Burzovní kalendář (1. 6. - 5. 6. 2015)
|

Burzovní kalendář (1. 6. - 5. 6. 2015)

Finanční trhy za sebou mají další týden, ve kterém nebyla o zajímavé dění a zvraty nouze. Revize amerického HDP ukázala, že se největší ekonomika světa na začátku roku propadla téměř o procento. Data z Evropy byla spíše pozitivní. V nadcházejícím týdnu investory čeká hned několik důležitých údajů a událostí, například zasedání ECB, indexy nákupních manažerů nebo německá a evropská inflační data a klíčové údaje z amerického trhu práce. Na pražskou burzu se po dvoudenní přestávce vrátí akcie O2 C.R. a nově se na parketu objeví cenné papíry CETIN.

Investiční a ekonomický výhled

Ohlédnutí

Uplynulý obchodní týden se na světových finančních trzích nesl ve znamení vyčkávání na páteční revizi vývoje amerického HDP. Investoři také zvažovali vývoj situace v Řecku, kterému se stále nepodařilo najít společnou řeč s mezinárodními věřiteli. Pozornosti médií neušla ani čtvrteční obchodní seance na burze v Šanghaji, když tamní index Shanghai Composite v reakci na zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů odepsal zhruba 6,5 %.

Úspěšný byl týden zejména pro japonské akcie. Index tokijské burzy Nikkei 225 od pondělí přidal 1,52 %, v pátek navíc rostl už jedenáctý den v řadě, což je nejdelší růstová série od roku 1988, kdy index dokázal posilovat 15 seancí v řadě. Japonské akcie nadále podporuje výhled uvolněné měnové politiky.

Americké akcie v samotném závěru zkráceného obchodního týdne (v pondělí zůstaly burzy v USA zavřené) zažily kolísavé obchodování, do plusu se ale ani jeden ze tří nejsledovanějších indexů nedostal. Index Dow nakonec v pátek uhájil hladinu 18 tisíc bodů a uzavřel slabší o 0,64 % na 18 010,68 bodu, S&P 500 ztratil 0,63 % na 2 107,39 bodu a Nasdaq odepsal 0,55 % na 5 070,03 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,98 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %. Za celý uplynulý týden spadl Dow o 1,22 %, S&P 500 odepsal 0,89 % a Nasdaq klesl o 0,39 %. Pátek byl také posledním obchodním dnem celého měsíce. Za celý květen, pro akcie historicky jeden z nejméně příznivých měsíců, ovšem Dow přidal 0,96 %, S&P 500 1,05 %, a Nasdaq dokonce 2,6 %. Od začátku roku Dow přidává zhruba procento, S&P 500 přes 2,3 % a Nasdaq více než 7 %.

Rekordní ceny amerických akcií vs. rekordní úprk investorů z trhu: Jak tohle dopadne?
Analytici z Bank of America Merrill Lynch nedávno přišli s grafem, který vyplavil do žil investorů pořádnou dávku adrenalinu. Akcie jsou na rekordech, důvěra obchodníků v další růst jejich cen ale prudce klesá. I když ne všichni táhnou za jeden provaz.

Evropské akcie zakončily poslední obchodní seanci uplynulého týdne hluboko v mínusu a výrazně zlevnily i za celý týden. V měsíčním horizontu se již ale hlavní evropské burzy na směru neshodly. Investoři před víkendem prodávali v obavách z vývoje řecké dluhové krize. K poklesu přispěly i údaje, které ukázaly na zastavení růstu úvěrů v eurozóně.

Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,8 %, francouzský CAC 40 odepsal 2,53 % a německý DAX 2,26 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 1,71 %. V mínusu skončily všechny jeho hlavní sektory, nedařilo se hlavně odvětví zdravotní péče, akciím chemiček a cenným papírům firem z automobilového průmyslu. Index DJ EURO STOXX 50 pátek zakončil se ztrátou 2,19 % na 3 570,78 bodu. Za celý týden FTSE 100 klesl o 1,03 % na 6 984,43 bodu (v pondělí se na londýnské burze neobchodovalo), CAC 40 klesl za pět obchodních dní o 2,65 % na 5 007,89 bodu a DAX odepsal od úterý (burza ve Frankfurtu zůstala v pondělí taktéž zavřená) 3,4 % na 11 413,82 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za čtyři obchodní dny klesl o 2,95 % a STOXX Europe 600 od pondělí odepsal 1,93 % na 399,87 bodu. Za celý květen FTSE 100 stoupl o 0,12 %, CAC 40 ale odepsal 0,79 % a DAX ztratil 0,35 %. DJ EURO STOXX 50 od začátku měsíce ztratil 1,24 %, zatímco STOXX Europe 600 více než procento připsal. Od začátku roku nicméně FTSE 100 stále přidává 6,37 %, DAX roste o 16,4 %, CAC 40 připisuje 17,21 % a STOXX Europe 600 zpevňuje o 16,74 %.

Pražská burza za sebou má jeden ze slabších týdnů. V pátek ztratila téměř pů procenta a za týden i celý měsíc přišla o necelé procento. "Trhy sledovaly pravidelná makroekonomická data. Výsledková sezóna se postupně dostala až na svůj konec, ale žádné další překvapení než potvrzení předchozího trendu nepřinesla. Celkově se dá říci, že alespoň v USA dopadla mírně lépe, než se očekávalo," okomentoval dění doma i na světových trzích hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček. Index PX v pátek ztratil 0,36 % na 1 021,81 bodu, od pondělí klesl o 0,8 % a za celý měsíc přišel o 0,7 %. Největší ztrátu zaznamenaly za uplynulý týden po akciích uhelné firmy NWR cenné papíry sázkové kanceláře Fortuna (-4,7 % a na 91,50 Kč), nejvíc posílily akcie Komerční banky (+3,6 % na 5 360 Kč).

Výsledková sezóna za první čtvrtletí je ve světě ve finále, v nadcházejícím týdnu bude čísla zveřejňovat již jen několik málo firem, a na pražské burze již skončila zcela. Poslední firmou, která čísla za první tři měsíce roku zveřejnila, byl výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens. Společnost ve čtvrtek před začátkem obchodování na pražské burze oznámila, že jí v prvním čtvrtletí stouply výnosy v meziročním srovnání o 2,9 % na 60,6 milionu EUR. Firma to vysvětlila hlavně posílením dolaru vůči euru, které mělo pozitivní vliv na tržby v Egyptě, kde má podnik jednu výrobní linku. Zisk EBITDA společnosti v prvních třech měsících roku vzrostl o 3 % na 12,6 milionu EUR a provozní výsledek EBIT činil 8,6 milionu EUR, o 0,5 % více ve srovnání s prvním čtvrtletím 2014.

Většinu pozornosti na sebe nicméně na pražské burze v týdnu strhávaly akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Firma prochází dělením, ze kterého mají vzejít dvě samostatné společnosti - operátor O2 a správce infrastruktury a datových center CETIN. Kvůli procesu štěpení O2 Czech Republic bylo ve čtvrtek na burze obchodování s akciemi O2 C.R. plánovaně přerušeno. Na trh se titul vrátí v pondělí s referenční cenou 49,40 Kč (referenční cena akcie slouží jako výchozí hodnota pro kalkulaci rozpětí ceny titulu). Ve středu, kdy se s akciemi O2 C.R. obchodovalo naposledy před rozdělením firmy, titul skončil na 177,60 Kč.

Co čekat v pondělí od akcií O2 Czech Republic? Může jít o celkem atraktivní zboží
Akcie O2 Czech Republic mají za sebou celkem divoké období. A nemusí být všem dnům konec.

Pro akcie CETIN pražská burza stanovila referenční cenu 150 Kč, což zhruba odpovídá ocenění odštěpované části od Deloitte (151 Kč za akcii). Také s akciemi CETIN se bude obchodovat na pražské burze, v tomto případě však na neregulovaném trhu (Free Market). ISIN titulu je CZ0009000089.

Ve světě trhy hýbala nejen makrodata, ale i pokračující řecká dluhová krize, když se stále nepodařilo zažehnat hrozbu řeckého státního bankrotu. Řecký ministr financí Janis Varufakis v pátek prohlásil, že lhůta pro dohodu Řecka s věřiteli vyprší 30. června, kdy skončí prodloužený program pomoci pro silně zadluženou zemi. Hrozba bankrotu nicméně roste každým dnem.

Řecký ministr vnitra Nikos Vutsis v sobotu řekl, že Atény věří v dosažení dohody s věřiteli ještě do konce týdne. Vláda je prý ochotna přistoupit v některých oblastech svého programu namířeného proti úsporným opatřením na kompromis, aby vznik dohody umožnila. Slova Vutsise tak doplnila některá předchozí vyjádření řeckých politiků o tom, že se dohoda blíží. Z druhé strany nicméně chodí mnohem opatrnější vyjádření. Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu, již například připustila možnost odchodu Řecka z eurozóny. Podle Lagardeové čeká obě strany vedoucí složitá jednání ještě hodně práce a nelze vyloučit ani to, že se dohody v potřebném čase nepodaří dosáhnout vůbec.

Marc Faber: Evropa to s Řeckem nikdy nevzdá, je to ruská brána do Středomoří
Skutečným důvodem, proč se Evropa Řecka nikdy nevzdá, je snaha zabránit Rusku v získání většího vlivu ve Středomoří. Tvrdí to investiční guru Marc Faber.

Z ekonomických dat investory v týdnu zaujaly zejména americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zpráva o vývoji HDP ve Spojených státech (revize rychlého odhadu z konce dubna).

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech v dubnu klesly meziměsíčně o 0,5 %, v souladu s očekáváním, po březnovém růstu o 5,1 % (revidováno z +4,0 %). Po očištění o automobily objednávky vzrostly o 0,5 %, očekával se 0,3% růst, stejný jako v březnu. Objednávky očištěné o vojenskou a leteckou techniku, které se považují za indikátor budoucích kapitálových výdajů firem, vzrostly o procento při očekávání jen 0,3% růstu po 0,9% růstu v březnu.

Hrubý domácí produkt Spojených států v letošním prvním čtvrtletí podle revidovaných dat klesl anualizovaně o 0,7 %. Čekalo se, že budou data revidována na -0,8 %, některé odhady hovořily i o poklesu o 0,9 %. Rychlý odhad z konce dubna hovořil o mírném růstu ekonomiky o 0,2 %.

"První revize údajů o vývoji amerického HDP za první čtvrtletí víceméně potvrdila očekávání. Podstatnou informací je, že došlo k revizi z praktické stagnace do poměrně výrazného poklesu, a to především kvůli vyššímu negativnímu příspěvku zahraničního obchodu, za což může nečekaně vysoký schodek březnové obchodní bilance. Část růstu ubraly ještě zásoby, respektive jejich menší pozitivní příspěvek, což je spíše dobrá zpráva. Kvůli zásobám se do lehkého mínusu dostaly se svým příspěvkem také investice. Nepatrně nižší byl i růst osobní spotřeby. Celkově se tak potvrdila slabost prvního čtvrtletí, což by však měla být pouze výjimka a další čtvrtletí by měla přinést opět solidní růst. Dopad na trhy by měl být omezený, nejde o zásadní překvapení," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny. Na konci loňského roku ekonomika USA expandovala tempem 2,2 %.

V Evropě data zásadního charakteru zveřejněna nebyla. Tuzemské investory však zaujala revize dat dokládajících vývoj českého HDP v prvních třech měsících letošního roku. Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu expandovala tempem 4,2 % meziročně, předchozí odhad hlásil "jen" 3,9% růst. Revize výše se dočkala i mezikvartální data - oproti předchozímu čtvrtletí český HDP vzrostl o 3,1 %, tedy o 0,3 procentního bodu více, než predikoval předběžný odhad. Zpřesněný odhad tak potvrdil, že česká ekonomika na počátku letošního roku významně zrychlila svůj růst. "Vzhledem k tomu, že dynamika HDP je v posledních čtvrtletích silně ovlivněna výběrem daní z tabákových výrobků, je vhodnější na ekonomickou aktivitu nahlížet s využitím vývoje hrubé přidané hodnoty (HPH), která není vývojem daní ovlivněna. HPH v prvním čtvrtletí vzrostla o 1,6 % mezičtvrtletně, což je podstatně méně než HDP, a to právě z důvodu daní. Jedná se však i tak o nejsilnější mezikvartální nárůst HPH od prvního čtvrtletí 2008," poznamenal k datům Jakub Seidler, hlavní ekonom ING pro Českou republiku.

Dolar v uplynulém týdnu na měnových trzích mírně rostl k euru a výrazně zpevňoval k jenu. V pátek sice během dne zpevňovala evropská měna v naději, že se řecké vládě brzy podaří dojednat poskytnutí další finanční pomoci v rámci záchranného programu, celkový trend ale nahrává spíše měně USA. Od pondělí euro k dolaru ztratilo zhruba půl procenta na 1,091 EUR/USD, za měsíc pak přišla evropská měna téměř o tři procenta.

Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos?
Jednotná evropská měna již déle než týden opět oslabuje. Kam má namířeno v páru s dolarem? A co se čeká od ekonomik USA a Německa, tahouna eurozóny?

K japonskému jenu dolar za pět obchodních dní posílil přes dvě procenta na 124,17 USD/JPY a za celý měsíc stoupl bezmála o čtyři procenta. Americká měna se tak k jenu dostala na maximum od roku 2002.

Ropa za sebou má neutrální až mírně pozitivní týden. V první polovině týden surovina zlevňovala, čtvrteční a páteční vývoj ale po prudkém obratu a zhruba 4% rally v závěru týdne ztráty smazal a dostal černé zlato mírně do plusu.

Trh s ropou mimo jiné podpořila čtvrteční zpráva, podle které zásoby suroviny na území USA klesly již čtvrtý týden v řadě. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali že se zásoby ropy v předešlém týdnu snížily o 900 tisíc barelů, americká vládní data ale nakonec ukázala na pokles o 2,8 milionu barelů.

Vývoj zásob ropy na území Spojených států amerických

Měsíční bilance je pro ropu nejednoznačná. Barel ropy Brent v květnu zhruba dvě procenta odepsal, zatímco severoamerická ropa WTI kolem procenta přidala.

Zlato v týdnu zlevnilo přibližně o procento na 1 191 dolarů za trojskou unci a cena stříbra klesla o dvě procenta. I za celý měsíc zlato ztratilo zhruba procento, zatímco stříbro naopak kolem procenta připsalo.

Evropské akcie v pátek i za celý týden výrazně zlevnily, v měsíčním horizontu se vyvíjely nejednotně
Evropské akcie páteční obchodování zakončily hluboko v mínusu. Výrazně zlevnily i za celý týden. V měsíčním horizontu se již ale hlavní evropské burzy na směru neshodly. Investoři před víkendem prodávali v obavách z vývoje řecké dluhové krize a k poklesu přispěly i údaje, které ukázaly na zastavení růstu úvěrů v eurozóně.
Pražská burza v pátek mírně oslabila, objem obchodů přesáhl miliardu. Za týden i celý měsíc burza klesla o necelé procento
Index PX v pátek ztratil 0,36 % na 1 021,81 bodu. Od pondělí klesl o 0,8 % a za celý měsíc přišel o 0,7 %.

Výhled

Začátek června bude na ekonomická data v celém světě skutečně bohatý. Hned na začátku týdne investory čekají inflační data z Německa (pondělí) a celé eurozóny (úterý). Sledované budou též indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a sektoru služeb a neméně důležitá budou data o nezaměstnanosti, která vyjdou v úterý v Německu a v pátek v USA. Analytici odhadují, že americká ekonomika v květnu vytvořila mimo zemědělství 210 tisíc pracovních míst po přírůstku 223 tisíc míst v dubnu. Celková míra nezaměstnanosti by v květnu měla podle odhadů stagnovat na úrovni 5,4 %.

Statistika nezaměstnanosti je jedním z údajů, které pozorně sleduje americká centrální banka v souvislosti s plánovaným zvyšováním úrokových sazeb (druhým jsou údaje o inflaci). Na začátku dubna trhy zažily šok, když bylo oznámeno, že v březnu mimo zemědělství v USA vzniklo jen 126 tisíc nových pracovních míst (v květnu bylo číslo revidováno ještě níže na 85 tisíc). Trhy tak posunuly očekávání růstu sazeb z červnového zasedání Fedu na pozdější termín, nejčastěji na září.

Právě vyjádření na téma budoucnosti úrokových sazeb nyní mají velký potenciál ovlivnit dění na trzích. Většina představitelů Fedu potvrzuje, že by sazby mohly růst ještě letos, odborníci nicméně upozorňují, že tak horké to zřejmě nebude. Dluhopisový guru Daniel Fuss například v uplynulém týdnu řekl, že bude Fed upozorňovat na jakákoli nepříznivá data či události, aby nakonec zvyšování úrokových sazeb odsunul až na příští rok. Důležité je, že Fed stále dokola upozorňuje, že se nehodlá v otázce růstu sazeb řídit kalendářem, ale výhradně ekonomickými daty.

Další data o americké inflaci budou zveřejněna 18. června. V dubnu v USA meziměsíční růst spotřebitelských cen zpomalil na 0,1 % z březnových 0,2 %. Jádrová inflace očištěná o ceny pohonných hmot a potravin naopak mírně zrychlila na 0,3 % z 0,2 % v březnu. Meziročně inflace spadla hlouběji do záporného pásma - spotřebitelské ceny klesly o 0,2 % po březnovém 0,1% poklesu. Jádrová inflace meziročně stagnovala na 1,8 %, ačkoli se očekávalo mírné zpomalení na 1,7 %.

"S&P 500 během čtyř dnů zkráceného obchodního týdne předvedl průběh celého letošního roku – v úterý pokles o 1 %, ve středu růst k historickým maximům, ve čtvrtek konsolidace a v pátek opět pokles, tentokrát mírnější. Kromě toho, že se obchodní rozpětí v několika posledních týdnech zúžilo na zhruba čtyři procentní body, se nic nemění. Stále se čeká na katalyzátor, pozitivní nebo negativní, na základě kterého index prolomí dlouhodobé rozpětí, píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Koštál. "První červnový týden bude na fundamentální data bohatý. Negativní zprávy mohou podpořit růst cen, pozitivní data z ekonomiky spíše pokles. Dobré zprávy by ale mohly být chápány také jako dobré zprávy. Princip, kdy bílá je bílou a černá je černou, je ale příliš jednoduchý. Spekulace vítězí," dodává Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Řecko podle všeho čeká rozhodující měsíc. Země musí v červnu Mezinárodnímu měnovému fondu uhradit splátky v celkové výši 1,6 miliardy eur, první dílčí splátku (310 milionů eur) musejí Atény odeslat do pátku 5. června. Pokud by Řecko nedokázalo dostát závazkům vůči svým věřitelům, bylo by nuceno opustit eurozónu a vrátit se k vlastní měně. Mnoho analytiků tvrdí, že je to de facto jediný možný scénář, protože řecký dluh je vzhledem ke své výši prakticky nesplatitelný. Pokud by Řecko skutečně zkrachovalo a opustilo eurozónu, neznamenalo by to však podle šéfky MMF nutně konec celého společenství zemí platících jednotnou měnou. Řecko je tématem číslo jedna již nějakou dobu, takže se banky i jiné finanční instituce na krach země dlouhodobě připravují.

Výhled pro jednotlivé dny

Hned v pondělí investory čeká záplava statistik. V Asii, Evropě i USA vyjdou indexy nákupních manažerů - v Číně PMI ve zpracovatelském sektoru i mimo něj, v Japonsku, USA a Evropě pak vyjdou ukazatele jen za zpracovatelský sektor (v Evropě indexy vyjdou v jednotlivých zemích i celé eurozóně). Německo dále zveřejní rychlý odhad vývoje inflace za květen a v ČR bude zveřejněna květnová bilance státního rozpočtu. Ve Spojených státech budou investoři vedle PMI zvažovat ještě výsledek statistik spotřebitelských příjmů a výdajů a výdajů ve stavebnictví. S projevem vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a hospodářské výsledky zveřejní Toshiba.

V úterý se budou investoři soustředit zejména na evropskou statistiku inflace a německá data o nezaměstnanosti. Údaje z trhu práce zveřejní i Španělsko, které přidá ještě index cen domů. Řecko se zpožděním po prodlouženém víkendu odtajní index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, Spojené království přidá zprávu o spotřebitelských úvěrech a schválených žádostech o hypotéku a eurozóna k inflaci doplní ještě index výrobních cen. Ve Spojených státech vyjdou index aktivity ISM pro oblast New Yorku, podnikové objednávky a údaje o prodejích aut a výsledek hospodaření za první kvartál zveřejní Dollar General.

Středa bude ve světě dnem indexů nákupních manažerů (PMI) v sektoru služeb. Ukazatel zveřejní Čína, Japonsko, Spojené státy (zde vyjde ještě index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor od institutu ISM) i jednotlivé země v Evropě a celá eurozóna. Austrálie v noci na středu představí data o HDP, z eurozóny přijdou data o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách. Data z trhu práce přidá ještě Itálie, index cen domů zveřejní Spojené království a v USA budou odpoledne na pořadu dne pravidelná týdenní data o žádostech o hypotéky a zásobách ropy a také údaje agentury ADP o počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru, které naznačí, jak dopadne klíčová páteční statistika z trhu práce, a obchodní bilance. Důležitá bude středa také pro centrální banky - Fed zveřejní Béžovou knihu a ECB bude pořádat zasedání, na němž se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. S projevem vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans a hospodářské výsledky zveřejní Brown-Forman.

V noci na čtvrtek promluví guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě bude zasedat britská centrální banka a v USA vyjdou zprávy o počtu propuštěných zaměstnanců, produktivitě práce mimo zemědělství, jednotkových nákladech na práci a také pravidelná týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a zpráva o vývoji zásob zemního plynu. S projevem vystoupí guvernér Fedu Daniel Tarullo a hospodářskými výsledky za první kvartál se pochlubí Joy Global.

Ani závěr týdne nebude klidný. V pátek dopoledne vyjdou německé podnikové objednávky, Francie zveřejní obchodní bilanci a banka Halifax na trh pošle údaje o cenách domů ve Velké Británii. V ČR dopoledne statistický úřad odtajní údaje o maloobchodních tržbách. Pozornost investorů se nicméně bude soustředit především na klíčová data z trhu práce v USA. Statistika nezaměstnanosti vyjde ve stejnou chvíli jako v USA (14.30 SELČ) i v Kanadě. O limitu své těžby rozhodne kartel OPEC.

O výhled na další obchodní týden jsme požádali analytičku Renátu Ďurčovou z České spořitelny.

Kompletní výhled analytiků z České spořitelny:

Na titul událost týdne máme tentokrát hned dva kandidáty. V USA jsou to jako vždy na začátku měsíce data z trhu práce a v eurozóně zasedání ECB. U dat z amerického trhu práce se čeká pokračování solidního přírůstku počtu pracovních míst a stabilní míra nezaměstnanosti. Případné překvapení by mohlo ovlivnit zejména očekávání načasování začátku růstu úrokových sazeb. Od ECB se čeká především zhodnocení stavu ekonomiky a dosavadního průběhu kvantitativního uvolňování. Nové informace zásadního charakteru jsou spíše nepravděpodobné.

Z dalších dat budou důležité ISM indikátory v USA a předběžná čísla o vývoji inflace v Německu a eurozóně za květen. V USA budou investoři sledovat, zda dochází k oživování ekonomiky, v Evropě tempo vzdalování se od deflace. Zapomenout nelze ani na osobní příjmy a výdaje a jádrové výdaje na osobní spotřebu (oblíbený inflační ukazatel Fedu), které budou také důležité z hlediska posouzení stavu ekonomiky USA. Béžová kniha Fedu pak dodá kvalitativní hodnocení. Konečně data o obchodní bilanci USA budou obzvláště zajímavá poté, co růst jejího deficitu významně přispěl ke slabé výkonnosti ekonomiky v prvním pololetí.

Kurz dolaru k euru se vrátil pod 1,1. Aktuálně to ale vypadá, že by se mohl vývoj opět otočit. Týden poskytne řadu impulzů, obchodování tak může být relativně hodně volatilní. Pro euro bude negativní napětí před pátkem, kdy by mělo Řecko zaplatit splátku MMF. Výnosy dluhopisů v USA a Německu lehce klesají. V Německu to kvůli Řecku může pokračovat, v USA pro to nevidíme mnoho důvodů. Klesla i cena ropy a mohla by se postupně dostat ještě níže. Podobně u zlata pokládáme za pravděpodobnější pokles než růst.

Početnou dávku makrodat v regionu uvedou pondělní květnové výrobní PMI ukazatele. Ty by měly naznačit, že průmysl zůstane i ve druhé polovině letošního roku jedním z klíčových tahounů hospodářského růstu v zemích Visegrádské čtyřky. V České republice bude kromě výrobního PMI a dubnových maloobchodních tržeb zveřejněn i údaj o růstu reálných mezd za první letošní čtvrtletí. V případě zřetelnějšího zrychlení růstu mezd, které by dále podpořilo postupné vzlínání domácích inflačních tlaků, by dále poklesla pravděpodobnost, že ČNB bude v budoucnu nucena dále oslabit korunu.

Protože tahounem růstu české ekonomiky jsou v současné době především značně dovozně náročné fixní investice a spotřeba domácností, výrazné zrychlení růstu HDP v prvním čtvrtletí (+4,2 % meziročně) by nemělo generovat výraznější tlaky na posilování kurzu koruny vůči euru. Ten by se měl i během následujících týdnů držet v blízkosti 27,40 EUR/CZK.

Ekonomický kalendář (1.-5. června 2015) Ekonomický kalendář (1.-5. června 2015)
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu
11:05

Neovlivní: Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném střetu zájmů...
Česká republika Evropská unie Politika
Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa
10:47

Přes 700 ekonomů se v otevřeném dopise staví proti zvolení Trumpa

Více než 700 ekonomů, včetně sedmi laureátů Nobelovy ceny, se v otevřeném dopise, na nějž upozornil web CNN, staví...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Volby
AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA
včera v 23:17

AstraZeneca a Johnson & Johnson obnovují testování vakcíny v USA

Společnost AstraZeneca v pátek oznámila, že v USA obnovila konečnou fázi testů své očkovací látky proti covidu-19. Na...
Johnson & Johnson Farmacie Koronavirus
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní…
včera v 22:30

Americké akcie se v pátek na směru neshodly, za týden vykázaly hlavní indexy pokles

Americké akcie zakončily páteční obchodování smíšeně. Za celý týden pak všechny tři hlavní indexy vykázaly pokles....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od…
včera v 22:08

Italská vláda zamezila firmě Fastweb brát vybavení pro 5G od společnosti Huawei

Italská vláda vetem zamezila telekomunikační skupině Fastweb, aby si nechala od čínské společnosti Huawei dodat...
Telekomunikace Itálie Čína
Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání
včera v 21:37

Biden čelí dalšímu obvinění ze zapletení do synova podnikání

Demokratický kandidát na prezidenta USA Joe Biden se účastnil diskuzí kolem snahy jeho syna Huntera o společný...
Spojené státy americké (USA) Politika Volby
Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky
včera v 20:26

Ruská centrální banka zlepšila odhad letošního vývoje ekonomiky

Ruská centrální banka v pátek mírně zlepšila odhad letošního vývoje tamní ekonomiky. Nyní počítá s poklesem hrubého...
Rusko Centrální banky Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden ale ztratily více než procento

Akcie na západoevropských trzích v pátek posílily, když je do zelených čísel táhly dobré firemní výsledky. V týdenním...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %
včera v 16:50

Pražská burza se v pátek obrátila k růstu, přidala 0,62 %

Pražská burza se na konci týdne obrátila k růstu, index PX přidal 0,62 % na 863,10 bodu. Posilovaly akcie bank,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil
včera v 16:18

Pokles tržeb automobilky Renault ve třetím čtvrtletí zpomalil

Tržby francouzské automobilky Renault se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o osm procent na 10,4 miliardy eur....
Evropské akcie Výsledková sezóna
Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje
včera v 16:04

Electrolux ztrojnásobil čtvrtletní zisk, těžil ze zotavení prodeje

Největší evropský výrobce domácích spotřebičů, švédská společnost Electrolux, ve třetím čtvrtletí ztrojnásobil...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil
včera v 15:45

Růst podnikatelské aktivity v USA v říjnu zrychlil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v říjnu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pátek uvedla...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ze světa investičních doporučení (23. října)
včera v 14:46

Ze světa investičních doporučení (23. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy
včera v 13:10

BBC: Americký prodejce oděvů Gap zvažuje odchod z Evropy

Americký prodejce oděvů Gap zvažuje, že zavře všechny své prodejny v Británii, Francii, Irsku a Itálii. Prodej mu už...
Móda a design Maloobchod Americké akcie
Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08…
včera v 13:05

Výsledky American Express ve 3Q: Zisk na akcii 1,30 USD (loni: 2,08 USD, odhad: 1,34 USD), tržby 8,75 miliardy USD (odhad: 8,66 miliardy USD)

Vydavateli kreditních karet American Express klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 40 procent na 1,07 miliardy...
American Express Platební karty Výsledková sezóna
Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber
včera v 11:14

Britské firmy podle kontrolorů neprávem získaly až 3,9 miliardy liber

Britské podniky mohly z veřejných financí neprávem získat až 3,9 miliardy liber na podporu zaměstnanosti v době krize...
Spojené království Byznys a podnikání Podvod
Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq
včera v 11:03

Slovenská továrna Volkswagenu zahájila výrobu modelu Karoq

Německá automobilka Volkswagen v pátek ve svém závodě na Slovensku zahájila výrobu sportovně-užitkového vozu (SUV)...
Volkswagen Auta Slovensko