Co musíte ráno vědět (1. června)
|

Co musíte ráno vědět (1. června)

Jak v závěru uplynulého týdne dopadlo obchodování na burzách v Evropě i Spojených státech, na koho se investiční skupina PPF obrátí s prosbou o 32miliardovou půjčku a jakou novinkou chce zákazníky potěšit německé KFC? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie zažily v pátek kolísavé obchodování, ale do plusu se nevyšvihly. Ztratily i za celý týden, květen byl pro ně ovšem úspěšný

Investoři v závěru týdne zvažovali americká makrodata a nadále sledovali "řeckou ságu". Index Dow nakonec v pátek uhájil hladinu 18 tisíc bodů a uzavřel slabší o 0,64 % na 18 010,68 bodu, S&P 500 ztratil 0,63 % na 2 107,39 bodu a Nasdaq odepsal 0,55 % na 5 070,03 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,98 % na 13,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 2,12 %. Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce finanční a průmyslové odvětví, nejméně pak tituly z oblasti zdravotní péče a veřejných služeb. Za uplynulý týden (4 obchodní dny) spadl Dow o 1,22 %, S&P 500 o 0,89 % a Nasdaq o 0,39 %. Za celý květen, pro akcie historicky jeden z nejméně příznivých měsíců, ovšem Dow přidal 0,96 %, S&P 500 1,05 % a Nasdaq dokonce 2,6 %. Od začátku roku Dow přidává zhruba procento, S&P 500 přes 2,3 % a Nasdaq více než 7 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Blíží se konečně prudší změna cen?

Odkupy akcií jsou rekordní, investory to ale přestává zajímat

2. Evropské akcie v pátek i za celý týden výrazně zlevnily, v měsíčním horizontu se vyvíjely nejednotně

Evropské akcie páteční obchodování zakončily hluboko v mínusu. Výrazně zlevnily i za celý týden. V měsíčním horizontu se již ale hlavní evropské burzy na směru neshodly. Investoři před víkendem prodávali v obavách z vývoje řecké dluhové krize a k poklesu přispěly i údaje, které ukázaly na zastavení růstu úvěrů v eurozóně. Britský FTSE 100 klesl v pátek o 0,8 %, francouzský CAC 40 odepsal 2,53 % a německý DAX 2,26 %. Regionální STOXX Europe 600 klesl o 1,71 % a v mínusu skončily všechny jeho hlavní sektory, nedařilo se zejména odvětví zdravotní péče, akciím chemiček a cenným papírům firem z automobilového průmyslu. Index DJ EURO STOXX 50 pátek zakončil se ztrátou 2,19 % na 3 570,78 bodu. Taktéž celý týden byl pro evropské akcie ztrátový. FTSE 100 klesl o 1,03 % na 6 984,43 bodu (v pondělí se na londýnské burze neobchodovalo), CAC 40 klesl za pět obchodních dní o 2,65 % na 5 007,89 bodu a DAX odepsal od úterý (burza ve Frankfurtu zůstala v pondělí taktéž zavřená) 3,4 % na 11 413,82 bodu. Index DJ EURO STOXX 50 za čtyři obchodní dny klesl o 2,95 % a STOXX Europe 600 od pondělí odepsal 1,93 % na 399,87 bodu. Od začátku května FTSE 100 stoupl o 0,12 %, CAC 40 ale odepsal 0,79 % a DAX ztratil 0,35 %. DJ EURO STOXX 50 od začátku měsíce ztratil 1,24 %, zatímco STOXX Europe 600 více než procento připsal.

Euro opět míří do hlubin. Dočkáme se parity ještě letos?

Tři argumenty pro pokračování býčího trendu na evropském dluhopisovém trhu

3. Pražská burza v pátek mírně oslabila, objem obchodů přesáhl miliardu. Za týden i celý měsíc burza klesla o necelé procento

Index PX v pátek ztratil 0,36 % na 1 021,81 bodu. Od pondělí klesl o 0,8 % a za celý měsíc přišel o 0,7 %. Celkový zobchodovaný objem v pátek přesáhl jednu miliardu korun. Více než polovinu z toho představovaly akcie skupiny ČEZ, které oslabily o 1,69 %. Bankovní tituly se obchodovaly smíšeně - Komerční banka ztratila 0,22 %, zatímco Erste Group Bank bezmála o procento zpevnila. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální firmy CME (-3,55 %) a Fortuny (-3,33 %), dařilo se naopak výrobci netkaných textilií Pegas Nonwovens, který připsal 1,27 %. Část menšinových akcionářů O2 Czech Republic v pátek podala žalobu na neplatnost valné hromady, která rozhodla o rozdělení společnosti. Žalobu podala KLB Legal, která menšinové akcionáře zastupuje.

Šlápne ČNB na dluhopisovou brzdu? Tři možná vysvětlení

Chcete lépe kontrolovat své finance? Stačí na to pouhé dva týdny!

4. Očekávané události

Hned na začátku nového obchodního týdne investory čeká záplava statistik. V Asii, Evropě i USA vyjdou indexy nákupních manažerů - v Číně PMI ve zpracovatelském sektoru i mimo něj, v Japonsku, USA a Evropě pak vyjdou ukazatele jen za zpracovatelský sektor (v Evropě indexy vyjdou v jednotlivých zemích i celé eurozóně). Německo dále zveřejní rychlý odhad vývoje inflace za květen a v ČR bude zveřejněna květnová bilance státního rozpočtu. Ve Spojených státech budou investoři vedle PMI zvažovat ještě výsledek statistik spotřebitelských příjmů a výdajů a výdajů ve stavebnictví. S projevem vystoupí šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a hospodářské výsledky zveřejní Toshiba. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. PPF požádá CETIN o úvěr 32 miliard Kč a nabídne další odkup akcií O2 C.R.

Investiční skupina PPF požádá společnost CETIN, která má v pondělí 1. června vzniknout odštěpením od O2 Czech Republic, o úvěr ve výši 32,2 miliardy korun. Využije ho ke splacení půjčky od syndikátu bank použité při koupi akcií O2 Czech Republic od španělské skupiny Telefónica. O2 o úvěr investiční skupina žádat nebude, oznámila v neděli PPF. O takzvanou finanční asistenci PPF původně žádala O2, ale kvůli rozhodnutí o odštěpení provozovatele sítí a datových center CETIN celý proces zastavila.

Co čekat v pondělí od akcií O2 Czech Republic? Může jít o celkem atraktivní zboží

Akcie O2 C.R. se na pražskou burzu v pondělí vrátí s referenční cenou 49,40 Kč

Referenční cena akcií CETIN byla stanovena na 150 Kč

6. Britský soukromý sektor na jaře rostl nejrychleji za rok

Britský podnikatelský sektor zaznamenal během tří měsíců do konce května nejrychlejší růst za poslední rok. Oznámila to v neděli Konfederace britského průmyslu, která proto očekává, že zpomalení hospodářského růstu Británie na počátku letošního roku nebude mít dlouhé trvání. Ukazatel růstu, který se opírá o průzkumy ve zpracovatelském sektoru, maloobchodu a službách, vzrostl v květnu na 33 bodů z dubnových 19 bodů a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského května.

7. Francouzský ministr hospodářství si přeje dvourychlostní EU

Francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron si přeje dvourychlostní Evropskou unii s "avantgardní" a těsněji propojenou eurozónou. Reforma by se podle něj měla stát skutečností v patřičném čase změnami smluv o EU. List Le Journal du Dimanche z rozhovoru zveřejnil na svém webu výňatky i s poznámkou, že ministr zabrousil na pole obvykle vyhrazené Elysejskému paláci a že ve svých představách o změnách v EU zašel dále, než se chystají francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová zajít na příštím summitu EU na konci června svým návrhem na posílení spolupráce eurozóny v rámci stávajících smluv o EU.

8. Babiš chce referendum o přijetí eura, Sobotka ho odmítá

O zavedení eura v České republice by občané měli hlasovat v referendu. Po skončení schůzky v Lánech o společné evropské měně to novinářům v neděli řekl ministr financí Andrej Babiš. Referendum o euru by rád spojil s volbami v roce 2017, výsledek hlasování ale podle něj nemá být závazný. Premiér Bohuslav Sobotka nicméně prohlásil, že nynější vláda o termínu přijetí eura rozhodovat nebude, a referendum je tedy bezpředmětné.

Česko na vážkách: Má smysl tlačit se do nefunkční eurozóny?

9. Hodnota fúzí a akvizic v USA stoupla za pět měsíců na rekord

Hodnota fúzí a akvizic ve Spojených státech je od začátku letošního roku rekordní. Agentura Reuters uvedla, že od 1. ledna do 28. května hodnota fúzí a akvizic v zemi stoupla meziročně o 52 % na 746,9 miliardy USD, což je nejvyšší údaj od roku 1980, kdy Reuters začala údaje sledovat.

