochopitelně není vůbec jistý. "Nejjednodušším potvrzením prolomení rezistence by byla vyšší zavírací cena indexu S&P 500 než intradenní maximum 2 125,92 bodu. V pátek k tomu ale, navíc při nízkém objemu obchodů, nedošlo. Nejbližší silný support (hladina podpory) je na dubnových a květnových minimech v zóně 2 067 až 2 072 bodů," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Koštál. "Od začátku března je to již poosmé, co se index vyšplhal na horní hranu dlouhodobého obchodního rozpětí, při předchozích pokusech se ale vždy vrátil na nižší hodnoty. Bude tentokrát býčí útok úspěšný? Negativním faktorem na čtvrtečním růstu je to, že k němu došlo před páteční expirací opcí, což je často období, kdy se index dostane na úroveň, na níž má být. Stále chybí silná pozitivní zpráva, která by vyvolala chuť k dalším nákupům. K nejbližší psychologické hladině 2 150 bodů chybí sice jen 1,3 %, na bezproblémový růst z předchozích let ale můžeme zapomenout."

S&P 500 - technická analýza

Trh s dluhopisy v Evropě i USA v posledních týdnech tak trochu popíral předchozí vývoj. Výnosy bondů výrazně a rychle rostly, například 10leté v Německu takřka z nuly na 0,7 %. Silnější ekonomika růstu výnosů nahrává, uvolněná měnová politika nikoli. Podle většiny trhu je poslední růst úroků pouze korekcí, protože především v Evropě převáží vliv masivního kvantitativního uvolňování ze strany ECB. "Nesouhlasíme s názorem, že nastal čas pro rychlý výprodej státních dluhopisů. Situaci hodnotíme jen jako korekci, kdy dluhopisový trh trochu zaspal. Kvantitativní uvolňování ECB, neutrální, či dokonce negativní překvapení, finančně-regulační represe nutící finanční instituce nakupovat státní dluhopisy a nejistota spojená s Řeckem a nyní i se Spojeným královstvím by měly výnosy bondů bezpečného přístavu eurozóny tlačit opět dolů," napsal hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Výnos 10letého vládního dluhopisu Německa

Z makroekonomických údajů trhy v dalších dnech zaujmou data z realitního trhu v USA, v Evropě pak důležité německé indexy nálady v ekonomice (v úterý ZEW sledující náladu ekonomů a investorů a v pátek Ifo monitorující podnikatelský sentiment) a předběžné indexy nákupních manažerů v průmyslu a službách. Ty vyjdou také v USA a Číně (zde ale jen pro zpracovatelský průmysl). V polovině týdne navíc vyjde zápis z posledního jednání FOMC (téma sazeb je stále živé, trh ale nečeká jejich zvýšení dříve než v září).

Výsledková sezóna ve Spojených státech a Evropě je již téměř na konci, v týdnu budou sledovaná například data od velkých maloobchodních řetězců v USA v čele s Wal-Martem a Home Depotem, z technologického sektoru doplní výsledkovou sezónu Hewlett-Packard. Dopad výsledků na tržní sentiment by již ale měl být spíše jen okrajový.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. května? Přehled očekávaných čísel v odhadech analytiků, jak je sesbírala agentura Bloomberg.

Výhled pro jednotlivé dny

V Japonsku vyjdou v noci na pondělí statistika strojních objednávek a data o průmyslové výrobě a Austrálie přidá zprávu o prodejích nových aut. Itálie dopoledne zveřejní obchodní bilanci a německá centrální banka svoji pravidelnou měsíční zprávu. Ve Spojených státech bude odpoledne zveřejněn index cen domů NAHB a s projevem vystoupí šéf chicagského Fedu Charles Evans. Na pražské burze zveřejní vybrané ukazatele hospodaření za letošní první čtvrtletí tabáková společnost Philip Morris ČR. "Očekáváme pokračování solidního výkonu v ostatním exportu a na Slovensku. Naopak lehce slabší může být domácí trh kvůli předzásobení z 4Q2014. Podporou mohou být data zveřejněná mateřskou společností, která poukazovala na zvyšující se tržní podíl na českém trhu," uvedl Milan Vaníček z J&T Banky. Ve Spojených státech bude čísla za první kvartál reportovat Urban Outfitters a v Evropě OMV.

Úterní šňůru makrodat otevře novozélandský index výrobních cen a tamní centrální banka zveřejní zápis ze svého posledního zasedání. Index výrobních cen vyjde také v ČR a Spojeném království, kde budou navíc investoři sledovat ještě data o inflaci a index cen domů DCLG. V Německu bude trhem hýbat výsledek průzkumu institutu ZEW, který ukáže, jak se vyvíjí důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku. Stejný ukazatel vyjde i pro eurozónu, kde budou navíc na pořadu dne ještě obchodní bilance a data o inflaci. Spojené státy pak odpoledne doplní statistiku zahájené výstavby a počtu vydaných stavebních povolení a s projevem vystoupí šéf kanadské centrální banky Stephen Poloz. V úterý oznamují výsledky Home Depot, Wal-Mart či Vodafone a likérka Stock Spirits, s jejímiž akciemi se obchoduje i na pražské burze, by měla zveřejnit komentář k vývoji hospodaření a podmínek na trhu. "Očekáváme, že vyjádření firmy bude velmi opatrné vzhledem k tomu, že lze ještě stále čekat jisté problémy na polském trhu. Na druhou stranu by se ale ve druhém čtvrtletí měla situace v Polsku začít zlepšovat, což může firma ve spojení s výhledem lepší makroekonomické situace v zemi zmínit," říká Václav Kmínek, analytik České spořitelny.

V noci na středu vyjde v Japonsku klíčová zpráva o vývoji ekonomiky v prvním čtvrtletí, Austrálie přidá index spotřebitelské důvěry, Německo odtajní index výrobních cen a Řecko výsledek běžného účtu. Britská centrální banka prozradí, kolik jejích členů na posledním hlasování o měnové politice zvedlo ruku pro zachování úrokových sazeb na současných úrovních, a ECB čeká zasedání, na kterém se však nebude hlasovat o měnové politice. V zámoří vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy. Během dne budou investoři čekat na zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky a sledovat budou též projev Charlese Evanse z chicagského Fedu. Hospodářská čísla za první čtvrtletí ve středu ráno zveřejní pojišťovna VIG. Podle Milana Vaníčka z J&T Banky nelze očekávat výraznou reakci trhu, čísla o hospodaření firmy bývají velice konzervativní. "Stěžejní bude pro titul do konce měsíce spíše vyřazení z rakouského indexu MSCI," uvedl analytik. V USA čísla za první čtvrtletí odtajní Lowe's Cos a Salesforce.com a v Evropě kromě VIG ještě například Marks & Spencer Group.

Čtvrtek bude na makrodata z celého týdne nejbohatší. V Číně, Japonsku, Evropě i Spojených státech vyjdou indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, které navíc v Evropě doplní ještě tentýž ukazatel pro Německo, Francii a celou eurozónu ze sektoru služeb. V Itálii vyjde ještě zpráva o vývoji mezd a v eurozóně výsledek běžného účtu, Spojené království doplní maloobchodní tržby, Portugalsko výsledek běžného účtu a ECB vydá důležitou zprávu o vývoji ekonomiky a situaci na finančních trzích. Ve Spojených státech vyjdou jako každý čtvrtek statistika žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o vývoji zásob zemního plynu a k PMI ze zpracovatelského sektoru přibudou ještě indexy aktivity chicagského, filadelfského a kansaského Fedu a statistika prodejů starších domů. Čísly za první čtvrtletí do výsledkové sezóny přispějí Dollar Tree, Best Buy, Gap či Hewlett-Packard nebo Raiffeisen Bank International, Royal Mail a Lenovo Group.

Japonská centrální banka v noci na pátek vydá prohlášení ze svého zasedání a uspořádá tiskovou konferenci, na níž výsledek zasedání okomentuje. Důležitá data dopoledne vyjdou v Německu – zveřejněna bude zpráva o HDP a index podnikatelského klimatu Ifo. Také Francie zveřejní index podnikatelského klimatu, Itálie průmyslové objednávky a maloobchodní tržby a Spojené království data o objemu nových úvěrů ve veřejném sektoru. I pro americké investory bude pátek klíčový, odpoledne vyjde zpřesněná zpráva o vývoji HDP Spojených států, kterou navíc doplní data o inflaci, jež vyjdou také v Kanadě, a sledovat trh bude ještě výsledky Deere & Co či Campbell Soup.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytika Václava Kmínka z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Týden bude poměrně bohatý na data a opět budou ta zajímavější přicházet z Evropy. Půjde zejména o indexy nákupních manažerů pro státy eurozóny, které doplní indexy Ifo a ZEW v Německu. Indexy by měly potvrdit solidní výkonnost evropských ekonomik, i když trh čeká mírný pokles. Koncem týdne bude zveřejněna struktura německého HDP v prvním čtvrtletí, což pomůže upřesnit stav a perspektivu místní ekonomiky.

V USA bude v pátek zveřejněna inflace, u níž trh čeká pokračující meziroční pokles. Údaj bude důležitý pro posouzení časování zpřísnění měnové politiky. Zveřejněn bude také záznam z posledního zasedání FOMC, který je důležitý ze stejného důvodu.

Finanční trhy se v uplynulém týdnu zklidnily, trendy z předchozích týdnů přetrvaly. Pokračuje tlak na dolar, zatím se ale nepodařilo překonat klíčovou hladinu 1,388 EUR/USD. Kurz mohou ovlivnit zejména data z Evropy, z USA záznam z jednání FOMC a inflace.

Výnos německého 10letého dluhopisu se vrátil k 0,7 % a zdá se, že trh na této hodnotě momentálně našel rovnováhu. Podle nás byl ovšem růst předčasný a existuje nemalé riziko, že se v dalších týdnech výnosová křivka postupně začne vracet na nižší úrovně. Eurozóna se konečně nadechuje k růstu po dlouhém období zotavování z krizí, ale růst je stále chabý, inflace nízká a přetrvávají rizika spojená s Řeckem. V případě USA naopak stále věříme v návrat rychlejšího růstu a silnější tlak na růst výnosů.

Cena zlata poskočila výše, mělo by ale jít o přechodné zotavení. Ropa je víceméně stabilní. Krátkodobě stále nelze vyloučit přechodný pokles ceny, střednědobě věříme v postupný růst.

Po páteční vlně předběžných údajů o růstu HDP v prvním čtvrtletí bude týden z hlediska regionálních makrodat patřit mezi ty chudší. V České republice bude zveřejněn pouze dubnový index cen průmyslových výrobců, který by měl vzhledem k pokračujícímu silnému meziročnímu poklesu cen energií zůstat výrazněji v záporu. Z ostatních zemí regionu budou stát za pozornost především data z Polska, kde budou zveřejněny dubnové údaje o vývoji průmyslové produkce a maloobchodních tržeb.

Koruna vůči euru krátce po zveřejnění předběžného údaje o nečekaně silném růstu české ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí (+2,8 % mezikvartálně) posílila o více než 10 haléřů z 27,48 na 27,36. Z hlediska možného dalšího vývoje kurzu bude významné zveřejnění struktury růstu HDP za první čtvrtletí (konec května), kdy se dozvíme, zda zdrojem nečekaně silné expanze české ekonomiky z úvodu roku byla spíše domácí poptávka, nebo naopak čistý export. Akcelerace růstu domácí poptávky by mohla prostřednictvím růstu importů zboží působit ve prospěch spíše slabšího kurzu, vyšší čisté exporty by naopak měly podpořit tendence k posilování koruny.

Ekonomický kalendář (18.-22. května 2015) Ekonomický kalendář (18.-22. května 2015)
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před 28 minutami

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč
před 40 minutami

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25.000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25.000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne…
před hodinou

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie se odpoledne vyvíjely smíšeně, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Nad nulou den zahájila i pražská burza. Náladu...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
před hodinou

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě
09:51

VIG odložila valnou hromadu a rozhodnutí o dividendě

Pojišťovnická skupina VIG odložila valnou hromadu plánovanou na 15. května. Společnost oznámí nové datum konání valné...
Vienna Insurance Group (VIG) Akcie ČR Pojišťovny