Co musíte ráno vědět (1. června)
|

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak v závěru uplynulého týdne dopadlo obchodování na burzách v Evropě i Spojených státech, na koho se investiční skupina PPF obrátí s prosbou o 32miliardovou půjčku a jakou novinkou chce zákazníky potěšit německé KFC? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zažily v pátek kolísavé obchodování, ale do plusu se nevyšvihly. Ztratily i za celý týden, květen byl pro ně ovšem úspěšný

Investoři v závěru týdne zvažovali americká makrodata a nadále sledovali "řeckou ságu". Index Dow nakonec v pátek uhájil hladinu 18 tisíc bodů a uzavřel slabší o 0,64 % na 18 010,68 bodu, S&P 500 ztratil 0,63 % na 2 107,39 bodu a Nasdaq odepsal 0,55 % na 5 070,03 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,98 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %. Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce finanční a průmyslové odvětví, nejméně pak tituly z oblasti zdravotní péče a veřejných služeb. Za uplynulý týden (4 obchodní dny) spadl Dow o 1,22 %, S&P 500 o 0,89 % a Nasdaq o 0,39 %. Za celý květen, pro akcie historicky jeden z nejméně příznivých měsíců, ovšem Dow přidal 0,96 %, S&P 500 1,05 % a Nasdaq dokonce 2,6 %. Od začátku roku Dow přidává zhruba procento, S&P 500 přes 2,3 % a Nasdaq více než 7 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se konečně prudší změna cen?

Odkupy akcií jsou rekordní, investory to ale přestává zajímat

2. Evropské akcie v pátek i za celý týden výrazně zlevnily, v měsíčním horizontu se vyvíjely nejednotně

Evropské akcie páteční obchodování zakončily hluboko v mínusu. Výrazně zlevnily i za celý týden. V měsíčním horizontu se již ale hlavní evropské burzy na směru neshodly. Investoři před víkendem prodávali v obavách z vývoje řecké dluhové krize a k poklesu přispěly i údaje, které ukázaly na zastavení růstu úvěrů v eurozóně. Britský FTSE 100 klesl v pátek o 0,8 %, francouzský CAC 40 odepsal 2,53 % a německý DAX 2,26 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 1,71 % a v mínusu skončily všechny jeho hlavní sektory, nedařilo se zejména odvětví zdravotní péče, akciím chemiček a cenným papírům firem z automobilového průmyslu. Index DJ EURO STOXX 50 pátek zakončil se ztrátou 2,19 % na 3 570,78 bodu. Taktéž celý týden byl pro evropské akcie ztrátový. FTSE 100 klesl o 1,03 % na 6 984,43 bodu (v pondělí se na londýnské burze neobchodovalo), CAC 40 klesl za pět obchodních dní o 2,65 % na 5 007,89 bodu a DAX odepsal od úterý (burza ve Frankfurtu zůstala v pondělí taktéž zavřená) 3,4 % na 11 413,82 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za čtyři obchodní dny klesl o 2,95 % a STOXX Europe 600 od pondělí odepsal 1,93 % na 399,87 bodu. Od začátku května FTSE 100 stoupl o 0,12 %, CAC 40 ale odepsal 0,79 % a DAX ztratil 0,35 %. DJ EURO STOXX 50 od začátku měsíce ztratil 1,24 %, zatímco STOXX Europe 600 více než procento připsal.

Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos?

Tři argumenty pro pokračování býčího trendu na evropském dluhopisovém trhu

3. Pražská burza v pátek mírně oslabila, objem obchodů přesáhl miliardu. Za týden i celý měsíc burza klesla o necelé procento

Index PX v pátek ztratil 0,36 % na 1 021,81 bodu. Od pondělí klesl o 0,8 % a za celý měsíc přišel o 0,7 %. Celkový zobchodovaný objem v pátek přesáhl jednu miliardu korun. Více než polovinu z toho představovaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 1,69 %. Bankovní tituly se obchodovaly smíšeně - Komerční banka ztratila 0,22 %, zatímco Erste Group Bank bezmála o procento zpevnila. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální firmy CME (-3,55 %) a Fortuny (-3,33 %), dařilo se naopak výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens, který připsal 1,27 %. Část menšinových akcionářů O2 Czech Republic v pátek podala žalobu na neplatnost valné hromady, která rozhodla o rozdělení společnosti. Žalobu podala KLB Legal, která menšinové akcionáře zastupuje.

Šlápne ČNB na dluhopisovou brzdu? Tři možná vysvětlení

Chcete lépe kontrolovat své finance? Stačí na to pouhé dva týdny!

4. Očekávané události

Hned na začátku nového obchodního týdne investory čeká záplava statistik. V Asii, Evropě i USA vyjdou indexy nákupních manažerů - v Číně PMI ve zpracovatelském sektoru i mimo něj, v Japonsku, USA a Evropě pak vyjdou ukazatele jen za zpracovatelský sektor (v Evropě indexy vyjdou v jednotlivých zemích i celé eurozóně). Německo dále zveřejní rychlý odhad vývoje inflace za květen a v ČR bude zveřejněna květnová bilance státního rozpočtu. Ve Spojených státech budou investoři vedle PMI zvažovat ještě výsledek statistik spotřebitelských příjmů a výdajů a výdajů ve stavebnictví. S projevem vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a hospodářské výsledky zveřejní Toshiba. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF požádá CETIN o úvěr 32 miliard Kč a nabídne další odkup akcií O2 C.R.

Investiční skupina PPF požádá společnost CETIN, která má v pondělí 1. června vzniknout odštěpením od O2 Czech Republic, o úvěr ve výši 32,2 miliardy korun. Využije ho ke splacení půjčky od syndikátu bank použité při koupi akcií O2 Czech Republic od španělské skupiny Telefónica. O2 o úvěr investiční skupina žádat nebude, oznámila v neděli PPF. O takzvanou finanční asistenci PPF původně žádala O2, ale kvůli rozhodnutí o odštěpení provozovatele sítí a datových center CETIN celý proces zastavila.

Co čekat v pondělí od akcií O2 Czech Republic? Může jít o celkem atraktivní zboží

Akcie O2 C.R. se na pražskou burzu v pondělí vrátí s referenční cenou 49,40 Kč

Referenční cena akcií CETIN byla stanovena na 150 Kč

6. Britský soukromý sektor na jaře rostl nejrychleji za rok

Britský podnikatelský sektor zaznamenal během tří měsíců do konce května nejrychlejší růst za poslední rok. Oznámila to v neděli Konfederace britského průmyslu, která proto očekává, že zpomalení hospodářského růstu Británie na počátku letošního roku nebude mít dlouhé trvání. Ukazatel růstu, který se opírá o průzkumy ve zpracovatelském sektoru, maloobchodu a službách, vzrostl v květnu na 33 bodů z dubnových 19 bodů a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského května.

7. Francouzský ministr hospodářství si přeje dvourychlostní EU

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron si přeje dvourychlostní Evropskou unii s "avantgardní" a těsněji propojenou eurozónou. Reforma by se podle něj měla stát skutečností v patřičném čase změnami smluv o EU. List Le Journal du Dimanche z rozhovoru zveřejnil na svém webu výňatky i s poznámkou, že ministr zabrousil na pole obvykle vyhrazené Elysejskému paláci a že ve svých představách o změnách v EU zašel dále, než se chystají francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová zajít na příštím summitu EU na konci června svým návrhem na posílení spolupráce eurozóny v rámci stávajících smluv o EU.

8. Babiš chce referendum o přijetí eura, Sobotka ho odmítá

O zavedení eura v České republice by občané měli hlasovat v referendu. Po skončení schůzky v Lánech o společné evropské měně to novinářům v neděli řekl ministr financí Andrej Babiš. Referendum o euru by rád spojil s volbami v roce 2017, výsledek hlasování ale podle něj nemá být závazný. Premiér Bohuslav Sobotka nicméně prohlásil, že nynější vláda o termínu přijetí eura rozhodovat nebude, a referendum je tedy bezpředmětné.

Česko na vážkách: Má smysl tlačit se do nefunkční eurozóny?

9. Hodnota fúzí a akvizic v USA stoupla za pět měsíců na rekord

Hodnota fúzí a akvizic ve Spojených státech je od začátku letošního roku rekordní. Agentura Reuters uvedla, že od 1. ledna do 28. května hodnota fúzí a akvizic v zemi stoupla meziročně o 52 % na 746,9 miliardy USD, což je nejvyšší údaj od roku 1980, kdy Reuters začala údaje sledovat.

Odkupy akcií jsou rekordní, investory to ale přestává zajímat

10. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle revidovaných dat klesla o 0,7 %

Hrubý domácí produkt Spojených států amerických v letošním prvním čtvrtletí klesl anualizovaně o 0,7 %. Vyplývá to z páteční revize dat z konce dubna, která hovořila o růstu ekonomiky o 0,2 %. Čekala se revize na -0,8 %, některé odhady hovořily i o poklesu o 0,9 %. Na konci loňského roku ekonomika USA expandovala tempem 2,2 %. Osobní spotřeba, která zastupuje více než dvě třetiny HDP, podle revidovaných dat v prvních třech měsících roku vzrostla o 1,8 %. Rychlý odhad hovořil o růstu o 1,9 % po 4,4% nárůstu v posledních třech měsících loňského roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

KFC chce "bojovat" proti umaštěným displejům

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC se rozhodl, že své zákazníky zbaví jednoho z velkých problémů, kterému čelí pokaždé, když se rozhodnou dát si něco malého k snědku, a sice mastných displejů mobilních telefonů a tabletů. Německá pobočka KFC představila klávesnici, kterou lze umístit přímo na plastový tácek pro jídlo. Klávesnice je tenká pouhé čtyři milimetry a s mobilem či tabletem se propojuje bezdrátově přes bluetooth. Cena jedné klávesnice pro chronické pisálky přitom není přemrštěná, pohybuje se jen kolem pěti eur.

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily,…
před 16 minutami

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie v úterý zpevnily, americké indexy smazaly úvodní ztráty a vystoupily nad nulu

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
před hodinou

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
před hodinou

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
před hodinou

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu
před hodinou

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna
Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou
14:20

Ekonomiky Slovinska a Rakouska kvůli koronaviru letos klesnou

Ekonomiky Rakouska a Slovinska v letošním roce kvůli epidemii způsobené koronavirem klesnou. Vyplývá to z...
Rakousko Slovinsko HDP
Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu
13:11

Stavbaři: Obor letos kvůli koronaviru meziročně klesne o desetinu

České stavebnictví kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos meziročně klesne o 10,1 %, příští rok o 3,1 %....
Stavebnictví Česká ekonomika Koronavirus
Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod…
12:35

Junk bondy firem z amerického energetického sektoru jsou stále pod tlakem

Spready výnosů dluhopisů firem z amerického energetického sektoru, které nemají takzvaný investiční rating, jsou...
Ropa WTI Firemní dluhopisy Ropa
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick
11:49

British Airways zatím nebudou létat z londýnského letiště Gatwick

Společnost British Airways kvůli dopadům koronaviru přeruší lety z londýnského letiště Gatwick. Šéf aerolinek Alex...
Evropské akcie Doprava Koronavirus
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %
11:12

Inflace v eurozóně v březnu prudce zvolnila, činí 0,7 %

Růst spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce zvolnil, meziroční inflace činila pouze 0,7 % a byla o polovinu...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč
10:57

Dluhy českých domácnosti u bank v únoru stouply na 1,76 bilionu Kč

Dluhy českých domácností u bank a družstevních záložen v únoru meziměsíčně stouply o 7,4 miliardy na 1,76 bilionu Kč....
ČNB Úvěry Zadlužení
Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla
10:47

Nezaměstnanost v Německu v březnu bez vlivu viru mírně vzrostla

Počet lidí bez práce v Německu se v březnu podle sezonně upravených údajů zvýšil o 1000 na 2,267 milionu. Uvedl to v...
Německo Nezaměstnanost Koronavirus
ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby
10:46

ČNB je podle Rusnoka připravena dále snižovat sazby

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil připravenost centrální banky...
ČNB Úrokové sazby Česká ekonomika
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v…
10:32

Akciím v Asii pomohl optimismus na Wall Streetu a růst aktivity v čínských továrnách

Akcie v Asii a Tichomoří zakončily úterý opět smíšeně, když v záporu skončily akcie v Austrálii a Japonsku. Na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii