Co musíte ráno vědět (22. května)
|

Co musíte ráno vědět (22. května)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a Spojených státech, co je podle Mohameda El-Eriana největším rizikem na trhu a co dělat tváří v tvář medvědovi? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily ve čtvrtek v zelených číslech, index S&P 500 se vyhoupl na nový rekord

Americké akcie v průběhu čtvrtečního obchodování lehce zpevnily, širší index S&P 500 se díky tomu dostal na novou rekordní úroveň. Čtvrteční ekonomická data sice zklamala očekávání investorů. Vzhůru zamířily především energetické tituly, kterým pomohly vyšší ceny ropy na světových trzích. Index Dow zakončil obchodování oproti středě beze změny na 18 285,74 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,23 % na 2 130,82 bodu a Nasdaq připsal 0,38 % na 5 090,79 bodu. Index volatility VIX ztratil 5,98 % na 12,11 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o šest bazických bodů na 2,19 %. V zelených číslech skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Nejvíce posílily energetika (+0,79 %) a technologie (+0,44 %), jako jediný ztratil finanční sektor, který odepsal 0,17 %.

Případ: Wall Street | Diagnóza: (Podezřelý) optimismus

Nesnažte se zachytit současnou rally, akcie mají před sebou nebezpečné měsíce. Do konce roku ale trh posílí

2. Evropské akcie rozšířily ve čtvrtek třítýdenní maximum díky ropnému sektoru

Evropské akcie ve čtvrtek posilovaly a rozšiřovaly třítýdenní maximum, především díky ropnému sektoru. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,26 % a německý DAX o 0,14 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal připsal 0,36 %. Dařilo se především ropnému sektoru a finančním akciím, ztrácel naopak realitní sektor. "Alespoň v krátkodobém výhledu se špatná makrodata zdají být dobrou zprávou, protože oddalují první zvýšení sazeb Fedem," řekl Ralf Zimmermann, stratég z Bankhaus Lampe poté, co akcie podpořila špatná zpráva o prodejích starších domů v USA, které se v dubnu propadly o více než 3 %. "Obávám se však o to, jak dlouho trhům tenhle druh vnímání vydrží," dodal Zimmermann.

Německá dominance v Evropě nebude trvat věčně

3. Pražská burza ve čtvrtek ztratila bezmála procento, O2 C.R. odevzdala přes 4 %

Index PX ve čtvrtek odepsal 0,98 % na 1 021,40 bodu. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie O2 C.R., které zároveň dosáhly největšího zobchodovaného objemu. Cenné papíry odevzdaly 4,35 % na 171,50 Kč. Nedařilo se ani bankovním titulům - Erste Group Bank ztrácela před dvě procenta poté, co agentura Fitch snížila rating jejím dceřiným společnostem České spořitelně (na A-) a Slovenské spořitelně (na BBB+). Komerční banka odevzdala přes procento. Druhý největší objem obchodů na burze ve čtvrtek zaznamenaly akcie skupiny ČEZ, které naopak posílily o 0,7 %. Cenní papíry znojemské společnosti Pegas Nonwovens zakončily den na zelené nule. Komerční banka ve čtvrtek snížila doporučení na akcie Pegasu na "držet" z "kupovat", zvýšila však cílovou cenu na 792 Kč z 673 Kč. Ve čtvrtek titul uzavřel na ceně 790 Kč. Akcie pojišťovny VIG odevzdaly přes procento navzdory tomu, že na ně Bank of America zvýšila doporučení na "kupovat" z "neutral".

Jak (ne)překvapily velké firmy v rámci výsledkové sezóny v Praze a co teď dělat s akciemi NWR a O2

Česká spořitelna zvýšila investiční doporučení na akcie ČEZ na "akumulovat" z "držet", cílovou cenu posunula na 728 Kč

4. Očekávané události

Japonská centrální banka v noci na pátek vydá prohlášení ze svého zasedání a uspořádá tiskovou konferenci, na níž výsledek zasedání okomentuje. Důležitá data dopoledne vyjdou v Německu – zveřejněna bude zpráva o HDP a index podnikatelského klimatu Ifo. Také Francie zveřejní index podnikatelského klimatu, Itálie průmyslové objednávky a maloobchodní tržby a Spojené království data o objemu nových úvěrů ve veřejném sektoru. I pro americké investory bude pátek klíčový, odpoledne vyjde zpřesněná zpráva o vývoji HDP Spojených států, kterou navíc doplní data o inflaci, jež vyjdou také v Kanadě, a sledovat trh bude ještě výsledky Deere & Co či Campbell Soup. Přehled důležitých událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Nákupy dluhopisů podle ECB fungují, jsou zapotřebí vládní reformy

Program nákupu státních dluhopisů a dalších cenných papírů, kterým se Evropská centrální banka snaží podpořit hospodářský růst v eurozóně, funguje. Jeho příznivé dopady se však projeví v plné míře pouze v případě, že vlády zavedou potřebné reformy. Shodli se na tom podle zápisu z dubnového zasedání vedoucí představitelé ECB.