Odkupy akcií jsou rekordní, investory to ale přestává zajímat

10. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí podle revidovaných dat klesla o 0,7 %

Hrubý domácí produkt Spojených států amerických v letošním prvním čtvrtletí klesl anualizovaně o 0,7 %. Vyplývá to z páteční revize dat z konce dubna, která hovořila o růstu ekonomiky o 0,2 %. Čekala se revize na -0,8 %, některé odhady hovořily i o poklesu o 0,9 %. Na konci loňského roku ekonomika USA expandovala tempem 2,2 %. Osobní spotřeba, která zastupuje více než dvě třetiny HDP, podle revidovaných dat v prvních třech měsících roku vzrostla o 1,8 %. Rychlý odhad hovořil o růstu o 1,9 % po 4,4% nárůstu v posledních třech měsících loňského roku.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

KFC chce "bojovat" proti umaštěným displejům

Řetězec restaurací s rychlým občerstvením KFC se rozhodl, že své zákazníky zbaví jednoho z velkých problémů, kterému čelí pokaždé, když se rozhodnou dát si něco malého k snědku, a sice mastných displejů mobilních telefonů a tabletů. Německá pobočka KFC představila klávesnici, kterou lze umístit přímo na plastový tácek pro jídlo. Klávesnice je tenká pouhé čtyři milimetry a s mobilem či tabletem se propojuje bezdrátově přes bluetooth. Cena jedné klávesnice pro chronické pisálky přitom není přemrštěná, pohybuje se jen kolem pěti eur.

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly
18:00

Evropské akcie na úvod týdne kvůli koronaviru opět klesly

Akcie na západoevropských burzách v pondělí opět klesaly. Hlavním důvodem je opět rychle rostoucí počet nových...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit
17:52

Gabriel: EU chová k Bidenovi falešné naděje, musí se sama snažit

Naděje Evropanů, že by volební vítězství demokrata Joea Bidena nad americkým republikánským prezidentem Donaldem...
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2,…
16:50

Pražskou burzu na úvod týdne stáhly do červených čísel hlavně O2, Erste a VIG, akcie Pilulky zdražily o téměř 18 %

Pražská burza zahájila týden poklesem. Index PX v pondělí oslabil o 0,33 % na 860,27 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů
16:36

Developer Finep prodal v Praze fondu Zeitgeist 70 nájemních bytů

Developerská společnost Finep CZ prodala dům se 70 byty pro nájemní bydlení v Praze na Barrandově investičnímu fondu...
Realitní trh Česká republika
WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu
15:46

WTO oficiálně povolila EU uvalit cla jako odvetu za pomoc Boeingu

Světová obchodní organizace v pondělí oficiálně povolila Evropské unii uvalit cla na dovoz zboží ze Spojených států v...
Evropská unie Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev
15:38

Vláda schválila kvůli pandemii rozšíření daňových úlev

Vláda schválila další rozšíření daňových úlev pro podnikatele a firmy zasažené opatřeními proti šíření koronaviru....
Česká republika Daně Koronavirus
Ze světa investičních doporučení (26. října)
15:25

Ze světa investičních doporučení (26. října)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly
15:00

USA: Prodeje nových domů v září poprvé od dubna klesly

Prodeje nových domů ve Spojených státech v září meziměsíčně klesly o 3,5 % na celoročně přepočítané tempo 0,959...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Realitní trh
Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %
14:54

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu a zavést sazby 15 a 23 %

Premiér Andrej Babiš předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje zdaňovat...
Česká republika Daně Pracovní trh
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD…
12:57

Fintech Ant Group z historicky největšího IPO získá 34,5 miliardy USD, úpis firmu oceňuje na více než 313 miliard USD

Společnost Ant Group, která je finančně-technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba a dominantním...
Asijské akcie Fintech Čína
Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63…
12:19

Výsledky Hasbro ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,88 USD (odhad: 1,63 USD), tržby 1,78 miliardy USD (odhad: 1,74 miliardy USD)

Americký výrobce hraček Hasbro ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 221 milionů dolarů...
Americké akcie Výsledková sezóna
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní…
11:28

Akcie německého softwarového obra SAP ve volném pádu, tržní kapitalizace firmy se zřítila o 25 miliard eur

Akcie německé softwarové společnosti SAP v pondělí dopoledne ztrácely více než 17 %. Tržní kapitalizace firmy se tak...
SAP Evropské akcie Panika na trzích
Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám
11:19

Průzkum ČNB: Banky hlásí zpřísnění poskytování úvěrů firmám

Pro čtvrté čtvrtletí letošního roku část bankovního trhu avizuje další zpřísnění poskytování úvěrů podnikům a naopak...
Banky Finanční sektor Úvěry
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila
10:56

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu kvůli koronaviru zhoršila

Podnikatelská nálada v Německu se v říjnu zhoršila. Důvodem jsou obavy firem z rostoucího počtu případů nákazy...
Německo Index Ifo Byznys a podnikání
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa
10:30

Asijské akcie v pondělí převážně zlevnily, dolů zamířila také ropa

Obchodování na asijských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v minusu. V zelených číslech se udržela jen...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios
09:47

Bayer koupí americkou biotechnologickou firmu Asklepios

Německá společnost Bayer se dohodla na převzetí americké biotechnologické firmy Asklepios BioPharmaceutical....
Biotechnologie Evropské akcie Bayer