Co musíte ráno vědět (7. května)
|

Co musíte ráno vědět (7. května)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě i v zámoří, jak pokračují jednání Řecka s mezinárodními věřiteli a jak se žije limetkám ve světě, kde už jich není zapotřebí? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké trhy ve středu oslabily. Šéfka Fedu varovala před vysokými valuacemi akcií

Americké trhy ve středu podrželo v červených číslech prohlášení šéfky Fedu Janet Yellenové, která varovala před riziky spojenými s vysokým oceněním akcií. Investory nenadchly ani údaje o vývoji trhu práce ve Spojených státech, které byly neuspokojivé. Index Dow zakončil obchodování v poklesu o 0,48 % na 17 841,98 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,45 % na 2 080,15 bodu. Technologický Nasdaq ztratil 0,40 % na 4 919,64 bodu. V záporu skončilo devět z deseti hlavních sektorů. Jako jediný posílil sektor necyklického spotřebního zboží (+0,76 %). Naopak nejvíce ztratily veřejné služby (-0,77 %), energie (-0,67 %) a technologie (-0,66 %).

Medvědí trh není Ježíš, z neposkvrněného početí se nenarodí aneb Aktuální akciové tipy od proslulého investora Leona Coopermana

Začíná velký výprodej? Na trhu se hraje nebezpečná hra

2. Evropské akcie ve středu mírně prohloubily předchozí ztráty

Evropské akcie ve středu po vystoupení Janet Yellenové prohloubily ztráty. Britský FTSE 100 zakončil lehce nad nulou se ziskem 0,09 %, francouzský CAC 40 připsal 0,15 % a německý DAX 0,20 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,6 %, dolů ho vedly realitní sektor a odvětví základních materiálů, mírně naopak posílily telekomunikace a pojišťovny. Nejhůře si vedl švýcarský trh, který oslaboval o 1,7 %. "Konsolidace bude pokračovat," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Do padajícího eura bylo nainvestováno mnoho rychlých peněz a tyto pozice se nyní musejí uzavřít. Ve všem, co řekne šéfka Fedu, je potřeba číst mezi řádky. Fed si uvědomuje, že kdyby zvýšil sazby příliš brzy, uškodil by tím ekonomice i valuacím akcií," dodává.

Britské volby a možný Brexit: Co mohou znamenat pro libru a pro setrvání království v EU?

Sledovali jsme živě: Hrozí Brexit? Průvodce britským postojem k EU

3. Pražská burza ve středu oslabila, akcie Komerční banky po zveřejnění hospodářských výsledků odevzdaly bezmála 3 %

Index PX ve středu odepsal 0,85 % na 1 016,70 bodu. Největší objem obchodů připadl opět na ČEZ, jehož akcie zpevnily o 0,24 %. Na druhém místě se co do zobchodovaného objemu umístila Komerční banka, která poté, co ve středu ráno reportovala hospodářské výsledky za první kvartál, odevzdala bezmála 3 %. Komerční bance v letošním prvním čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 12,2 % na 3,5 miliardy korun z 3,1 miliardy korun. Čistý úrokový příjem banky činil 5,1 miliardy korun, a meziročně tak o 200 milionů korun klesl. Titulu nepomohlo ani snížení doporučení ze strany Deutsche Bank, která upravila své doporučení na "držet" z "kupovat". Druhá bankovní emise na burze, Erste Group Bank, která ve čtvrtek ráno vydá své kvartální výsledky, rovněž oslabovala a odevzdala bezmála procento. Největší procentuální ztrátu zaznamenaly akcie mediální CME, které zlevnily o 4,8 %. Ve čtvrtek odhalí kvartální čísla také společnost Fortuna, jejíž akcie ve středu zakončily obchodování se ziskem 1,8 %. Dařilo se také Unipetrolu, který zpevnil o 3,68 %, a mírně posílila také telekomunikační společnost O2 C.R. (+0,54 %).

Ve středu skončilo upisovací období v rámci IPO společnosti Slovak Telekom. Ve čtvrtek by měla být zveřejněna cena. Cenové rozpětí bylo původně stanoveno na 17,7 až 23,6 eura, nyní však bylo údajně zúženo na 17,7 až 19,5 eura. Informaci přinesl The Wall Street Journal od zdroje obeznámeného se situací, který nechtěl být jmenován.

Mojmír Hampl (ČNB): Vývoj mezd může být černým Petrem, ale i trumfem české ekonomiky

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se v Británii konají parlamentní volby a v Japonsku vyjde index nákupních manažerů v sektoru služeb. Německo zveřejní průmyslové objednávky, Francie výsledek obchodní bilance a průmyslovou výrobu, stejně tak ČR, která přidá i stavební výrobu. V USA bude odtajněna zpráva o spotřebitelských úvěrech a vyjdou také pravidelné zprávy o počtu nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu. K výsledkové sezóně přispějí v USA Priceline Group, NVIDIA, CBS či Zynga, v Evropě například Siemens, ING Groep, Alcatel-Lucent, E.ON, Continental, ArcelorMittal, Repsol, Telecom Italia nebo Enel a investory na pražské burze čekají výsledky bankovní skupiny Erste Group Bank a sázkové kanceláře Fortuna. V ČR bude navíc zasedat Česká národní banka. Přehled očekávaných událostí celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. května

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dohoda s Řeckem podle šéfa euroskupiny v pondělí není možná

Mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli zůstává řada nevyřešených otázek. Za nynější situace tak neexistuje možnost dosažení dohody o dalším financování Řecka na pondělním zasedání euroskupiny, tedy ministrů financí eurozóny, uvedl ve středu podle agentury Reuters šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem po setkání s francouzským ministrem financí Michelem Sapinem. Také Sapin dal novinářům najevo, že dohoda s Řeckem ještě není na dosah.

6. Eurozóna: Index nákupních manažerů v sektoru služeb v dubnu klesl na 54,1 bodu (březen: 54,2 bodu)

Růst aktivity v sektoru služeb v eurozóně v dubnu mírně zpomalil. Index nákupních manažerů spadl na 54,1 bodu z 54,2 bodu v březnu, předběžná data však počítala s hlubším poklesem na 53,7 bodu. Díky tomu se méně snížil i kompozitní index, a to na 53,9 bodu z 54 bodů v březnu, předběžná data uváděla pokles na 53,5 bodu.

7. Řecko prý chce mimořádnou daň pro 500 nejbohatších rodin

Řecká vláda navrhuje zavést mimořádnou daň pro 500 nejbohatších řeckých rodin. Napsal to ve středu německý list Bild s odvoláním na nový seznam reforem, které se Atény chystají předložit euroskupině. Mimořádná daň je jedním z opatření, která mají vládě pomoci uvolnit slíbené peníze ze záchranného úvěru. Zdroj z vlády ve středu řekl, že Atény ve středu uhradily splatný dluh 200 milionů eur.

8. Tempo růstu maloobchodních tržeb v eurozóně v březnu meziročně zpomalilo

Maloobchodní tržby v eurozóně v březnu vzrostly meziročně jen o 1,6 %, očekával se 2,4% růst po 3% růstu v únoru. Meziměsíčně tržby klesly o 0,8 %, trh predikoval 0,7% pokles po +0,1 % v únoru (revidováno z -0,2 %). V celé Evropské unii tržby klesly meziměsíčně o 0,6 % po 0,1% růstu v únoru. meziročně se zvýšily o 2,5 %.

9. Míra nezaměstnanosti v Řecku v únoru opět mírně klesla

Míra nezaměstnanosti v Řecku se v únoru mírně snížila a dostala se na 25,4 %. V lednu podle zpřesněných údajů činila 25,6 %. Nezaměstnanost tak byla nejnižší od července 2012, kdy činila 25,3 %. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil řecký statistický úřad ELSTAT.

10. Alexion Pharmaceuticals koupí firmu Synageva BioPharma za 8,4 miliardy dolarů v hotovosti a akciích

Společnost Alexion oznámila akvizici výrobce léků Synageva BioPharma za 8,4 miliardy dolarů v hotovosti a akciích, což znamená, že za každou akcii Synageva zaplatí téměř 230 dolarů. V úterý akcie Synageva zakončily obchodování na ceně 95,87 dolaru.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Je libo tequilu s limetkou, nebo bez?

Zpěvák a herec Justin Timberlake si zahrál limetku v reklamě na tequilu Sauza 901. Málokdo ví, že Timberlake tuto značku tequily částečně vlastní, 901 v názvu odkazuje na telefonní předvolbu jeho rodné části Tennessee. V roce 2014 ho oslovila Sauza s nabídkou, že od něj značku převezme, a od té doby jsou partnery. Timberlake se proto nezdráhal vzít na sebe podobu limetky v nové reklamě na tequilu Sauza 901. Ve spotu představuje limetu, která vzpomíná na staré dobré časy před uvedením Sauza 901 na trh, kdy ke každé tequile bylo zapotřebí limetky, což s novou Sauza 901 očividně nutné není.

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly
před 9 minutami

Pondělí na trzích (6. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne rostly

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pondělí výrazně v plusu. Dopoledne indexy malou část zisků odevzdaly.
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %
před hodinou

Pokles průmyslové výroby v ČR v únoru zpomalil na 0,9 %

Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 % podle revidovaných údajů na 0,9 ...
Česká ekonomika Průmysl Koronavirus
Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %
09:37

Stavební produkce v Česku v únoru vzrostla o 5,3 %

Stavební produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 5,3 %, meziměsíčně se po vyloučení sezonních vlivů nezměnila....
Česká ekonomika Stavebnictví Koronavirus
Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly…
09:26

Rakousko navrhuje pozastavit splátky úvěrů, tamní pojišťovny by měly přestat se zpětnými odkupy akcií

Rakouská vláda představila legislativní změny, které by spotřebitelům a malým podnikům (do 10 zaměstnanců na plný...
Rakousko Evropské banky Úvěry
Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč
09:24

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl vyšší o 6,2...
Česká ekonomika Mezinárodní obchod
S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní
09:18

S&P upravila výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na stabilní

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) revidovala výhled ratingu Komerční banky z pozitivního na...
Komerční banka Rating Evropské banky
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla
09:10

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli koronaviru prudce klesla

Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zaznamenala nejprudší pokles za více než 45 let....
Spotřebitelská důvěra Spojené království Koronavirus
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU
08:09

Eurokomisaři chtějí záchranný koronavirový fond pro celou EU

Země Evropské unie by měly vytvořit nový společný fond, který by pomohl unijním ekonomikám zotavit se z následků...
Evropská unie Koronavirus Společné evropské dluhopisy
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit
07:08

Šéfka EK: EU potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit

Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce zasahující ekonomiky...
Evropská unie Eurozóna Koronavirus
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh
06:00

Expertní tržní výhled: Peníze z Fedu postupně dorazí na akciový trh

Další týden plný výrazných tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
Co musíte ráno vědět (6. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. dubna)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a v zámoří, jak koronavirus dopadá na americký trh práce a jak mohou Češi...
Musíte vědět
ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč
včera v 17:46

ČMZRB v prvním kole COVID II přijala 5 900 žádostí za 19 miliard Kč

Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) v prvním kole programu COVID II přijala od podnikatelů postižených v...
Byznys a podnikání Koronavirus
Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště
včera v 17:27

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a autosedačkami,...
Maloobchod Česká republika Česká ekonomika
AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění
včera v 14:21

AOL: Nejsou daně jako daně aneb Co všechno je ve světě ke zdanění

Také nenávidíte ten otravný každoroční rituál počítání daní z příjmů? Pak vás možná potěší, že jiní lidé na celém...
Daně
Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců
včera v 14:20

Švédské firmy se snaží přežít krizi pomocí půjčování zaměstnanců

Švédské firmy by se mohly stát příkladem v tom, jak být flexibilní v době krize a vzájemně si pomáhat. Zdejší...
Švédsko Koronavirus Pracovní trh
Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám
včera v 13:36

Maláčová: Stát by měl pomáhat hlavně malým a středním firmám

Stát by měl především pomáhat středním a malým firmám, a ne velkým firmám ovládaným milionáři. V pořadu České...
Byznys a podnikání Česká republika Podpora ekonomiky
Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice
včera v 12:46

Zeman: Ekonomiku zachrání rozumné investice

Českou ekonomiku poškozenou opatřeními proti šíření koronaviru mohou zachránit rozumné investice, nikoliv podpora...
Česká ekonomika Česká republika
MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %
včera v 12:19

MPSV: Nezaměstnanost v ČR v březnu zůstala na 3 %

Nezaměstnanost v Česku zůstala v březnu na únorových 3 %. Ubývá však volných pracovních míst. V pořadu České televize...
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika
Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů
včera v 10:36

Průzkum: Finanční ztráty kvůli koronaviru má v ČR 72 % developerů

Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru má v ČR finanční ztráty 72 % developerů. Ti, kteří již ztráty...
Developerské firmy Realitní trh Stavebnictví
Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %
včera v 10:33

Nezaměstnanost v ČR podle odhadů v březnu stoupla, možná i na 4,3 %

Nezaměstnanost v ČR v březnu podle odhadů analytiků oslovených agenturou ČTK zcela určitě stoupla z únorových 3 %....
Nezaměstnanost Česká ekonomika Česká republika