6. MMF: Ruská ekonomika letos klesne o 3,4 %

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o 3,4 %, příští rok se ale vrátí k mírnému růstu. Vyplývá to z prognózy, kterou ve čtvrtek zveřejnil Mezinárodní měnový fond. Ruský ministr financí Anton Siluanov ve čtvrtek ale sdělil, že jeho úřad předpovídá ekonomice na letošní rok pokles o 2,5 %.

7. El-Erian: Zapomeňte na Řecko, největším rizikem je likvidita

Zapomeňte na Řecko. To, zda v eurozóně Atény zůstanou, nebo ne, není pro dění na finančních trzích rozhodující. Největším rizikem současnosti je likvidita. Tvrdí to alespoň známý dluhopisový expert a hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian. A není zdaleka jediný, kdo má už ze samotného slova likvidita husí kůži.

Likvidita: Co znervózňuje trh a co experti těžko definují

8. TOP 09, ODS a Úsvit chtějí vyslovit nedůvěru vládě

Opoziční TOP 09, ODS a Úsvit navrhnou svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k vyslovení nedůvěry vládě. Oznámili to na čtvrteční tiskové konferenci ve Sněmovně. Trojice stran tak reaguje na středeční hlasování o podpoře biopaliv. Při něm hnutí ANO navzdory svým dřívějším prohlášením nehlasovalo pro ukončení daňového zvýhodnění biopaliv. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek následně vládu nařkl z korupce.

Sobotka: Hlasování o nedůvěře vládě je plané gesto, vláda přežije

9. Eurozóna: Růst aktivity zpracovatelského sektoru v květnu mírně zrychlil, expanze sektoru služeb naopak zpomalila

Podle předběžných dat agentury Markit v eurozóně růst aktivity ve zpracovatelském sektoru v květnu zrychlil. Index nákupních manažerů vzrostl na třináctiměsíční maximum 52,3 bodu z 52 bodů v dubnu, očekával se přitom pokles na 51,8 bodu. Sektor služeb expandoval naproti tomu mírnějším tempem, index spadl na čtyřměsíční minimum 53,3 bodu z 54,1 bodu v dubnu. Trh predikoval mírnější pokles na 53,9 bodu. Kompozitní index se kvůli tomu rovněž snížil, a to na tříměsíční dno 53,4 bodu oproti 53,9 bodu v dubnu, očekávala se stagnace na 53,9 bodu.

10. Věřitelé podle Evropské komise nejednají o prodloužení programu pro Řecko

Mezinárodní věřitelé nejednají s Řeckem o prodloužení záchranného programu do podzimu. Rozhovory se soustředí na splnění podmínek programu do jeho vypršení na konci června. Agentuře Reuters to ve čtvrtek řekl místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak se postavit medvědovi*

Ralph Perrson se procházel se ženou a se psem, když si náhle všiml, že jeho pes štěká nějak divně. Vtom se na něj vyřítil medvěd. Naštěstí si Perrson uvědomil, že medvědi se bojí lidí úplně stejně, jako se lidé bojí medvědů. Co proto udělal?

Ropa klesla na 17letá minima
před 29 minutami

Ropa klesla na 17letá minima

Cena ropy v pondělí ráno klesla na nejnižší hodnotu od roku 2002, protože Saúdská Arábie a Rusko nejsou ochotné se...
Ropa Ropa Brent Ropa WTI
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem
před hodinou

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie den zahájily poklesem

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagují mimo jiné na výzvu Evropské centrální...
Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy
před hodinou

MONETA reviduje střednědobý výhled, očekává nižší provozní výnosy

MONETA Money Bank se rozhodla revidovat střednědobý výhled, který byl zveřejněn 6. února, z důvodu nových...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Finanční sektor
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
před hodinou

ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před hodinou

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií
08:36

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách akcií

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus